Після холодної зими весняні первоцвіти зігрівають своїми кольорами. Як виростити весняні первоцвіти у вашому саду знають Ольга Тимченко та Наталія Тарасюк, Національний ботанічний сад НАН
Серед величезного розмаїття квітково-декоративних рослин однією з найпоширеніших є група цибулинних. Вони одними з перших розквітають навесні, тішать яскравими квітами влітку, їх можна зустріти і восени. Більшість рослин невибагливі, витривалі, рідко уражаються хворобами і шкідниками, швидко розмножуються, добре ростуть майже на будь-яких садових ґрунтах, не потребують особливого догляду. Все це — великий плюс для використання їх у садовому дизайні.
Одразу після танення снігу в садах з'являються тендітні підсніжники. Вони віддають перевагу сонячним ділянкам, але «миряться» з тінню. Важливо тільки не допускати пересихання цибулин після викопування — найкраще їх одразу висадити на нове місце або ж зберігати у вологому піску до висадження. Услід за пролісками розквітають крокуси. Висота рослин — 10-20 см. Найчастіше квітки світло-фіолетові, але бувають білі, жовті, помаранчеві, бузкові, блакитні, пурпурні.
⌂ Фото: Крокуси серед снігу
Більшість видів і сортів розквітає у кінці березня — на початку квітня. Першими милують око видові крокуси з дрібними квітами. Потім настає черга сортів із великими квітками. Є види, що цвітуть восени. Найбільш декоративними є сорти крокусу весняного, які вирізняються великими квітками і різноманітністю забарвлення. Для висадження крокусів підходять тільки добре освітлені і прогріті сонцем місця (у напівтіні квітки не розкриваються повністю). Іксія, оксаліс, пушкінія, хінодокса
⌂ Фото: Хінодокса вражає своїм кольором
• Більшість цибулинних рослин висаджують на добре освітлених ділянках із легкими, пухкими, водо- і повітропроникними ґрунтами, багатими на поживні речовини з нейтральною реакцією.
• Весняні цибулинні (що квітнуть навесні) висаджують у відкритий ґрунт переважно у вересні-жовтні, літні (які в наших умовах не зимують) — у квітні-травні.
• Глибина висадження має дорівнювати потрійній висоті садивного матеріалу. Зазвичай відстань між великими цибулинами в ряду становить 10-15 см, дрібні цибулини і «діток» висаджують густіше.
• Більшість цибулинних — зимостійкі, але нарциси й гіацинти можуть вимерзнути в безсніжні зими, тому на зиму їх слід вкривати мульчою (торфом, соломою, хвоєю або опалим листям). Це роблять у листопаді, коли мінусова температура і земля трохи промерзне. Прибирають мульчувальний матеріал навесні, коли мине загроза весняних заморозків.
• Після цвітіння рослин потрібно видаляти квітки — вони «крадуть» поживні речовини, необхідні для розвитку цибулин.
• Більшість весняних цибулькових можна залишати без пересадження 4-5 і більше років. Викопують і ділять гнізда зазвичай у червні після засихання листя.
• Літні цибулинні викопують у жовтні, протягом 2-3 тижнів просушують, потім їх очищають від землі, відокремлюють «діток» і зберігають до висадження.
⌂ Фото: Пушкінія
Дружний «віночок» Цибулинні квіти підходять для створення ранньовесняних, літніх і навіть осінніх композицій. Найбільш декоративно виглядають групові висадження (як однорідні, так і змішані, створені з різних сортів чи видів рослин).
Напрочуд красивий вигляд мають клумби, де всі рослини цвітуть одночасно й однакові за висотою. Весь квітник має освітлюватися рівномірно, інакше одні квіти зацвітуть раніше, інші — пізніше. Низькорослі рослини розміщують у перших рядах композицій, для створення бордюрів, а високорослі — на відстані або у віддаленому куточку квітника.
⌂ Фото: Голчасті іриси, найперші квіти весни
При створенні ландшафтних композицій для цибулинних рослин треба підібрати вдале тло. Дуже добре вони виглядають групами на газонах, особливо поблизу невеликих вічнозелених рослин (самшитів, ялівців та ін). Для такого тла можна використовувати каміння, корчі.
Весняні цибулинні тішать нас недовго — їхня надземна частина відмирає до середини або і до початку червня, тому їх бажано висаджувати разом з іншими багаторічними трав'янистими рослинами (ірисами, хостами, гейхерами, півоніями, баданами, анемонами, папоротями, арабісами, очитками, лілейниками, гіпсофілами та ін.), які розквітнуть пізніше і закриють «порожні місця». 3 цією ж метою часто застосовують і декоративні однорічники (тагетиси, сальвії, ешольції, алісуми, вербени, петунії, агератуми та ін.), висаджуючи їх між цибулинними.
Іноді у квітниках серед багаторічних рослин залишають порожні місця, які щороку восени засаджують цибулинними, а після відцвітання їх викопують. Якщо ж квітник оформлений лише цибулинними, після відцвітання їх щороку викопують, а на звільнене місце висаджують декоративні однорічники. Восени ж, коли відмирають однорічні рослини, знову висаджують цибулинні. Тоді ваш квітник завжди буде буяти.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Арабіс Variegata (ОКН-2867(2-4л))
У наявності
Алісум за 0,15 г (ЕНК-327)
У наявності
Вербена за 0,2 г (ЕНК-691)
У наявності
Ешольція Абрикосовий шифон за 0,3 г (ЕНК-672)
У наявності
Саджанець Бадан серцелистий Rotblum (ОКН-3457(2-4л))
У наявності
Анемона Mount Everest (ОКН-3610(2-4л))
У наявності
Анемона Lord Lieutenant (ОКН-3609(2-4л))
У наявності
Вербена Мадам F1 за 0,1 г (ЕНК-770)
У наявності
Саджанець Очиток (седум) Вуду (Vоodoo) (ОКН-2060(2-4л))