Барбарис. Червоні намистинки в саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.11.2021

⌂ Барбарис Оттавський Superba

Барбарис — це листяний чагарник, який відомий своїми лікувальними властивостями і надзвичайною декоративністю. Нараховується приблизно 175 видів цієї рослини. Барбарис поширений на всіх континентах, окрім, хіба що Антарктиди. Полюбляє рослина переважно гірські райони. Але добре почуває себе і в садах, а в дикорослому вигляді зустрічається в Європі, на Кавказі, в Криму, Персії.

 

Невибагливий корисний барбарис завоював серця багатьох його шанувальників. І не дарма.

Маленька червона ягідка барбарису містить багато корисних речовин. В дозрілих плодах містяться каротиноїди, фруктоза і глюкоза, органічні кислоти, пектин. Всі частини рослини, містять алкалоїд берберин. У корі чагарника кількість алкалоїдів досягає 0,46–О,53%.

Ще в давній Греції, знали цілющі властивості барбарису очищувати кров. А мудреці Тибету вважають, що червоні ягоди продовжують молодість.

Настій з дозрілих плодів здавна використовували у лікуванні застудних захворювань, виведенню токсинів. Також червоні ягідки корисними будуть у лікуванні хвороб печінки, запалень сечового міхура, нирок.

Не менш цілющі властивості має сік барбарису — він чудово виводить токсини з організму та чинить протизапальну дію. Знайшлось місце барбарису і в кулінарії.

3 ягід готують варення, джеми, компоти, соки, желе, цукерки, а також лікери та вина. Сушені ягоди відмінно смакують у стравах з м'яса, вони входять до складу традиційної східної приправи до плову, маринадів, його додають у випічку, тощо.

УВАГА! Недозрілі ягоди барбарису містять велику кількість алкалоідів, тому отруйні їсти їх не можна. Вживаються в їжу тільки повністю дозрілі ягоди.

⌂ Барбарис синій — сушений

 

САДЖАЕМО БАРБАРИС В САДУ

Цей ніжний декоративний чагарник прикрасить будь-яку ділянку та створить неповторний шарм у вашому саду. Відомі різні види барбарису і вічнозелені чагарники, і напівлистопадні (які лише частково скидають своє листя) і повністю листопадні. Рослина має ребристі прямі пагони та надзвичайно привабливе листя. У барбарису дуже духмяні та декоративні квіти, які восени змінюються на яскраво-червоні, кислуваті на смак, ягідки.

Цвітіння барбарису

Барбарис невибагливий до ґрунту (може рости на збіднілих, піщаних ґрунтах) та легкий у догляді, добре витримує спеку, посуху. Вирощувати цю рослину під силу навіть початківцям. Але варто пам'ятати кілька правил у вирощуванні барбарису.

⌂ Барбарис дуже гарно виглядає в ландшафтних композиціях

 

ДОГЛЯД ЗА БАРБАРИСОМ
 

Подальший догляд за рослиною включає в себе:

 

ШКІДНИКИ ТА ХВОРОБИ БАРБАРИСУ

Серед шкідників, які надокучають чагарнику та наносять йому певну шкоду варто згадати барбарисову попелицю — дрібну комаху червоно-жовтого кольору. Її легко виявити по скрученим та підсохлим листочкам рослини. Можна спробувати прогнати шкідника за допомогою господарського мила, обробивши рослину розчином (300 г мила на 10 л води).

Часто барбарис потерпає від грибкових хвороб, серед яких борошниста роса, іржа, бактеріоз, листкова плямистість та в'янення. Борошниста роса: знищити хворобу можна за допомогою розчину колоїдної сірки, дуже пошкоджені гілки рослини потрібно обрізати та спалити. Іржа барбарису: тричі обробити рослину 1%-м розчином колоїдної сірки чи бордоської рідини, починаючи з моменту  розпускання бруньок кожні три тижні. Плямистість: обробити оксихлоридом міді (30–40 г на 10 л. води). Обробляти до та після цвітіння. В'янення: варто своєчасно видаляти пошкоджені частини рослини. Також на допомогу прийде своєчасна обробка барбарису бордоською рідиною чи оксихлоридом міді. Бактеріоз чи бактеріальний рак: якщо хвороба тільки з'явилась на рослині, можна видалити пошкоджену частину барбарису, обрізавши разом зі здоровою частиною рослини, видалені гілки спалити. Кущ обробити бордоською рідиною.

Борошниста роса на листках барбарису

 

БАРБАРИС ВОСЕНИ ТА ВЗИМКУ

Восени декоративний чагарник потребує мульчування торфом, сухим листям. В залежності від сорту перші кілька років поспіль рослину на зиму варто вкривати. Якщо кущ дуже розлогий, його обв'язують мотузкою, а навколо куща роблять циліндр з металевої сітки. Всередину насипають сухе листя, а ззовні металеву сітку обмотують укривним матеріалом.

 

ВИДИ БАРБАРИСУ 

Барбарис Тунберга. Один з найкрасивіших та найбільш популярних сортів барбарису. Рослина заввишки від 50 см до 1 м. Листя дрібне, до 3 см, тендітне та красиве, восени забарвлюється в яскраво-червоний колір. Червоні, злегка гіркуваті плоди до 1 см, надають особливої декоративності чагарнику восени та прикрашають яскравими червоними намистинками сад взимку. Серед сортів найбільш популярні: Rose Glow, Red Chief, Аuгеа, Golden Ring, тощо.



 ⌂ Жива огорожа із барабарису

Барбарис Отавський. Ефектний сорт з ніжними жовтими квітами, який обов'язково зверне на себе увагу. Рослина заввишки 1,5–2 м. Забарвлення листочків темного рожево-фіолетового кольору, що восени змінюється на багряне та додає вогняної краси осінньому саду. Зимостійкий, невибагливий сорт, швидко розростається. Серед найбільш популярних: Аурикома, Суперба, Сільвер Майлз, тощо.

Барбарис звичайний. Це основний вид барбарису. Рослина заввишки до 2 м, колючки до 2 см. Листки тоненькі, еліптичні, плоди яскраво-червоні завдовжки 1,5 см. Цей різновид барбарису має велику кількість сортів, серед яких такі відомі, як Дільса, Джемса, Великоколючковий, тощо.

 

Юлія Наружна, журналіст

 Придбати саджанці барбарису

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Вейгела — вічна весна у вашому саду
Вейгела — гарний квітучий декоративний кущ.
Барбарис. Прикрашаємо сад яскравими фарбами
Барбарис — невибагливий кущ із колючими гілками та дрібними листочками, забарвлення яких варіює від різних відтінків зеленого до жовтого, бордового і строкатого.
Верес — різнокольоровий ароматний красень
Численні сорти вересу дуже відрізняються забарвленням листків і квітів, але всі — ароматні. Правила посадки та догляду за цим вічнозеленим чагарником
Метаморфози барбарисів — диво природи!
Агротехніка вирощування барбарису, та викорастання в ландшафтному дизайні

Рекомендовані товари!

Саджанець Бересклет Форчуна Емеральд Гаєті

У наявності

Саджанець Бересклет Форчуна Емеральд Гаєті (ОКН-1082)

89грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Барбарис Тунберга Зелений Килим

У наявності

Саджанець Барбарис Тунберга Зелений Килим (ОКН-770)

320грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Барбарис Тунберга Марія

У наявності

Саджанець Барбарис Тунберга Марія (ОКН-2723)

360грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри карликові
Форма багаторічники
Тип крони колоноподібний
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Барбарис Тунберга Coronita

У наявності

Саджанець Барбарис Тунберга Coronita (ОКН-171(5-7,5л))

320грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри карликові
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер