Хурма — досить легка культура для вашого саду!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.09.2021

⌂ Михайло Журба (Національний ботанічний сад ім.М.М.Гришка НАН України, м.Київ)

     Хурма — чудове екзотичне плодове дерево з гарними та смачними плодами. Завдяки праці науковців-селекціонерів тепер її можна вирощувати не лише в країнах з теплим кліматом — а й в Україні! І не лише на півдні України — а й у зоні лісостепу (Київська, Житомирська, Вінницька, Черкаська, Полтавська, Сумська, Харківська, Тернопільська, Львівська області) і навіть на Поліссі (Волинська, Рівненська, Чернігівська області)! Головне — обрати для посадки ті сорти хурми, які виведені на основі хурми віргінської!
     Про це розповідає Михайло Журба, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М.М.Гришка НАН України.


⌂ Тепер хурму можна вирощувати не лише на півдні України — а й у Лісостепу і навіть на Поліссі!

Хурма віргінська — досить проста у вирощуванні!

Хурма віргінська родом з Північної Америки, з її південно-західної частини. Вона надзвичайно добре переносить морози, тому її широко вирощують не лише у США, а навіть у Канаді, яка розташована північніше. Завдяки високій морозостійкості хурма віргінська витримує в Україні наші морози до -27°С — взагалі без ушкоджень! Перевага хурми віргінської ще й у тому, що вона посухостійка. Фактично нічим не уражується! Не потребує обробки хімікатами! Не потребує якогось особливого догляду!
Таким чином, хурма віргінська – досить хороша, легка, невибаглива нова культура для вашого саду!
     

Відео «Хурма. 1. Досить легка культура для вашого саду!»:

     

 

Дуже рясно плодоносить!

Хурма віргінська дуже рясно плодоносить: усі гілки просто обліплені плодами!
Плоди хурми віргінської — повністю достигають у нашій зоні! Причому, на відміну від сортів хурми східної, вони досягають повної зрілості.
Плоди достигають не одночасно, а поступово, тому ними можна ласувати протягом цілого місяця! Плоди хурми віргінської — цілком повноцінні! І надзвичайно смачні! Власноруч вирощена у себе вдома хурма має навіть кращий смак, ніж та, яку завозять в Україну та продають на ринках чи в магазинах.
Плоди слід знімати у тій стадії, коли вони вже забарвлені, але ще не переспіли. Розкладіть їх в один шар і поступово вибирайте для їжі ті, які доспіли (м’які на дотик).
Хурма віргінська починає плодоносити, зазвичай, у другій половині жовтня. Пізні сорти достигають на початку листопада і тримаються на дереві досить довго, навіть можуть йти з ними в зиму. І ви можете приходити до дерева хурми у листопаді–грудні і щодня знімати свіжі плоди.

⌂ Хурма віргінська дуже рясно плодоносить!

     

Дводомна рослина. Запилювач саджати чи не саджати?
     

Хурма віргінська — дводомна рослина. Чоловічі та жіночі квітки у неї розташовані на окремих деревах. Тому коли ви саджаєте хурму, поряд потрібно посадити ще й дерево-запилювач. Це характерно для переважної більшості сортів хурми.
Але є й самоплідні сорти — коли і жіночі, і чоловічі квітки цвітуть на одному дереві. Коли висаджуєте вдома таку самоплідну хурму, то садити поряд запилювач потреби немає.
Час від часу на дводомній хурмі на одному дереві можуть утворюватися одночасно і чоловічі, і жіночі квітки. І тоді навіть на дереві-запилювачі можуть родити плоди. Однак вони зовсім дрібненькі (1–2 см), хоча також цілком придатні для споживання.
Запилювач поряд з хурмою найкраще все-таки саджати. Тоді всі сорти хурми будуть гарантовано рясно плодоносити — незалежно від того, які вони: дводомні чи самоплідні.

⌂ Іноді навіть на дереві-запилювачі можуть родити плоди

     

Як саджати хурму?

Хурму віргінську найкраще саджати та пересаджувати навесні. Якщо ж вам потрібно її посадити восени, то слід обирати саджанці з добре розвиненою кореневою системою і одразу ж висаджувати.
Якщо саджанець невеликий (1–2-річний), посадкова яма має становити 1 м². Якщо великий (4–5-річний) — то 3 м².
Хурма віргінська невибаглива до ґрунтів! Вона добре росте на суглинках, тому при посадці ви можете заправити яму землею, більш важкою, щоб вона добре утримувала вологу.
Як і для будь-якого плодового дерева, у посадкову яму можна внести перегній. Мінеральні добрива одразу вносити не рекомендується, бо одразу після посадки корінці хурми пошкоджені, підсохлі, вони не готові сприймати солі добрив — тому ви можете їх запросто обпекти мінеральним добривом.

Відео «Хурма. 2. Як посадити хурму?»:

     

При саджанні хурму потрібно добре пролити. Для цього навколо посадженого дерева слід сформувати лунку з бортиками. Універсальна норма для одноразового поливу плодових дерев — це 60 л/м² (літрів на квадратний метр). Тобто на одну посаджену невелику хурму (1–2-річну) ви маєте вилити 60 л води (6 відер). На одне велике посаджене дерево (4–5-річне) — 180 л води (18 відер). При такому щедрому поливі ґрунт добре просочиться — і дерево гарантовано приживеться та буде чудово рости!
Навіть восени коріння хурми продовжує рости, тому через місяць після саджання ви можете внести осінні мінеральні добрива, які поступово діятимуть протягом зими та ранньої весни.
На зиму стовбурець посадженої хурми треба вкрити: або матами з очерету, або гілками ялини чи сосни, або неконтактно геотекстилем (агроволокном), тому що в першу зиму тільки що посаджений саджанець хурми може трішки підмерзнути. Але в наступні роки рослина абсолютно безпроблемна і досить морозостійка!

 

Посадили. Коли будуть плоди?
     

Якщо ви посадили хурму за всіма правилами, то вже поточного року (якщо саджали навесні) чи наступного (якщо саджали восени) можете отримати гарний приріст пагонів. А вже наступного року (якщо саджали навесні) чи через рік (якщо саджали восени), ви отримаєте перші плоди.

⌂ Уже на 2-й рік після посадки будуть перші плоди!

     

Віргінська хурма — посухостійка
     

Дорослі, добре вкорінені рослини хурми не потребують додаткового поливу. Вони дуже посухостійкі.
А от у перший рік після саджання хурму, звісно, потрібно регулярно поливати: раз на тиждень, а у 30-градусну спеку — двічі на тиждень. Повторюємо: універсальна норма для одноразового поливу плодових дерев — це 60 л/м² (літрів на квадратний метр). Поливу одним відром води раз на тиждень для рослини недостатньо!

Відео «Хурма. 3.Коли будуть плоди?». Пояснює Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

     

Чи мульчувати?
     

Хурму необхідно обов'язково мульчувати (і тільки що посаджену, і в ідеалі — дорослу). Шар мульчі має становити 5 см влітку та 10 см взимку. Мульча запобігає випаровуванню вологи, перегрівам, а взимку — переохолодженню, бо під гарним шаром мульчі ґрунт не промерзає і коріння не пошкоджується.

     

Хурма вимагає обрізки
     

Єдине, чого вимагає хурма — це обрізки! Її проводять навесні, у березні-квітні. Раз на кілька років необхідно проріджувати гілки хурми, вирізаючи ті, які загущують крону. Це забезпечить рівномірне освітлення крони та, відповідно, гарний урожай. А от вкорочувати річний приріст гілок необхідно щороку. Але робити це слід не досить радикально: максимум 1/3–1/2 річного приросту гілки, тому що саме на однорічних пагонах формуються плодові гілки.

⌂ Правильна обрізка хурми гарантує гарний урожай

     

Висота хурми віргінської. Як регулювати?

Дорослі дерева хурми віргінської можуть достигти висоти 5–7 метрів, а то й 10–12 метрів. Щоб було зручно знімати з хурми плоди, дерево слід формувати нижчим. Для пониження крони час-від-часу необхідно робити обрізку дерева. Навіть доросла хурма дуже добре переносить обрізку! Після обрізки протягом сезону вона повністю відновлюється і вже наступного року повноцінно заплодоносить.

     

Наталія Вишневська

Купити саджанці хурми можна тут!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Хурма – їжа богів (журнал СонцеСад №1/2021)
Корисні властивості хурми
Як виростити хурму
Поради фахівця, як виростити хурму
Вирощування хурми
Особливості вирощування хурми

Рекомендовані товари!