«Хімія» з розумом: як правильно обробляти фруктовий сад

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.11.2022

Вічна суперечка садівників: чим і скільки разів обробляти плодові дерева? Вісім? Шістнадцять? Тридцять два? Експерт «СонцеСаду» шляхом випробувань і помилок винайшов власну технологію обробок. Починав із дванадцяти, потім перейшов на вісім, а зараз спинився на чотирьох.

Перша обробка

Проводиться семипроцентним карбамідом разом із мідним купоросом по бруньці, що спить. Ці препарати спалюють не лише спори грибків, а і яйця шкідників при контакті з ними. Обробку проводить у березні або на початку квітня, коли встановлюється температура п’ять градусів. Окремо готуємо розчин карбаміду, окремо — мідного купоросу, потім їх з’єднуємо. Обприскування має бути щедрим, щоб рідина аж лилася по дереву і навіть трава під деревом «викупалася».

Перша обробка — по бруньці, що спить

⌂ Фото: Перша обробка — по бруньці, що спить

 

Друга обробка

Цілком вирішує проблему захворювання кісткових препарат Сигнум. Обприскують по квітці. Цей препарат — стовідсоткова хімія, але він — єдиний фунгіцид, дозволений у Європі для обробітку по квітці, бо не вбиває бджолу.

Зерняткові цим препаратам теж можна обробляти. Роблять це по рожевому бутону. Але наш експерт не завжди застосовує його для яблуні й груші, адже він недешевий — кілограм коштує три тисячі гривень (на 10 л — 11-12 г водорозчинних гранул препарату). Є й інші причини, щоб не застосовувати Сигнум. Хоча урожайність зерняткових після обробки підвищується удвічі-тричі, але самі плоди стають дрібнішими й не набувають смаку, властивого для сорту.

Замість Сигнуму нашим героєм зазвичай готуються бакові суміші фунгіцидів Стробі, Скор або Хорус. іх можна застосовувати як на рожевий бутон, так і на зелений конус. Чудово діє й Топа У той самий час йде обробка інсектицидами Нурел-Д, Бі-58, Конфідор максі, Деціс профі. А ось під час цвітіння садівник використовує лише Каліпсо і при цьому дуже суворо дотримується інструкції.

Друга обробка — по рожевому бутону

⌂ Фото: Друга обробка — по рожевому бутону

 

Третя обробка

Обробка плодових по зав’язі. Обприскування сливи, абрикоса, персика фунгіцидом через 11-14 днів після другої обробки. Повторно використати можна тільки Сигнум, інші препарати треба чергувати.

По зернятковим наш фахівець проходиться баковою сумішшю тих самих препаратів, що й у попередній обробці, але чергує в іншій комбінації.

Для сливи по зав’язі обробка інсектицидом Бі-58 є обов’язковою. Інші препарати можуть бути ефективними тільки за умов, що відомий шкідник і фаза його розвитку. Особливо коли вирощується кілька різностиглих сортів.

Читайте ще:

 

Із черешнею окрема справа. її садівник повторно обробляє фунгіцидом не через 11-14 днів, а коли зелені плоди досягнуть 70% свого сортового розміру. Таким чином урожай захищається від плодової гнилі.

А що ж робити із вишневою мухою? Ранні сорти нею не вражаються, тому й обробки не потребують. А середні, коли муха летить, обробляти не можна, бо їх приблизно за тиждень уже збиратимуть. Отож винахідник технології рятує свої черешні таким способом. Щовечора спостерігає за кроною дерева. Як тільки-но помітив декілька мушок, терміново обробляє ґрунт препаратом Нурел-Д і накриває агроволокном. Шкідник гине, бо йому нема куди втекти. Ягоду, що обпала, можна підібрати з агроволокна і з’їсти, адже вона не контактувала з отрутою.

Та головне правило безпеки полягає в тому, що після останнього обприскування до вживання експерт завжди витримує подвійний термін: якщо в інструкції вказано 20 днів, то обробляє за 40-50 днів до збирання, якщо 30 — за 60.

— Щодо яблук, то кількість обробок можна зменшити, висаджуючи імунні сорти — стійкі проти борошнистої роси та парші, — радить садівник.

Третя обробка — по зав’язі

⌂ Фото: Третя обробка — по зав’язі

 

Четверта обробка

Проводиться восени, після того, як дерева скинуть листя. Мінерально-олійна емульсія 30-В захищає рослини від морозів і знищує шкідників, що зимують. Обробляти слід ретельно.

— Я, звісно, не проти біопрепаратів, — каже землероб — Але фунгіциди діють один-два дні, інсектициди — три-чотири. Потім обробку треба повторювати. Я не маю для цього сил. До того ж біопрепарати дорожчі. Тому й використовую хімію, узявши за обов’язкове правило подвоювати термін від останньої обробки до вживання.

Наприклад, по яблунях і грушах останній раз працюю інсектицидом, коли вони розміром із п’ятикопійчану монету. До збирання залишається три-чотири місяці, а цього цілком досить, щоб впевнено давати фрукти дітям. Щодо ранньостиглих сортів яблунь та груш, то остання їх обробка проводиться, коли зав’язь є трохи більшою за дві копійки.

Четверта обробка — після того, як дерева скинуть листя

⌂ Фото: Четверта обробка — після того, як дерева скинуть листя

 

Відео: Хвороби та шкідники черешень: як боротись

Розповідає Ірина Юдицька, м.н.с. агротехнологічного сектору відділу наукових досліджень Мелітопольської дослідної станції садівництва 

 

Місце, де зимують вітаміни

Коли урожай зібрано, одну частину везуть на ринок, а другу кладуть до сховища — у підвал площею 36 кв. м. На стелажах у пластикових ящиках із ґратчастими стінками розміщують більшість урожаю — яблука, десяту частину стелажів займають зимові груші, розкладені по бананових ящиках.

Картоплю зберігають у цьому ж підвалі, але в закутку й закритою лядами, аби не передала свого запаху фруктам. Часник і цибулю — в іншому підвалі.

— Головні вимоги до сховища — сухість і певний температурний режим: два-п’ять градусів, — пояснює експерт «СонцеСаду» — Якщо їх дотримуватися, то соковитість кожного плода цілком зберігається до наступного сезону, а втрати від плодової гнилі, яка не передається іншим плодам, становлять одне яблуко на 20 кг.

Головні вимоги до сховища — сухість і певний температурний режим

⌂ Фото: Головні вимоги до сховища — сухість і певний температурний режим

Раніше садівник перекладав плоди папером, запаював по кілограму яблук праскою в щільні поліетиленові мішечки з віддушинами. Це і справді ефективний метод: літній сорт Слава переможцям долежував до Нового року. Та коли урожаю аж тонна, не напаяєшся. Якщо ж є підвал зі стабільною температурою й вологістю, то такої потреби нема.

Перед закладанням урожаю тару й стіни підвалу садівник обробляє біопрепаратом Фітоцид-Р.

Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА 

Купити саджанці плодових дерев

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як виростити томатне дерево (тамарільйо)
Томатне дерево. Опис та поради щодо посадки та догляду за тамарільйо
Маракуя на українському городі? Запросто! (журнал СонцеСад №4/2021)
Як полтавцю вдалося приборкати примхливу тропічну красуню, пізнати секрети її вирощування в Україні та навіщо саджати цю заморську рослину, розповів Володимир Матвеєв
Підживлюємо кісточкові культури
Лише при збалансованому живленні рослина може максимально реалізувати свій генетичний потенціал в різних ґрунтово-кліматичних зонах
Особливості вирощування колоновидних дерев
Як посадити саджанці колоновидних та подальший догляд за молодими деревами
Переваги осінньої посадки дерев
Коли найкраще садити плодові дерева
Як доглядати за молодим плодовим садом
Поради щодо пілкування про молодий сад від Валентини Лановенко, засновниці Академії органічного садівництва «Ekogarden»

Рекомендовані товари!

Саджанець абрикос Чорний персиковий

У наявності

Саджанець абрикос Чорний персиковий (ІАБ-64)

199грн.
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 60 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Саджанець Вишня Зустріч

У наявності

Саджанець Вишня Зустріч (ІВШ-19)

199грн.
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 8-15 г
Колір плоду темно-червоний
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Саджанець Груша Дюшес зимовий

У наявності

Саджанець Груша Дюшес зимовий (ОКН-3389(10-12л))

280грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 350-500 г
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець абрикос Кіото

У наявності

Саджанець абрикос Кіото (ОКН-3157(10-12л))

280грн.
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 60 г
Колір плоду помаранчевий з червоним рум’янцем
Терміни дозрівання ранній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень