⌂ Фестиваль квітів «Маленька Голландія»
Цвітіння тюльпанів у Голландії щороку приваблює мільйони туристів. Але українцям, щоб помилуватися цією красою, не треба їхати так далеко, бо на Херсонщині є своя квітуча Маленька Голландія, яку створив фермер із села Любимівки Олег Демченко.
⌂ Олег Демченко
Олегове квітуче королівство займає понад три гектари. Окрім тюльпанів, тут ростуть більше ніж 200 сортів нарцисів, алліум — декоративна цибуля, лілії, цього року додалися ще й лікарські рослини — шавлія лікарська та лаванда. Отож, до першої назви «Маленька Голландія на Херсонщині», яка вже прижилася серед користувачів соцмереж та журналістів, додалася ще друга — «Долина квітів».
Щоб побачити це рукотворне диво, щорічно до Любимівки приїжджає декілька тисяч відвідувачів, а всього за три роки, а саме стільки існує Маленька Голландія на Херсонщині, тут побувало дуже багато туристів із різних куточків України, і поїхали вони із цього села не з порожніми руками — більшість придбала цибулини тюльпанів і нарцисів та букети цих чудових квітів. Так на Херсонщині виникла ще одна перспективна локація туризму.
А почалося все зовсім випадково.
«Три роки тому ми поїхали купувати в представництві голландської фірми цибулини шафрану. Як і спаржа, він — наша основна культура, яку розводимо вже понад п'ять років. Коли забирали зі складу цибулини крокусу, побачили нічиї цибулини тюльпанів. Виявилося, що замовник відмовився від них. Ми запропонували забрати їх до себе, але не мали грошей і не могли відразу заплатити. Голландці спочатку відмовилися. Наші перемовини тривали понад місяць, майже проґавили терміни садіння. Але потім голландці все-таки погодилися і надіслали нам посадковий матеріал. Як з'ясувалося пізніше, цибулини були не зовсім кондиційні й не повністю відповідали сортовим властивостям. Виявилося, що, крім трьох замовлених сортів, нам надіслали п'ять, ще й кілька ящиків дорогою розбилися, і всі цибулини перемішалися! Тому, висаджуючи тюльпани, ми навіть не уявляли, що матимемо як результат.
Планували частину квітів зрізати, а інші доростити та продати як цибулини. Цими грошима і хотіли заплатити постачальникам посадкового матеріалу. Голландці теж хвилювалися, адже ми були новачками у квітникарстві. Якби в нас тюльпани пропали, то втрат зазнали б не тільки ми, а й вони. Голландці постійно контролювали: давали рекомендації з догляду за тюльпанами, ми надсилали їм фотографії наших насаджень на різних етапах. У лютому, коли тюльпани вже почали сходити, сфотографували їх і фото надіслали голландцям, таке саме виставили й на нашій сторінці в Facebook. Ми навіть не думали, що фотографія знайде стільки відгуків серед відвідувачів нашої сторінки. «Буквально за одну ніч отримали більше ніж 680 перепостів, й за тиждень близько 4 тисяч людей виявило бажання відвідати нас під час квітування тюльпанів. Одразу довелося міркувати, як же зустрічати гостей. Адже не мали ніякої інфраструктури — просто поле, засаджене квітами. Довелося думати про упорядкування території. Ми вирішили організувати локальний фестиваль квітів «Маленька Голландія». Нам погодилася допомагати одна громадська організація, яка потім не виконала своїх зобов'язань. Тож мусили написати на сторінці в Facebook, що тюльпани замерзли і фестивалю не буде. Але люди писали, що все одно приїдуть подивитися на квіти, які вціліли, навіть заплатять певну суму за те, щоб ми могли розвивати нашу квіткову долину. Тому організовували все поспіхом: закуповували біотуалети, кавову машину, залучали наших майстрів народних ремесел»,— розповів Олег Демченко.
«За три роки ми організували кілька фестивалів і провели незліченну кількість екскурсій. Наші екскурсії комплексні. Крім квітів, вирощуємо шафран (крокус пурпурний) і спаржу. Екскурсію починаємо з відвідування шафранового поля. Тут можна не тільки побачити, як росте крокус пурпурний, з якого отримують найдорожчу у світі спецію, а й придбати як сувенір готову спецію, булочки із шафраном, шафрановий мед, нашу фірмову настоянку «Шафраника», сувенірну продукцію наших майстрів із зображенням крокусу пурпурного.
Друга частина екскурсії — відвідування полів, засаджених спаржею. Тут можна придбати нашу спаржу — зелену та фіолетову, а також саджанці й насіння спаржі.
Кінцевий пункт екскурсії — квіткове царство: тюльпани й нарциси. Вони цвітуть майже одночасно. Тут можна посидіти, помедитувати, милуючись квітами й вдихаючи тонкий аромат нарцисів, провести фотосесію та, звичайно, придбати посадковий матеріал чи квіти на зріз.
⌂ Квіткове царство: тюльпани й нарциси
Маємо вже й послідовників, наприклад «Маленьку Голландію» на Волині, де для тюльпанів виділено два гектари», — наголошує Олег Демченко.
Велика зацікавленість відвідувачів спонукала фермерів до зростання в цьому напрямі. Крім тюльпанів та нарцисів, а їх у господарстві 200 сортів, вони посадили й алліум — декоративну цибулю, яка цвіте ефектними бузковими суцвіттями-парасольками. А ще на 0,3 га висадили лілії та 0,5 га виділили для шавлії лікарської та лаванди. «Вже і квіточок лаванди насушили, — каже фермер. — Це буде ще один наш фірмовий сувенір. «Маленькою Голландією» нас уже називають, а завдяки лаванді можуть також називати й «Маленькою Францією» або ж «Частинкою Провансу на Херсонщині».
Господарі планують побудувати й оранжереї для квітів, куди відвідувачі зможуть приходити навіть узимку, та готель для туристів.
«Зараз ми вирощуємо п'ять сортів тюльпанів: Strong Gold (жовті), Apricot Fox (щоправда, вони в нас замість персиково-рожевого чомусь яскраво-цегляного кольору), Містик ван Ейк (рожеві), два сорти також класу Тріумф — малинові та фіолетові»,— оповідає Олег Демченко.
⌂ Клас Тріумф — фіолетові
Оптимальний період садіння тюльпанів — кінець вересня–початок жовтня, коли температура вже знизилася до 9–10°С. Закінчують висаджування тюльпанів до середини жовтня, тоді до приморозків цибулини встигають добре вкоренитися й адаптуватися до зимівлі.
Тюльпани — діти сонця, тому люблять добре освітлені ділянки з пухкою дренованою землею, ім украй протипоказана зайва вогкість, на ділянках, де застоюється вода, вони хворіють на грибкові захворювання і гинуть.
Якщо ґрунт щільний, глинистий, обов'язково потрібно внести розпушувачі — торф, пісок, вермикуліт.
Ще одне важливе доповнення — не можна вирощувати тюльпани після цибулинних, інакше велика ймовірність виникнення вірусних або грибкових захворювань.
«Вирощуючи такий великий масив тюльпанів не для виробництва цибулин, а для озеленення, в класичну технологію вирощування тюльпанів ми внесли свої корективи, — каже квітникар. — Тюльпани садили саджалкою для шафрану, який теж цибулинна рослина, тому саджалка підходить і для тюльпанів, і для нарцисів, і для алліуму. Ширина рядів — 1,2 м, а міжрядь — 50–60 см. Рослини одну від одної садили досить близько. Якщо рослину висаджують на зріз або для озеленення, можна й не дотримуватися правила двох розмірів цибулин, але обов'язково це потрібно робити, якщо вирощуєте тюльпани на цибулини.
Висаджуємо тюльпани неглибоко, приблизно на 8 см завглибшки. Якщо цибулини надмірно заглибити, квітка виростає не така велика, та й дітки бувають дрібними та погано цвітуть».
«Тюльпани досить посухостійкі рослини й виживуть без поливання. Але для того, щоб вони формували велику красиву квітку й довше квітнули, їх бажано поливати. У періоди формування квітки та цвітіння поливаємо їх двічі на тиждень, але дуже рясно. Вночі вмикаємо пристрій для дощового поливання приблизно на чотири години. Якщо поливати вручну, то це приблизно 50 літрів на квадратний метр. Вода має досягати глибини 30-35 см, де розташовуються корінці цибулин. Але потрібно враховувати, що ми живемо на Херсонщині, де досить яскраве сонце й мало опадів. Для інших регіонів норму поливання потрібно коригувати відповідно до місцевих погодних умов. Обов'язково мульчуйте ґрунт. Мульча затримує вологу, оберігає рослини від перегрівання, не дає можливості бур'янам розвиватися. Як мульчу використовуємо солому від зернових, які вирощуємо як проміжні культури.
Багато відвідувачів запитує, коли ж можна викопувати цибулини тюльпанів. Скористайтеся давнім голландським способом: якщо стебло тюльпана втратило крихкість і легко обертається навколо пальця — треба копати!»
«Викопані та розсортовані цибулини кладуть у ґратчасті ящики й просушують упродовж двох-трьох днів під накриттям, а потім розкладають одним рядом у шухлядки й зберігають у помірно прохолодному приміщенні, що добре провітрюється. Там цибулини зберігаються до садіння.
Але через те, що знайти гарне місце для зберігання такої кількості посадкового матеріалу досить складно, ми відмовилися від викопування цибулин. Вони й так мають не гірший вигляд. Адже в дикій природі їх ніхто не викопує щорічно.
Тюльпани — досить морозостійка культура, але все-таки підстраховуємося: мульчуємо товстим шаром соломи. До речі, мульча — це чудове органічне добриво. Ми прихильники органічного землеробства й намагаємося мінімізувати застосування мінеральних добрив навіть у квітникарстві. У лютому, коли з'являються сходи тюльпанів, накриваємо їх агроволокном. Завдяки цьому дружно сходять і зацвітають, крім того, ніжні паростки не вимерзнуть при перепаді температури.
Дотримання таких нескладних агротехнічних прийомів дає можливість виростити яскраві красиві тюльпани, що тішать нас буянням кольорів і досконалістю форм», — підсумовує спеціаліст.
Рекомендовані товари!