⌂ Трави, які зібрані з з любов'ю
35-річна мешканка Запорізької області продовжує справу бабусі-травниці, відомої довгожительки, яка завдяки лікарським рослинам уже відсвяткувала 95-ліття.
Саме із цілющими травами, що зміцнюють здоров’я, пов’язує перші дитячі спогади Анна Іщенко із села Таврійське Запорізької області. Бабуся-травниця залюбки брала улюблену внучку із собою у степ збирати трави. Розповідала їй про кожну рослинку, а дівчинка слухала, затамувавши подих. Коли Анна виросла, поїхала до міста здобувати вищу освіту. Отримавши диплом, там і залишилась. Однак життя непередбачуване. Кілька років тому Анна із чоловіком та дітьми знову повернулася до села. Нині, на превелику радість бабусі-довгожительки, онука продовжує її справу. Про лікувальні властивості степових трав, їхній вплив на здоров’я і тривалість життя розмовляємо із запорізькою травознавицею з третього покоління Анною Іщенко.
⌂ Анна Іщенко зі своєю бабусею
— Мої перші яскраві спогади дитинства, які закарбувалися в пам’яті, — про збирання трави цмину піскового, або безсмертника, — розповідає пані Анна. — Ми сушили його на горищі, що стало дуже жовтим від цілющого зілля.
Я також пам’ятаю, які трави росли в бабусиному садку. Там були цілі плантації валер’яни, материнки, живокосту... Бабуся не лише готувала трав’яні збори, а й уживала їх за потреби. Мабуть, тому живе й досі та непогано почувається у свої дев’яносто п’ять.
— Чому Ви повернулися до села й згадали про дитяче захоплення?
— Ніколи в житті не думала, що продовжуватиму бабусину справу. Я вчилася на факультеті міжнародної економіки, працювала за фахом. Але нам із чоловіком довелося переїхати до села. Одразу постало питання роботи. З моєю спеціальністю навіть у райцентрі не влаштуєшся. А мити підлогу я, жінка з вищою освітою, не хотіла. Потім згадала про дитяче захоплення, порадилася з бабусею, яка залюбки пообіцяла передати мені досвід і знання.
— Який, на Вашу думку, секрет її довголіття?
— Моя бабуся Олександра Прокопівна Іщенко не п’є чай із крамниці, а сама запарює трави. Бере будь-яку траву, заливає окропом і потім п’є. Звісно, сама знає, скільки треба кидати на чашку. Рука набита. І настоянки з трав досі готує. Попри поважний вік, і далі ходить у степ їх збирати. Серйозних хвороб ніколи не мала, а як трохи занедужає, лікується народними методами. Щоправда, коли болить голова, тоді п’є каву. Споживає прості сільські страви, магазинних продуктів не любить.
До речі, її бабуся теж була травницею. Це передається з роду в рід.
— Які трави порадите, аби, як і Ваша бабуся, до старості не втрачати бадьорості?
— Маємо трав’яний збір «Секрет молодості». До його складу входять хвощ польовий, буркун лікарський, трава череди трироздільної, листя берези, трава звіробою, корінь аїру болотного, календула, полин звичайний. Ці складники підвищують імунітет і насичують організм мінералами та мікроелементами. Приміром, у хвощі польовому багато кремнію, що покращує стан шкіри, нігтів, волосся, а листя берези має протигрибкові властивості. Випивши такого лікувального чаю, відчуєте легкість і збадьоритеся.
— Біля Вашого будинку ростуть чорнобривці, календула та волошки. Чому вибрали саме їх? Розкажіть про лікувальні властивості цих рослин.
— Чорнобривці, наприклад, корисні не лише для людини, а й для рослин. Їх навіть висаджують поміж рядками городини: капусти, перцю, огірків. Завдяки ароматичним речовинам відлякують багатьох шкідників.
А ми використовуємо чорнобривці для приготування чаю. Цей напій дуже позитивно впливає на травлення. Раджу його діабетикам, оскільки поліпшує роботу підшлункової залози, стабілізує рівень цукру в крові.
Окрім того, чай із чорнобривців сприяє оздоровленню печінки та жовчного міхура. У суміші із чорницею, очанкою лікарською і волошкою синьою чорнобривці поліпшують зір.
— Який рецепт приготування чаю із чорнобривців?
— Улітку та на початку осені можна готувати чай із щойно зірваних квітів. Я п’ю його щоранку та щовечора. Зриваю на городі три квітки, найкраще — найтемніші й максимально розквітлі, бо такі найкорисніші. Удома кладу в чашку, заливаю окропом, накриваю блюдцем, щоб трохи настоялися. П’ю без цукру, меду, тобто без жодних підсолоджувачів. Зазвичай роблю це вранці, щойно прокинулася, та перед вечерею. Поки чорнобривці квітнуть, якраз той період, коли свіжий чай із них можна пити щодня. Цього досить аж до наступного сезону. Корисна дія напою зміцнить здоров’я на весь рік.
Додаю чорнобривці до різних чаїв. Мені подобається компонувати трав’яні збори не більше ніж із двох пряних рослин. Додаю до цих зборів й інші рослини з менш вираженим запахом і смаком. Ці компоненти мають доповнювати один одного. Приміром, чорнобривці змішую з іван-чаєм, можу додавати один вид м’яти або мелісу, квіти липи або волошку. Можна чорнобривці компонувати з квітами мальви чи пелюстками соняшника. Також цікавим є поєднання чорнобривців і чебрецю.
⌂ Біля будинку росте багато трав для лікувальних зборів
— Чому висаджуєте календулу? Кажуть, нею можна промивати очі.
— Не тільки очі, а й рани, порізи — усе, що завгодно. Навіть маленьких діток купають у відварі з календули. Тобто вона корисна й для шкіри. Якщо календулу споживати як чай, то має антизапальні, протимікробні властивості, сприяє поліпшенню роботи підшлункової залози.
Календулу можна додавати до будь-якого чаю. Незважаючи на те, що вона не така сильнодіюча, як, наприклад, чистотіл, діє м’якше, але її вплив на організм стійкий, щоправда, не одразу відчутний. Якщо пити календулу щодня упродовж місяця, то лікувальний ефект буде сильніший.
Також її використовують для приготування олії. Ця рослина затребувана й у косметології, й у фармакології для виготовлення препаратів, що загоюють рани, порізи, оскільки має цілющі властивості.
— Чим корисна волошка?
— Чаї з волошки рекомендують уживати тим, які мають проблеми із зором, нирками, вона зміцнює волосся, квітка має широкий спектр застосування у косметології. Але найбільше використовують саме завдяки красі. Коли волошка висихає, колір квітки залишається синім, її додають до будь-якого чаю, аби підкреслити його насичений колір.
— Нинішній ритм життя швидкий, напружений, люди часто втрачають орієнтири й не можуть знайти себе. Особливо тепер, під час пандемії коронавірусу, багатьох долає відчай. Який трав’яний напій проти депресії порадите нашим читачам?
— Раджу прислухатися до свого організму. Іноді він сам сигналізує, чого хоче. Вибір залежить від смаку: комусь підходить один напій, а хтось потребує іншого. Коли людина в стані депресії, вона чутливіша до подразників. І якщо їй не до вподоби смак чи запах якоїсь трави, то, на мою думку, буде гірше. Тому загальних порад не даю. Треба просто слухати організм, щоб знати, чого цієї миті хоче людина. Наприклад, якщо любить м’яту, то їй допоможе саме ця рослина. Хтось, можливо, порадить, що в цьому разі ефективнішою буде лаванда. Не варто нав’язувати, щоб не нашкодити. Слухайте й любіть себе та природу. Гадаю, що саме так народжується гармонія. І обов’язково будьте здорові!
Рекомендовані товари!
У наявності
Огіркова трава за 0,3 г (ЕЛП-22)
12грн.
У наявності
Чабер за 0,5 г (ЕЛП-10)
12грн.
У наявності
Аніс за 0,2 г (ЕЛП-12)
10грн.
У наявності
Лаванда лікарська за 0,1 г (ЕЛП-7)
12грн.
У наявності
Гісоп лікарський за 0,1 г (ЕЛП-84)
10грн.
У наявності
Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)
34грн.