Як садити гладіолуси, щоб вони милували око

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.09.2022

Вирощування гладіолусів — справа нескладна, але потребує знань та сумлінної праці. Як правильно вирощувати гладіолуси, радить експертка «СонцеСаду» Євгенія Гаврилівна РУДЬ, садівник-любитель.

Як підготувати цибулини гладіолусів і ґрунт до посадки

Гладіолус — це красива квітка, яка не зимує в ґрунті; багатолітня трав’яниста рослина, що розмножується бульбоцибулиною. Його висота досягає до 2 метрів.

Ґрунт для висадження гладіолусів підготовляють ще восени: грядки перекопують та вносять туди органічні добрива (перегній) із розрахунку 5-7 кг на 1м2. Внесення свіжої органіки призведе до загнивання бульбоцибулини та виникнен­ня грибкових захворювань.

Підготовку посадкового матеріалу гладіолусів для висадження в ґрунт слід про­водити завчасно. За два-три тижні до ви­садження бульбоцибулини та за 3-7 днів бульбобруньки виймають із місця для зберігання взимку та знімають із них по­кривні лусочки. Матеріал із очевидними ознаками захворювання та пошкодження вибраковують.

Підготовку посадкового матеріалу слід про­водити завчасно

⌂ Фото: Підготовку посадкового матеріалу слід про­водити завчасно

Для підвищення стійкості до хвороб бу­льбоцибулини обробляють фунгіцидами: наприклад, фундазолом (20 г на 10 л во­ди), який замочують упродовж 30 хвилин. Також можна замочувати в розчині мар­ганцевокислого калію (рожевий колір) чи гумату натрію (1 г на 10 л води) упродовж 30 хвилин.

 

Як правильно садити гладіолуси

Грядки для висадження гладіолусів оби­рають на добре освітленій та провітрю­ваній присадибній ділянці, що є запору­кою міцного суцвіття та яскравого кольо­ру квітів. Висадження в тіні призводить до витягування та формування тонкого су­цвіття і його викривлення, а також до зменшення квітів та погіршення їхнього забарвлення.

Формування грядок проводять зі сходу на захід, а бульбоцибулини висаджують так, щоб високі сорти не затіняли більш низькі.

Ґрунт для гладіолусів повинен бути вологопроникним, легким, добре дренова­ним і мати слабкокислу реакцію.

Бульбоцибулини висаджую на глибину 15-20 см (на штик лопати), бульбобруньки — не менше ніж на 7-10 см. Висадження на меншу глибину призводить до за­сихання суцвіття та зменшення його ви­соти. Але при більш мілкому висадженні бульбоцибулини дають більше дітей (бульбобруньок). Цей спосіб застосо­вують, коли слід розмножити певний сорт.

У ямку під час висадження наливають воду, додають річний пісок і перемішують суміш із ґрунтом лопатою, а потім кладуть бульбоцибулини. Їх розташовують так, щоб одна від одної були на такій самій відстані, як розмір бульбоцибулини. Бульбобруньки висівають у ямку (як цибулю-сіянку) так, щоб вони щільно прилягали одна до одної. Таким чином посіяні бульбобруньки дають рясні сходи і їх менше пошкоджують бур’яни. Висад­жують підготовлений матеріал, коли земля нагріється до +10°С. Дітку висад­жують трохи раніше, коли ґрунт нагрі­ється до температури +6-8°С.

Як правильно садити гладіолуси

⌂ Фото: Як правильно садити гладіолуси

 

Догляд за гладіолусами (полив, підживлення)

Для росту, розвитку та пишного цвітіння гладіолусів, формування великих бульбоцибулин і великої кількості бульбобруньок треба постійно і рівномірно їх поливати. Поливати слід не частіше ніж 1 раз на 3-5 днів, але при цьому добре зволожуючи ґрунт на глибину залягання коріння. По­ливати треба відстояною водою, нагрітою на сонці. Тому бак для відстоювання води ставлю на місце, добре освітлене сонцем. Щоранку заповнюю ємкість водою, яка упродовж дня нагрівається, а гладіолуси поливаю ввечері.

Залежно від того, як гладіолус утворює нове листя, поливання має бути більш інтенсивним. Пік і частота поливання збільшуються в період появи стрілок су­цвіття і цвітіння гладіолусів. Коли під час з’явлення суцвіття панує спекотна по­года, то поливати квіти треба частіше.

При появі 2-3 листків гладіолусів слід проводити оброблення інсектицидом «Бі-58» для запобігання утворення трипсових зон розмноження (трипс — один із основ­них шкідників гладіолусів). Цю процедуру треба проводити декілька разів упродовж літа.

Трипс — один із основ­них шкідників гладіолусів

⌂ Фото: Трипс — один із основ­них шкідників гладіолусів

 

Основні агротехнічні особливості виро­щування гладіолусів

Поливання, розпушування ґрунту після кожного поливання.

Вчасне викорінення бур’янів та рослин із ознаками захворювання (зміна кольору квітки, поява бурих плям на листі, зміна кольору та засихання листя).

Сівозміна, повернення на попередню ділянку за 4-5 років. Найкращими попе­редниками для гладіолусів є часник, тю­тюн, кріп та бобові культури.

Для зниження рівня захворюваності ді­лянок із гладіолусами їх можна обсаджу­вати низькорослими чорнобривцями або садити стебла тютюну.

Праця в поєднанні з любов'ю до гладіолу­сів створить чарівні квітники з цими ве­ликими і красивими квітами.

Купити цибулини гладіолусів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Матусина квітка — глоксинія
Експерт «СонцеСаду» А.Л. Харченко розповість, як виростити глоксинію у себе на підвіконні, як розмножити глоксинію, якщо купити квітку в горщику
Коли та як садити гладіолуси
Передпосадкова підготовка гладіолусів
Гіменокаліс — лілія-павук
Вирощування та розмноження гіменокалісу (СС. 1/2021)
Гіпеаструм — розкішний букет на вашому вікні
Голландська компанія «Jan de Wit en Zonen B. V.» експортує цибулини гіпеаструму (амариліса) більш як до 24 країн світу. Гарантує зразкову якість і стовідсоткову відповідність сорту.
Поради щодо вирощування гладіолусів
Наша читачка з власного багаторічного досвіду сформувала правила, дотримуючись яких, ви зможете виростити здорові і красиві квіти

Рекомендовані товари!

Півонія Itoh Lafayette Escadrille

У наявності

Півонія Itoh Lafayette Escadrille (ОКН-3297(2-4л))

489грн.
Висота 70 см
Колір квітки бордовий
Вид простий
Діаметр квітки 10 см
Упаковка
Крокус King of the striped

У наявності

Крокус King of the striped (АКР-19)

68грн.
Висота 5-15 см
Форма квітки Бокаловидна
Колір квітки Фіолетовий
Діаметр квітки 3-5 см
Упаковка за 3 шт., за 9 шт.
Анемона The Admiral

У наявності

Анемона The Admiral (ОКН-3611(2-4л))

149грн.
Висота до 30 см
Форма квітки ромашкоподібна
Колір квітки пурпурно-фіолетовий
Вид проста
Діаметр квітки до 8 см
Анемона Lord Lieutenant

У наявності

Анемона Lord Lieutenant (ОКН-3609(2-4л))

149грн.
Висота до 30 см
Форма квітки махрова|чашоподібна
Колір квітки синій
Вид махрова
Діаметр квітки до 8 см
Іксія Venus за шт.

У наявності

Іксія Venus за шт. (ОКН-3615(2-4л))

129грн.
Висота до 50 см
Форма квітки Зіркоподібна
Колір квітки червоний
Діаметр квітки 3-5 см
Іксія Spotlight за шт.

У наявності

Іксія Spotlight за шт. (ОКН-3613(2-4л))

129грн.
Висота до 50 см
Форма квітки Зіркоподібна
Колір квітки білий
Діаметр квітки 3-5 см