⌂ Відомий ароматерапевт Е. Бах довів, що аромат лаванди ще й усуває головний біль, покращує роботу серця, стимулює циркуляцію крові, позитивно діє на весь організм як загальнозміцнюючий засіб.
Про заспокійливі властивості лаванди знали ще в Давній Греції та Давньому Римі. Мабуть, люди інтуїтивно відчували певне заспокоєння при вдиханні аромату цієї рослини, тому аби посилити цей ефект, використовували її для приготування ванн від безсоння та неврастенії. Натомість давні лікарі помітили ще один дивовижний ефект від таких процедур - той, хто «дружив» з лавандою, мав чудовий зір і навіть відновлював його гостроту, втрачену з віком. Нині науковці довели, що аромат ефірні олії лаванди дійсно сприяє омолодженню очного яблука. Тож створіть у своєму саду лавандову галявинку, і старість втече від вас як міль із шафи.
Більше про лікувальні властивості лаванди розповість наш постійний експерт, професор, фітотерапевт - Тетяна Гарник.
⌂ Наш експерт — Тетяна Гарник
Справжня нірвана
Ванни з додаванням лаванди полегшать м’язовий біль при перевтомі, усунуть нервове роздратування, повернуть бадьорість духу при виснаженні. 50 – 100 г лаванди залити окропом, настояти впродовж 30 хвилин, процідити і вилити у воду, температура якої не перевищує + 38-40 С, приймати ванну впродовж 20, максимум 30 хв. Та зловживати таким релаксом не варто – приймайте лавандові ванни не частіше 1-2 разів на тиждень, але курс може бути досить тривалим – від 12 до 18 процедур, особливо при неврозах і гіпертонії. Увага! Лаванда по-різному може впливати на організм людини залежно від часу її застосування. Найефективнішим буде лікування увечері.
Рецепти оздоровлення
- При гастритах, болях в правому підребер’ї, з метою стимуляції травлення, як спазмолітичний засіб приймайте по 1 склянці настою лаванди 1-2 рази на день. Для його приготування 3 ч.л. подрібнених квіток рослини залийте 2 склянками окропу, настоюйте впродовж 1 години, процідіть.
- При серцевому неврозі та прискореному серцебитті використовуйте такий самий настій, однак в інших дозах – по ½ склянки 3-4 рази на день.
- Народна медицина радить приймати настій квіток лаванди при гнилісно - бродильних процесах у кишківнику а також при проблемах із застоєм жовчі (3 ч. л. квіток на 2 склянки окропу, настояти 10 хвилин, процідити, випити впродовж дня).
- При хворобах сечового міхура та нирок приготуйте ліки із 1 ст. л. квіток лаванди настоявши їх у 1 склянці окропу протягом 10-20 хв. Вживати по 1 ст. л. 3-4 рази на день. Відвар квіток лаванди – чудовий діуретичний засіб, також це ефективні ліки від метеоризму.
⌂ Настій з лаванди допоможе при багатьох хворобах
Цілюща олійка
- Лавандову олію можна приготувати вдома. Для цього 1 частину подрібнених квіток змішайте з 5 частинами олії, настоюйте протягом 1-2 місяців у щільно закритому посуді у темному місці. Доцільно застосовувати таку олію як болезаспокійливий засіб. Наприклад, можна змішати її (в рівних пропорціях) зі спиртом і розтирати хворі суглоби. Або ж самою олією натерти скроні під час нападів мігрені.
- Лавандова олія має потужні антисептичні властивості, тому її застосовують в аплікаціях для лікування опіків, виразкових уражень шкіри, порізів (тоді рани загоюються без грубих рубців). Знадобиться вона й для лікування шкірних хвороб, наприклад, екземи (в сухій стадії)
⌂ Щоб приготувати лавандову олію, потрібно взяти 25 грамів сухих квіток залити 0,5 л оливкової олії, тримати кілька годин на водяній бані, настояти протягом ночі, процідити.
У лаванди – свої секрети
- Зверніть увагу, у культурі трапляється лаванда гібридна - вона має неповний спектр лікувальних властивостей, зокрема, не виявляє антидепресивної дії. Для лікування серцевих недуг годиться як лаванда вузьколиста (справжня), так і лаванда колоскова
- Зазвичай для лікування використовують суцвіття лаванди, яке збирають на початку цвітіння, збирати і траву (через 1- 1,5 тижня після початку цвітіння).
- Препарати і ванни з лаванди протипоказані при епілепсії, вагітності, індивідуальному несприйнятті.
- Недоцільно застосовувати їх з препаратами, які містять йод та залізо, під час хіміотерапії пухлинних захворюваннях.
Лаванда натуральний антидеприсант
- Лаванда - класичний і потужний антидепресант (у малих дозах). Тому замість готувати ліки по рецепту, краще просто перед сном попити чаю - 1 чайна ложка трави чи квіток лаванди на 1 склянку окропу (настояти але не перемішувати). Матимете спокійні нерви, врівноважений серцевий ритм, міцний сон, а ранок видасться чудовим!
- Квітки лаванди мають ще й гіпотензивну дію, поліпшують мозковий кровообіг. Тому лаванду зараховують до класичних ліків проти гіпертонічної недуги. 1 десертну ложку квіток заливають 1 склянкою окропу, настоюють 10 хв, приймають по 1 склянці 3 рази на день між прийомами їжі.
⌂ Аромат лаванди розслабляє і заспокоює
Використання лаванди як елемент декору
Пучки лаванди – оригінальний елемент декору вашої оселі. Підвісьте їх у куточку для відпочинку, чаювання чи зустрічі з гостями. По-перше, такі «букетики» виглядають привабливо; по-друге, суха лаванда має потужніший аромат, ніж свіжа; по-третє, заспокійлива атмосфера завжди на користь і сімейному колу, і діловим партнерам. Аромотерапія, як і краса, – велика сила!
Відео «Лаванда – ароматна донька гір». Розповідає Ольга КОРАБЛЬОВА, старший науковий співробітник відділу культурної флори Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат сільськогосподарських наук:
Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!
Наші предки вважали лаванду містичною травою, яка виганяє усе негативне з місця, де росте чи зберігається. Тому нею обкурювали священні місця, царські покої і зали для проведення важливих церемоній.
⌂ Букети з лавандою стануть не тільки родзинкою в декорі, але і наповнять будинок легким приємним ароматом
Просто і дієво
- Якщо вас покусали комахи, змішайте в однакових пропорціях олію лаванди та спирт і намастіть цією сумішшю уражені місця. Запалення зникне.
- Висушені листки лаванди можна використовувати як спецію до різних страв, це буде природним продовженням курсу лікування і надійною профілактикою. Лавандою добре ароматизувати тушковане м’ясо, рибу, овочеві супи, додавайте її до соусів. Добре поєднується така спеція з чабром, шавлією і навіть кропом. Не пошкодуєте, якщо додасте трішки лаванди й до домашнього лікеру або покладете її в коптильню для м’яса.
- Приготуйте подушечки з висушеної трави лаванди не тільки для молі, яка нищить ваш одяг, а й для себе – заради здорового і міцного сну та приємного аромату в спальні.
- У деяких народів існувала традиція намащувати тіла закоханих лавандою для того, аби ніч для двох була спокусливою і тривалою. Варто дотримуватися традицій!
⌂ Лаванда — спеція, яка впевнено завойовує світ
Читайте ще:
Правила вирощування цілющого барбарису
Неперевершена троянда Шарона
Будлея Давида догляд.