Доволі довго мушмулу вважали декоративною рослиною. Віднедавна ставлення до неї змінилось і тепер мушмула — загальновизнана їстівна плодова рослина. Плодоношення та якість самих плодів залежить від того, наскільки ви правильно проведете обрізку дерева.
Обрізати мушмулу можна вже з того часу, щойно ви посадите молоду рослину в своєму саду. Для початку слід впорядкувати структуру дерева та закласти гарну основу для росту мушмули.
Довжина центрального стовбуру мушмули має бути приблизно півметра. На молодому саджанці повинно рости 5-6 основних гілочок, які надалі стануть першим ярусом майбутньої крони. Важливо щороку стежити за тим, щоб вся рослина отримувала максимум сонця та добре провітрювалась, тому всі небажані гілки варто видаляти одразу ж.
Не жалкуйте, обрізайте всі великі гілки, якщо вони менш плодоносні, ніж їх менші сусіди. Видаляйте кожну вертикальну гілочку — вони будуть конкурентами центральному стовбуру, але багато плодів не принесуть.
Час від часу потрібно вкорочувати і основний стовбур молодого дерева — надто високе дерево важко доглядати і проблематично збирати врожай. До того ж обрізування гілок збільшить якість та кількість плодів на мушмулі. Досвідчені садівники радять в перші 2 роки життя дерева вкорочувати пагони наполовину.
Загалом у перші 2 роки після посадки скелетні гілки першого ярусу обрізають наполовину, а наступні 2 роки на чверть. Бічні пагони другого ярусу в цей час варто вкоротити до 20-25 см. Далі виконується переважно санітарна обрізка гілок, які виходять за межі основного об'єму крони.
⌂ Фото: Правильно сформоване дерево мушмули дасть гарні плоди
Важливо позбавляти дерево від хворих та сухих гілок. Там зазвичай розвиваються хвороби чи оселяються шкідники. Це може стати великою проблемою для всього дерева. Мушмула витрачатиме максимум енергії, аби відновити хворі гілки. Через це погіршиться не тільки якість плодів, а й стан всієї рослини.
Мушмула не вибаглива до ґрунту, але регулярне підживлення допоможе збільшити врожай. Після посадки культуру удобрюють нітрофоскою або суперфосфатом, якщо ці підживлення не вносилися до посадкових ям.
Дерево непогано реагує на підживлення коров'яком, або ж будь— якою іншою органікою. Коров'як розводять водою у пропорції 8:1. Можна використовувати підживлення для цитрусових рослин, їх розводять у подвійній кількості води.
Позитивно реагує мушмула на підживлення золою та мікроелементами. Їх розчини можна вносити у ґрунт або позакореневим способом через обприскування. В поживний розчин можна додавати мило чи спеціальний прилипач. Тверді добрива вносять під полив. Після поливу обов'язково проводять мульчування ґрунту.
⌂ Фото: Плодові дерева добре обприскувати із застосуванням прилипача
Саджанці та молоду мушмулу підживлюють бодай раз на місяць. Дорослій рослині вистачить двох— трьох підгодівель щосезону.
Морозостійкість мушмули потішить жителів України — морози до 30 градусів вона переносить непогано. Рослина добре зимує, і з віком її зимостійкість стає тільки більшою.
Восени гілки пригинають до землі, попередньо зволоженої, та закріплюють їх. Кору на місці прилягання до землі надрізають.
Період вегетації мушмули триває до холодів, тому пагони-первістки можуть підмерзнути. Однак дерево доволі стійке — досить швидко воно відновиться.
⌂ Фото: Період вегетації мушмули триває до холодів
Виростити мушмулу на садовій ділянці не складніше за яблуню. Правильний догляд гарантує гарний урожай плодів — смачних та напрочуд корисних для здоров'я.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Калита