Барбарис — це не обов’язково про ягоди й корисне. Це ще й про красиве та вічне. Адже існує багато сортів декоративних барбарисів, плоди яких полюблять тільки пташки. Ото їм щастя буде взимку! А вам – море задоволення від споглядання за квітучими і навіть осінніми рослинами. Вони змінюють свій зовнішній вигляд впродовж року, але незмінною залишається краса цього калейдоскопу. Як її зробити розкішною – розповість наш експерт Юлія Назарчук, кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова
Успіх у вирощуванні декоративних барбарисів починається з правильного вибору місця їх висаджування. Це має бути добре освітлена сонцем ділянка, бо в тіні на рослинах часто розвиваються грибні захворювання. Рослини «з тіні» більш ослаблені. А сорти, які від природи мають яскраве листя, в тіні втрачають забарвлення — стають блідими, бордові — більш зеленими.
Тільки жовтолисті сорти потребують напівтіні, бо на сонці можуть «підгорати» (хоча це трапляється й нечасто). Тому якщо листя у вашого сорту бордове чи зелене – можете спокійно саджати їх на відкрите сонцю місце. Якщо жовтувате, салатове, рожевувате — бажана легка напівтінь, особливо щоб сонце в зеніті не потрапляло на рослини.
⌂ Барбарис Тунберга "Orange Rocket" влітку
Нині більшість барбарисів продається із закритою кореневою системою — в контейнерах. Відповідно контейнерна посадка можлива практично цілий рік і не обмежується певним періодом (за умови адекватного поливу рослин). Якщо ж ви плануєте придбати саджанці з оголеною кореневою системою, тоді потрібно висаджувати їх або восени (у другій половині жовтня, у південних районах – пізніше), коли листя пожовтіє й почне опадати, або рано навесні, коли листків ще немає.
Вибір ґрунту також є дуже важливим моментом, який впливає на подальшу декоративність, життєздатність і стійкість барбарисів. Він має бути легкопроникним і без застою води. Барбарис швидше витримає легку посуху, але не застій води. Тому якщо на обраній вами ділянці можуть бути підтоплення, забезпечте дуже добрий дренаж на дні посадкової ями (керамзит, гравій). Так само якщо це важкий чорнозем, то обов’язково потрібно додати пісок чи інший розрихлювач ґрунту. Щодо кислотності, декоративні барбариси терплять кислий ґрунт, але не відчувають себе в ньому комфортно. Для них краще нейтральні ґрунти. Торфʼяні ж потрібно нейтралізувати. Збіднені ґрунти — не катастрофа для барбарисів, які в цьому плані не є дуже вибагливими.
У перший рік після висаджування барбарисів не потрібно додавати їм добрива, оскільки в цей період для рослин головне — наростити корені, якими вони зможуть поглинати воду. Якщо ж ви висаджуєте рослини з оголеною кореневою системою, там майже немає всмоктуючих коренів, оскільки вони гинуть буквально через 10 хв перебування на відкритому повітрі. Натомість добриво не стимулює ріст коренів, воно більше працює на розвиток листя, надземної частини тощо. Тож слід максимально допомогти рослині наростити їх, а потім вже підживлювати.
⌂ Барбарис — чудовий медонос
Не чули про такий? Даремно. Він існує, як і гречаний чи липовий. Незалежно від того, їстівний барбарис чи декоративний, це — чудовий медонос. Багато декоративних сортів щедро плодоносять, їхні плоди залишаються на зиму і мають яскравий «літній» вигляд. Чим і приваблюють пташок, терпкий смак ягід їм дуже подобається! А вам залишається довіритися бджілкам, які наберуть для вас барбарисового меду, і милуватися зовнішнім виглядом декоративних барбарисів. Ви можете внести свої правки в цей пейзаж – залишити природну форму крони або ж сформувати її на власний смак — це легко зробити, барбариси добре піддаються такому формуванню.
Барбарис Тунберга, вірогідно, є рекордсменом за кількістю декоративних сортів. Серед них є невисокі – максимум 30-50 см заввишки (Bagatelle, Atropurpurea nana, Kobold, Bonanza Gold), які часто використовуються для рокаріїв і дуже органічно виглядають поруч з камінням. Є дещо вищі, більш вертикальні (Maria, Red Pillar, Powwow, Helmond Pillar). Їх можна використовувати в міксбордерах, групах, розаріях. Ці сорти дуже добре комбінуються з трояндами. Особливо поєднуються з ними відтінками листя. Також можна використовувати в інших квітниках, наприклад, там, де ростуть злаки чи декоративні багаторічники тощо. Сорти Golden Ring, Red Chief – високі, але вони добре формуються. З барбарисів можна створити кулі, чудові огорожі або невисокі бордюри. Ці рослини добре піддаються підстриганню, тримають форму і успішно відростають. Тому спектр застосування декоративних барбарисів дуже широкий.
Хоча якщо поглянути на різноманітні сорти декоративних барбарисів, можна задовольнитися й їхніми природними формами. У багатьох з них крона від природи або округла, або вертикальна, або навіть у вигляді фонтану!
⌂ Взимку у багатьох сортів барбарису залишаються декоративні червоні плоди
Декоративність барбарисам додає й забарвлення листя. Коли навесні починають з’являтися молоді листки, які є дуже яскравими й насиченими, вони приваблюють погляд. Влітку сорти показують своє справжнє «обличчя» – вони декоративні за рахунок різних кольорів листя (від темно бордового до зеленого, рожевого, жовтого, лимонного). Спектр забарвлення барбарисів просто неперевершений! Та чи не найбільш вражаючий момент – осінні метаморфози, коли більша частина сортів змінюють забарвлення листя, яке стає ще яскравішим! Взимку барбариси не залишаться без уваги – коли навколо чорно-білий пейзаж, у багатьох сортів залишаються декоративні червоні плоди, які тримаються до грудня-січня, і зникають завдяки пернатим гостям вашого саду.
⌂ Фото: Композиція у Добропарку: барбарис і медонос — вика волохата
Картину ідеальної краси можуть зіпсувати шкідники й хвороби барбарисів. Наприклад, борошниста роса виникає передусім через затінення кущів, навіть якщо воно незначне. Тому найкращий і найпростіший спосіб боротьби з цією надокучливою хворобою – висадити рослину на сонячне, добре провітрюване місце. Тоді й жодних засобів застосовувати не потрібно!
Наступна проблема: через застій води чи важкий ґрунт у барбарисів можуть розвиватися такі хвороби як трахіомікозне в’янення, всихання гілок, що викликається мікроскопічним грибом, бактеріози та ракові захворювання. Тут два варіанти розвитку подій: видалити й спалити уражені хворобою гілочки, у яких вже оселився досить шкідливий збудник. А також полегшити ґрунт, додавши крупнозернистий пісок чи дрібний гравій, щоб надалі уникнути застою води. Не виключено, що доведеться полити рослини фунгіцидом (Превікуром) (за умови грибного збудника захворювання), аби він потрапив у них через кореневу систему. Однак це в жодному разі не виключає оптимізацію ґрунту. То є завдання номер один.
⌂ Барбарисовий пильщик
Із шкідників барбарисам найбільше дошкуляє тля на молодих пагонах. Засоби боротьби з нею стандартні, як і для інших рослин, наприклад, троянд. Тобто можна використовувати практично будь-який інсектицид, бажано системний.
Ще один шкідник – барбарисовий пильщик. На вигляд це дуже красива личинка, схожа на гусінь, але доки ви нею милуватиметеся, вона може дуже швидко залишити весь кущ без листків. Адже це не просто її улюблена, а й єдина їжа! Барбарис після такого «бенкету» відросте або в тому ж сезоні, або на наступний рік. Однак краще не доводити рослину до такого стресу. До того ж якщо пильщик зʼявиться під кінець літа, то кущ залишиться голим і речовини, синтезовані в листі для благополучної зимівлі рослини, так і не потраплять у її кореневу систему. Тож рослина буде ослабленою і більш уразливою. Тому жадібного пильщика потрібно знищувати.
Купити саджанці барбарису тут
Читайте ще:
Правила вирощування цілющого барбарису
Тамарикс, казковий кущ
Ялівець та його види