Основи агробізнесу: чому вигідно вирощування фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.05.2021

Не секрет, що від двох-трьох теплиць з квітами або раннім редисом можна дістати більше вигоди, ніж від кількох гектарів родючої землі. То як розпорядитися своїм паєм, особливо в ситуації, коли немає сільгосптехніки і налагодженої мережі реалізації врожаю? Про це розповіла Любов Михаць, учасниця сільгоспвиставки «Україна Аграрна-2009», що проходила в Києві.

Сім’я Михаць (Любов Ярославівна і Остап Романович) пропонує українським селянам зайнятися вирощуванням фундука — рослини, вельми стійкої до шкідників і водночас здатної принести чималі доходи. Цей горіх збагатив багатьох іноземних фермерів, котрі працюють у природно-кліматичних умовах, подібних до наших.

 

Лікувальні та поживні властивості фундука

Останнім часом фундук широко культивують у Польщі. В Італії кондитерські фабрики скуповують ліси і виноградники, навіть викорчовують оливкові гаї, щоб на вивільнених ділянках посадити фундук. Та й попри це у світі залишається гострий дефіцит на ці горіхи, з яких виготовляють десятки продуктів, зокрема пасту (в тому числі знамениту «Нутеллу») та кремовий наповнювач (нугу). Крім того, їх продають підсмаженими, зацукрованими, солоними...

Читайте ще:

Фундук дуже добре допомагає при неврозах, захворюваннях серцево-судинної системи, недокрів’ї, хронічній втомі, збільшенні передміхурової залози, діабеті, ожирінні. Також застосовується для відновлення сил при значних фізичних навантаженнях.

Окрім того, в екстракті лісового горіха виявлено хімічну речовину паклітаксел — основу найпоширенішого у світі протиракового препарату Taxol. Калорійністю (близько 700 кілокалорій у 100 г) фундук перевершує хліб (у 2—3 рази), молоко (у 8 разів) і навіть шоколад. Він містить усі 20 амінокислот, необхідних людському організму, 9 вітамінів, макро- і мікроелементи.

Вміст корисних речовин у 100 г фундука

Білок . . . . . . . . . . . . . .12,6 г
Жир . . . . . . . . . . . . . . .62,4 г
Вуглеводи . . . . . . . . . .13,7 г
Мінерали . . . . . . . . . . .2,5 г
Вітамін B1 . . . . . . . . . .0,33 мг
Вітамін B2 . . . . . . . . . .0,12 мг
Вітамін B6 . . . . . . . . . .0,24 мг
Вітамін E . . . . . . . . . . .31,4 мг
Залізо . . . . . . . . . . . . . 5,8 мг
Кальцій . . . . . . . . . . . .160 мг
Цинк . . . . . . . . . . . . . . 2,2 мг
Калій . . . . . . . . . . . . . .655,3 мг
Натрій . . . . . . . . . . . . .2,1 мг
Магній . . . . . . . . . . . . .161,2 мг
Фосфор . . . . . . . . . . . . 354 мг
Енергетична цінність . . .679 ккал

Дуже важливо зазначити, що фундук добре зберігається. Якщо волоський горіх у шкаралупі не втрачає своїх якостей протягом року, то фундук — протягом трьохп’яти років. Основний спосіб розмноження рослини — вкорінення відсадків. При гарному догляді плодоносити починає на 3-4-й рік. Урожайність може сягати 20 ц/га.

Фундук здатен рости на кам’янистих ґрунтах і на схилах. Причому він укріплює схили, оскільки має надзвичайно розгалужену кореневу систему. Єдина необхідна умова для його повноцінного розвитку — наявність вологи. Ця рослина ідеально підходить для багатої на опади гористої місцевості Західної України, яка часто потерпає від повеней і зсувів ґрунту.

⌂ Фото: Фундук використовують у виготовленні десятки продуктів, зокрема пасти та кремового наповнювача (нугу)

Відео: Найпопулярніші питання, які стосуються фундука:

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

 

Як розпочати фундуковий бізнес

При садінні фундука бажано закладати відразу декілька сортів. Найчастіше його садять з інтервалом 3 метри, між рядами — 6 м. У Польщі фундук зазвичай вирощують не кущами, а формують дерево — так простіше збирати урожай (цей процес триває з кінця серпня до кінця вересня). За словами Любові Ярославівни, фундуком їхня сім’я почала займатися кілька років тому, коли усвідомили, що інтерес до цієї рослини дуже великий, а якісного посадкового матеріалу в Україні бракує. Сьогодні вони пропонують сорти європейської селекції: Барселонський, Варшавський Червоний та багато інших.

Відео: Інтенсивна технологія вирощування фундука: отримаєте втричі більше врожаю

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

Сім’я Михаць планує свій бізнес на багато років. Вони придбали 50 га землі в Житомирській області, де заклали маточник, реєструють свою торгову марку «СонцеСад». Частину цієї площі вже займає плантація фундука, яка водночас являє собою зразково-показову ділянку. Адже люди, котрі забажають придбати саджанці, мають бачити, що купують і який урожай можна збирати. Любов Ярославівна переконана: в Україні можна гідно заробляти на землі. Для цього слід звернути увагу на закордонний досвід — наприклад, фермери в Італії об’єднуються в кооперативи (як тут не згадати колишні колгоспи).

Відео: Ігор Цибенко, селекціонер і садівник із великим досвідом поділився найпопулярнішими типами формування крони фундука

Продати горіхи непросто, якщо у селянина лише два-три гектари землі, — фабрики купують цей продукт великими партіями. А об’єднавшись у кооператив, можна розраховувати на стабільні закупівлі протягом багатьох років за гарною ціною, а не віддавати горіхи посередникам за копійки. Сьогодні всі вітчизняні кондитерські фабрики закуповують фундук за кордоном: у Туреччині, Італії, Польщі. Хоча наш клімат якнайкраще підходить для його вирощування, адже фундук не боїться холодів.

При цьому горіх надзвичайно стійкий до шкідників. Проблеми з ними можуть виникнути тільки років через 10-15, та й то, якщо поблизу росте дика ліщина. Але й на такий випадок є перевірені профілактичні препарати. Займатися вирощуванням фундука слід професійно.

Адже кондитерські фабрики вимагають європейського стандартного горіха — невеликого розміру і круглої форми — оскільки лущать його машинним способом. В Україні таких сортів обмаль, що й утруднює збут продукції. Якщо ж займатися перспективними сортами, то можна одержувати стабільний прибуток протягом дуже тривалого часу — фундук при грамотному догляді росте до ста років. Тому при закладанні плантації треба мати власну, а не орендовану землю.

⌂ Фото: Остап Романович Михаць багато років успішно займається вирощуванням саджанців фундука

 

Закордонний досвід вирощування фундука

Любов Михаць та її чоловік за освітою філологи. Вчилися в Дрогобицькому педінституті на факультеті іноземних мов, потім — у Києві в аспірантурі. Любов Ярославівна досконало володіє італійською і французькою мовами, Остап Романович знає англійську і німецьку. Подружжя без проблем спілкується з партнерами з Польщі. Довгий час вони працювали менеджерами у великих столичних компаніях — займалися постачанням італійських меблів та одягу.

Часто буваючи за кордоном, бачили, що фермери мають добрі гроші, вирощуючи фундук. Так і виникла думка: а чому б самим не зайнятися цим бізнесом? А нещодавно до них звернулися з компанії, яка випускає цукерки «Рафаелло». Вона володіє плантаціями фундука в Італії, Аргентині, Бразилії. У планах — закласти аналогічні ділянки в Україні.

Як бачимо, річ це справді дуже серйозна і вигідна. Єдине, що може стати на заваді тим, хто вирішив зайнятися вирощуванням фундука, — брак інформації про якісний посадковий матеріал. Тож сподіваємося, ця стаття їм допоможе.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Олександр ПАЛЬЧУН

(з тижневика «Земля 2000» 28.03-3.04.2009)

 

Купити найкращі сорти фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Основні причини нестабільності плодоношення плодових (журнал «СонцеСад» 1/2023)
На стабільність плодоношення плодових дерев впливає ціла низка факторів, якіх саме — розповідає Олена Кіщак
Запас біди не чинить: як правильно сушити фрукти в домашніх умовах
Експерт «СонцеСаду» Оксана Завадська розповість, як правильно сушити фрукти та за яких умов зберігати, щоб вони не втратили корисних властивостей
Домашні гриби на пеньках
Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Ґрунт. Фундамент щедрих урожаїв
Знаючи біологічні особливості кожної плодової породи, можна створити найбільш сприятливі умови для тривалого продуктивного використання плодових і ягідних насаджень
Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку
Киянин Юрій Осадчий ділиться досвідом вирощування африканської дивини
Колоновидні плодові дерева
Ці сорти займають малі площі, дають високі врожаї при мінімальних затратах праці на формування і обрізування дерев. Посадка та догляд за ними
Арахіс, земляний горіх
Походження, вирощування та корисні властивості арахісу
Спаржева квасоля — ніжний смак і максимальна користь
Цінність культури особливості збирання та зберігання
Досвід читачів: як вирощувати фундук
Де придбати саджанці фундуку. Які сорти фундуку вирощують в Україні. Догляд за фундуком. Поради садівника-аматора Юрія Рейнського

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5-10)

1 190грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ніжний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 50 шт., за 500 шт., за 1000 шт.
Маса плоду/грона 4-6 г
Саджанець Фундук Галле

У наявності

Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)

189грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак приємний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, контейнер
Маса плоду/грона 3-3,5 г
Саджанець Фундук Косфорд

У наявності

Саджанець Фундук Косфорд (ОКН-1717(2-4л))

189грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Саджанець Фундук Цінний Вебба

У наявності

Саджанець Фундук Цінний Вебба (ОКН-1697)

189грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак смачний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка контейнер, 2-4 л
Маса плоду/грона 4-6 г
Саджанець Фундук щеплений на ліщині ведмежій Джефферсон

У наявності

Саджанець Фундук щеплений на ліщині ведмежій Джефферсон (ОКН-3696(2-4л))

550грн.
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання ранньосередній
Смак солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-5 г