Різновиди тюльпанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.10.2020

⌂  Тюльпани чарують своєю красою

Анжела Дзиба, кандидат сільгосп. наук, доцент

Чи знаєте Ви, що мешканці Давньої Персії влаштовували свята на честь тюльпанів, а король Людовик ХVІ, кардинал Ришельє і філософ Вольтер захоплювалися ними? Отож, поклоніння цим чарівним квітам має давню і славну історію.

Сьогодні тюльпани широко використовують для оформлення клумб, рабаток, партерів у садах, парках, на галявинах серед дерев і чагарників, створюючи яскраві композиції. Вони красиві в насадженнях як окремими групами, так і в поєднанні з різними цибулинними і кореневищними ранньоквітучими рослинами. Сучасне їх розмаїття за формою, забарвленням, терміном цвітіння може задовольнити найрізноманітніші запити і смаки.

Відомо понад 150 видів тюльпанів. Вони відрізняються за формою квітки (келихоподібна, кулеподібна, чашоподібна, яйцеподібна, овальна, півонієподібна), терміном цвітіння (ранньоквітучі, середньоквітучі – Тріумф-тюльпани та Дарвінові гібриди; пізньоквітучі – Прості пізні, Лілієцвіті, Бахромчасті, Зеленоколірні, Рембрандт-тюльпани, Папугові, Махрові пізні), висотою надземної частини рослини (низькорослі – 15–30 см; середньорослі – 30–60 см; високорослі – 60 см і більше).

         Пропонуємо таку класифікацію тюльпанів:

⌂   Тюльпани прості ранні

  1. Прості ранні. Квітнуть від першої декади травня. Квітки чашо- або келихоподібної форми, різноманітного забарвлення, добре піддаються ранній вигонці. Квіти розташовуються на міцних квітконосах, не бояться дощу та вітру, у сонячну погоду широко розкриваються. Призначені для садіння на клумбах, у контейнерах та для вигонки.

    ⌂ Тюльпан махровий Abba

  2. Махрові ранні. Квітки махрові, теплих тонів, довго не в’януть, придатні для зрізання. Їх вирощують на клумбах, у контейнерах, ящиках на вікні. Придатні для вигонки в горщиках із кінця січня.

    ⌂ Тюльпан тріумф Paul Scherer

     

    Відео: Тюльпан тріумф Washington

  3. Тріумф-тюльпани. Мають високий стійкий квітконос – до 70 см заввишки, великі келихоподібні квітки найрізноманітнішого забарвлення. Цвітуть наприкінці квітня – на початку травня досить тривалий час і добре зберігають форму келиха.

    ⌂  Дарвінові гібриди

  4. Дарвінові гібриди. Дуже декоративні – до 90 см заввишки, чудово розмножуються. Усі частини рослини великі. Квітки переважно червоні, рідше жовті або строкаті. Вирізняються значною стійкістю проти вітру та дощу, довго зберігаються зрізаними. Зацвітають рано.
  5. Прості пізні. Рослини високорослі – 70–80 см заввишки. Квітка велика, келихоподібна, з квадратною основою, різноманітного забарвлення. Широко використовують у декоративному садівництві.


    ⌂  Лілієцвітні тюльпани

  6. Лілієцвіті. Одні з перших культурних тюльпанів. Останнім часом цей клас значно оновлено великорослими міцними сортами. Висота рослин – від 35 до 70 см. Квітки витончені, подовженої форми, яскраві, з відігнутими назовні листочками оцвітини.

    ⌂  Бахромчасті тюльпани

Відео: Тюльпан бахромчастий Labrador

  1. Бахромчасті. До них належать сорти тюльпанів різного походження, об’єднані однією головною ознакою – голчаста бахрома по краях пелюсток нагадує іній. Забарвлення квіток найрізноманітніше: від білого до фіолетового і темно-шоколадного.


    ⌂  Зеленоквіткові тюльпани

  2. Зеленоквіткові. Клас об’єднує тюльпани, що мають зелений колір спинок пелюсток і зберігають його протягом усього періоду цвітіння. Нині ці тюльпани є дуже модними. Їхня висота варіює в широких межах – від 30 до 60 см. Квітки заввишки 6–10 см, листки – невеликі, вузькі. Середина пелюсток, що має зелене забарвлення, зазвичай потовщена. Цвітуть від середини травня, використовують здебільшого для оформлення садів і парків, а також для зрізування.

    ⌂  Рембрант-тюльпани

  3. Рембрандт-тюльпани. Тюльпани цього класу мають квітки келихоподібної форми, досить великі, зі штрихами і плямами на червоному, жовтому або білому тлі (строкаті). Висота рослин – від 40 до 70 см. Цвітуть пізно, їх використовують переважно зрізаними.

    ⌂  Папугові тюльпани

  4. Папугові – найоригінальніші, навіть екзотичні, оскільки вирізняються порізаними по краю листочками оцвітини й різноманітним забарвленням. Квітконоси високі – до 80 см, міцні. Сюди ж належить і невелика група бахромчастих тюльпанів із келихоподібною квіткою і голкоподібними порожнистими виростами по краях листочків оцвітини. Папугові тюльпани дуже ніжні. Їх слід висаджувати в місцях із відмінним освітленням, надійним захистом від вітрів і сильних дощів, зберігаючи відстань між лунками 20–25 см. Можна висаджувати їх поряд з іншими тюльпанами.
  5. Махрові пізні. Відомі з кінця XVII століття. Рослини заввишки 40–50 см. Квітка велика, густомахрова, півонієподібна, різноманітного забарвлення. Квітконоси міцні, високі. Єдиний недолік: їхні важкі квіти часто обламуються внаслідок дощу та вітру, що треба враховувати під час садіння, відводячи для цих тюльпанів добре захищені ділянки або підв’язуючи їх. Забарвлення варіює від чисто-білого до чорного, може бути і двоколірним.

    ⌂  Різновид тюльпану Кауфмана

    Відео: Тюльпан багатоквітковий Happy Family

  6. Тюльпан Кауфмана, його різновиди та гібриди. Родоначальник найраніших сортів. Цвіте у другій половині квітня впродовж 7–9 днів. Квітки поодинокі, великі, чашоподібні, зовні – малиново-рожеві, білі або кремові, всередині – жовті. Квітконоси – сизо-зелені, опушені. Листки широкі, короткі, сизі із темним жилкуванням. Досить морозостійкі, добре виглядають на альпійських гірках.

    ⌂ Тюльпани Фостера

  7. Тюльпан Фостера, його різновиди та гібриди. Квітки цього виду тюльпанів більші, ніж тюльпанів Кауфмана. Вони мають келихо- або чашоподібну форму, переважно червоних тонів, іноді рожеві або жовті. Листя широке, слабохвилясте, зелене або матово-сизе. Квітконоси потужні, опушені, у верхній частині – темні. Цвітуть наприкінці квітня – на початку травня.

    ⌂ Тюльпани Грейга

  8. Тюльпан Грейга, його різновиди та гібриди. Вважають найкрасивішим тюльпаном у світі. Рослини низькорослі (20–35 см), але мають великі (діаметром 7–9 см) келихоподібні квіти з широкою основою і злегка відігнутими назовні кінчиками пелюсток. Забарвлення квіток переважно червоних тонів, трапляються помаранчеві або двоколірні. Листя хвилясте, сизе із фіолетовими довгастими смужками. Стебло міцне. Цвітуть наприкінці квітня – на початку травня, їхні квіти довго не в’януть.

    ⌂ Дикорослі тюльпани

  9. Дикорослі види тюльпанів, їхні різновиди та гібриди. Зазвичай вони низькорослі, цвітуть раніше від культурних «родичів», забарвлення квіток (залежно від виду) може бути різноманітним. Серед дикорослих тюльпанів зустрічаються багатоквіткові.

Купити цибулини тюльпанів можна тут

Читайте ще:
Цибулини тюльпанів. Унікальні сорти з Голландії
Загальні правила вирощування лілій
Жоржина – улюблена красуня

LinkedIn
WhatsApp
Telegram