Сіємо моркву під зиму

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
14.11.2021

Як правильно сіяти моркву восени. Поради експерта «СонцеСаду»

ПЕРЕВАГИ СІВБИ ОВОЧІВ ПІД ЗИМУ

Підзимова сівба овочів — перевірений століттями агротехніч­ний прийом, який має значні переваги.

По-перше, навесні матимете значно менше клопотів.

По-друге, зможете отримати довгоочікуваний урожай овочів на 15-20 днів раніше.

І, нареш­ті, сходи овочів, висіяних пізно восени, навесні добре розви­ваються, незалежно від погоди. Особливо це помітно в роки з посушливою весною — насіння повною мірою використовує зимову вологу, швидко набухає і дає ранні та дружні сходи. Які культури готові до зимового випробування?

 

ВИБІР МІСЦЯ ДЛЯ ПОСАДКИ МОРКВИ

Вже у вересні-жовтні подбайте про те, де висі­ватимете моркву під зиму. Це має бути ділянка, якнайкраще захищена від вітрів і розташована з невеликим схилом на пів­день або південний захід, щоб не було загрози підтоплення талими вода­ми. На таких ділянках земля навесні швидко прогрівається і про­сихає. Грядку краще розміщувати на пухких родючих ґрунтах.

 

ПІДГОТОВКА ГРЯДКИ ДЛЯ МОРКВИ

Ґрунт для осіннього посіву овочів тре­ба готувати більш ре­тельно, ніж це робимо навесні.

Грядку зазда­легідь ретельно очищу­ємо від бур’янів і рослинних залишків, перекопуємо на глибину близько 25 см і додаємо добрива — по відру перегною або витриманого компосту, столовій ложці суперфос­фату, чайній ложці калійних добрив і склянці золи на квадратний метр грядки. Залежно від якості ґрун­ту, за потреби треба внести торфу й мінеральних добавок — глини, крупнозернистого річкового піску.

Якщо ґрунт кислий, внесіть по 200 г доломітового борошна на квадратний метр, після чого обро­біть мідним купоросом (6–7 г на відро води і рівномірно розподілити обприскувачем по всій площі). За­надто бідні на добрива ґрунти мож­на «вилікувати» гноєм — по 5 кг на 1 м², але варто враховувати, що користь від нього буде тільки другого або навіть третього року після вне­сення (органічні речовини розкла­даються довго).

На уже підготов­лених грядках невдовзі повторно прополіть бур’яни.

Коли настануть перші примороз­ки, поверхню ґрунту на грядці ще раз добре вирівняйте й зробіть лун­ки завглибшки не більше 5 см. Далі грядку накривайте плівкою. Після всіх цих маніпуляцій лише чекайте на стійку низьку температуру.

⌂ Фото: Насіння моркви висівають, коли на дворі стійка низька температура

 

ПОПЕРЕДНИКИ МОРКВИ

Найкращі по­передники моркви: огірки, карто­пля, бобові (квасоля і горох), цибу­ля і баклажани. Можна її висівати після кукурудзи й гарбуза, але в цьому разі доведеться додатко­во вносити органічні добрива, які «висмоктуються» попередниками.

У жодному разі не можна що­року висівати моркву на одному й тому самому місці, оскільки хворо­би швидко прогресуватимуть і не отримаєте доброго врожаю. Пері­одичність висівання — раз на 4–5 років.

 

ВИСІВАННЯ НАСІННЯ МОРКВИ

✔ Найважливіше — правильно визначити час підзимового посіву. Якщо це зробити за­рано — насіння швидко проростає і ніжні паростки гинуть із настанням холодів. Тому найкраще висівати моркву, коли настане стійка холодна погода, температура грунту зни­зиться до нуля — плюс двох граду­сів. Залежно від цього, підзимові посіви моркви проводять приблиз­но наприкінці жовтня — на початку листопада. Якщо до цього часу випаде сні­жок — не біда, сіяти в підготовле­ні заздалегідь грядки ще можна. Тільки що товщий шар снігу, то більше доведеться його відгріба­ти, аби дістатися до борозенок. Безпосередньо перед висіванням насіння зніміть із грядки плівку.

Сі­яти треба так, щоб посіяне насін­ня восени тільки набрякло, але не встигло проклюнутися і прорости. Для підзимового посіву треба ви­користовувати тільки насіння з ви­сокою схожістю, збільшуючи норму висіву на 20–25%, порівняно з вес­няною нормою. Насіння в борозен­ки сіють тільки сухим (це — основ­на умова підзимової сівби), потім борозенки засипають піском або торфом і зарівнюють перегноєм. Поливати в жодному разі не мож­на! Глибина підзимового посіву — 4–6 см, на відміну від весняного (2–3 см). Більша глибина висівання може спричинити загибель рослини навесні, оскільки морква має дуже малу життєву силу та стебло довго тягнутиметься до поверхні ґрунту.

 

ВИБІР СОРТУ

Насправді не вся морква добре витримує приморозки, тому краще вибирати сорти, які вже зарекомендували себе. Передусім це:

Вітамінна. Цикл вегетації — 80-110 днів. При підзимовому посіві урожай можна збирати в липні. Коренеплоди вагою 80-130 г, циліндричні. Сорт відносно стійкий до стеблування, добре зберігається, холодостійкий, має високий вміст цукру і каротину (19-21 мг). Серед недоліків — схильний до розтріскування плодів, глибина загортання — 3-4 см.

Морква сорту Вітамінна

⌂ Фото: Морква сорту Вітамінна

Курода Шантане. Цикл вегетації — 60-80 днів, дуже скоростиглий. Коренеплоди вагою 100-200 г, конічної форми. Стійкий до стеблування, розтріскування, витримує пересушування, холодостійкий. Недоліки: зберігається не дуже довго, однак після збирання підзимового врожаю звільняє грядки наприкінці червня, що дає змогу висіяти інші овочі.

Морква сорту Курода Шантане

⌂ Фото: Морква сорту Курода Шантане

Нантська-4. Найбільш зимостійкий сорт, термін до технічного дозрівання коренеплоду становить 80-110 днів, залежно від того, як перезимує і скільки добрив їй буде забезпечено в період активного росту. Термін від сходів до отримання молодого коренеплоду оптимальної величини становить 50-65 днів.

Шантане-2461. Ще один сорт із вегетаційним періодом 105 днів. Відрізняється зимостійкістю, а також великою життєвою силою рослини. Один із небагатьох сортів, які можна заривати на глибину до 10-12 сантиметрів під зиму. Сорт не вибагливий до вологи, має велику вагу. Майже не піддається впливу захворювань, «несмачний» для шкідників, але має відмінні смакові властивості для людини, бо солодкий.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Єва ТЕРНОВА завідувач лабо­раторії Сквирської дослідної станції ор­ганічного виробництва Інституту агроекології і природоко­ристування Національ­ної академії аграрних наук України

Купити насіння моркви

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Види цибулі, їх використання (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Зазвичай великий попит мають різні види їстівної цибулі і кожен має свої особливості, про які розповість експерт СонцеСаду Єва Тернова
Пікантний інгредієнт: коли і як викопувати та зберігати часник
Особливо смачний часник вирощений на грядках своєї дачі. Посадити це пів справи. А ось вчасно зібрати, правильно заготовити на зиму і зберегти часник соковитим — завдання не з простих
Вирощування кімнатних томатів взимку
Варто купити насіння томатів і спробувати виростити помідори взимку у звичайних горщиках для квітів. Це захопливе заняття порадує вас своїм результатом
Секрет молодості — чай із хвоща, череди й аїру (журнал СонцеСад №4/2021)
35-річна мешканка Запорізької області продовжує справу бабусі-травниці. Вона ділиться рецептами чаїв, які допомагають зберегти молодість
5 способів підготовки насіння моркви до посіву
Для покращення врожаю моркви столової застосовують передпосівну підготовку її насіння
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Хвороби моркви та засоби захисту
Характеристика хвороб моркви та способи захисту

Рекомендовані товари!

Морква Долянка

У наявності

Морква Долянка (ЕМР-13)

9грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г
Морква Оленка

У наявності

Морква Оленка (ЕМР-2)

9грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г, за 20 г
Морква Червоний велетень

У наявності

Морква Червоний велетень (ЕМР-3)

10грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г, за 3 г
Морква Лагуна F1 за 0,25 г

У наявності

Морква Лагуна F1 за 0,25 г (ЕМР-17В)

28грн.
Термін дозрівання ультраранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Морква Каротель

У наявності

Морква Каротель (ЕМР-11)

9грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г
Морква Смаковниця за 10 г

У наявності

Морква Смаковниця за 10 г (ЕМР-70)

22грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка
Морква Королева осені

У наявності

Морква Королева осені (ЕМР-8)

10грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г, за 20 г
Морква Смак дитинства за 20 г

У наявності

Морква Смак дитинства за 20 г (ЕМР-92В)

38грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду циліндрично-подовжена
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка
Морква Незрівнянна

У наявності

Морква Незрівнянна (ЕМР-89)

10грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г
Морква Ласуня

У наявності

Морква Ласуня (ЕМР-16)

10грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г