Чим смакує суниця з дерева?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.10.2021

Анатолій Попов із села Сальника Калинівського району, що на Вінниччи­ні, рослинами опікується 40 років, чо­тирнадцять із яких учився цієї справи в технікумі, інституті й аспірантурі. Наразі фахівець розводить декора­тивні рослини для відкритого ґрунту та субтропічні — для кімнат і зимових садів. Тож цілком очікувана його ре­акція під час зустрічі з новим видом: побачив — і вже не заспокоїться, аж поки не висадить хоча б один такий екземпляр на своїй ділянці

Так вийшло й під час відвідування Пор­тугалії. Як результат, два роки тому з дале­ких країв до українського села на постійне місце проживання переїхав арбутус, більш відомий у нас як суничне дерево.

Арбутус — субтропічна вічнозелена рослина зі шкірястим листям. Прикрашають його темно-помаранчеві або червоні ягоди, що дуже схожі на суницю. Звідси і його інша назва — «суничне дерево» або «суничник». На саму згадку про улюблену ягоду, ніс лоскоче неперевершений аромат, язик ніби вже відчуває той самий особливий смак... Тому перше запитання до Анатолія Васи­льовича: чи можна ягоди арбутусу їсти та чи є у них щось спільне з назвою?

Як з’ясували, їсти можна. До того ж із трохи борошнистих, з кислинкою кульок готують варення. Але власник розсадника «Дивосад Поділля» Анатолій Попов, на­певно, до цієї справи дійде не скоро. Весь урожай із молодої ще рослини з’їдають до­питливі родичі, друзі та клієнти.

Є два види арбутусу: дрібноплідний і великоплідний. У домашніх умовах, як правило, вирощу­ють великоплідний. У домашніх умовах, як правило, вирощу­ють великоплідний. Його ягоди мають діаметр два сантиметри. У дикій природі Середземно­мор’я, Захід­ної Європи, Мексики, США дерева та кущі суничного де­рева вироста­ють до п’яти метрів і більше. В Анатолія Васильовича за два роки арбутус досягнув півтора метра. Напевно, було би більше, але садівник повсякчас бере гілочки на розмноження, живцюючи їх за допомогою туманоутворювальної установки.

Інший спосіб розмноження, який випро­бував садівник, — насінням. Восени збирає ягоди, розминає їх, відмиває насінини (до речі, вони не більші за дрібні суничні), су­шить. Навесні, коли умови (світло й тепло) створює сама природа, пророщує їх і висі­ває, розкладаючи в кожну касету по одній. «Сидять» вони в землі доволі довго — при­близно півтора місяця, аж потім пророста­ють. Як тільки рослинки наростять певну кількість листя, їх пересаджують у горщики.

— Арбутус потребує слабокислих ґрун­тів. Крім того, бажано вносити певний вид мікоризи — культури грибів, які живуть на коренях рослин і підживлюють один одно­го, — зауважує садівник.

Ґрунт він готує сам. Це суміш торфу, перегною й піску.

Щодо поливання, то Анатолій Васильо­вич радить усі рослини поливати не за гра­фіком, а залежно від підсихання верхнього шару землі. Коли ґрунт на глибині півтора сантиметра втратив вологу — беріться за поливалку.

Ще малесеньким арбутус цвіте й дає плоди. Річний приріст — 20–30 см. Любить сонце, хоча нормально почувається й у на­півтіні. Влітку горщик із суничним деревом садівник переселяє надвір та чекає на осін­ній урожай.

 

Олена СУХОРУКОВА

 

Купити саджанці Кудранія (суничне дерево)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram