Арахіс, земляний горіх

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.05.2021

Арахіс підземний або земляний горіх, у промислових масштабах в Україні все ширше вирощується як нішева культура південних регіонах України, проте городники та дачники залюбки експериментують з культурою на своїх ділянках по всій території країни. Багато хто має бажання власноруч виростити улюблені горішки, адже з власного городу вони ще смачніші і корисніші, ніж з магазину.

«СонцеСад» ділиться порадами від експерта ОЛЕКСАНДРА ПОЗНЯКА, ДС «Маяк» ІОБ НААН України, с. Крути.

Умови вирощування арахісу

Бразильський підземний гість арахіс походить з Бразилії, росте у дикому вигляді в Південній Америці. Широко культивується в Індії, Китаї, Африці, США. В Європу арахіс завезений на початку XVI століття, а в Україні вперше з’явився наприкінці XVIII ст. Зараз можна придбати насіння арахісу в Україні. «СонцеСад» пропонує тільки якісне насіння арахісу від перевірених постачальників.

Нині у світі арахіс за посівними площами серед олійних культур займає трете місце і висівається майже на 15 мільйонах гектарів. Арахіс підземний — однорічна трав'яниста рослина з родини бобових, тобто він є родичем квасолі, гороху. Вони розвиваються в землі на особливих пагонах — гінофорах, які утворюються після запліднення з надземних квіток і «заривають» зав'язь у ґрунт.

Любитель тепла і вологи арахіс — теплолюбна рослина, насіння починає проростати при температурі 10 - 12°С. Сходи арахісу пошкоджуються заморозками мінус -0,5...-1 °С. Оптимальна температура для росту рослин становить +25.. .28°С. Найбільша потреба в теплі спостерігається у період цвітіння і плодоутворення. При температурі нижче +12°С плоди не розвиваються. Осінні приморозки від -0,5°С пошкоджують рослини, при -3°С вони гинуть, а зібрані підморожені й недосушені вчасно боби втрачають схожість. Боби, зібрані при мінус 4°С стають непридатними для переробки.

Арахіс — вологолюбна рослина. У період від сходів до цвітіння він може рости в умовах посухи, але у фазу плодоутворення — дуже вибагливий до вологи ґрунту. Критичний період за вимогами до вологи починається з 30-40-денного віку рослин (друга половина червня) і триває протягом 2-3 місяців. В цей час верхній 20-сантиметровий шар ґрунту має бути постійно зволоженим. Наприкінці вегетації потреба у воді зменшується, однак пересихання верхнього шару ґрунту призводить до суттєвого зниження врожаю. Кращими для вирощування арахісу є наносні ґрунти, чорноземи, сіроземи, каштанові легкого механічного складу. Малопридатні засолені, запливаючі, важкі суглинисті, а також перезволожені ґрунти.

⌂ Фото: Арахіс — білковий продукт

Арахіс — смачний та поживний

Боби арахісу містять багато білків (24-35 %), олії (43-65 %), вуглеводів (15-20 %) і вітаміну В1. 3 арахісу одержують дуже цінну харчову олію, яку застосовують у кондитерській, консервній, маргариновій промисловості. За смаковими якостями вона є добрим замінником дорогої прованської (оливкової) олії, яку добувають з плодів маслини. Використовується в їжу. Для виготовлення вищих сортів консервів, маргарину, а також в кондитерській, консервній, рибній, парфумерній, миловарній промисловості.

Користь зі всієї рослини вижимки також використовують у кондитерській промисловості: арахісова макуха містить до 45% білка і 8% олії і використовується для виготовлення халви, печива, шоколаду. кави, цукерок та інших виробів. 3 насіння арахісу виготовляють понад 60 різних кондитерських виробів, а в підсмаженому вигляді використовують як ласощі.

Стебла і листки арахісу можна згодовувати худобі, за кормовими якостями вони не поступаються сіну з люцерни й конюшини. Урожайність з одного гектара — 1-2 тони бобів і 3-4 тони сіна; при зрошенні можна отримати врожай вдвічі-втричі більший. Як просапна бобова рослина, арахіс е добрим попередником для багатьох польових культур.

 

Як вирощувати арахіс

Як правильно вирощувати арахіс?

 Спочатку треба купити насіння арахісу.

Ґрунт для посіву готують так, як і під картоплю чи овочеві рослини. Для сівби арахісу використовують як вилущене насіння, так і боби, однак урожайність при сівбі насінням буває вищою на 2-6 кг з сотки, ніж при використанні цілих або роздроблених бобів.

Перед сівбою насіннєвий матеріал знезаражують у рожевому розчині марганцівки.

Сіють арахіс, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 14-15°С (орієнтуватися можна на строки посіву огірка у відкритий ґрунт). Спосіб сівби широкорядний з міжряддями 70 см. На 1 м рядка висівають 10-12 насінин або 4-6 нерозлущених бобів. Глибина загортання насіння 6-8 см, у посушливих умовах 8-10 см.

Догляд за посівами полягає у підтриманні площі у рихлому, вологому, чистому від бур'янів стані. У період масового цвітіння і утворення гінофор рослини підгортають, бажано відразу після випадання дощу або чергового поливу.

Вегетаційний період арахісу в залежності від сортових особливостей і умов зони вирощування становить близько 110-130 днів, у пізньостиглих сортів (зазвичай не придатних для вирощування в північних областях України) — до 170 днів.

⌂ Фото: Затягнуті строки збирання арахісу приводять до знищення врожаю

 

Коли збирати і як зберігати арахіс

До збирання арахісу приступають, коли боби легко відокремлюються від гінофор, а насіння — від стулок бобів, і набувають характерного для сорту забарвлення. На півночі України арахіс доцільно зібрати до середини вересня, до настання вірогідних приморозків, але не пізніше першої декади жовтня.

Затягувати строки збирання не можна, бо свіжі боби й насіння, що пошкодились приморозками, не тільки втрачають схожість, а і стають гіркими й непридатними для вживання в їжу у будь-якому вигляді.

Купити насіння арахісу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ехінацея — потужний стимулятор імунної системи
Корисні властивості ехінацеї, рецепти використання. Агротехніка.
Як виростити різні види м'яти
М'ята — надзвичайно корисна рослина. «СонцеСад» розповість, як легко виростити м'яту перцеву у себе в палісаднику. А також дізнаєтесь, якими оригінальними запахами відрізняються різні види м'яти, посадковий матеріал яких можна купити у нашому інтернет-магазині
Цукрозамінник стевія — медяна трава
У наші дні вже нарешті не сперечаються, що правильне харчування — це основа здорового життя. Яке місце в раціоні людини може зайняти стевія, а також як її виростити і вдома, і на городі, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Цілющі дари природи: противірусні лікувальні трави і кращі рецепти (журнал СонцеСад 2/2022)
Оскільки дієвих ліків проти COVID досі не знайдено, єдина надія — природні дари. Поради фахівця, рецепти з лікарських рослин, що зміцнюють організм і вчать його протистояти згубним чинникам
Ефірно-олійні рослини. Малопоширені та дуже корисні (журнал СонцеСад №4/2021)
Багато надзвичайно корисних рослин, які чудово ростуть у наших широтах, рідко побачиш не тільки на присадибних ділянках, а й навіть на фермерських угіддях. Мусимо терміново виправляти ситуацію, випробовувати новинки й пізнавати нові смаки
Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку
Киянин Юрій Осадчий ділиться досвідом вирощування африканської дивини
Чуфа. Ці горішки земляні — і врожайні, і смачні
Чуфа, або земляний мигдаль найбільше популярна в Єгипті, Судані, Марокко, Італії, Іс­панії. «На чуфі можна добре зароби­ти», — стверджує Роман Шумік, який мешкає в селі Почапах, що на Волині
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь сидератів
Чи росте арахіс в Україні? Власний досвід українських землеробів
Останнім часом ентузіасти досить успішно вирощують цю культуру в Україні

Рекомендовані товари!

Лобода салатна за 10 нас.

У наявності

Лобода салатна за 10 нас. (ЕЛП-121)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Культура салат
Насіння суниця Барон Солемахер за 0,1 г

У наявності

Насіння суниця Барон Солемахер за 0,1 г (ЕСУ-2)

9.35грн.

11грн.

Фасування міні-упаковка
Культура
Упаковка
Бамія за 1 г

У наявності

Бамія за 1 г (ЕБМ-1)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Сочевиця

У наявності

Сочевиця (ЕСЧ-1)

23.8грн.

28грн.

Фасування міні-упаковка
Культура зерновобобова
Упаковка за 20 г, за 5 г
Чуфа (земляний горіх) за 3 г

У наявності

Чуфа (земляний горіх) за 3 г (ЕСЧ-2)

13.6грн.

16грн.

Фасування міні-упаковка
Упаковка
Ягода Санбері (кавказька чорниця)  за 0,3 г

У наявності

Ягода Санбері (кавказька чорниця) за 0,3 г (ЕСБ-1)

17грн.

20грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Арахіс за 15 г

У наявності

Арахіс за 15 г (ЕРХ-1)

27.2грн.

32грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид арахіс
Бамія Діброва за 0,25 г

У наявності

Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Бамія Сопілка за 0,25 г

У наявності

Бамія Сопілка за 0,25 г (ЕБМ-3)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Вітекс священний за 0,3 г

У наявності

Вітекс священний за 0,3 г (ЕЛП-134)

30.6грн.

36грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка