Спаржева квасоля — ніжний смак і максимальна користь

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.01.2021

⌂ Спаржеву квасолю споживають ті, хто дбає про своє здоров'я

Експерт – Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції

  На значну увагу городників заслуговує спаржева квасоля. Це високоврожайна культура, яку вирощують заради отримання корисних і смачних стручків із бобами.
Їх збирають у стадії молочної стиглості, не очікуючи повного достигання. Плоди цієї культури мають ніжну неволокнисту структуру і за смаком схожі на спаржу, звідси і назва квасолі.

Цінність культури
  Раніше квасолю вважали їжею для бідних, а тепер її споживають ті, які дбають про своє здоров’я. У квасолі міститься багато білка (близько 22% сухих речовин), з якого людський організм отримує необхідні для життя амінокислоти: лізин, тирозин, триптофан, аргінін, метіонін.
  Також до складу квасолі входить жир (2 г на 100 г зерен) і вуглеводи (54 г на 100 г зерен). Калорійність продукту становить близько 310 ккал. Квасоля багата на мінеральні речовини — кальцій, магній, фосфор, калій, тому дієтологи радять вживати її не менше двох разів на тиждень. До її складу входять вітаміни А, С, К, а також вітаміни групи В.

Підготовка насіння
  Перед висіванням насіння квасолі треба залити гарячою водою і залишити на 15 хвилин: воно встигне увібрати в себе вологу і злегка набрякнути, тобто дасть сходи набагато швидше. Після замочування насіння його слід продезінфікувати у слабкому розчині марганцівки — так захистите майбутні сходи від хвороб.

Обробіток грядки
  Хоча і квасолю не назвеш вибагливою рослиною (вона чудово приживається як на піщаних, так і супіщаних ґрунтах), але найбільш оптимальним для неї є дерново-суглинистий ґрунт, що має рН 5,2–5,8. Не рекомендовано вирощувати квасолю на грядках із високим рівнем ґрунтових вод. Бажано щорічно змінювати місце посіву квасолі, щоб рослина була захищена від антракнозу. Найкращі попередники для цієї культури — буряк, морква, капуста, перець, помідори та інші овочі. Місце для посіву має бути захищеним від вітру й добре освітленим.
  Восени обрану ділянку для посіву перекопуємо і вносимо (крім органіки) по 20 грамів хлористого калію і 30 грамів суперфосфату на кожний посадковий метр площі. На відміну від інших культур, квасоля не потребує азотного підживлення, оскільки вона сама здатна акумулювати цей цінний елемент і збагачувати ним ґрунт. Надходження зайвого азоту до рослини призводить до інтенсивного нарощування вегетативної маси, що негативно позначиться на якості плодоношення, урожай буде мізерним, а стручки дрібними.

Терміни і способи висівання
  Навесні, за кілька днів перед висіванням квасолі, грядку для її висаджування треба знову перекопати і злегка розпушити граблями. Якщо ґрунт в’язкий, можна додати піску – приблизно 5 кг на кожний метр посівної площі. Обов’язково продезінфікуйте ґрунт слабким розчином марганцівки. Висівають квасолю у середині — наприкінці травня, коли повітря прогріється до плюс 20–25 градусів. У підготовлені борозенки висіваємо насіння на глибину 6 см, на відстані 10–15 см, з міжряддям 25–35 см. Після цього загортаємо землею і притискаємо легенькими коточками.

Чим вища температура, тим швидше з’являються сходи на поверхні ґрунту.

Вимоги до вологи і тепла
  Квасоля належить до теплолюбних культур. Її насіння бубнявіє і починає проростати при температурі плюс 10–12С0. Чим вища температура, тим швидше з’являються сходи на поверхні ґрунту. Нестача тепла на рослину впливає негативно, вони гинуть навіть за температури 0 С0, а при 2-3 С0 у фазі 2-3 справжніх листочків вони починають жовтіти, що значно впливає на зниження врожайності. Холодна і дощова погода призводить до обпадання пуп’янків і квіток, а також до ураження бактеріозом та антракнозом. Після зав’язування бобів рослини стійкіші проти похолодання. Сильна спека також шкодить спаржевій квасолі — формуються дуже низькі рослини, що призводить до зниження врожаю.
  Спаржева квасоля – рослина короткого світлового дня, більш вибаглива до світла в першій половині вегетації, до початку зав’язування бобів. Втім вона формує непоганий урожай бобів навіть в умовах часткового затінення, тому її успішно вирощують в ущільнених посівах.
  Квасоля особливо реагує на вологість ґрунту та повітря. Якщо бракує вологи, сходи затримуються, ріст і розвиток рослин сповільнюються. У період формування бобів брак вологи призводить до зменшення їхнього розміру, боби стають тонкими, з невеликою кількістю зерен та грубуватою консистенцією плодів.
  Внаслідок перенасичення вологою рослини також страждають: коренева система ослизнюється, листки передчасно жовтіють та відмирають, бутони та квітки осипаються, з’являються грибкові захворювання.

Правила догляду

  1. Квасолю треба поливати помірно, але регулярно – раз на тиждень, а в період цвітіння — подвоювати норму води.
  2. Після поливання рекомендовано розпушувати ґрунт навколо рослин, щоб не припинявся доступ повітря до кореневих бульб.
  3. Постійно прополюйте квасолю від бур’янів, бо вони виснажують ґрунт.
  4. Для підвищення врожайності рекомендують проводити два підживлення мінеральним комплексним добривом.

Особливості збирання та зберігання
  Через 14 днів після цвітіння спаржевої квасолі можна збирати перший урожай (стручки завдовжки 15–20 сантиметрів). Щодня або через день треба зривати достиглі стручки, щоб плоди у них не встигали затвердіти. Збирання квасолі триває від липня до самої осені (вересня або жовтня).
  Свіжозібрані боби непридатні для зберігання понад сім днів, навіть у погребі чи в холодильнику, їх краще заморозити, розклавши на порції в поліетиленові мішечки або контейнери. Також можна бланшувати стручки, тобто заздалегідь відварити в підсоленій воді протягом кількох хвилин, а потім підсушити й покласти в морозильну камеру. Заморожена квасоля легко витримує зберігання протягом півроку.
  Збирання урожаю на зерно починають, коли нижні боби пожовтіють на 70–80%. Самі рослини зрізують біля поверхні землі, таким чином у землі залишаються корені з бульбочковими бактеріями, які збагачують ґрунт азотом. Щоб не втратити насіння і стручки не розтріскувалися, збирайте його вранці. Зрізані рослини зв’язуємо в снопики, підвішуємо в закритому приміщенні для достигання. Очищене насіння закладаємо в скляні банки і зберігаємо без доступу повітря.

⌂ У кулінарії використовують для приготування супів, гарнірів

Секрети приготування
  У кулінарії використовують для приготування супів, гарнірів. Готувати спаржеву квасолю дуже легко і швидко: в окропі протягом 5–6 хвилин, на парі — протягом 8–10 хвилин. А заморожену квасолю взагалі готують лише протягом 2–3 хвилин. Перед варінням кінчики стручків спаржевої квасолі треба обрізати і замочити в холодній воді на 2–3 години. Потім покласти стручки в киплячу воду і відварювати до готовності. Вийняти стручки з каструлі й занурити їх ненадовго в холодну воду, щоб процес варіння в них припинився.

Лікувальні властивості
  Аргінін, що міститься у квасолі, схожий на інсулін, тому цей продукт незамінний при цукровому діабеті, бо знижує рівень цукру в крові. Також квасоля корисна при ревматизмі, нирковокам’яній хворобі, хронічному панкреатиті, виразках, екземі.

Купити спаржеву квасолю можна тут

Читайте ще:
Сочевиця знову в моді
Спаржева квасоля: вирощуємо не плоди, а «обгортку»
Горох при дорозі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram