Спеції. І смакують, і лікують

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.04.2020
 
Кожна спеція може надати нового смаку вашим улюбленим стравам. Це — можливість експериментувати на кухні та творити неповторні кулінарні шедеври, що здивують рідних і гостей. Ще й нагода оздоровитися, адже спеції — неперевершені ліки. Чи знали ви, що аніс, імбир, кардамон, коріандр, кориця, куркума, гірчиця і кмин перетворюють жирну їжу на корисну й допомагають схуднути? Що при закисленні організму врятують «пекучі» смаки імбиру, васильків (базиліку), гвоздики, кардамону, кориці, перцю, гірчиці, хрону? А знижений гормональний фон узимку врегулюють імбир, чорний перець, кориця, розмарин, куркума? І це — лише частина секретів спецій, які вам відкриємо.

АНІС

Поліпшує роботу печінки, корисний при діабеті, хворобах сечового міхура, каменях у нирках, алергії, застуді. Діє як відхаркувальний, знеболювальний, протигарячковий, потогінний засіб і такий, що активізує роботу підшлункової залози, підвищує перистальтику кишечнику, допомагає позбутися метеоризму. Сприяє нормалізації менструального циклу, активізує виділення молока в годувальниць.

Рецепти

Чайну ложку мелених плодів анісу заварити склянкою окропу, настоювати протягом 20 хв., пити по 1/4 склянки перед вживанням їжі 3-4 рази на день як відхаркувальний, легкий послаблювальний і вітрогінний засіб.

Столову ложку насіння на склянку води, кип’ятити протягом 15 хв., настояти упродовж 20 хв., процідити, додати столову ложку коньяку, пити теплим при застуді 3-4 рази на день.

 

БОДЯН

Зміцнює імунітет, очищає організм від токсинів, нормалізує травлення, корисний при циститі, пієлонефриті, екземі, бронхіті (саме на основі бодяну виготовили перші льодяники проти кашлю), жіночих та паразитарних хворобах. Плоди мають протизапальну, вітрогінну, спазмолітину дію.

Рецепт

Використовують як прянощі для тіста, узварів, у соусах до м’яса та риби. Бодян чудово гармонує з чорним перцем, фенхелем, часником, цибулею. 

 

БАЗИЛІК

Базилік підвищує загальний тонус організму, стимулює роботу й моторику травного тракту, має заспокійливу дію, корисний при кашлю, безсонні, мігрені, проблемах із нюхом. Учені рекомендують додавати до їжі базилік щодня.

Увага! 

Вагітність, епілепсія, післяінфарктні та післяінсультні стани є протипоказаннями до вживання базиліку. 

Рецепт

  10 г трави базиліку на 200 мл окропу, настоювати протягом 30 хв., пити по 2 ст. л. чотири рази на день при неврозах, метеоризмі, застуді, використовують зовнішньо.

 

БАРБАРИС

Оздоровлює печінку, шлунок, заспокоює серце й нервову систему, має протизапальні, жовчогінні, сечогінні властивості. Корисний при набряках, подагрі, ревматизмі. Містить багато вітаміну С, підвищує апетит і стимулює роботу кишечнику та підшлункової залози. Японські вчені довели протипухлинні властивості барбарису.

Французи вживають його для зниження артеріального тиску та при серцевих недугах, східні народи —  при болях у суглобах, грузини —  при діабеті. У барбарисі міститься серотонін, який позитивно впливає на нервову систему, поліпшує емоційний стан. Ягоди мають властивості антибіотиків, стимулюють імунну систему. 

Рецепт

При вказаних хворобах: 1 ст. л. подрібнених ягід рослини на 200 мл окропу, заварити як чай у термосі (настоювати протягом трьох годин) і випити за день. 

 

ГВОЗДИКА

Тонізує організм, підвищує сексуальний потяг, вбиває шкідливі віруси й мікроби, поліпшує травлення, регулює роботу печінки, сприяє здоров’ю ясен і зубів, зберігає молодість шкіри, покращує роботу шлунка, має вітрогінну і протипухлинну дію, корисна при гострих респіраторних захворюваннях (з неї готують протигрипозний грог). Освіжає подих, знищує неприємні запахи. 

Увага! Запам’ятайте, що це лише спеція, тому їсти ложками її не варто, інакше призведе до перезбудження. 

Рецепти

Чай зі спеціями (суміш: гвоздика, кориця, васильки) — найкращий засіб проти застуди.

Поєднання гвоздики й кориці (також готуємо чай) допоможе позбутися грибкових хвороб.

Напій бадьорості: чотири зерна кардамону, чотири горошини чорного перцю, три гвоздики (подрібнити на кавомолці), додати щіпку імбиру й кориці, залити 250 мл теплої води, варити на слабкому вогні протягом 20 хв., додати щіпку звичайного чаю, трохи молока й чайну ложку меду. 

 

ГІРЧИЦЯ БІЛА

Корисна при атеросклерозі судин, гіпертонії, захворюваннях печінки та жовчного міхура, порушеннях травлення, метеоризмі, псоріазі та екземі. Насіння білої гірчиці ніжніше й пікантніше на смак, аніж зерна гірчиці чорної, яка гостріша й терпкіша.

Рецепт: вживають як спецію.

 

ГІРЧИЦЯ САРЕПТСЬКА

Стимулює виділення шлункового соку, підвищує апетит, поліпшує настрій, корисна при застуді, подагрі. Також гірчиця рятує від закрепів та застуди, очищає шкіру. У насінні міститься олія, яка має антисептичні властивості. Крім того, вона багата на вітаміни (А, Е, D, К та ін.), мікроелементи (кальцій, магній, залізо, сірка, калій), які поліпшують діяльність печінки й жовчного міхура, зміцнюють організм людини.

Увага! 

Гірчиця протипоказана при виразковій хворобі шлунка, запаленні нирок, матерям-годувальницям.

Рецепти

1 г порошку гірчиці (чи гірчичних зерен) на півсклянки теплої води чи молока, вживати при закрепах.

1 ч. л. зерен на 10 чайних ложок 70% спирту, настоювати протягом 7-10 днів, вживати по 20-30 крапель із водою три рази на день за 30 хв. перед вживанням їжі для стимуляції діяльності серцево-судинної системи.

 

ІМБИР

Сприяє відновленню зору, долає фізичну втому, сонливість, поліпшує травлення, стимулює роботу мозку і зміцнює серце. Часте вживання імбиру допоможе схуднути, знизити рівень цукру і холестерину в крові.

У разі застуди готують напій йогів: заварюють порошок із кореня і п’ють маленькими ковтками разом із медом і корицею. Щіпка імбиру допоможе позбутися головного та менструального болю, нудоти, кишкових розладів, «морської хвороби», пришвидшить лікування нежитю, бронхіту, шкірних захворювань, гнійничкових висипань, алергії, гіпертонії, артриту й радикуліту.

Імбир «розігріває» організм і розріджує кров, підвищує імунітет, прояснює розум і поліпшує настрій. Також посилює вироблення гормонів щитоподібної залози. Крім того, підвищує потенцію у чоловіків: недарма різні народи використовують імбир як афродизіак, додаючи до страв. Їжа, приправлена коренем імбиру, ліпше засвоюється організмом. Особливо корисний він у холодну погоду. Це добрий тонізуючий засіб, корисний у разі розумової, емоційної і фізичної втоми. 

Рецепти

При проблемах зі щитоподібною залозою, аутоімунному тиреоїдиті корисно вживати по 0,5 ч. л. меленого імбиру, запиваючи теплим чаєм чи молоком, два рази на день протягом місяця.

При розладах шлунка: до 0,5 склянки кефіру (краще домашнього) додати по 1/4 чайної ложки імбиру й мускатного горіха.

При чоловічих проблемах (простатиті, імпотенції) щодня впродовж місяця вживати імбирний порошок із медом, запиваючи чаєм.

Чай проти застуди: візьміть 1 ч. л. порошку імбиру на 1 л води, доведіть до кипіння. До теплого відвару додайте меду і лимона за смаком. 

 

КАРДАМОН

Кардамон здавна відомий як лікарська рослина при легеневих інфекціях, для покращення травлення, покращення апетиту, як вітрогінний засіб. Він корисний при застудах: і для лікування, і для профілактики.

Кардамон позитивно впливає на нервову систему, допомагає розслабитися і водночас позбавляє депресії, стимулює роботу мозку, зміцнює серцевий м’яз. Ця спеція допоможе позбутися мігрені, поліпшує пам’ять, нормалізує артеріальний тиск, корисна для зору, незамінна при застуді. Також це потужний еротичний засіб для чоловіків. А ще кардамон допоможе схуднути й омолоджує організм. 

Рецепти

Чайну ложку молотого кардамону залити склянкою окропу, настоювати протягом 10-15 хвилин, пити тричі на день при шлункових та кишкових кольках, метеоризмі.

При серцевій аритмії пожуйте 2-3 зернятка кардамону.

Для зміцнення імунітету, нервової системи та зору щодня з’їдайте суміш чайної ложки меду з п’ятьма меленими зернятками кардамону.

 

КМИН

Споживання кмину корисне в разі спазмів органів травлення та судин головного мозку. Спеція стимулює імунітет, поліпшує функцію печінки, підвищує лактацію, розширює судини, сприяє засвоєнню важких і жирних страв, має сечогінну дію, посилює апетит, знижує процеси бродіння в кишечнику, зменшує біль у разі виразки шлунка. Він сприяє загальному очищенню організму та відновлює гостроту зору. 

Рецепт

Кілограм домашнього масла розтопити, додати 100 г меленого кмину, перемішати й зняти з вогню. Використовувати замість звичайного масла — для приготування бутербродів, додавати до каш, картопляних страв.

 

КОКОСОВА СТРУЖКА

Це дуже висококалорійний продукт, справжній енергетик, багатий на вітаміни Р, В, Е, мікро- та макроелементи (кальцій, магній, цинк, калій, марганець, йод, фосфор, фтор, залізо), клітковину. Кокосова стружка «виганяє» шлаки і токсини, має антиоксидантні властивості, захищає від вірусів, застуд, гормонального дисбалансу, знижує рівень холестерину в крові, поліпшує стан шкіри, тамує відчуття голоду.

Рецепти

Стружку використовують для приготування десертів, додають до напоїв, м’ясних страв, салатів.

Можна приготувати корисний і смачний коктейль: додати стружку до молока і збити його.

М’якоть кокоса також використовують як панірування для приготування страв із м’яса, риби, а також у складі салатів, супів, пирогів.

З кокосової стружки готують крем: 200 г густої сметани або вершків збити зі склянкою цукрової пудpи, ваніллю, 100 г кокосової стружки, порізаними 100 г фруктів (ківі, апельсин, банан, ананас, манго —  на вибір).

 

КОРИЦЯ

Кориця дуже добре очищає судини й знижує рівень холестерину та цукру в крові, нормалізує емоційний стан, корисна при фізичній слабкості, після тяжких хвороб і виснаження. Поліпшує травлення, оздоровлює шлунок і кишечник, посилює творчі можливості, зміцнює серцево-судинну та нервову системи, заспокоює серцевий ритм, нормалізує стан шкіри, стабілізує артеріальний тиск. Кориця здатна пригнічувати ріст грибкових і дріжджових мікроорганізмів, тому її корисно вживати у разі молочниці чи аналогічних захворювань. 

Увага! Кориця у великих кількостях може бути токсичною, особливо для печінки і нирок.

Рецепти

Напій для схуднення: до склянки зеленого чаю додати 1/3 чайної ложки кориці та трохи меду. Вживати щодня впродовж місяця (краще до обіду, оскільки настій тонізує).

Проти грибкових та інших шкірних хвороб допоможе мазь: змішати мед із корицею (1:1), тричі на день змащувати уражені місця.

Щоб знизити рівень цукру в крові, додавайте корицю (за смаком) до чаю, кави, мюслі, кефіру. Це буде і корисно, і смачно.

 

КОРІАНДР

Насіння коріандру  вживають у разі захворювань печінки й жовчного міхура та застудних хвороб (особливо якщо є кашель), для покращення апетиту, поліпшення травлення, стимуляції виділення молока, як протиглисний, заспокійливий засіб. Воно помічне при геморої, гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. 

За результатами останніх досліджень американських учених встановлено, що ця рослина ще й сприяє поліпшенню вироблення інсуліну, зниженню рівня шкідливого холестерину, виведенню з організму небезпечних токсинів. Фітотерапевти вважають, що одна насінина спроможна очистити організм на один день, дві — на два. Також коріандр стимулює відновні процеси в організмі.

Рецепти

1-2 ч. л. насіння чи 0,5 ч. л. порошку з насіння залити склянкою окропу, настоювати протягом 10-20 хв., пити як профілактичний чай проти вказаних недуг.

При інфекційних хворобах допоможе напій: 2 ст. л. коріандру залити склянкою води, витримати протягом 12 годин, випити з лимоном.

Депресії та нервового напруження допоможе позбутися такий засіб: 100 г плодів коріандру залити 1 л червоного вина, настоювати протягом тижня, процідити і вживати по 100 мл двічі-тричі на день.

Проти набряків: 2 ч. л. насіння варити в 200 мл води протягом 3 хв. Пити тричі на день.

 

КРІП

Траву кропу  рекомендують при ожирінні, хворобах печінки, жовчного міхура, нирок, антацидному гастриті, метеоризмі. Він посилює роботу травних залоз, моторику травного тракту, поліпшує апетит, нормалізує обмін речовин.

Кріп корисний у разі гіпертонічної хвороби, як вітрогінний, сечогінний, м’який проносний і спазмолітичний, а також протигемороїдальний і навіть легкий снодійний засіб. Сприяє виведенню токсинів і «зайвих солей». Також запобігає розвитку остеопорозу, артриту і цукрового діабету. Стимулює вироблення статевих гормонів. 

Увага! 

Бажано не кип’ятити кріп у стравах, оскільки він втрачає свої властивості. 

Рецепт

Столова ложка подрібненої трави кропу на склянку окропу, настояти протягом години, пити по 1/3-1/2 склянки чотири рази на день при гіпертонії. 

 

КЕРОБ

Кероб використовують як замінник цукру (він значно корисніший) та шоколаду (діабетикам і тим, хто страждає від ожиріння). Він нагадує какао, але без гіркоти й набагато солодший, до того ж у вирощуванні цього дерева майже не використовують пестицидів (має мало шкідників). Містить менше жирів та більше вуглеводів і кальцію, не має речовин, які зумовлюють звикання чи алергію, зате багатий на антиоксиданти, які продовжують молодість.

Також не містить щавлевої кислоти, яка є в шоколаді й може бути причиною виникнення прищів у підлітків. Кероб містить білок, вітаміни А, В, В2, В3 та Е і багатий на спектр мікроелементів.

 

КУРКУМА

Незамінна для оздоровлення печінки, лікування ожиріння й діабету. Корінь куркуми багатий на вміст заліза, кальцію, йоду, фосфору, вітамінів С і групи В. А ще одна його складова — куркумін — пригнічує ріст ракових клітин, знижує рівень холестерину в крові, захищає від розвитку атеросклерозу, утворення каменів у печінці та нирках.

Інша цінна речовина куркуми — цинеол, який поліпшує роботу шлунка і знищує паразитів. Також спеція корисна для кровоносних судин і сприяє лікуванню дерматиту, псоріазу, артриту, усуває метеоризм, кровоточивість ясен та мігрень. 

Ця пряність є чудовим натуральним антибіотиком, тому її можна використовувати як бактерицидний і антисептичний засіб. Кращого засобу для виведення токсинів з організму й годі знайти. До того ж куркума знищує бактерію хелікобактер пілорі, яка призводить до гастриту чи виразки шлунка.

Увага! 

Куркуму не можна застосовувати вагітним (спричиняє скорочення матки). 

Рецепт

При хворобах печінки, ожирінні й діабеті корисно вживати куркуму (на кінчику ножа) із свіжим соком алое (3 ч. л.) двічі на день. Суміш однакових частин куркуми й барбарису також ефективно очищає печінку й жовчні протоки. 

 

КУМІН

Поліпшує загальний стан організму й роботу шлунково-кишкового тракту, особливо у разі переїдання чи споживання «тяжкої» їжі.

Також корисний при захворюваннях дихальної системи, ниркових і шлункових хворобах, має сечогінну і легку проносну дію, виводить шлаки з організму, поліпшує пам’ять, допомагає при безсонні та проблемах шкіри (висипання, вугрі). Сприяє відновленню і зміцненню зору, тонізує організм і є афродизіаком. Допоможе «зігрітися» людям, які важко витримують холод, а також при старечій мерзлякуватості.

Рецепт: вживати як спецію до різних страв.

 

КУНЖУТ

Насіння кунжуту має у своєму складі цинк та кальцій, потрібні для наших кісток, мідь, марганець, залізо і фосфор, які допоможуть уникнути проблем із зубами, забезпечать здоров’я кісток. Він помічний при артриті, захворюваннях нирок, порушенні діяльності серцевого м’яза, ожирінні. Сприяє зниженню рівня холестерину в крові та артеріального тиску, захищає печінку. Це відомий тонізуючий, антисептичний та протизапальний засіб, корисний при застуді, бронхіті, кишкових кольках, гепатиті, нирковокам’яній хворобі. До того ж діє як глистогінний засіб. 

Рецепти

1-2 ч. л. подрібненого насіння кунжуту на 150-200 мл теплої води, додати чайну ложку меду, пити по столовій ложці впродовж дня у разі розладу шлунка.

Змішати 1 ст. л. насіння кунжуту, 1 ч. л. меленого імбиру та 1 ч. л. цукрової пудри. Вживати по чайній ложці суміші раз на день для загального зміцнення організму.

Перед споживанням їжі вживайте 20 г порошку з насіння кунжуту тричі на день, запиваючи водою, що сприятиме виведенню токсинів з організму. 

 

МАЙОРАН

Майоран заспокійливо діє на нервову систему, а також має жовчогінну та сечогінну дії, стимулює діяльність шлунка, кишечнику, зменшує спазми при колітах. Корисний при неврозах, безсонні, порушеннях менструального циклу. Його треба вживати при головному болі, підвищеному тиску, застуді, катарах органів дихання, ревматизмі, для підвищення апетиту, задля зміцнення серцевого м’яза й пам’яті, при цукровому діабеті, запаленнях порожнини рота і кровоточивості ясен, ниркових недугах, хворобах печінки і жовчного міхура. Цією приправою можна замінити кухонну сіль, якщо її споживання рекомендують обмежити. Давні греки використовували майоран для підвищення чоловічої сили і стимуляції сексуального бажання. 

Рецепти

Сушений майоран —  чудова приправа до салатів, перших страв, м’яса, риби, страв із яєць. Також його використовують під час засолювання огірків, помідорів, виготовлення ковбас, сирів, оцту та додають до чайної заварки.

З лікувальною метою столову ложку сухої подрібненої трави треба залити двома склянками води, настоювати протягом години, процідити та вживати по півсклянки чотири рази на день перед вживанням їжі при болях у шлунку та кишечнику, як жовчогінний засіб.

 

ПАСТЕРНАК

Чудовий загальнозміцнювальний засіб, корисний після виснажливих хвороб. Позбавить спазму, болю, тонізує організм, стимулює кровотворення, відновить сили, допоможе подолати наслідки стресу, підвищить апетит й імунітет. Пастернаку раціоні — це чудовий засіб проти застуди та кашлю, також стимулює розчинення каменів. Корисний у разі простатиту, циститу, запалення жовчного міхура. Незамінний у лікуванні підшлункової залози, допомагає знизити рівень цукру в крові, якщо вживати його на сніданок. А вечеря, приправлена пастернаком, заспокоїть нерви, прожене безсоння, позбавить утоми й депресії. 

Це незамінна приправа для гіпертоніків, хворих на стенокардію, тих, кого непокоять м’язові судоми, болі в суглобах. Пастернак відновлює кісткову та хрящову тканини, «залужнює» організм, тобто корисний при подагрі. А ще він забезпечує здоров’я шкіри, волосся й нігтів, підвищує чоловічу потенцію, загальне самопочуття й емоційний статус. 

Рецепти

Для лікування шкірних хвороб: 10 г подрібненого сухого коренеплоду варити в 1 л води протягом 3-4 хв., охолодити, процідити, вилити у ванну, приймати 15 хв.

Для нормалізації роботи нервової системи: 1 ст. л. подрібненого кореня на склянку води, кип’ятити протягом 15 хв., настоювати до охолодження, пити по столовій ложці 5-6 разів на день.

При проблемах травного тракту: десертну ложку подрібнених коренів залити двома склянками води, кип’ятити на малому вогні протягом 15 хв., пити по 1/4 склянки 3-4 рази на день.

 

МУСКАТНИЙ ГОРІХ

Подрібнений свіжий мускатний горіх поліпшує травлення, має бактерицидну дію, корисний для головного мозку, репродуктивної системи, нормалізує склад крові, заспокійливо впливає на нервову систему, допомагає боротися зі стресом та депресією. Також його використовують для лікування судинних хвороб. 

Рецепт

При тромбофлебіті корисно щодня вживати мед із мускатним горіхом (1:1) — всього 1 ч. л. (тричі на день).

 

ПЕРЕЦЬ РОЖЕВИЙ

Чудово тонізує організм, поліпшує стан суглобів і шкіри. Має протизапальні, антимікробні, дезінфікувальні, сечогінні властивості. Поліпшує перистальтику кишечнику, підвищує секрецію шлункового соку, покращує перетравлення їжі. Допомагає організму видаляти токсини.

 

ПЕРЕЦЬ ЧИЛІ

Перець чилі «Зігріває» організм, таким чином пришвидшуючи обмінні процеси. Також сприяє боротьбі з інфекціями, допомагає від кашлю й нежитю. 

Рецепт: додавайте його до м’ясних страв потроху, на кінчику ножа. 

 

 

ПЕРЕЦЬ ЧОРНИЙ

Поліпшує травлення, зміцнює імунну систему, вбиває шкідливі мікроби, сприяє схудненню, стимулює роботу головного мозку, зміцнює пам’ять. 

Рецепт

Якщо маєте поганий апетит, погано перетравлюється їжа, візьміть горошинку чорного перцю і пожуйте її, запивши водою. 

 

ПЕРЕЦЬ БІЛИЙ

Прискорює обмін речовин, активізуючи спалювання калорій, покращує роботу шлунково-кишкового тракту, має протизапальну дію, підвищує апетит, імунітет і загальний тонус організму. Має потужну протимікробну дію, розріджує кров, стимулює кровообіг. Корисний при нетравленні, ожирінні, як профілактичний засіб проти застудних захворювань. 

Рецепт: вживати як приправу. 

 

ПАЖИТНИК

Здавна відомо про спазмолітичну, відхаркувальну, протизапальну дію цієї пряно-ароматичної рослини. Нещодавно було доведено її антидіабетичні властивості. Вона також корисна для профілактики атеросклерозу (знижує рівень холестерину і шкідливих ліпопротеїдів) і серцево-судинних захворювань, має антиоксидантні властивості. Позитивно впливає на нервову систему, нормалізує жировий обмін, підвищує імунітет, покращує апетит і тонізує організм, збагачує його вітаміном РР. 

Пажитник —  це фітоестроген, його вважають жіночою травою. Корисний при шкірних недугах і для зменшення ваги. 

Рецепти

При вказаних хворобах: 3— 4 ст. л. спорошкованого насіння залити 0,5 л води, настояти протягом двох годин, довести до кипіння, трохи охолодити, процідити і вживати по 50 мл тричі на день перед вживанням їжі.

При анемії: чайну ложку подрібненого насіння додати до склянки теплого молока і 1 ч. л. меду, перемішати і випити. 

 

ПЕТРУШКА

Петрушка чудово очищає нирки, зміцнює ясна і загострює зір, відновлює здоровий апетит і нормалізує процеси травлення. Багата на вітамін С та мінеральні речовини, має бактерицидну й унікальну сечогінну дію, сприяє виведенню солей з організму, корисна при атеросклерозі та ожирінні.

За умови регулярного вживання петрушки підвищується тонус матки, кишечнику, жовчного міхура. Корисна при простатиті та неврозах. Корінь петрушки незамінний при сечокам’яній хворобі, циститі.

Рецепти

1 ст. л. сушеної зелені петрушки на 500 мл окропу, настояти протягом 30 хв., вживати по 2 ст. л. 4-6 разів на день перед вживанням їжі як діуретичний засіб.

При простатиті, у разі кишкових кольок та гастриту з підвищеною кислотністю краще використовувати корінь петрушки: 4 чайні ложки сушеного кореня на 100 мл окропу, настоювати в термосі протягом десяти годин, процідити, пити по столовій ложці чотири рази на день за 30 хв. перед вживанням їжі. 

Увага! 

Препарати з петрушки протипоказані при гострому нефриті, циститі, подагрі, вагітності.

 

РОЗМАРИН

Розмарин корисний при вегето-судинній дистонії, безсонні, неврастенії, мігрені, розслаблює м’язи органів травлення, жовчних і сечовивідних шляхів, нормалізує артеріальний тиск, регулює менструальний цикл, стимулює виділення молока в матерів-годувальниць, має протимікробну й антиоксидантну дію. Заспокоює нервову систему і, навпаки, тонізує м’язи, відновлює сили. Лікує хвороби шлунка та серця, допомагає при імпотенції чоловікам, а жінкам — у період клімаксу.

Рецепти

При хворобах нирок: 1 ч. л. сухого листя на 350 мл води і 150 мл червоного вина, настоювати упродовж доби, довести до кипіння, варити протягом 5 хв., настоювати ще 20 хв., процідити, вживати по 2 ст. л. перед вживанням їжі. Курс лікування — 21 день.

При клімаксі: 2 ст. л. сухого розмарину залити 0,5 л окропу, варити на слабкому вогні протягом 20 хв., охолодити, пити по 0,5 ч. л. за 30 хв. перед вживанням їжі.

Увага! 

Розмарин протипоказаний при вагітності, гіпертонії і схильності до судом.

 

СЕЛЕРА

Селера корисна для здоров’я шкіри, волосся та очей, позитивно впливає на стан серцево-судинної системи, органів травлення, нирок, печінки, а також на загальний обмін речовин, заспокійливо діє на нервову систему, сприяє поліпшенню кровотворення. За умови регулярного вживання селери підвищується життєвий тонус, сповільнюються процеси старіння у людей похилого віку.

Селера є потужним сечогінним засобом, корисна при подагрі та відкладенні солей у суглобах, алергії, дерматиті, легеневих хворобах, авітамінозах, статевому безсиллі, сечокам’яній хворобі, запаленні передміхурової залози, болючих менструаціях, порушеннях травлення.

Селера поліпшує сон, насичує організм цінними мінералами та вітамінами.  

Рецепти

1 ч. л. подрібненої сухої зелені чи кореня селери залити склянкою окропу, настоювати протягом двох годин, пити по 2 ст. л. 2-3 рази на день за 15-20 хв. перед вживанням їжі при неврозах, серцевих хворобах, набряках.

1/2 ст. л. подрібненого кореня залити склянкою холодної води, настоювати протягом трьох годин, пити по 1/4 склянки тричі на день за 30 хв. перед вживанням їжі при гастриті зі зниженою кислотністю, коліті, закрепах, метеоризмі.

 

СУМАХ

Приправа сумах містить цілий спектр корисних кислот (винну, яблучну, лимонну, бурштинову, аскорбінову тощо), клітковину і цінні мінерали. Вона є натуральним антиоксидантом, який очищає організм, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Приправа корисна для хворих на цукровий діабет, ревматизм, підвищує згортання крові, допоможе при ожирінні. 

Увага! 

Не рекомендують вживати сумах вагітним, годувальницям, людям із підвищеним згортанням крові й підвищеною кислотністю шлункового соку.

 

ТИМ’ЯН (ЧЕБРЕЦЬ)

Цю рослину широко застосовують у науковій медицині як відхаркувальний, болезаспокійливий (при радикуліті, невриті), протиглисний (проти гельмінтів і лямблій), кровоочисний та легкий сечогінний засіб. Чебрець зміцнює організм, «проганяє» безсоння, головний біль, усуває розумову перевтому, насичує вітаміном С. Приправа корисна для нирок, легень, суглобів, серця, допомагає при поганому травленні, метеоризмі, дисбактеріозі, хронічному гастриті зі зниженою кислотністю. Використовують під час споживання жирних, страв, які важко перетравлюються. 

Тим’ян має потужні антибактеріальні та протигрибкові властивості, у ньому виявлено фітогормони, які допомагають роботі щитоподібної залози, є м’яким заспокійливим засобом. 

Рецепти

Проти кашлю: 1 ст. л. сухої трави чебрецю на склянку окропу, кип’ятити протягом 15 хв. на водяній бані. Пити по 1/3 склянки тричі на день, а також полоскати горло при застуді.

При дисбактеріозі, гастриті зі зниженою кислотністю: столову ложку трави залити двома склянками води, довести до кипіння, але не кип’ятити. Охолодити, процідити. Вживати по 1/4 склянки 3— 4 рази на день. Цей засіб також допоможе позбутися головного болю, нервової перенапруги, безсоння.

При катаракті: 60 г подрібненого чебрецю залити 1 л окропу, настояти протягом години. Настоєм промивати очі та робити примочки.

 

ХРІН

Ця рослина —  справжній кілер мікробів, вірусів та паразитів. Однак тертий хрін у «баночці» уже за тиждень втрачає свої суперлікувальні властивості. Тому краще використовувати сушений хрін, зберігаючи приправу в закритому скляному посуді й вживаючи якомога частіше. Тоді застуда вас не здолає. 

Хрін активізує кровообіг і процеси травлення, стимулює виділення шлункового соку, ферментів, сприяє схудненню. Це потужний сечогінний продукт, який сприяє виведенню каменів із нирок, лікує цистит. Також корисний у разі хвороб печінки, дизентерії та лямбліозу, розчиняє тромби й виводить шлаки з організму. Хрін рекомендують вживати діабетикам, мерзлякуватим людям, бо розганяє кров і очищає її. У хроні багато вітаміну С, який забезпечує імунний захист; каротину, який захищає від старіння, раку, хвороб шкіри, посилює гостроту зору; вітамінів групи В, корисних для шкіри, очей, волосся. 

Хрін — цілитель чоловічого і жіночого гормонального здоров’я, відновлює порушені обмінні процеси, допоможе при остеохондрозі, остеопорозі та атеросклерозі.

Увага! 

Не рекомендують при гастриті, виразці шлунка та дванадцятипалої кишки, вагітним.  

Рецепти

Для відновлення сил: тертий корінь хрону залити горілкою (1:5), настоювати протягом семи діб у темному місці. Вживати по 10-15 крапель на півсклянки води 2-3 рази на день у разі виснаження, зниження тонусу та апетиту, а також подагри.

Для зниження рівня цукру в крові: тертий корінь хрону змішати з кефіром (краще домашнім) у пропорції 1:10, настояти протягом 24 годин, процідити. Вживати по столовій ложці тричі на день перед споживанням їжі.

 

ФЕНХЕЛЬ

Це — справжня знахідка для травної системи, також допоможе позбутися набряків і зайвої ваги, подолає застуду, корисний для здоров’я очей, регулює менструальний цикл, помічний при статевому безсиллі та клімаксі. Фенхель заспокоює, відновлює сили, долає стрес, депресію, нервозність.

Приправа підсилює секрецію травних залоз, бронхів, рекомендована при кишкових кольках, метеоризмі, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, жовчно- та сечокам’яній хворобі, подагрі, браку молока у жінок-годувальниць. Це відмінний глистогінний та антивірусний засіб.

Рецепт

2 ст. л. плодів залити склянкою окропу, довести до кипіння, настоювати протягом години, вживати по 1/3 склянки 3-4 рази на день перед вживанням їжі, а також можна використовувати зовні (як аплікації) при дерматомікозах. 

Відео: МОНАРДА — природний антибіотик!

 

Розповідає Ольга КОРАБЛЬОВА, старший науковий співробітник відділу культурної флори Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат сільськогосподарських наук.

 

ЧІА

Чіа — справжній заряд енергії для всього організму, а не лише для травної системи. Споживаючи цю приправу, збадьоритеся, настрій покращиться, а сил додасться. А ще зможете знизити рівень цукру і холестерину в крові, нормалізувати артеріальний тиск, підтримати серце, наситити організм антиоксидантами, а також досягти ідеальної маси тіла. 

Рецепт: рекомендовано вживати як приправу.

Купити насіння пряних трав

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Цукрозамінник стевія — медяна трава
У наші дні вже нарешті не сперечаються, що правильне харчування — це основа здорового життя. Яке місце в раціоні людини може зайняти стевія, а також як її виростити і вдома, і на городі, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Стевія: користь як від ліків
Лікувальні властивості стевії та рецепти приготування оздоровчих засобів. Як посадити стевію в Україні, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Ревінь від ста недугів: корисні властивості та застосування
Якщо шукаєте щось новеньке й екзотичне за смаком, неймовірно корисне, популярне за кордоном і перспективне в Україні — зверніть увагу на ревінь, рекомендує «СонцеСад»
Свіжі прянощі — найкорисніші й найароматніші
Як виростити прянощі на грядці та підвіконні
Диво-лікар — королева Ехінацея
Ехінацея багатофункціональна. Ця чудодійна рослина оздоровлює і омолоджує наш організм, зміц­нює імунітет і виліковує від бага­тьох захворювань, радує око сво­єю красою
Із ворогів — у друзі. Як полюбити бур`яни
Як зробити компост і таким чином отримати найцінніше добриво. Власний досвід го­родників
Гінкго білоба — той, що продовжує життя
Гінкго білоба не випадково називають деревом, «що про­довжує життя». Як впливає використання лі­ків з листя гінкго білоби на орга­нізм людини
Женьшень — корінь життя
Корисні властивості кореня женьшеню. Розповідає Ігор Бялковський.
Спеції. І смакують, і лікують
Кожна зі спецій не лише надає особливого смаку і аромату стравам, а і має особливі властивості, що сприяють оздоровленню

Рекомендовані товари!

Огіркова трава за 0,3 г

У наявності

Огіркова трава за 0,3 г (ЕЛП-22)

9.6грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура огіркова трава
Орегано (материнка) за 0,1 г

У наявності

Орегано (материнка) за 0,1 г (ЕЛП-24)

11.2грн.

14грн.

Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Культура орегано, багаторічна
Черемша (Дикий часник) за 0,1 г

У наявності

Черемша (Дикий часник) за 0,1 г (ЕЛП-25)

14.4грн.

18грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура черемша, багаторічна
Упаковка
Розмарин за 0,1 г

У наявності

Розмарин за 0,1 г (ЕЛП-23)

31.2грн.

39грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура розмарин, багаторічна
Упаковка
М'ята яблунева за 0,1 г

У наявності

М'ята яблунева за 0,1 г (ЕЛП-124)

11.2грн.

14грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура м'ята
Упаковка
Індійський женьшень за 10 нас.

У наявності

Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)

27.2грн.

34грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура женьшень
Упаковка
Цикорій Цезар за 0,25 г

У наявності

Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)

12.8грн.

16грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура цикорій, багаторічна
Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г

У наявності

Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г (ЕЛП-86)

23.2грн.

29грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура лимонна трава
Упаковка
Монарда Бергамот за 0,1 г

У наявності

Монарда Бергамот за 0,1 г (ЕЛП-87)

8грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура монарда, багаторічна
Ревінь Лідер за 1 г

У наявності

Ревінь Лідер за 1 г (ЕЛП-6)

18.4грн.

23грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура ревінь
Упаковка