5 способів підготовки насіння моркви до посіву

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
30.09.2021

Для покращення врожаю моркви столової застосовують передпосівну підготовку її насіння.

1. Калібрування

Проводиться за до­помогою пластмасової наелектризо­ваної палички. Для цього потрібно роз­сипати насіння моркви тонким шаром на аркуші паперу і паличкою, натертою полотняною тканиною, провести над насінням на висоті 1–2 см. До палички притягуються порожні і щуплі насінини. Посів моркви великим каліброваним насінням підвищує її врожайність на 18–20%.

2. Протруювання (знезараження)

Запобігає розвитку різних захворю­вань рослин. Проводиться гідротер­мічною або хімічною обробкою. Хімічне протруювання роблять сухим (нано­сять порошкоподібні пестициди на по­верхню насіння) і напівсухим (змочу­ють насіння водою, а потім опудрюють пестицидами) способом. Однією з ре­човин для хімічного знезараження на­сіння є ТМТД в кількості 3–8 г на 1 кг насіння. У домашніх умовах легше за­стосувати 0,5–1% розчин перманга­нату калію, питної соди (5 г на 1 л води) з експлікацією 20 хвилин; або 10 % роз­чин перекису водню, попередньо на­грітий до +38–45°С з експлікацією 7–8 хвилин. Гідротермічне знезараження являє собою чергування обробки на­сіння гарячою, а потім холодною во­дою. Температуру гарячої води при цьому підтримують у межах +48–53°С, час експозиції 15–20 хвилин.

3. Замочування

Робиться для більш ранньої і дружньої появи сходів. Про­водиться у воді до повного набрякання і пророщування. Для замочування, мі­шечок з насінням занурюють в ємність з чистою водою на 3 години, потім вий­мають, а через 5-6 годин знову зану­рюють на 2–3 години і т.д. до його про­ростання. Більш кращий спосіб замо­чування, коли насіння насипають тон­ким шаром безпосередньо на дно нер­жавіючої ємності або на тканину і пе­ріодично змочують. Змочене насіння зверху накривають вологою тканиною. Насіння моркви замочують і пророщу­ють при температурі +15–20°С. Трива­лість замочування — 50–70 годин.

4. Пророщування

Насіння моркви пророщують при змінних температурах, попередньо помістивши його між шарами вологої тканини. Вологе насін­ня через 3–4 доби переносять в холо­дильник або на лід, тримають там до посіву, постійно перемішуючи, потім їх підсушують і висівають. Для пророщу­вання необхідно приблизно в 2 рази бі­льше часу, ніж для замочування. Коли наклюнеться 1–3% насіння, пророщу­вання закінчують. Проросле насіння треба висівати відразу і обов’язково в помірно вологий ґрунт.

5. Збагачення насіння поживними (макро - і мікроелементами) і біоло­гічно активними речовинами

Засто­совують для посилення енергії проро­стання, поліпшення харчування та сти­мулювання обміну речовин у пророст­ків. Здійснюють після прогрівання і про­труювання насіння шляхом занурення їх у відповідний розчин. Це особливо важливо для дрібного насіння моркви, яке містить малий запас поживних ре­човин. Обробку насіння проводять за кілька днів до посіву. Для цього добри­ва, що містять макро — або мікроеле­менти (магній, цинк, марганець, мідь, бор, нікель, кобальт, хром, молібден і ін.), розчиняють у воді з температурою +40-45°С. Насіння повністю занурюють у теплий розчин і витримують протягом 24 годин. Потім насіння підсушують до сипучості і висівають. Найбільш ефек­тивно діють при обробці насіння мор­кви борні добрива.

 

Купити насіння моркви

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Хвороби моркви та засоби захисту
Характеристика хвороб моркви та способи захисту

Рекомендовані товари!