Фундук — смачний і поживний

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.09.2021

Запозичивши польський досвід, волинянин Іван Грушковський одним із перших у регіоні зайнявся вирощуванням фундука. Він стверджує, що це досить прибуткова справа, адже в Україні ця культура лише починає завойовувати ринок.

За калорійністю фундук переважає хліб, м’ясо, молоко, не кажучи вже й про картоплю, овочі та фрукти. У всякому разі так стверджують науковці. До того ж пилок суцвіть фундука є першим весняним кормом для бджіл. Завдяки простоті розмноження та догляду ця культура доступна для всіх: як у промислових насадженнях, так і на присадибних ділянках. У деяких країнах Європи через це її називають рослиною для лінивих. Однак про переваги споживання та вирощування фундука в Україні відомо небагатьом. Волинянин Іван Грушковський як один серед перших у регіоні посадив поблизу обійстя плантацію горіхів.

Іван Грушковський

⌂ Фото: Іван Грушковський

— Чому вирішили зайнятися досить нетрадиційним для Волині агробізнесом — вирощуванням фундука?

— Близько двадцяти років тому я вперше поїхав на заробітки до Польщі. Потрапив до пана, який мав два гектари горіхового саду. З гектара він мав до восьми тонн фундука. Небагато витрачаючи на вирощування та догляд за такою окультуреною ліщиною, господар отримував непогані прибутки. Зокрема, порівняно із фруктовими деревами, фундук потребує меншого обробітку проти шкідників: лише проти горіхового довгоносика та моніліозу. З яблунями чи черешнями, наприклад, клопоту набагато більше. До того ж фундук невибагливий і росте майже на всіх ґрунтах. Після збирання його перебирають, підсушують або кладуть у холодильник і зберігають свіжим. Водночас горіхи не втрачають своїх споживчих властивостей аж до наступного врожаю.

Відео: Інтенсивна технологія вирощування фундука: отримаєте втричі більше врожаю

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

— На якій площі почали вирощувати саджанці окультуреної ліщини після запозичення польського досвіду?

— Для фундукового саду я виділив 30 соток поблизу дому в рідному селі Пірванчому. Він якраз понад автотрасою, тому й нині милує око всіх, хто їде з Пірванча до райцентру Горохова.

Перші саджанці ліщини привіз із Польщі, згодом навчився розмножувати цей горіх сам. Скажу без перебільшення: за майже два десятки років я досконало вивчив фундуковий бізнес. Знаннями про його вирощування тепер з усіма охочими ділюся на конференціях та семінарах, які разом із колегою Сергієм Шевчуком організовуємо для садівників-початківців.

— Розкажіть, будь ласка, як можна розмножувати фундук?

— Розмножувати фундук можна двома способами: вегетативним і генеративним. У першому випадку в квітні, коли починається сокорух і гілля горіха найбільш гнучке, пригинаємо до землі однорічні пагони, для гарантії пришпилюємо їх і засипаємо землею. Такі відводки швидко вкорінюються, і через кілька місяців уже маємо готові саджанці фундука. Восени їх треба викопати з корінням і відрізати від основи гілки. Такі саджанці не втрачають маточної форми і плодоносять уже з першого року після висадження.

Якщо застосовувати генеративний спосіб, то висаджують плоди горіха. Із зерняти рослина росте довго, треба чекати кілька років. Ці саджанці втрачають маточну форму, тобто їхні плоди будуть дрібнішими. Зате вони краще приживаються на дуже бідних кам’янистих ґрунтах.

— Як треба готувати ґрунт для фундука?

— Мінімум за півроку на площі, на якій має рости фундук, висаджують сидерати й переорюють їх. Так можна вберегтися від борозняка — личинки травневого хруща, яка пошкоджує корені дерев. Для цього підійдуть гречка, жито, люпин, яких шкідники не люблять. Крім того, зелена маса добре підживить ґрунт.

Перед висадженням фундука у промислових масштабах бажано зробити аналіз ґрунтів. Тоді можна буде дізнатися, чого саме — азоту, калію чи кальцію — бракує в землі для доброго росту і плодоношення горіхів. Висаджувати молоді саджанці фундуків найкраще восени. Тоді дерева до весни акліматизуються і почнуть рости. На одній ділянці бажано розмістити саджанці кількох сортів фундука, інакше не відбудеться запилення. Найпродуктивнішими з них, на мою думку, є сорти Каталонський, Барселонський, Вебба, Косфорд, Варшавський червонолистий. Добре запилить фундук і дика ліщина, посаджена неподалік окультуреної.

Яму під саджанці копаємо приблизно розміром 30х40х40 см, залежно від їхньої висоти. Кладемо туди перепрілого перегною й обов’язково присипаємо шаром ґрунту не менше 20 сантиметрів. І лише після цього висаджуємо дерева, інакше коріння може попектися. Потім заливаємо яму водою. Цей садівничий спосіб можна використовувати для всіх дерев. Вода взимку замерзає, і коріння не мерзне.

— Коли можна чекати на врожай?

— Повноцінно плодоносити фундук починає на сьомий-восьмий рік після садіння, а родити може й до сотні років. Для цього через кожні півтора–два десятки років його треба обрізати під корінь і оновлювати сад. З одного дерева можна зібрати вісім кілограмів горіхів.

— Які лікувальні та поживні властивості фундука можна виділити?

⌂ Фото: Дітки пана Івана дуже люблять корисні горішки фундука

— Вони мають високу споживчу цінність. Тривале споживання горішків допомагає при хронічній втомі, неврозі, захворюваннях серцево-судинної системи, недокрів’ї, діабеті, ожирінні. Фундук містить усі двадцять амінокислот, потрібних людському організму, дев’ять вітамінів та багато макро- і мікроелементів. Він особливо корисний для дітей та літніх людей. Окрім того, в олії фундука знайшли дуже цінну речовину: токоферол (вітамін Е), який називають вітаміном молодості. Це сильний антиоксидант, що подовжує тривалість життя.

Лікувальні властивості мають також кора, шкаралупа та листя. Ядро використовують у кондитерській та харчовій промисловості. Тому займатися вирощуванням фундука вигідно. Ця ланка в сільському господарстві держави поки що не заповнена. Річ у тому, що майже 80 відсотків фундука Україна закуповує в Туреччині. На одному дереві заробляють до 800 гривень. На гектарі можна висадити 600–700 саджанців. Втім, щоб зацікавити людей вирощуванням фундука, на мою думку, треба впровадити державні програми, які хоча б частково відшкодовували витрати на закупівлю саджанців та обробіток їх проти хвороб. Так роблять у сусідній Польщі, і нам варто в них повчитися.

Відео: Найпопулярніші питання, які стосуються фундука:

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила ПРИЙМАЧУК

 

Купити саджанці фундука

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Який ґрунт потрібен фундуку
Фундук. Здоровий ґрунт – запорука здорової рослини
Основи агробізнесу: чому вигідно вирощування фундука
Останнім часом фундук широко культивують в Україні. Про користь цієї рослини і про досвід вирощування фундука розповідає сім'я Михаць
Сорт фундука Барселонський — один з найбільш популярний в Україні
Сорт фундука Барселонський легко приживеться у вашому садочку
Фундук. Продуктивні сорти іноземного походження
Поява в Реєстрі сортів рослин України трьох високопродуктивних сортів фундука іноземної селекції — важливий крок в поширенні цієї культури у нас в країні
Шкідники та хвороби фундука
Захист фундукового саду від основних шкідників і збудників хвороб
Чим вигідний фундук
П'ять причин, чому варто вирощувати фундук
Агротехніка вирощування фундука
З книги Івана Косенка «Фундук: прикладна генетика, селекція, технологія розмноження і виробництва»
Чим фундук корисний для здоров'я
Корисні та поживні властивості фундука. Поради експерта щодо вікористання плодів фундука
Фундук в Умані. Нові сорти місцевих селекціонерів
Дендропарк «Софіївка» у 2019 р. зареєстрував три нові сорти фундука. Інтерв'ю зі співавтором сортів Олександром Балабаком
Травневий хрущ. Дієві методи боротьби з ним
Щоб розв’язати проблему, треба дізнатися про життєві цикли хрущів і вчасно вживати заходів боротьби з личинкою хруща

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ОКН-993)

189грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак ніжний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 20 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5-10)

1 190грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ніжний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 50 шт., за 500 шт., за 1000 шт.
Маса плоду/грона 4-6 г
Саджанець Фундук Галле

У наявності

Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)

189грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак приємний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 3-3,5 г
Саджанець Фундук Косфорд

У наявності

Саджанець Фундук Косфорд (ОКН-1717(2-4л))

189грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г