Василь ПАВЛЮК,
кандидат сільськогосподарських наук,
Інститут садівництва НААН
Якщо запитати, яка ягода найпопулярніша й найсмачніша, більшість відповість: «Суниця садова». Дехто назве її полуницею, але суть усе ж не зміниться. Саме цю привабливу на вигляд, неповторну на смак і надзвичайно корисну ягоду в народі люблять найбільше.
Досьє на суницю
Така ситуація не тільки в Україні — в усьому світі суниця є найпоширенішою ягідною культурою. Лідерами в її вирощуванні є США, Німеччина, Китай, Іспанія, Італія й Польща. Голландський банк «Radobank», який у квітні 2016 р. провів цікаве дослідження ринку виробництва ягід у Європі, також підтвердив цей висновок: 75% ринку займала саме суниця садова. Переважно її вирощують у відкритому ґрунті, але дедалі популярнішим стає вирощування під накриттям.
За здорове харчування
Останнім часом фітотерапевти також почали гучніше говорити про особливе профілактично-лікувальне значення ягід, які мають унікальний біохімічний склад.
- Цукри. Наприклад, чудовий смак і ніжний аромат суниць — це результат високого вмісту в ній цукрів (до 7,5% ) і кислот. Серед цукристих сполук найбільше глюкози і фруктози, до того ж цукристість цих ягід залежить від часу достигання (перший збір — найщедріший на цукри).
- Кислоти. Серед органічних кислот (їх у суницях — 0,75–1,57%) переважає яблучна, в незначній кількості є лимонна, хінна, щавлева, янтарна та саліцилова. Солі цих кислот мають лужну реакцію, тому вони нейтралізують кислі продукти, що утворюються в організмі, особливо при деяких захворюваннях (наприклад, цукровому діабеті).
- Пектини. Вміст пектинових сполук у ягодах суниці досягає 0,75%. А пектини, як відомо, виводять з організму радіоактивні й важкі метали, що потрапляють в організм людини, наприклад, стронцій, свинець і кобальт. Для пектинів характерні й антибактеріальні властивості, тому їх використовують для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Вони, як і клітковина, сприяють виведенню холестерину, запобігаючи розвитку атеросклерозу.
- Аскорбінова кислота. Суниці — справжнє джерело вітаміну С. Особливо багато його в листі, трохи менше — в ягодах.
- Вітамін Е. Хоча каротину в суницях мало, зате вітаміну Е більше, ніж в апельсинах, мандаринах, порічках, бананах, вишнях, черешнях та інших фруктах і ягодах. Ягоди суниці мають також вітаміни В1, В2, В6, РР, пантотенову кислоту. Є в них і фолієва кислота, якої більше, ніж у журавлині, аґрусі, малині, обліписі, порічках, аронії, яблуках, грушах, апельсинах, грейпфрутах та винограді.
- Мінерали. У ягодах суниці також є мінеральні сполуки — калій, кальцій, магній, натрій, сірка, фосфор та хлор, які підтримують кислотно-лужну рівновагу в організмі та є незамінною складовою нашого харчування.
- Мікроелементи. Серед мікроелементів у ягодах виявлено залізо, бор, ванадій, йод, кобальт, марганець, мідь, молібден і цинк. І пам’ятайте: здорового харчування без ягід не буває.
На думку китайських учених, найпростішим та найшвидшим способом захисту серця та судин є відмова від фаст-фудів, трансжирів і щоденне споживання порції ягід: винограду, суниці, лохини, малини тощо. У регіонах, де виноград масово не вирощують, суниця є найціннішою ягодою.
⌂ Суниця є найціннішою ягодою
Купити саджанці суниці тут
Читайте ще:
Годжі. Топ-10 причин чому ви маєте його посадити
Головні правила догляду за чорницею
Малина — здоров'я та прибуток