Висаджуючи плодові дерева на присадибній ділянці, садівники мріють якнайшвидше отримати щедрий урожай смачних плодів. Але їхні очікування не завжди справджуються.
⌂ Фото: О. А. КІЩАК, доктор сільськогосподарських наук, завідувачка селекційно-технологічного відділу Інституту садівництва НААН
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Чому більшість плодових культур має нестабільне плодоношення або його зовсім нема?
Запам’ятайте!
Кожне плодове дерево до вступу у віковий період плодоношення має послідовно пройти вікові періоди росту вегетативних частин дерева та росту й плодоношення, тривалість яких залежить від скороплідності культури та сили росту підщепи!
Найбільш скороплідними серед плодових є персик і абрикос, бруньки яких закладаються на пагонах поточного року. Дерева цих культур за сприятливих умов можуть вступати в плодоношення вже другого року після садіння. Така ж властивість притаманна й сучасним сортам яблуні з пазушним типом плодоношення. Більшість сортів черешні та старовинних сортів яблуні й груші, особливо якщо їх щеплено на сильнорослі насіннєві підщепи, мають пізній термін вступу в плодоношення (сьомого чи восьмого року після садіння).
⌂ Фото: На стабільність плодоношення впливає ціла низка факторів
Тому для прискорення плодоношення такі сорти краще щепити на скороплідні клонові підщепи, зокрема для яблуні: карликові — М9 або її клони, 62-396; напівкарликові — М 26; середньорослі — ММ106, 54-118 тощо. Для груші використовують різні форми айви (ВА-29, ІС 2-10, ІС 4-12). Водночас візьміть до уваги, що деякі сорти груші не повністю сумісні з айвою або й зовсім не є такими, тому їх вирощують на насіннєвих підщепах, дерева яких сильнорослі й мають дуже пізній вступ у плодоношення. Це такі сорти груші: Улюблена Клаппа, Парижанка, Лісова красуня, Маргарита Марилья.
⌂ Фото: Груша Весільна може дати рекордні 100 кг плодів, якщо посадити її подалі від вишні, горіха та бузини
У старовинних сортів яблуні (Донешта, Антонівка, Землянічноє, Папіровка, Конфєтноє), крім пізнього вступу дерев у плодоношення, спостерігається також таке явище, як чітко виражена періодичність плодоношення. Це — властивість, коли після щедрого врожаю у поточному році наступного — дерева відпочивають, на них можуть утворюватися лише поодинокі плоди.
Більшість дерев черешні вирощують також на сильнорослих насіннєвих підщепах — антипка й черешня дика, тому очікувати на скороплідність таких дерев не доводиться. За останні десятиріччя з поширенням в Україні слаборослих клонових підщеп для черешні (Гізела 5, Гізела 6 та ВСЛ-2) скоротити непродуктивний період дерев можна на два чи три роки й уже на третій або четвертий рік ласувати їхніми смачними плодами.
⌂ Фото: Рясний врожай залежить і від погодніх умов, і регіону вирощування
✔ Отже, для раннього вступу дерев у пору плодоношення вирішальне значення має добір скороплідних сортів та підщеп.
✔ Другим важливим фактором для нормального росту та розвитку дерев є вік садивного матеріалу. Негативну роль у формуванні світогляду садівників-початківців відіграє реклама: що доросліше дерево висадити на ділянку, то швидше й краще воно плодоноситиме. Але насправді відбувається протилежне явище. Стадійно молоді однорічні саджанці, особливо кісточкових культур, краще приживлюються і набирають швидших темпів росту, а висаджені 3-5-річні дерева, навпаки, «завмирають». Це можна пояснити тим, що, незалежно від віку, певний період часу йде на приживлювання, а воно значно краще в одно- та дворічних рослин, ніж у тих, що вже вступили в плодоношення. Під час пересаджування менше стресу зазнають дерева зерняткових культур, тоді як кісточкові краще висаджувати дво- або трирічного віку.
✔ Наступний фактор, який суттєво впливає на стабільність плодоношення, — кліматичні умови регіону або погодні умови під час цвітіння дерев. Більшість інтродукованих сортів характеризується вибагливістю до тепла. Тому не в усіх регіонах України вони можуть розкривати свій біологічний потенціал. Наприклад, в умовах Київської області посередні смакові властивості формують плоди яблуні сорту Голден Делішес, не завжди достигають плоди сортів Фуджі, Ред Чіф, Старкримсон. Тоді як на Півдні України ці сорти відзначаються високими смаковими властивостями. Недарма кажуть: де народився, там і згодився. Тому мусимо добирати перевірений, адаптований до умов вирощування сортимент.
Що ж стосується таких нових субтропічних культур, як хурма, манго, ківі, вибирати їх треба дуже ретельно, оскільки їх ще не досить вивчено та адаптовано до різноманітних природно-кліматичних умов України.
Серед кісточкових порід абрикос та персик найбільш скороплідні. Водночас період цвітіння абрикоса, персика та вишні зазвичай припадає на похолодання, дощі й навіть приморозки, що дуже знижує ефективність процесу запилення. Бджоли та інші комахи в таку погоду не літають, тому кількість квіток, які запилені в оптимальні терміни, невелика. Після рясного цвітіння зав’язь не утворюється і масово опадають недостатньо запліднені плоди. Іноді в період цвітіння плодових, навпаки, переважає посушлива погода з температурою повітря вище ніж 25 ºС. За таких умов знижується виділення нектару квітками внаслідок підсихання приймочок маточок, запилення не відбувається, що різко знижує продуктивність дерев.
⌂ Фото: У більшості сортів абрикоса необхідно проводити проріджування зав'язі (у червні), щоб не допустити здрібніння плодів
✔ Для поліпшення зав’язування плодів велику увагу також треба звертати на добір сортів-запилювачів або використовувати самоплідні сорти. Основний сорт та сорт-запилювач повинні мати приблизно однакові терміни цвітіння і вступ у пору плодоношення, а також довговічність.
Для отримання повноцінних урожаїв велике значення має стійкість сортів до хвороб, шкідників, а також проведення ефективних та вчасних заходів боротьби з ними. Якщо дерева були ослаблені хворобами та шкідниками й у середині літа залишилися без листя, не варто очікувати доброго врожаю. Узимку, навіть за незначної низької температури, підмерзають плодові бруньки таких дерев, що негативно впливає на їхню продуктивність. Тому ретельно виконуйте весь комплекс заходів хімічного захисту рослин від хвороб і шкідників.
✔ Дієвий захід регулювання росту й плодоношення — вчасне й щорічне обрізування дерев, яке підвищує їхню продуктивність, довговічність та поліпшує товарну якість плодів.
Проте трапляються випадки, коли, навіть за умови проведення усіх агротехнічних заходів, дерева, перебуваючи в чудовому фізіологічному стані, добре ростуть, але не плодоносять. Отож, треба глибше проаналізувати причини такого явища. Адже вся історія майбутнього дерева починається із саджанця.
Якщо для щеплення яблуні та груші було взято живці із сильних жирових пагонів, то й майбутній рослині можуть передаватися властивості інтенсивного росту й слабкого плодоношення. А вишню та сливу подекуди розмножують ще й за допомогою порослі. Але з переходом на промислове вирощування саджанців цей спосіб розмноження втратив своє значення, оскільки таким чином поширюються низькопродуктивні або стерильні форми рослин.
Тому застерігаємо шановних садівників-аматорів від спокуси купувати садивний матеріал плодових культур у випадкових реалізаторів, які не відповідальні за його якість та сортову чистоту.
Коли висаджуєте саджанець на постійне місце, пам’ятайте, що рости й розвиватися плодове дерево зможе лише за збалансованого мінерального живлення і достатньої кількості тепла та світла. Навіть за наявності родючого ґрунту, але відсутності оптимальної кількості сонячної радіації не закладаються квіткові бруньки рослин, дерево витягується вгору та погано плодоносить. Таке явище можна спостерігати в разі затінення рослин або щільного розміщення їх на одиниці площі.
⌂ Фото: Черешні української селекції, наприклад, мелітопольські (Валерій Чкалов, Крупноплідна, Мелітопольска Чорна), добре адаптовані до майже всіх зон вирощування
✔ Отже, лише ретельний добір садивного матеріалу з використанням адаптованих до умов вирощування сортів та підщеп, оптимальне їх розміщення на присадибній ділянці, а також проведення усіх необхідних агротехнічних заходів можуть сприяти отриманню високих та стабільних урожаїв плодових культур.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала О. А. КІЩАК, доктор сільськогосподарських наук, завідувачка селекційно-технологічного відділу Інституту садівництва НААН
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Черешня колоновидна Мертон Глорі (ІЧР-55)
У наявності
Саджанець абрикос колоновидний Принц Март (ІАБ-58)
У наявності
Саджанець Абрикос колоновидний Кампаніло (ІАБ-69)