Поради щодо вирощування гладіолусів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.04.2020

 Ольга Мехеда, м. Кременчук, Полтавська обл. в ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла: «Певно, лише щасливці із царства квітів можуть похвалитися таким різнобарв’ям, як красень гладіолус. Процес його цвітіння можна порівняти з казковою феєрією, чарівним салютом, мексиканським карнавалом».

Які цибулини гладіолусів садити

Понад десять років я вирощую гладіолуси, тому ділюся з читачами досвідом щодо їх вирощування, догляду та зберігання.

Треба купувати здорові цибулини, але не найбільші. Головне — не розмір і маса, а вік і життєвий потенціал. Найкращі цибулини — діаметром від 2 до 4 см, не плоскі, а випуклі, як булочки. Обираючи посадковий матеріал гладіолусів, обов’язково зверніть увагу на денце, яке має бути якнайменшим — не більше ніж півтора сантиметра діаметром. Розмір денця і висота цибулини вказують на її вік. Найкращі — від року до трьох. Потім вони старіють, ще квітнуть, але якість гірша. Інколи здорова цибулина при добрій агротехніці розквітає у рік висадження — у вересні.

Цибулини гладіолусів

⌂ Фото: Цибулини гладіолусів

Посадковий матеріал має бути абсолютно здоровий, без гнилі та плям, не вражений хворобами і шкідниками. Хвора цибулина може не зійти, а якщо і зійде — хворітиме, листя буде скручене, жовте, опадатиме. Такі рослини треба обов’язково видаляти.

 

Як садити гладіолуси

Перед садінням цибулини огляньте її, обробіть в інсектицидах проти трипсів (Фітоверм, Актелік, Енжіо, Актара, Конфідор) та стимуляторі росту (марганці, метиленовій синьці, Цирконі), тримаючи протягом 24 годин. Подібні маніпуляції з цибулиною наситять її вологою і мікроелементами.

Садіть цибулини гладіолусів у землю при температурі, яка має бути вищою за плюс десять, і тоді, коли кореневі зародки виросли не більше ніж два міліметри, щоб не зламати їх, оскільки коріння дуже крихке. Це може затримати термін цвітіння. Також важливою є і глибина висадження, оптимальна — 10 см. Посадите глибше — виросте чудова квітка, але матиме менше діток навколо або ж їх зовсім не буде, а це недобре. Посадите ближче до поверхні — отримаєте гарну квітку з багатьма дітками, але під час поливання чи у вітряну погоду рослини нахилятимуться і падатимуть. Тоді слід підпирати їх металевим прутом із різаним кільцем зверху.

Обирайте глибину посадки гладіолусів

⌂ Фото: Обирайте глибину посадки гладіолусів

Доглядати за гладіолусами нелегко, тому не кожному вдається досягти доброго результату. Вони дуже чутливі до підгодівлі та кисню. Тому земля має бути постійно волога і розпушена. Для підгодівлі годяться всякі добрива, але їх слід вносити в помірній кількості. Найкраще використовувати біогумус, завдяки якому на 30% покращуються якісні показники. І квіти, і дітки, і цибулини виходять гарні та здорові. Біогумус покращує, структурує, реанімує ґрунт і позитивно діє на нього протягом чотирьох років. Надмірне ж його внесення не шкодить. Під час пересаджування з додаванням гумусу рослини не зазнають стресу, а відразу йдуть у ріст і не втрачають листя.

Гладіолуси люблять простір, їх садять тільки на сонці, у тіні їхні квітконоси закручуються. Садять цибулини на відстані 10–15 см одна від одної, відстань між рядами — 30 см для полегшення просапування. Добре садити по п’ять-шість рядів квітів, а потім робити доріжки, щоб ходити.

Молоді посадки гладіолусів

⌂ Фото: Молоді посадки гладіолусів

Коли виросте вісім листків, гладіолуси випускають квітконоси. У цей період уважно стежте, чи не з’явилися шкідники. Особливо завдає шкоди гладіолусовий трипс, який робить безбарвні борозенки на квітах і листі, висмоктує сік. Квіти втрачають декоративність, викривляються, ніби облиті окропом. Потім трипс проникає у листя і цибулини. Рослина гине, а за зиму стає липка, як у цукровому сиропі, виснажена, порожня. Це свідчить про її загибель.

Через недосвідченість квітникаря і невчасну обробку може загинути вся колекція. Щоб цього не трапилося, гладіолуси три-чотири рази треба обприскувати отрутохімікатами проти гризучих і сисних комах (підходять проти колорадського жука в тих самих пропорціях). Гладіолуси також часто пошкоджує різна гниль. Для запобігання цьому можна застосовувати такі ефективні засоби, як хлорокис міді, Цинеб тощо, хоча б раз: або під час росту і викопування, або перед садінням.

 

Коли та як зрізати гладіолуси

І ось з’являються зі стрілок довгоочікувані перші кольорові бутони. Розкриваються вони з першими променями сонця, коли ще є роса, по дві квітки щодня. Зрізують рослину при розкритих трьох-чотирьох парах квіток і тримають два дні в напівтемряві у вертикальному положенні. Тоді отримуємо колос з одночасно відкритими від шести до дванадцяти квітками.

⌂ Фото: Квітнуть гладіолуси

Ще один секрет правильного зрізування квітів: гладіолуси треба зрізати з одним-двома листками або без них. Щоб отримати довгий колос, гострим ножем проведіть униз уздовж стовбура і там підсічіть стрілку, залишивши листя. Таким чином формуватиметься цибулина і дітки із частини рослини, яка залишилася в ґрунті. Має залишитися не менше семи листків. Іноді приходять нічні гості та зрізують квіти, залишаючи 10 см стебла. Це смерть для рослини. Коли гладіолус цвіте, цибулина тільки починає рости, а дітки лише закладаються. Якщо зрізати листя — зупиниться ріст і ще не дозріла цибулина засихає, а дітки не з’являються.

Треба підготувати цибулини гладіолусів до зберігання на зиму

⌂ Фото: Треба підготувати цибулини гладіолусів до зберігання на зиму

 

 

Коли викопувати гладіолуси на зиму

Коли ж викопувати гладіолуси? Через місяць після того, як рослини відцвіли. Дітки починають коричневіти, що є ознакою зрілості. Викопують гладіолуси лопатою по боках, потім секатором обрізують листя на висоті до 10 см від цибулини. Промивають, підв’ялюють, оглядають. Якщо є гниль, рослину викидають.

Потім цибулини треба промити. Я мию їх у звичайному пральному порошку «Лотос» (розвести густіше). Тоді цибулини стають чистими, рожевими, одразу можна визначити, які хвороби мають, і головне — гине трипс. Після цього викладаю цибулини на стелаж із сітки, затіняю і досушую протягом двох тижнів, на ніч прикриваю від роси. Жовтіє луска цибулин, трохи зменшується розмір. Потім перевіряю, чи можна розділити стару цибулину від молодої і діток.

Секатором вкорочую стебло до сантиметра, рукою тримаю дітку, потім прокручуючи відриваю стару цибулину. Це треба робити обережно, щоб не травмувати денце. Якщо не вдається — нехай ще полежать. Після розділення цибулин таким чином, збираю їх у сітки і досушую у теплому приміщенні протягом п’яти-семи днів. Ознака готовності цибулини — твердість під час натискання.

Після цього зберігаю їх у приміщенні з нормальною вологістю і за температури від плюс двох до шести градусів. А навесні знову висаджую, щоб отримати влітку черговий чарівний салют.

Купити цибулини гладіолусів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Еустома: все про вирощування з насіння (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Як виростити еустому з насіння, розповідає читачам «СонцеСаду» експерт Оксана Перебойчук
Як зберегти жоржини взимку
Як зберегти жоржини взимку, щоб наступного літа квіти продовжували прикрашати своєю незвичайною красою палісадники, знає експертка «СонцеСаду» Підгайна О.С., провідний спеціаліст ботанічного саду університету ім. В.І. Вернадського
Викопуємо та зберігаємо іриси після сезону цвітіння
Місяць червень — час прекрасних і благородних ірисів. Але, щоб наступного року цвітіння цих багаторічних культур було таким же пишним та яскравим, необхідно організувати правильний догляд за ними після відцвітання
Матусина квітка — глоксинія
Експерт «СонцеСаду» А.Л. Харченко розповість, як виростити глоксинію у себе на підвіконні, як розмножити глоксинію, якщо купити квітку в горщику
Все про гладіолуси: посадка, догляд, зрізування для букетів
Якщо троянду вважають королевою квітів, то гладіолус може з повним правом претендувати на звання квіткового короля! Про секрети вирощування цієї дивовижної квітки «СонцеСаду» розповіла Ольга Тимченко, кандидатка біологічних наук
Еремурус — пухнастий хвіст
Ця рослина і справді має високі, пухнасті квітконоси і чудово підходить для бордюру та для садіння в центрі клумби. Посадка і догляд
Коли та як садити гладіолуси
Передпосадкова підготовка гладіолусів
Поради по вирощуванню жоржин
Ці квіти невибагливі і не потребують трудомісткої праці, їх легко виростити навіть початківцю-садівникові

Рекомендовані товари!