Для розмаїття на столі: користь рослинної їжі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
14.12.2022

Однією з умов здорового харчування є його різноманітність. Адже жоден, нехай і надзвичайно цінний, продукт не може забезпечити ваш організм всіма необхідними поживними речовинами — природа мудро «розкидала» їх по вершках і корінцях різних рослин. «СонцеСад» розповість про представників рослинної їжі. Деякі з них лише починають з'являтися на столі українських господинь. Ви дізнаєтеся, які корисні речовини містять і як їх застосовують для лікування недуг.

Солянка водоносна

Наземна частина цієї харчової рослини містить сапоніни, алкалоїди, вуглеводи, органічні кислоти, жирну олію. Солянка корисна при хворобах нирок, печінки, серця, тонізує організм і заспокоює центральну нервову систему.

Солянка водоносна — поживна та лікувальна рослина

⌂ Фото: Солянка водоносна — поживна та лікувальна рослина

 

Арахіс

Цей смачний горішок можна не лише знайти у супермаркеті, а й виростити в себе на городі. Це однорічна рослина до 75 см заввишки. Цвіте впродовж двох місяців, запліднені зав’язі «закопуються» в землю. Горішки містять до 40-50% олій, 30% білка, до 20% вуглеводів. У них багато вітамінів групи В та мікроелементів, корисних амінокислот. Арахіс корисний для нервової системи, серця та легень. Це жовчогінний засіб, знижує рівень холестерину, корисний для дітей, що страждають на геморагічні діатези. Листя та стебла арахісу — цінний корм для тварин. Також це добрий сидерат (збагачує ґрунт азотом).

В арахісі багато вітамінів групи В та мікроелементів, корисних амінокислот

⌂ Фото: В арахісі багато вітамінів групи В та мікроелементів, корисних амінокислот

 

Бамія

Бамія — городня бобова культура, яка опинилася в компанії з квасолею і горохом тільки тому, що її коробочки схожі на стручки квасолі. Насправді це близький родич садової мальви-гібіскуса. Вживають 3-5-денні зав’язі-коробочки зеленого кольору — зміна забарвлення означає, що вони перестигли. Цвіте рослина до холодів, а плодоносить до настання заморозків. Плоди споживають сирими, вареними, тушкованими, смаженими, додають до салатів. Їх сушать, заморожують, консервують, використовують як приправу до супів та соусів. За хімічним складом ці плоди схожі на бобові. Овочевий відвар із плодів бамії корисний при застуді й кашлі.

Плоди бамії споживають сирими, вареними, тушкованими, смаженими, додають до салатів

⌂ Фото: Плоди бамії споживають сирими, вареними, тушкованими, смаженими, додають до салатів

Читайте ще:

 

Лагенарія

Інші назви — «індійський огірок», «горлянка», «пляшковий гарбуз». Недостиглі плоди лагенарії містять цукор, мінеральні солі та вітаміни. Молоді плоди завдовжки 40-60 см можна обсмажувати в олії, заздалегідь почистивши шкірку. З них можна випікати млинці, варити кашу, плоди маринують, консервують, з них готують ікру (як і кабачкову). Споживають і молоді стебла та листки (вживають як спаржу). У народній медицині використовують для лікування серцево-судинних хвороб і захворювань шлунка.

Лагенарія також містить речовину, яка стримує ріст пухлин. Плоди після повного дозрівання використовують із декоративною метою. З її достиглих плодів виготовляють пляшки і навіть шкатулки. Плоди за кольором нагадують кабачки, а за формою — огірки, іноді сягаючи довжини двох метрів. Квіти лагенарії дуже запашні, тобто вона підходить для вертикального озеленення.

Лагенарія

⌂ Фото: Так росте лагенарія

 

Мангольд

Листя мангольду нагадує за смаком шпинат або пекінську капусту, а коренеплоди при переростанні не дерев’яніють, їх можна споживати навіть узимку. Це — близький родич столового буряка (навіть може з ним перезапилюватися), який відрізняється високою продуктивністю листкової маси. Мангольд містить багато вітаміну С, вітамінів групи В, каротину, біологічно активні речовини, фосфор, залізо та кальцій. Крім того, це дуже декоративна рослина. Іноді її називають «овочевою хризантемою». З листя мангольда готують пюре, використовують для консервування, дуже смачні черешки — їх тушкують так, як спаржу. Рослина дуже врожайна, холодостійка.

Мангольд — близький родич столового буряка

⌂ Фото: Мангольд — близький родич столового буряка

 

Момордика

Момордика — «жовтий огірок». Ця культура прийшла до нас з Індії і поки що сприймається в Україні як екзотична. Однак цей овоч — дуже цінний, смачний, соковитий, містить калій, цинк, селен, вітаміни групи В, А, Е, фолієву кислоту. Споживають молоді плоди — їх солять, маринують, як огірки, варять варення, додають у перші, другі страви, як приправу. Як ліки можна використовувати насіння мамордіки при виразковій хворобі, як сечогінний, протизапальний та противірусний імуномоделюючий засіб.

Рецепт: 5-20 г насіння варити у 1 склянці води 10 хвилин на маленькому вогні, настояти 1 годину, вживати по 50 мл 3-4 рази на день. Можна зробити настоянку недостиглих плодів на 40% спирті (у пропорції 1:5, настояти 14 днів), приймати по 1 ч. л. ложці за 30 хв. до споживання їжі.

Сік м’якоті (розбавити наполовину з водою, пити по 1/4 склянки 2-3 рази на день) нормалізує рівень цукру в крові, це низькокалорійний овоч. Також показаний при застуді, інфекційних ураженнях шкіри, сечокам’яній хворобі, підвищеному рівні холестерину. Окрім того, мамордіка декоративна, має гарне листя, яскраві жовті квіти, помаранчево-жовті плоди, які після розкриття змінюють «малюнок». Тому її використовують ще і для вертикального озеленення.

Увага!

Момордика протипоказана вагітним і матерям-годувальницям, маленьким дітям, може виникати індивідуальне несприйняття.

Момордика — овоч дуже цінний, смачний, соковитий

⌂ Фото: Момордика — овоч дуже цінний, смачний, соковитий

 

Салат спаржевий

Це джерело цінних вітамінів та мінеральних солей. Він смачний і корисний. Вирізняється тим, що добре зберігається впродовж осені і навіть зими. Споживають листя та стебла рослини. Підв’ялені стебла стають солодкими, хрумкими, соковитими та ніжними. Листя вживають свіжим, а стебла — смаженими і засоленими. За поживними властивостями листя спаржевого салату в 4 рази переважає цінність інших листкових та качанних салатів. Воно поліпшує апетит і процеси травлення, лікує закрепи, заспокоює нервову систему, полегшує роботу серця, корисне при гастриті та цукровому діабеті, а також при безсонні та набряках. Сік спаржевого салату використовують для зміцнення волосся.

Салат спаржевий — джерело цінних вітамінів та мінеральних солей

⌂ Фото: Салат спаржевий — джерело цінних вітамінів та мінеральних солей

 

Гірчиця салатна

Зелень гірчиці салатної багата на вітаміни, мікроелементи, мінеральні солі. В ній містяться каротин, рутин, вітаміни В1, В2, РР, багато вітаміну С, солей кальцію, фосфору і заліза, до 35% жирних олій. Використовують здебільшого сирою, також консервують. Паростки салату можна застосовувати при кашлі, екземах, для очищення кишечника.

М’ясне рагу. Молоді пагони маринують у розчині оцту з цукром (закладають на 2— 3 дні). Потім додають напівсмажене м’ясо і далі обсмажують разом.

Гостра закуска. Потовщені соковиті стебла підв’ялюють на сонці, солять, витримують 2— 3 дні, доки стебла пустять сік. Додають червоний чи чорний перець, тертий корінь імбиру та інші прянощі.

Салат. Зелень салатної гірчиці добре поєднується в салатах із помідорами.

Зелень гірчиці салатної — інгредієнт багатьох страв

⌂ Фото: Зелень гірчиці салатної — інгредієнт багатьох страв

 

Цикорний салат Ендевій

Його вживають вареним, свіжим та тушкованим. Листя містить аскорбінову кислоту, каротин, вітаміни В1, В2, РР, цінні для організму цукри, інулін. Воно багате на солі калію, кальцію, заліза, магнію, фосфору. Цілющі властивості має і цибін, який надає ледь гіркуватого присмаку листкам цикорного салату. Його вживання добре впливає на нервову систему, поліпшує обмін речовин, функції печінки та жовчного міхура. Цей салат використовують у лікуванні хворих на ЦД. Також це відмінний сечогінний засіб. Добрий медонос.

Цикорний салат Ендевій — багате джерело мінералів

⌂ Фото: Цикорний салат Ендевій — багате джерело мінералів

 

Ріпа

Ріпа — не новинка. Її традиційно вживали в українській кухні ще до появи картоплі. Тоді це був основний продукт споживання. Ріпа — унікальна рослина, її листя — чемпіон серед усіх продуктів за вмістом кальцію, тож «вершки» ріпи особливо корисні жінкам віком понад 45 років для профілактики остеопорозу. Оскільки листя ріпи гірчить, варто робити мікс — із соку ріпи, моркви та селери у пропорції 2:10:3. Напій буде смачним і корисним.

Здавна лікарі рекомендували настій вареної ріпи з цукром і олією при запаленні горла і для полегшення кашлю. А насіння давали дітям при вітрянці. Донині ріпу радять при бронхіті, астмі, остеохондрозі, для стимуляції роботи серця (як настій, сік, відвар).

Ріпа — дієтичний продукт для діабетиків. Але протипоказана при хворобах травного тракту. Вона має сечогінні, заспокійливі, протизапальні властивості. Варену ріпу прикладають до болючих місць при подагрі. За кількістю вітаміну С коренеплоди ріпи майже вдвічі переважають апельсини, капусту, лимони, у 6 разів — столові буряки, цибулю. Вона має відхаркувальні, протимікробні властивості, зменшує кашель, серцебиття. Ріпу можна вживати сирою, варити, смажити, тушкувати увесь рік — коренеплоди дуже добре зберігаються.

Засіб проти безсоння. Подрібнити ріпу, залити 2 ст. л. сировини 200 мл води, кип’ятити 15 хв., процідити, долити до попереднього об’єму та вживати по 1/4 склянки перед сном.

Відвар із бадилля (1 ст. л. подрібненого свіжого листя на 1 склянку окропу) — чудовий засіб для полоскання при пародонтозі.

Ріпа — унікальна рослина

⌂ Фото: Ріпа — унікальна рослина

 

Бруква

Бруква, фарширована м’ясом, — національна страва англійців. Це — улюблений овоч великого Гете, а ось у наші краї вона «прибула» лише у ХХ столітті. Її цінують як харчову, кормову і лікарську рослину. Молоді коренеплоди брукви можна давати дітям замість солодощів, вони багаті на вуглеводи, а також на солі кальцію, заліза, фосфору. А за вмістом аскорбінової кислоти та вітамінів групи В бруква випереджає всі коренеплоди. Її споживають переважно сирою або ж варять, тушкують із морквою та цибулею, смажать, додають у супи, фарширують м’ясом та домашнім сиром. Особливо корисні такі страви навесні, а також хворим на ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз, подагру. Народна медицина використовувала відвар із насіння брукви (1 ст. л. на 1 склянку води, кип’ятити 7- 10 хв., профільтрувати) для лікування кору в дітей, для полоскання горла і ротової порожнини, а сік коренеплодів — як ранозагоювальний, сечогінний, відхаркувальний засіб, при діабеті, гіпертонії (пити по 1/2 склянки тричі на день до споживання їжі). Сік із медом — ефективний засіб для лікування сонячних опіків.

Увага!

Бруква протипоказана при гострих захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

https://soncesad.com/katalog/nasinnya/ovochi/rediska/rediska-bryukva-vilgelmburgska-za-0,5-g.html

⌂ Фото: Бруква, фарширована м’ясом, — національна страва англійців

Артишок

Сік артишоку (до цвітіння рослини) використовують для зміцнення волосся. Також він поліпшує травлення, нормалізує роботу печінки та холестериновий обмін, запобігає виникненню атеросклерозу, поліпшує очищувальну функцію нирок, регулює функцію щитоподібної залози. Артишок рекомендують у дієтичному харчуванні хворим на ЦД, атеросклероз, ревматизм, хронічний нефрит, екзему, псоріаз, гепатит, при токсикозах у вагітних. Зазвичай вживають ніжні основи листя і м’ясисте квітколоже.

Сік артишоку є лікувальним від багатьох недуг

⌂ Фото: Сік артишоку є лікувальним від багатьох недуг

 

Амарант

Це дуже цінна овочева, кормова культура, її використовують і як сидерат. Амарант — справжня комора білка — містить його до 18%, тоді як, наприклад, рис — лише 7,5%. Багатий на вітаміни (в тому числі й вітамін Д), солі натрію, магнію, калію, фосфору, кальцію, а за вмістом жирів у кілька разів перевищує зерно пшениці. Амарант цінний тим, що він є джерелом сквалену, який має протипухлинну дію, насичує клітини організму киснем, забезпечує здоров’я шкіри, має протизапальну дію і підвищує імунітет.

Зелень вживають сирою, варять, смажать, тушкують, використовують як приправу. Амарант показаний для лікування запальних процесів сечостатевої системи, шлункових хвороб, при анемії, авітамінозі, діабеті, ожирінні, неврозах, шкірних недугах. Доведено, що амарант нормалізує обмін речовин, зокрема дуже корисний при цукровому діабеті.

Рецепт: 1 ст. л. свіжого листя залити 1 склянкою окропу, настояти 30 хв., пити про 1/2 склянки тричі на день. Курс лікування — 3 тижні. Також при цукровому діабеті вживають по 1 ст. л. соку трави тричі на день.

Сік амаранта, розведений із водою у пропорції 1:5, використовують для полоскання горла при тонзиліті.

Увага!

Амарант протипоказаний при холециститі, жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобах.

Амарант — справжня комора білка

⌂ Фото: Амарант — справжня комора білка

 

Скорцонера

Коренеплоди скорцонери містять інулін і аспарагін (тому вони корисні хворим на діабет), вітаміни С, В1, В2, мінеральні солі кальцію, заліза, фосфору, ферменти та інші біологічно активні речовини. Вживають при шлунково-кишкових захворюваннях та як протисудомний засіб. Коренеплоди мають приємний солодкуватий смак, їх додають у супи, соуси, вінегрети, з них готують другі страви, холодні закуски, обсмажують окремо або з картоплею. Додають при консервуванні до огірків. Молоде листя використовують для салатів.

Коренеплоди скорцонери корисні хворим на діабет

⌂ Фото: Коренеплоди скорцонери корисні хворим на діабет

 

Ревінь

Ця невибаглива рослина цінна тим, що її можна використовувати рано навесні, щойно зійде сніг. У тибетській медицині «великий жовтий корінь» широко використовують для лікування всіх внутрішніх органів. Донині відвар із листя ревеню використовують для лікування гастриту із зниженою кислотністю — 2 ст. л. сировини на 1 склянку води, кип’ятити 5 хв., настояти 30 хв., процідити перед вживанням, пити по 1/3 склянки до споживання їжі на ніч (дітям по 1/2— 1 ч. л.). Тільки в 19 ст. стебла ревеню почали вживати для приготування десертів. Корені та кореневища рослини містять дубильні, смолисті та пектинові речовини.

Споживають молоді черешки, що містять калій, вітаміни С, Е і групи В. Ревінь корисний людям похилого віку та дітям, при атонії кишечника, метеоризмі і хронічних закрепах. Це — незамінний продукт у період клімаксу, особливо якщо цей стан супроводжується неврозами, тривогою, вразливістю чи апатією. Для боротьби з весняним авітамінозом кращого продукту не знайти. З нього можна готувати борщі, киселі, начинки для пирогів, цукати, сік. А з молодого листя — голубці. Можна приготувати окрошку з ревенем за відомими вам рецептами.

Ревінь — краща рослина для боротьби з весняним авітамінозом 

⌂ Фото: Ревінь — краща рослина для боротьби з весняним авітамінозом 

 

Фізаліс

З лікувальною метою використовують плоди фізалісу, сік та корені, які заготовлюють восени. Плоди мають протизапальні, болезаспокійливі, кровоспинні, сечогінні, жовчогінні властивості. Відвар або водний настій плодів вживають при сечокам’яній хворобі, циститах, гепатитах, бронхітах, набряках, подагрі. Свіжі плоди вживають при дерматозах, гіпертонії, хворобах дихальних шляхів, анемії. 5-10 штук плодів вживають 2-3 рази на день до споживання їжі. Хворим на гіпертонію корисний чай із висушеного листя «коробочок» плодів. Дітям при ангіні, ларингіті та стоматиті дають такий засіб: на повільному вогні варять свіжий сік та кашку із плодів фізаліса в суміші з молоком (1:1). Пити по 3-4 ст. л. 3-4 рази на день упродовж 4-5 днів.

Плоди корисні хворим на гастрит із зниженою кислотністю, виразкову хворобу, хронічний холецистит та ЦД. Фізаліс також знижує температуру тіла, має послаблювальну дію, тому корисний при застудах, геморої. Із фізаліса готують салат, ікру, пюре, соуси, рагу. Його смажать, маринують і солять, як помідори.

З лікувальною метою використовують плоди фізалісу, сік та корені

⌂ Фото: З лікувальною метою використовують плоди фізалісу, сік та корені

Купити насіння екзотичних рослин

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Домашні гриби на пеньках
Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Як виростити томатне дерево (тамарільйо)
Томатне дерево. Опис та поради щодо посадки та догляду за тамарільйо
Ходить трихозант городом… (журнал СонцеСад №4/2021)
Опановуємо технології вирощування екзотичних гарбузових культур
Мікрогрін — просто та корисно (журнал СонцеСад №4/2021)
Споживати мікрозелень тепер модно недарма, бо корисних речовин у ній міститься набагато більше, ніж у звичайних рослинах. Про секрети вирощування цього суперфуду
Маракуя на українському городі? Запросто! (журнал СонцеСад №4/2021)
Як полтавцю вдалося приборкати примхливу тропічну красуню, пізнати секрети її вирощування в Україні та навіщо саджати цю заморську рослину, розповів Володимир Матвеєв
Чуфа. Ці горішки земляні — і врожайні, і смачні
Чуфа, або земляний мигдаль найбільше популярна в Єгипті, Судані, Марокко, Італії, Іс­панії. «На чуфі можна добре зароби­ти», — стверджує Роман Шумік, який мешкає в селі Почапах, що на Волині
Арахіс, земляний горіх
Походження, вирощування та корисні властивості арахісу
Як вирощувати амарант. Власний досвід українських землеробів (журнал СонцеСад №4/2020)
Високі лікувальні та харчові властивості амаранту
Амарант: смачно та корисно
Цю рослину ще називають щирицею, півнячим гребенем, лисячим хвостом. Часто вирощують як декоративну і не знають про чимало її корисних властивостей.

Рекомендовані товари!

Фізаліс Кондитер за 0,2 г

У наявності

Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)

12грн.
Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Нікандра за 0,5 г

У наявності

Нікандра за 0,5 г (ЕЛП-104)

10грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура лікувальна
Огурдиня за 5 нас.

У наявності

Огурдиня за 5 нас. (ЕЛП-107)

10грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Горох крилатий за 5 нас.

У наявності

Горох крилатий за 5 нас. (ЕГХ-27)

10грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура декоротивно-овочева
Чина Степова 21 за 1 г

У наявності

Чина Степова 21 за 1 г (ЕЛП-108)

10грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Суниця Рюген за 0,03 г

У наявності

Суниця Рюген за 0,03 г (ЕСУ-8)

11грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура ягідна
Скорцонера Дуплекс чорний корінь за 0,5 г

У наявності

Скорцонера Дуплекс чорний корінь за 0,5 г (ЕЛП-15)

8грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура корнеплідна
Жминда – Суничний шпинат за 0,1 г

У наявності

Жминда – Суничний шпинат за 0,1 г (ЕШП-4)

12грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Культура ягідно-салатна
Спаржа Білосніжка за 0,5 г

У наявності

Спаржа Білосніжка за 0,5 г (ЕСП-4)

18грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Бамія Діброва за 0,25 г

У наявності

Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка