Дивовижний світ рослин подарував нам не тільки красу квітів та користь плодів, а й трави, які лікують і гармонійно доповнюють страви, створюючи шедеври кулінарного мистецтва. Сьогодні в центрі нашої уваги — монарда, чабер, м’ята, меліса, сантоліна й лаванда. Експертка поділиться з вами фаховими порадами щодо використання цих корисних культур та неймовірно цінним рецептом букета трав для консервування овочів.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
«Червона рута — це і є монарда!» — на початку розповіді здивувала нас експертка, яка присвятила пряно-ароматичним рослинам із лікувальними властивостями вже понад 40 років. Знайомтесь — Ольга Корабльова, старша наукова співробітниця відділу культурної флори Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України, кандидатка сільськогосподарських наук.
«З монарди виготовляють запашні чаї та пряні суміші. Деякі види — з перцевим ароматом, але є і з лимонним.
Монарду можна використовувати для ароматизації консервації. Замість гвоздики та чорного перцю, ми створили іншу цікаву композицію рослин. Це:
Провівши експерименти, ми з’ясували, що на трилітрову банку томатів, огірків чи кабачків треба не більше ніж 20 грамів суміші цих прянощів», — поділилася з нами надзвичайним рецептом пані Ольга.
«У листках та квітках набагато більше корисних речовин, ніж у стеблах. Тому краще після висушування рослин залишати листя та маленькі м’якенькі гілочки із суцвіттями, які й ароматні, й корисні. Зберігайте висушені трави в неосвітленому та сухому місці.
В ефірній олії з монарди є дуже цінні речовини, тому її можна застосовувати у лікувальних цілях. Учені встановили, що при лікуванні захворювань антибіотиками, їх дія значно підсилюється при одночасному використанню з ефірною олією монарди або навіть з настоями трави у вигляді чаю. Кажуть, що навіть рак можна нею лікувати. За допомогою ефірної олії з монарди борються із чорною цвіллю. Ця культура загоює рани, лікує застуду та захворювання шкіри.
Якщо хочете використовувати монарду як лікарську рослину, порадьтеся зі спеціалістом щодо її дозування», — зауважила експертка.
Слухайте про монарду в аудіоформаті:
Зі стеблинок чебрецю із фіолетовими квітками готують неймовірно смачний, ароматний та корисний чай. Ефірна олія із чебрецю має антисептичні та протизапальні властивості, допомагає при застуді й захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Додають її до ванночок під час купання немовлят, бо має заспокійливу дію і поліпшує сон. Загоює
рани, знеболює, заспокоює нервову систему. Допомагає при судомах, гіпертонії, ревматизмі, корисний при жіночих та чоловічих недугах.
Чабер же — має перцевий аромат без гіркоти, тому входить до рецептур овочевих маринадів, соусів, салатів, які можна вживати людям із проблемами кишково-шлункового тракту. Він чудово поєднується з м’ясними та рибними стравами, картоплею і капустою. Чабер не лише додає жирним стравам приємного смаку, а й полегшує травлення.
«Лаванду використовують у парфумерії та для виготовлення декоративних саше із сухими квітами й листочками для ароматизації білизни, а також для боротьби з міллю в шафах. Дуже приємно, коли із шафи шириться лавандовий запах.
Цю рослину сушать у букетиках і тримають у кімнаті. І господарі завжди можуть милуватися цією красою, і гості, які приходять, зачаровуються синім букетиком. Щойно торкнетеся його — уся кімната наповниться пахощами цих романтичних квітів.
Ефірні олії із фітонцидних рослин мають бактерицидні властивості. Вони леткі. Змочіть шматочок тканини в лавандовій олії — і ніжний аромат Провансу ще довго зберігатиметься у вашій кімнаті.
Лаванду можна додавати до чаю. Квітки настоюють, додають багато цукру й отримують натуральний сироп, дуже приємний смак, інколи до нього додають барвники для надання привабливого вигляду. Лаванду також додають у невеликих кількостях у пряні суміші», — наголосила фахівчиня із садівництва, поповнивши скриньку знань «СонцеСаду» важливими рекомендаціями.
М’ята налічує понад 30 видів, які корисні та мають яскравий аромат.
М’ята перцева запам’яталася всім як складник м’ятних цукерок, що виділявся гострим смаком, який дарував прохолоду. М’яту перцеву додають до напоїв та страв. Ефірну олію з листочків використовують як окремий аромат чи в букеті з іншими. Ця лікарська рослина заспокоює нервову систему, поліпшує травлення та підвищує опірність організму. Нанесіть на шкіру – і вона вгамує біль.
Слухайте про м’яту в аудіоформаті:
Котяча м’ята має дрібніші листочки й вирізняється блакитно-ліловими квітками. Її сушать, заморожують та використовують свіжою. Напої, соуси, супи із цим інгредієнтом неперевершені. Котяча м’ята заспокоює, позбавляє нежитю та полегшує біль і відхаркування мокроти.
М’ята духмяна відрізняється фруктовим ароматом. З неї готують напої. Ефірну олію з м’яти духмяної додають у випічку. Настоянки поліпшують травлення, мають жовчогінну дію. Заспокійливі ванни з відварів творять дива з нервовою системою.
Кучерява м’ята вирізняється своєю «зачіскою». Її ментоловий присмак додає свіжості напоям та салатам, пряності – кулінарним стравам. Використовують у консервації і заспокійливих чаях.
Яблучна м’ята з присмаком зеленого яблука додасть свіжості стравам та допоможе побороти стрес.
Лимонна м’ята поліпшує роботу мозку, помічна при мігрені, лікує виразку та гастрит.
Рослинний антидепресант із неповторним ароматом та цитрусовим смаком. Мелісовий чай гамує спрагу в літню спеку. Ця культура допомагає при безсонні, стимулює імунну систему, виводить токсини з організму та захищає його від старіння. Мелісу можна використовувати свіжу, заморожену чи як ефірну олію. Сушити не варто, бо вона втрачає свої цінні властивості.
Яскраво-жовті пухнасті кульки на сизому тлі – дивовижна пряна рослина із цілющими властивостями. Це чудовий інгредієнт маринадів, салатів та приправ, який додає їм приємного смаку. Сантоліна зцілює рани, видаляє бородавки, бореться із глистами, позбавляє свербежу, очищає печінку та нирки, поліпшує стан при астмі, лікує запалення суглобів і кон’юнктивіт.
⌂ Фото: Сантоліна
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Зубровка (ОКН-3211(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець Лаванда Альба (ОКН-2934(2-4л))
У наявності
Саджанець М'ята полунична (ОКН-2939(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець Меліса лимонна (ОКН-1889(0,5-1,5л))