У суміші з іншими лікарськими рослинами шавлію використовують при лікуванні кишково-шлункового тракту, печінки, жовчного міхура, як сечогінний та вітрогінний засіб. Водний настій із листя (20 г на 1 літр окропу) сприяє доброму травленню. Чай із листя рекомендують при затяжних бронхітах, кровоточивості ясен та лікуванні ангіни, при виразці шлунка, легких формах цукрового діабету, діареї різного походження, запаленні печінки, жовчного міхура.
Ароматичні ванни із шавлії використовують для лікування радикуліту, хронічного поліартриту. Здавна жінки вживали шавлію, щоб підвищити народжуваність, оскільки рослина має гормонотропну дію. Доведено, що водні екстракти найефективніші при цукровому діабеті, порушеннях травлення, гіпергідрозі, а спиртові — як спазмолітичний, протизапальний, антисептичний засіб. Однак слід пам’ятати, що вживання спиртового екстракту протягом тривалого часу може спричинити побічну дію.
Увага!
При запаленні нирок та сильному кашлі вживати препарати із шавлії всередину заборонено. Передозовувати рослину не можна. Її заборонено вживати також вагітним, людям зі схильністю до судом, хворим на епілепсію.
Настій. 1 ст. л. листя на 2-3 склянки окропу, настояти 1 годину, пити по півсклянки три рази на день до вживання їжі.
Настоянка на 70% спирті у пропорції 1:10. Настояти листя 10-12 днів та пити по 20 крапель три рази на день. Для полоскань 1 ч. л. настоянки розводять у склянці води безпосередньо перед використанням.
Настій для спринцювання. Для лікування геморою роблять лікувальну клізму з концентрованим настоєм із листя шавлії — 20 г або 4 ст. л. сировини настояти 10 хв. у 1 склянці окропу, процідити, охолодити, розвести кип’яченою водою до 1 літра. Після процедури слід лежати 20-30 хв., курс лікування — тиждень, щодня готувати свіжий настій. При цьому не треба вживати алкогольних напоїв.
Настій для полоскань. 10 г або 2 ст. л. сировини залити склянкою окропу, настоювати 10 хв.
⌂ Фото: Зрізати пагони шавлії з лікувальною метою найкраще тоді, коли рослина зацвітає
Ділянка для вирощування шавлії має бути захищена від холодних вітрів, добре освітлена, віддалена від доріг, щоб поверхня листя не вкривалася дорожнім пилом. Шавлія любить тепло, але витримує і зиму, і спеку, рослина посухостійка. Ґрунти для неї мають бути родючими. Найкращим попередником для шавлії є озимина. У відкритий ґрунт розсаду висаджують, коли нема ризику повернення морозів, на відстані між рослинами 25 см.
Рослині потрібні органічні та мінеральні добрива. Проводять розпушування міжрядь, прополювання. Пізно восени підгортають кущі, взимку затримують вологу. Для того, щоб зимівля шавлії пройшла успішно, потрібно восени зрізати її і присипати компостом. Скошують на висоті 8-10 см від поверхні ґрунту. Зрізати пагони шавлії з лікувальною метою найкраще тоді, коли рослина зацвітає і аж до кінця жовтня.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Любов Дудченко, кандидат биологических наук
Рекомендовані товари!
У наявності
Ехінацея пурпурова (лікарська) за 0,5 г (ЕЛП-71)
10грн.
У наявності
Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)
34грн.
У наявності
Рута пахуча за 0,1 г (ЕЛП-33)
10грн.
У наявності
Звіробій лікарський за 0,05 г (ЕЛП-32)
12грн.
У наявності
Шандра за 0,1 г (ЕЛП-69)
8грн.