Різнобарвні квіткові букети завжди привертають нашу увагу своєю красою. Мимоволі заплющуєш очі й на мить потрапляєш у країну барв, запахів, свіжості. Проте насолоджуватися квітами можна не лише в букеті чи на клумбі, а й на святковому столі. Ще давні греки й жителі країн Сходу відкрили унікальні властивості квітів як повноцінного складника в кулінарії, тому додавали їх до різних страв.
Сьогодні їстівні квіти стають родзинкою європейської кухні. Їх додають до салатів, супів, риби й м’яса, під час консервування і заквашування овочів, з них готують десерти, ними прикрашають столовий посуд. Крім естетичної насолоди, їстівні квіти надають простій страві вишуканого смаку, а для організму це — джерело вітамінів і мікроелементів. В Україні таких рослин росте кілька десятків видів. Про їстівні квіти спеціально для «СонцеСаду» розповідає фахівчиня Вівєя Улітка.
⌂ Фото: Вівєя Улітка
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Це улюблені квіти українців, які уособлюють материнську ласку й тепло. Але чи знали ви, що чорнобривці належать до їстівних квітів? З них заварюють чаї, їх додають до десертів, салатів, супів, каш, м’яса, риби.
«Смакувати чорнобривцями можете щодня, — запевняє експертка, — додаючи по дві чи три квітки до страви. Вони не мають отруйних речовин. Квіти надають їжі приємного й унікального смаку».
Крім того, із чорнобривців можна робити олію, чаї, гідролати, холодні освіжальні напої, їх використовують у кулінарії, як спецію під час консервації і соління овочів, а при заквасці овочів квіти чорнобривців видаляють плісняву. Споживають не лише суцвіття, а й листя рослини.
Для приготування салату вам знадобиться білоголова капуста, 100 грамів гарбузового насіння, дві або три квітки чорнобривців, а також 3-4 ст. л. рослинної олії, 1 ч. л. оцту білого вина, сіль та перець за смаком.
Спочатку шаткуємо або нарізаємо капусту, пропарюємо її (можна й сиру), додаємо частину олії і залишаємо вистигати. Обсмажуємо гарбузове насіння на сковорідці з рослинною олією. Коли охолоне, висипаємо до капусти. Додаємо решту олії, оцту, солі, перцю за смаком, вимішуємо. Прикрашаємо пелюстками чорнобривців і насолоджуємося смаком, ароматом, зміцнюючи імунітет природною дозою вітамінів.
Також із чорнобривців роблять імеретинський шафран. «Висушені квіти чорнобривців із насінням перемелюють. Це і є шафран. Він приємний на смак, — пояснює пані Вівея, — має антибактеріальні властивості, добрий антисептик, містить багато лютеїну, який поліпшує зір, волосся, зміцнює кістки».
За словами Вівєї Улітки, свіжі й засушені чорнобривці зберігають усі мінеральні речовини та вітаміни.
Для приготування аджики беруть 50-60 квіток свіжих чорнобривців (тільки пелюстки), склянку часнику, склянку грецьких горіхів, 5-6 гострих перчин. Інгредієнти перемелюємо на м’ясорубці, додаємо 1 ст. л. меленого коріандру, 2 ст. л. приправи хмелі-сунелі, 2-3 ст. л. олії, 1 ст. л. солі. Цю суміш старанно перемішуємо й висипаємо у висушену півлітрову банку. Зберігаємо в холодильнику. Це чудова приправа до м’ясних та рибних страв, салатів і як спеція на бутерброд, особливо для тих, хто полюбляє гостреньке.
Найпопулярніша серед усіх їстівних квітів — настурція. Квіти солодкуваті, з гірчичним присмаком, добре компонують із м’ясом. «Для тих, кому подобаються гострі продукти, настурція — чудовий варіант», — підкреслює Вівєя Улітка.
Споживають квіти й молоді пагони. У Європі настурцію вирощують для салатів. Її насіння додають під час засолювання овочів. Окрім цього, споживають і молоде листя рослини. Настурція — лікарська рослина, яка містить лютеїн і багатий вітамінно-мінеральний склад, корисна для зору.
Для приготування салату Вам знадобиться: 5-6 штук стручкової квасолі, 2-3 помідори, 100 г копченого сира, квіти і листя настурції, олія, 1 ст. л. сметани або йогурту.
Нарізаємо стручки квасолі та помідори, солимо, поливаємо олією, накладаємо в фольгу і запікаємо в духовці при 180 градусах близько 20 хв. Готові овочі перекладаємо на тарілку колом, центр залишаємо. Туди накладаємо нарізаний соломкою сир і листя настурції. Приправляємо салат сметаною або йогуртом і прикрашаємо квітами настурції.
До речі, щоб урізноманітнити харчування вітамінно-мінеральними речовинами, до страв треба додавати квіти різних сортів квасолі.
«Сорт квасолі Доліхос із чорними плодами, — каже співрозмовниця, — рідко використовують для страв. Але квіти їстівні. Вони фіолетові, великі, красиві. Їх додають до салатів, декорують ними тарілки».
Ми звикли використовувати ягоди для варення і компотів, насправді ж квіти всіх ягідних культур також можна споживати. Наприклад, смородину золотисту вирощують заради її красивих й ароматних квітів, які додають до страв. Суцвіття забарвлені в яскраво-жовтий і лимонний колір, мають приємний запах. Їх використовують для декору й споживають, з них заварюють чаї.
«Усі квіти з ягідних кущів і фруктових дерев — їстівні, — розповідає експертка. — Вони мають унікальний хімічний склад, який відрізняється від листя і ягід».
Дослідження їстівних квітів, проведені Національним інститутом охорони здоров’я США, підтвердили, що вони — це цінне джерело білків, амінокислот, антиоксидантів, корисних для організму. «Добре би було, якби культура використання квітів для приготування їжі набувала в нас популярності», — зізнається Вівєя Улітка.
⌂ Фото: Пані Вівєя сама вирощує квіти для своїх кулінарних шедеврів
Якщо бажаєте здивувати гостей вишуканим смаком та незвичайним оформленням основних страв і десертів, приготуйте їх із їстівними квітами. Прикрасьте такими квітами столовий посуд, і тоді гості будуть задоволені ароматними смаками, яскравим декором столу, а організм отримає цінну порцію корисних вітамінів і мікроелементів. Щоб не гаяти часу на пошуки, посадіть ці квіти на своєму городі.
Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Рекомендовані товари!
У наявності
Чорнобривці Кармен за 0,3 г (ЕНК-174)
У наявності
Чорнобривці Гном за 0,3 г (ЕНК-175)
У наявності
Чорнобривці Аляска за 0,5 г (ЕНК-473)
У наявності
Чорнобривці Гаваї за 0,5 г (ЕНК-270)
У наявності
Настурція суміш за 1 г (ЕНК-425)
У наявності
Настурція суміш Махрова за 10 нас. (ЕНК-424)
У наявності
Чорнобривці Фантастік оранж за 0,25 г (ЕНК-735)
У наявності
Чорнобривці Болеро за 0,5 г (ЕНК-115)
У наявності
Чорнобривці Лу-Лу за 0,2 г (ЕНК-645)