Арахіс, особливо смажений, є улюбленим смаколиком для багатьох людей. Ми звикли вважати, що цей продукт імпортний. Батьківщиною арахісу є Південна Америка, а найбільшого поширення він набув у США, Африці, Індії, Китаї та Середній Азії. Але останнім часом ентузіасти досить успішно вирощують цю культуру в Україні.
⌂ Фото: Володимир і Тетяна Ковтун
Володимир Ковтун, пенсіонер із містечка Лохвиці, що на Полтавщині, вже кілька років поспіль вирощує арахіс на власному городі.
– Ми з дружиною Тетяною вирощуємо багато городини: картоплю, огірки, помідори, капусту… А віднедавна окрему ділянку виділили для арахісу. Любимо підсмажити та ласувати цими горішками. Хоча горіхами плоди арахісу неправильно називати, адже ця рослина належить до сімейства бобових.
– Розкажіть із власного досвіду, коли найкраще садити арахіс у наших широтах?
– Уже не перший рік я висаджую зерна у другій декаді квітня, тобто тоді, коли ґрунт уже стабільно прогріється до 10–12 градусів. Поміж рядками залишаю 60–70 сантиметрів, а відстань між зернинами в рядку роблю 12–15 см. Цього року я засадив арахісом ділянку площею п’ять на чотири метри, тобто п’яту частину сотки.
– Чи складно доглядати за арахісом упродовж періоду достигання?
– Ні! Ми з дружиною навіть жартома порівнюємо догляд за арахісом із картопляними клопотами. Мають спільні особливості: схожі терміни садіння, потребу в підгортанні та поливанні грядок. Перше підгортання сходів арахісу слід робити через два-три тижні після висаджування. А опісля повторювати цю процедуру доволі часто й регулярно — через кожні десять днів. Отож, підгортання є обов’язковою умовою догляду за арахісом, що росте. А ще влітку треба не лінуватися поливати рослини. Особливо тоді, коли посушлива пора, інакше кущики через брак вологи можуть загинути.
⌂ Фото: Арахіс, вирощений на полтавщині
– Чи вдалося вам виростити цього року щедрий урожай?
– Врожаєм арахіса я задоволений. Зібрали ми його в жовтні: два 20-літрові відра плодів у шкаралупці. А почищеного арахісу маємо близько 15 кілограмів. Цієї кількості нам із дружиною та сином вистачає на всю зиму! Якщо ж згадати, що кілограм арахісу в магазинах чи на ринку коштує 70–75 гривень, то ми ще й зекономили близько 1100 гривень.
Отже, ці смачні поживні горішки можна успішно та вигідно для свого гаманця вирощувати і в наших широтах.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Сергій БОВКУН
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Зоя Ковтунюк, викладач кафедри овочівництва Уманського національного університету садівництва
Найкращими ґрунтами для арахісу є родючі чорноземи, сіроземи, каштанові легкого гранулометричного складу. Найкращими попередниками — зернові, огірки, картопля, помідори. Арахіс є добрим попередником для багатьох польових культур.
Арахіс — це дуже теплолюбна та вологолюбна рослина. Сходи пошкоджуються приморозками мінус 0,5–1°С. Оптимальна температура для росту — 25–30°С. У період від сходів до цвітіння арахіс може витримувати посуху. А з 30–40-денного віку до трьох місяців він потребує постійного зволоження верхнього шару ґрунту. Наприкінці вегетації потреба у воді теж зменшується, але пересихання призводить до зниження врожайності.
На дачних ділянках арахіс можна сіяти квадратно-гніздовим способом — 60х60 або 70х70 см. Сіють вилущене насіння чи цілі або розламані на дві-три частини боби. На метр рядка висівають десять-дванадцять насінин або чотири-шість бобів. Перед сівбою насіннєвий матеріал протруюють фундазолом. Висівають арахіс у першій-третій декаді травня, коли нема загрози заморозків. Підживлюють тоді, коли рослинки досягнуть 10 см (у 10 л води розчинити 15–20 г аміачної селітри, 60–80 г суперфосфату і 40–50 г калійної солі). Перше підгортання (обов’язковий елемент у догляді) проводять, коли зав’язі земляного горіха «ляжуть» на ґрунт, через десять днів після цвітіння. У цей період арахіс потребує (другого) підживлення тим самим розчином. Після підгортання, за умови достатньої вологості ґрунту, поливання рослини припиняють.
Арахіс збирають наприкінці вересня — на початку жовтня. Лопатою викопують рослини, обтрушують і протягом близько десяти діб просушують.
Рекомендовані товари!
У наявності
Лобода салатна за 10 нас. (ЕЛП-121)
12грн.
У наявності
Вівсяний корінь за 0,1 г (ЕЛП-40)
58грн.
У наявності
Фенхель за 0,5 г (ЕЛП-9)
12грн.
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Лофант анісовий за 0,1 г (ЕЛП-55)
10грн.
У наявності
Арахіс за 15 г (ЕРХ-1)
32грн.
У наявності
Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)
10грн.
У наявності
Бамія Сопілка за 0,25 г (ЕБМ-3)
10грн.
У наявності
Артишок зелений Грін Глоуб за 0,5 г (ЕРШ-1)
24грн.
У наявності
Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)
16грн.