Коли та як садити гладіолуси

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.07.2021

Навесні світловий день стає довшим, настає пора готувати бульбоцибулини гладіолусів до посадки. Поради «СонцеСаду», як це зробити.

 

Як підготувати цибулини гладіолусів до посадки

Передпосадкова обробка полягає в очищенні, пророщуванні бульбоцибулин і профілактиці захворювань.

Підготовку бульбоцибулин починають приблизно за місяць до посадки. Дістаємо їх зі сховища і заносимо в приміщення з температурою +20-25°С і невеликою вологістю, щоб не викликати посилений ріст коренів.

Далі проводимо очистку від покривних лусок. !!! Встановлено, що очищені бульбоцибулини проростають на 4-5 днів раніше. Очистку потрібно проводити обережно, щоб не пошкодити ростки, котрі з’являються у ранніх та середньоранніх сортів, особливо якщо вони зберігались при підвищеній температурі та вологості. Всі хворі чи частково вражені хворобами бульбоцибулини вибраковують.

Підготовку бульбоцибулин до посадки проводять для більш раннього цвітіння і розвитку, її строки залежать від режиму зберігання. Якщо цибулини зберігались при високій температурі (вище +10°С), то вони швидше виходять із стану спокою і вимагають менше часу для яровизації. На практиці до моменту посадки достатньо мати ростки в 1 см.

До розкладання в ящики в один шар і розміщення на світлі бульбоцибулинам дають імпульс, прогріваючи в теплій воді 12-14 годин. Додавання в розчин мікроелементів дозволяє покращити живлення, дещо прискорити цвітіння, якщо бульбоцибулини вирощувалися в ґрунті з неоптимальною концентрацією мікроелементів.

Підготовка гладіолусів до посадки

⌂ Фото: Підготовка гладіолусів до посадки

При обробці і до висадки бульбоцибулин на них не повинні проростати корінці, допускаються лише їх зачатки. При посадці цибулин з корінчиками більше 1 мм вони часто обламуються, і цибулина хворіє фузаріозом чи іншими грибними захворюваннями.

Термічна обробка перед посадкою сприяє прискоренню цвітіння на 10-12 днів.

Перед посадкою бульбоцибулини обробляють хімікатами чи розчинами з витяжки фітонцидних рослин для знешкодження поверхні від спор грибків, мікроорганізмів, трипсів. Використовують наступні препарати: 0,5% Каптан впродовж 30-60 хвилин в залежності від величини бульбоцибулин; 0,15% розчин Топсину на протязі години; 0,3% розчин перманганату калію на протязі 1-2 годин.

Для попередження ушкодження молодих рослин хворобами застосовують обробку Фундазолом з розрахунку 5-7 г препарату на 1 кг бульбоцибулин і 2-3 г на 1 кг бульбобруньок. Їх ретельно обпудрюють і висаджують. Можливе також обпудрювання Фундазолом посадкового матеріалу в посадкових борознах або такий варіант: 60-80 г препарату розчиняють в 10 л води і, додавши трохи глини, ретельно розмішують. В приготовану суспензію занурюють оброблені мікроелементами бульбоцибулини, котрі рівномірно обволікаються плівкою. Після невеликої просушки бульбоцибулини висаджують в той же день.

Для отримання чистого, вільного від інфекцій посадкового матеріалу найбільш ефективна технологія мокрого теплового обробітку, яка використовується ведучими промисловими фірмами Північноамериканського континенту та Західної Європи. Такий обробіток проводять як восени, після просушування та очищення матеріалу від землі і рослинних решток, так і навесні, перед посадкою в грунт.

Гладіолуси очищені від сухого лушпиння

⌂ Фото: Гладіолуси очищені від сухого лушпиння

 

Як обробити цибулини гладіолусів

Для мокрої теплової обробки в домашніх умовах використовують великий таз чи іншу ємкість, в якій підігрівають воду до +48°С. Широкий бачок, котрий поміщається до тазу, наполовину заливають водою такої ж температури і занурюють в нього бульбоцибулини. Кожний сорт разом з етикеткою поміщають в марлеві мішечки, зв’язуючи їх так, щоб можна було прив’язати до дроту, який дозволить обертати їх при обробітку. За необхідності в бачок доливають гарячої води, щоб покрити бульбоцибулини. Після цього його прикривають кришкою та ставлять термометр, що дозволяє контролювати температуру. Температура води не повинна опускатися нижче початкової, не можна також допускати її перегріву. Після завершення обробки бульбоцибулини обов’язково охолоджують холодною водою.

Застосовують також обробіток стимуляторами росту: Гетероауксином, янтарною кислотою (0,01%), гуматом натрію (0,2%), Епіном, Цирконом на протязі 2-3 годин.

Якщо ви прибічники екологічного землеробства, то вам не обійтися без гумату для замочування бульбоцибулин гладіолусів (препарат Лігногумат, гумат натрію та їх аналоги).

Якщо бульбоцибулини ушкоджені трипсом, їх можна обробити витяжкою часнику: сік з 1 кг подрібненого часнику віджимають в 10 л води. В приготованому розчині вимочують бульбоцибулини протягом 2-3 годин.

Хорошу дію виявляє замочування в розчині мідного купоросу (5 г на 1 л води) з перманганатом калію ( 1 г на 1 л води). Очищені бульбоцибулини замочують на 9 годин.

Передпосадкова обробка особливо необхідна для «діток». Для захисту від несприятливих умов при довготривалому зберіганні цибулинки гладіолуса вкриваються доволі міцною оболонкою (інколи навіть двома), через яку ростку та корінцям важко пробитися. «Дітки» без спеціальної підготовки проростають повільно, значна частина здорових, невеликого розміру може зовсім не прорости або тільки в наступному році – через щільні луски погіршується доступ повітря та вологи.

Особливо низька схожість та сильно розтягнутий період проростання при посіві пересушених бульбоцибулин. Очищати «дітки» від оболонки потрібно обов’язково, так як це дозволяє відразу ж відбракувати хворих та висохлих «кандидатів». При надавлюванні тверда оболонка розтріскується, її знімають, намагаючись не пошкодити ніжні тканини бульбобруньки. «Дітки» мають бути сухими, тоді оболонка легко «тріскається».

Бульбоцибулини, оброблені розчинами мікроелементів або дезінфіковані, не обов’язково висаджувати в грунт одразу, їх можна просушити і так тримати до посадки, в той час як оброблені бульбоцибулини потрібно саджати одразу, не допускаючи їх висихання.

При великій кількості «діток» найпростіший і загальнодоступний спосіб – замочування в теплому розчині перманганату калію (0,05%) протягом 10-12 і в 1% розчині питної соди 24-48 годин. При цьому доволі жорстка оболонка розбухає, забезпечуючи більш раннє і дружне проростання в порівнянні з цибулинками, що висаджені в сухому вигляді.

Хороші результати дає замочування очищених бульбоцибулин на 12-16 годин в розчині суміші мікродобрив. На 1 л води беруть 0,3 г мідного купоросу, 0,2 г борної кислоти або бури, 0,2 г перманганату калію, 0,15 г сірчанокислого цинку і 0,1 г азотнокислого кобальту. Посадка здійснюється одразу після обробки.

 

Коли садити гладіолуси

Відібрані бульбоцибулини розкладають в один (рідше два) шари в сухі чисті коробки. Деякі квітникарі намагаються розкласти бульбоцибулини на вологу тканину. Цього робити ні в якому разі не можна, оскільки такий підхід викликає посилений ріст корінців, котрі відламуються при посадці.

Посадка гладіолусів

⌂ Фото: Посадка гладіолусів

Строки та способи посадки бульбоцибулин залежать від ряду факторів, зокрема, від готовності ґрунту, який має підсохти та прогрітися не менш ніж до +10°С на глибині 10-12 см. Посадка в холоднішу землю не рекомендується – в ній бульбоцибулини не проростають, а у випадку тривалого знаходження в таких умовах, особливо при надлишковій вологості, можуть загинути.

Більш ранні строки посадки придатні для сортів з довгим періодом від посадки до цвітіння. Це пізні та середньопізні сорти, що зацвітають на 95-110-й день. Одразу після ранньої посадки доцільно застосовувати легке плівчасте укриття (особливо сприятливе для посадки цибулинок).

Повну версію статті читайте в номері журналу «Нескучный сад» № 5, травень 2011 р.

Купити найкращі сорти гладіолусів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як створити оригінальний садовий дизайн із підручних матеріалів: поради від прикарпатської дизайнерки-аматорки (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Ландшафтний дизайн для творчих людей не потребує багато коштів, головне — бажання і натхнення, яке дарує нам сама природа. В цьому впевнена майстриня рукотворного, садового дизайну з прикарпатського села Володимирці Жидачівського району Львівської області Марія Гишпіль
Викопування та зберігання цибулин тюльпанів
Коли краще викопати та як правильно зберігати цибулини тюльпанів перед посадкою
Статні та розкішні жоржини: коли викопувати і як зберігати їх після цвітіння
Такими чарівними квітками неможливо не милуватися. У вирощуванні їх на клумбах немає особливих складнощів, а у зберіганні кореневищ є свої нюанси. Про них повідають вам спеціалісти з садівництва журналу «СонцеСад»
Вирощування лілійника
Лілійники мають доволі тривале цвітіння в найспекотніші літні місяці, що зробило їх одним з найкращих садових трав’янистих багаторічників, нагадує «СонцеСад»
Як садити німфею
Широко відкриті квіти лежать на поверхні води, оточені красивим глянцевим листям. Висаджування та розмноження німфеї
Як виростити лілію як дерево
Лілійне дерево: унікальні розміри та краса! Особлива цибулина. Як правильно її посадити?
Лілійник: лікувальні властивості
Мало хто знає, що лілійник – не просто окраса наших клумб, а й лікар багатьох хвороб
Як підготувати троянди до зими
Поради як підготувати троянду до зими
Вирощування жоржин
Все про вирощування жоржини знає Підгайна О.С., провідний спеціаліст ботанічного саду ТНУ ім. В.І. Вернадського

Рекомендовані товари!