Шкідники суниці: дієві методи боротьби

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.12.2021

Щороку суницю садову атакують сотні різних шкідників та хвороб. «СонцеСад» розповість про найпоширеніші з них і поділиться найбільш дієвими методами боротьби з шкідниками та хворобами суниці.

 

Нематоди

Нематоди надзвичайно маленькі круглі черв’яки. У головній частині нематоди мають спеціальний отвір, яким проколюють клітини рослин, висмоктують сік і вводять певні ферменти. Ці ферменти порушують у рослинах процес обміну речовин, що стає причиною здуття стебел, відмирання окремих тканин, значне зниження врожайності. Найбільш пошкоджені рослини швидко гинуть.

Нематоди відносяться до карантинних об’єктів. Найбільш небезпечні нематоди суничні, стеблові та хризантемні. Зазвичай методи боротьби з ними мало відрізняться.

Заходи боротьби:

  1. Закладання нових плантацій здоровим садивним матеріалом, який вирощується в елітних маточниках.
  2. Знищення рослин з ознаками пошкодження нематодою, дезінфікування вапном ґрунту (150 г/ м²).
  3. Своєчасна боротьба з бур’яном, підживлення насаджень комплексом мінеральних добрив, утримування ґрунту перед садінням восени.

Відео: Хвороби СУНИЦЬ

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

 

Суничний кліщ

⌂ Пошкодження кущів полуниці суничним кліщем

Цей шкідник пошкоджує тільки суницю. Суничний кліщ має блідо— жовте забарвлення. Він настільки маленький, що помітити його надзвичайно важко. Навесні личинки, які щойно народились, починають висмоктують сік з молодого листя. Через це листочки суниці дуже швидко стають зморшкуватими, після чого жовтіють, а потім взагалі гинуть. Тільки за одне літо на світ може з’явитися чотири, а то і п’ять поколінь суничного кліща.

Заходи боротьби:

  1. Створення насаджень здоровою, вільною від шкідника, елітною розсадою, що вирощена на спеціально створених маточниках.
  2. Систематичне проріджування насаджень, розпушування ґрунту у міжряддях, знищення бур’янів.
  3. Скошування листя через 20-21 день після збирання врожаю, вигрібання його з плантації і закопування на глибину 50 см. Після скошування підживлення насаджень мінеральними добривами, розпушування ґрунту у міжряддях і рядах, застосування дозволеного акарициду.

Читайте ще:

 

Павутинний кліщ

⌂ Листя полуниці жовтіє і згинається, наче стягує густе павутиння

Крім суниці, пошкоджує всі кущові ягідники. Навесні, щойно потеплішає до 12°С самка павутинного кліща відкладає кілька сотень дрібних яєць. Поки рослина росте може народитися і повноцінно вирости до 10 поколінь кліща. Найбільшу шкоду павутинний кліщ завдає у другій половині вегетаційного періоду суниці.  

Найчастіше павутинного кліща можна зустріти на нижньому боці здорових листочків, там він живиться клітинним соком весь час свого існування. Біля проколів клітини листка відмирають, це можна помітити завдяки характерному мармуровому блиску.

Якщо павутинного кліща на рослині забагато, листя суниці жовтішає, і згинається його ніби стягує густа павутина. Під такою павутиною і живуть кліщі.

Заходи боротьби:

  1. Перед тим, як суниця зацвіте та після збору врожаю обприскування 0,5% сірчано-вапняним відваром, або після збирання врожаю застосувати арріво, 25% к.е. — 1,5 мл на 10 л води.
  2. Знищення бур’янів на суниці та на прилеглих до неї ділянках.
  3. Підживлення рослин, розпушування міжрядь, дотримування сівозміни із застосуванням чорного пару.

 

Сунично— малиновий довгоносик

⌂ Сунично— малиновий довгоносик з'їдає не лише молоденькі листочки полуниці

Цей шкідник для суниці найнебезпечніший. Сунично-малиновий довгоносик дрібний, довжина його не більше трьох міліметрів. Зазвичай цей жук має чорне забарвлення. Зовні він повністю вкритий маленькими сірими волосками. Личинки сунично-малинового довгоносика на батьків не схожі — вони мають біле забарвлення з жовто-коричневою головою і зовсім не мають ніг.

Шкодити ці дрібні ненажери починають ще у квітні. Вони з’їдають не тільки молоденькі листочки суниці, а й ніжки листків, а згодом ще й бутони. Сунично-малиновий довгоносик виїдає пилок. До початку цвітіння суниці самки цього шкідника прогризають в бутонах квітів невеличку щілину, через яку відкладають у квітку лише одне яйце. Згодом дбайливі мами підгризають у квітки ніжку, з часом квітконіжка ламається, а квітка падає на землю. Це надзвичайно шкодить майбутньому врожаю суниці.

Менш ніж за один місяць кожна самка довгоносика може відкласти майже сотню дрібних яєць. Личинки виїдають увесь вміст в опалих бутонах і заляльковуються. Приблизно за тиждень лялечки перетворюються в жуків. Спочатку жук пошкоджує ранні сорти суниці, потім пізніші і переходить на малину.

Заходи боротьби:

  1. Під час висування квітконосів і до початку цвітіння суниці та малини обприскувати насадження Інта-Вір, 3,75% — 1 таблетка на 10 л води, або арріво, 25% к.е. — 1,5 мл на 10 л води, або шерпа, 25% к.е. — 1,5 мл на 10 л води.
  2. Збирати та знищувати пошкоджені бутони і рослинні рештки рано навесні, а також перекопувати ґрунт восени.

 

Малий чорний скосар

⌂ Чорний скосар пошкоджує багато культур, але особливо шкодить суниці

Цей шкідник повністю відповідає своїй назві – це дрібний блискучий довгоносик чорного кольору. Завдовжки він виростає не більше п’яти міліметрів. Малий чорний скосар має коричневий хоботок і випуклі надкрилки, що зрослися. Личинки довгоносика за розміром майже як дорослі особини — близько 5 мм. Однак забарвлення вони мають біле. Самі личинки блискучі, серпоподібно зігнуті.

І личинки, і жуки чорного скосара зимують в землі. Із залялькованих личинок у червні— липні виходять дорослі особини. Личинки жука завдають суттєвої шкоди корінню суниці та її підземним стеблам. Малий чорний скосар живиться листками суниці, малини та багатьох інших культур.

Заходи боротьби:

  1. Стежити, щоб не занести жука з розсадою.
  2. На початку живлення жуків обробляють насадження Інта-Вір, 3,75% — 1 таблетка на 10 л води.

 

Великий люцерновий слоник, або люцерновий скосар

Люцерновий скосар, як і попередній шкідник, має чорне забарвлення. Завдовжки він тільки 4 мм. Форма тільця у жука випукла. Він має яйцеподібні надкрилки, вкриті світлим крапчастим малюнком з борозенками. І личинки, і жуки люцернового скосара зиму проводять у ґрунті.

Навесні люцерновий скосар виходить на поверхню. Там жуки починають активно живитись, після цього самки відкладають у землю до 400 яєць. Личинки після відродження живляться корінням багаторічних рослин. Жуки в травні-червні обгризають листки суниці.

Заходи боротьби:

  1. Боротьба з бур’янами на плантації та прилеглих площах.
  2. Організація сівозміни з віддаленням насаджень суниці від багаторічних і бобових рослин.
  3. Глибоке заорювання багаторічних трав і старих насаджень суниці.
  4. З хімічних заходів використовують дозволені інсектициди: Інта-Вір, 3,75% — 1 таблетка на 10 л води або арріво, 25% к.е. — 1,5 мл на 10 л води.

 

Суничний пильщик

⌂ Личинки суничного пильщика

Цей шкідник особливий – на листках суниці суничний пильщик вигризає візерунчасті ділянки. З часом вони перетворюються на округлі отвори. Молоде листя суниці можуть виїдати повністю. Доросла комаха суничного пильщика невелика — завдовжки 8-9 мм, вона має блискучо-чорне забарвлення. А от личинки цього шкідника за кольором зелені. Личинка має двадцять ніг, і, якщо її потурбувати, вона скручується в кільце.

Заходи боротьби:

Навесні до початку цвітіння та після збирання врожаю обприскування Інта-Вір, 3,75% — 1 таблетка на 10 л води, арріво, 25% к.е. — 1,5 мл на 10 л води.

 

Капустянка звичайна, або вовчок

Велика чотирикрила комаха, завдовжки до 50 мм, товщиною 12-15 мм з міцними щелепами і передніми копаючими лапами. Надкрила шкірясті, вкорочені, досягають половини довжини черевця. Крила добре розвинуті, вона може перелітати на значну відстань.

Дорослі комахи і личинки зимують у ґрунті в нірках, які заглиблюють до 50-100 см. Навесні комаха виходить під поверхню ґрунту, живиться стеблами і коренями суниці та інших культур. У червні-липні самка відкладає до 360 яєць, а через 10-15 днів народжуються личинки.

Заходи боротьби:

  1. Ретельний передсадивний обробіток ґрунту та утримання його протягом вегетації у чистому від бур’янів стані.
  2. Застосування отруйних принад із зерна кукурудзи, вівса, пшениці. Зерно змочують олією (30 г на 1 кг зерна), до якого потім додають інсектицид (150-200 г на 1 кг принади). В отруті (децис, шерпа) зерно можна проварювати. Принаду до початку цвітіння суниці загортають у ґрунт на глибину 2-3 см.
  3. Виловлювання шкідника тепловими принадами. Для цього у вересні на вільних місцях суничної ділянки викопують ями глибиною 50 см, які заповнюють кінським гноєм або іншим перепрілим матеріалом, де зберігається тепло. В такі ями комахи ховаються на зиму. З настанням морозів перегній з ям розкидають на поверхню ґрунту і капустянка на морозі гине.

 

 Більше про вирощування суниці та інших ягід читайте у книжці: «ЯГІДНІ КУЛЬТУРИ В УКРАЇНІ». Автори: Марковський В.С., Бахмат М.І. 

Купити саджанці суниці   

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посадка, догляд, ґрунт: все про вирощування суниці
Все про вирощування полуниці від професіоналів
Чим смакує суниця з дерева?
З дале­ких країв до українського села на постійне місце проживання переїхав арбутус, більш відомий у нас як суничне дерево
Суниця. Цілющий подарунок гномів
У давні часи суницю вважали ледь не універсальним лікувальним засобом проти усіх відомих тоді хвороб. Нині дієтологи також переконують, що це цінний продукт
Суниця. Ласуємо ціле літо
Залежно від виду розсади, ми можемо «регулювати» не тільки врожайність суниць у своєму саду, а й терміни збирання щедрого врожаю
Висаджуємо суницю
Коли краще висаджувати суницю
Десять причин, чому варто посадити суницю
Переваги посадки суниці у себе на городі та її корисні властивості
Суниця — магія смаку й аромату
Суниця — магія смаку й аромату. Користь.
Суниця лісова — ягідна перлина
Дрібненькі, але неймовірно цінні ягоди суниці лісової є справжніми перлинами ягідної аптеки

Рекомендовані товари!