Як виростити томатне дерево (тамарільйо)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.01.2022

 

Тамарільйо — це невелике вічнозелене дерево південно- та центральноамериканського походження. Має рослина багато інших назв: тамарилло, цифомандра, тамаморо. Однак найчастіше тамарільйо називають «томатним деревом». Все завдяки плодам, схожим на помідори.

 

Тамарільйо (томатне дерево): походження та корисні властивості 

Тамарільйо і справді далекий родич томатівбаклажанівкартоплі та стручкового перцю і належить до родини пасльонових. Рослина набула світової популярності наприкінці 19 — на початку 20 століття, проте досі її вважають екзотичною плодовою культурою. 

Томатне дерево у природі сягає двох–трьох метрів заввишки й може жити до 15 років. Плодоношення починається з другого року життя. Листки досить великі, овальної форми, злегка опушені. Під час цвітіння дерево вкривається блідорожевими або лавандовими, ароматними квітками діаметром до двох сантиметрів, які мають пурпурово-зелену чашечку.

Плоди — ягоди тамарільйо нагадують невеликі, від 5 до 10 см, довгасті помідори. Сьогодні відомі сорти томатного дерева з плодами жовтого, помаранчевого, червоного, бордового і навіть фіолетового кольорів, які відрізняються також смаковими властивостями, термінами достигання та вмістом цукрів.

Блискучі, гладенькі, яскраво забарвлені ягоди ростуть гронами з 3–15 плодів і мають не лише харчову, а й декоративну цінність, тому томатне дерево є справжньою окрасою саду чи оранжереї.

Смак «помідорів» тамарільйо кисло-солодко-солонкуватий, з легким відтінком аромату тропічних фруктів. Плоди смачні й корисні: містять вітаміни групи В, а також А, С, Е, РР, фолієву кислоту, мінеральні елементи (калій, кальцій, магній, залізо, фосфор).

Плоди тамарільйо вживають свіжими чи консервованими, як окремий продукт, як інгредієнт коктейлів, смузі, інших страв, добре пасують до м'яса. Шкірка має гіркий смак, тому перед вживанням плодів томатного дерева її знімають, заздалегідь надрізавши і зануривши на хвилину в окріп.

Важливо знати!

Плоди тамарільйо погано витримують транспортування і тривале зберігання, достигають неодночасно, тому врожай збирають поступово, протягом кількох тижнів. Пік плодоношення припадає на четвертий–сьомий рік життя рослини.

 

Томатне дерево вживають свіжими чи консервованими, як окремий продукт, як інгредієнт коктейлів, смузі, інших страв, добре пасують до м'яса

⌂ Фото: Томатне дерево вживають свіжими чи консервованими, як окремий продукт, як інгредієнт коктейлів, смузі, інших страв, добре пасують до м'яса

 

Догляд за «томатним деревом»

Томатне дерево — теплолюбна рослина, яка не витримує навіть найменших заморозків, тому її вирощують у теплицях чи горщиках, а влітку виставляють у сад. Надвір рослину можна виносити лише тоді, коли нема ризику замо­розків, а повернути її в приміщення треба перед їх настанням.

Температура культивування тамарільйо взимку не має знижуватися нижче 15°С. Томатне дерево любить сонце, тому най­кращим місцем для вирощування буде сонячне підвіконня чи балкон на південному чи південно-східному боці будинку. Взимку незайвим буде підсвічування рослин фотолампами.

Для збереження вологи у ґрунті, забезпечення доступу повітря та захисту від бур'янів ефективним є мульчування по­верхні ґрунту корою, трісками чи сфагновим мо­хом. Рослини люблять помірне, але регулярне поливання.

 

Як і куди садити саджанець томатного дерева (тамарільйо)

Ґрунтосуміш для томатного дерева має бути поживною і легкою водночас, нейтраль­ною або слабкокислою (pH 5,5–6,5). Для її приготування треба змішати чорнозем, листя­ний перегній, торф і пісок у пропорції 1:2:2:1 або використати готовий субстрат на основі торфу та перегною.

Оскільки тамарільйо має поверхневу кореневу систему, варто обирати для неї невисокі й широкі горщики, а в теплицях це дерево можна вирощувати просто на грядці. Корені потребують доброї аерації. Вони категорично не витримують застою води. Тому їм треба забезпечити добрий дренаж.

У разі висаджування тамарільйо на грядки в теплиці це має бути досить висока дренажна подушка з керамзиту та піску, а якщо вирощувати в горщику, то на дно треба насипати товстий (до 1/5 об'єму) шар із керамзиту. Не варто на поверхні ґрунту висаджувати інші рослини та/або робити глибоке прорихлювання грядок, щоб не пошкодити корені.

 

Треба забезпечити добрий дренаж при посадці

⌂ Фото: Треба забезпечити добрий дренаж при посадці

 

Чим і коли підживлюють томатне дерево  

Підживлення проводять тричі за сезон: рано навесні, на початку цвітіння та пі­сля завершення плодоношення. Для першого підживлення ефективним буде слабкий розчин гною або азотно-калійно-фосфорні добрива з переважанням азоту. Для другого — обирайте добрива з підвищеним вмістом калію і фос­фору та зниженим — азоту, а для третього — до­брива з вмістом кальцію (наприклад, азотно­кислий кальцій), що сприятиме кращій зимівлі рослини.

Правила обрізки томатного дерева (тамарільйо)

Томатне дерево потребує щорічного обрі­зування, під час якого видаляють гілки, які відплодоносили. Обрізування омолоджує та оздоровлює рослину, стимулюючи ріст нових пагонів та формування плодів на них. Ранньо-весняне обрізування викликає раннє дости­гання плодів, а осіннє, навпаки, затримує.

Важливо знати!

Квітки тамарільйо самозапильні, але для більш рясного плодоношення можна застосу­вати штучне запилення або поставити рослину в місце, яке доступне для комах-запилювачів.

 

Боротьба зі шкідниками томатного дерева  

Тамарільйо досить стійке проти хвороб, але може уражуватися шкідниками: попе­лицею, білокрилкою, павутинним кліщем, трипсом. Для боротьби зі шкідниками викорис­товують промислові інсектициди та акарициди.

Обробки бажано проводити за теплої, сухої, безвітряної погоди, у вранішній або ве­чірній час. Для уникнення повторного розмно­ження шкідників рослини обробляють отруто­хімікатами двічі або тричі з інтервалом десять днів. Під час плодоношення томатне дерево бажано не обробляти або використовувати безпечні інсектициди. Наприклад, застосовувати тютюновий настій. Проти павутинного кліща ефективним може бути обприскування рослин холодною водою (не на прямому сонці!).

Купити саджанці екзотичних рослин

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Рецепти з актинідії
Насправді ж росте деревоподібна ліана — актинідія, але її плоди — копія ківі кисло-солодкі ягоди з ніжною м'якоттю. Як і де використовують її корисні властивості
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Хурма — культура, яка досить легка для вашого саду
Головне — обрати сорт, виведений на основі хурми віргінської!
Фундук — смачний і поживний
Успішний досвід волинянина Івана Грушковського вирощування фундука як бізнес
Азиміна: вирощування в Україні
Азиміна — це чи не найсмачніший екзотичний плід, який можна виростити в Україні
Мигдаль для схуднення і для зміцнення організму
Як корисні властивості мигдалю зміцнюють організм і допомагають боротися із зайвою вагою, читайте поради від нашого експерта
Делікатес із зелених горіхів
Одна-дві ложки цієї смакоти до чаю за сніданком або вечерею додадуть вам енергії та стануть ефективною профілактикою хвороб серцево-судинної, сечостатевої й ендокринної систем
Колоновидні дерева: красиво, модно, компактно і дуже смачно
Плоди колоновидних дерев не поступаються у якості своїм більш розлогим родичам. Посадка колоноподібних плодових та догляд за ними
Які види хурми вирощують в Україні
Особливості видів хурми, які вирощують в Україні

Рекомендовані товари!

Бамія за 1 г

У наявності

Бамія за 1 г (ЕБМ-1)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Фізаліс Кондитер за 0,2 г

У наявності

Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)

12грн.
Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Момордика за 5 нас.

У наявності

Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)

24грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Саджанець Мигдаль Прибережний

У наявності

Саджанець Мигдаль Прибережний (ІМГ-13)

189грн.
Маса плоду/грона 3-4 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Сунична малина Юстина

У наявності

Саджанець Сунична малина Юстина (ОКН-361(0,5-1,5л))

79грн.
Маса плоду/грона 5-10 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий, соковитий, ароматний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІНЖ-5)

289грн.
Маса плоду/грона 40-80 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маракуйя за 5 нас.

У наявності

Маракуйя за 5 нас. (ЕЛП-119)

56грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Саджанець Інжир Медовий
NEW!

У наявності

Саджанець Інжир Медовий (ІНЖ-7)

289грн.
Маса плоду/грона 50-100 г
Колір плоду кремовий
Терміни дозрівання ремонтантний
Смак солодкий
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь