Вирощування жоржин

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.03.2020

Жоржина дуже гарна квітка, яка приводить у захват тих, хто її бачить. Вона невибаглива, але все ж таки є особливості у догляді за нею. Про це — наш експерт Підгайна О.С., провідний спеціаліст ботанічного саду ТНУ ім. В.І. Вернадського, яка знає про вирощування жоржин.

Як посадити жоржину 

Жоржина — це багаторічна трав’яниста рослина, коренебульби якої слід викопувати на зиму. Ця рослина швидко, потужно росте, її декоративний період довготривалий (з середини червня до перших заморозків). Квітки мають різноманітні колір, форму і розмір.

 

⌂ Фото: Підгайна О.С., провідний спеціаліст ботанічного саду ТНУ ім. В.І. Вернадського

Місце посадки жоржини

Запорукою нормального розвитку рослини є правильний вибір місця для посадки. Для теплолюбних жоржин вибирають просторі, добре дреновані ділянки, зазвичай сонячні. Однак в Криму рослини дуже страждають від полудневої спеки, тому їх краще висаджувати у напівтіні. Для хорошого, рясного цвітіння необхідний родючий, пухкий, нейтральний або слабокислий  грунт.

 

Техника посадки жоржини

Перед посадкою бажано проростити коренебульби. З цією метою їх поміщають у ящики і засипають тирсою так, щоб коренева шийка була відкрита, перший раз рясно поливають, потім слідкують, щоб субстрат був вологий. Уже через кілька днів видно бруньки, які прокинулися. В середньому процес пророщування займає 2-3 тижні.

У відкритий грунт жоржини висаджують після того, як мине загроза нічних заморозків, в Криму — це кінець квітня-початок травня. Посадкова яма повинна бути достатньо глибокою (приблизно 40х40х40 см), щоб можна було добре перемішати землю з перегноєм, який вноситься при посадці. Відстань між рослинами при посадці повинна бути  50-75 см. Коренебульби заглиблюють так, щоб коренева шийка була на глибині 3-5 см нижче рівня землі (див. малюнок).

 

Щойно посаджені рослини поливають. Для високорослих сортів необхідна додаткова опора, тому бажано відразу встановити кілки, до яких їх будуть підв’язувати по мірі виростання.

Через 10-14 днів після посадки рослини підживлюють азотним добривом з розрахунку 30 г на кущ. Пізніше підживлюють комплексним добривом з інтервалом в 2 тижні. Мінеральні добрива мають хороший ефект на жоржини, однак їхній надлишок спричиняє утворення великих порожнистих бульб, які погано зберігаються у зимовий період.

 

Догляд за посадками жоржин

Жоржини — досить посухостійкі рослини, їх поливають при необхідності, але не частіше, ніж раз на тиждень. Грунт навколо рослини обов’язково розпушують. Це сприяє кращому росту і розвитку, а також утворенню повноцінних коренебульб.

Якщо жоржини не формувати, то вони незабаром почнуть кущитися і даватимуть слабкі пагони і малі квіти. Тому з самого початку треба залишити тільки 2-3 пагони, а решту видалити. При вирощуванню сортів на зріз по мірі необхідності прищипують верхні бутони і пасинкують пазушні. Для низькорослих і бордюрних сортів, а також для отримання масового цвітіння цього можна не робити.

На висоті 40 см з нижньої частини стебла видаляють листя, що сприяє кращому доступу до грунту тепла, повітря і добрив, полегшує розпушування.

На початку вересня рослини підгортають на висоту 15-20 см, щоб їм не зашкодили перші заморозки. Ці пошкодження можуть стати причиною загнивання стебел, а потім і кореневої шийки в період зимового зберігання.

 

Коли викопувати жоржини

Після перших осінніх заморозків стебла і листя жоржини гине — це перший показник того, що бульби потрібно викопувати. Усі роботи краще проводити за умов сухої погоди. Надземну частину зрізують, залишаючи пеньок 5-6 см. Бульби жоржини досить ламкі, тому викопувати їх потрібно дуже обережно — кущ обкопують з усіх боків, трохи відступаючи від місця залягання кореня, і, намагаючись не пошкодити бульби, піднімають їх лопатою. Притримуючи кущ за частину стебла, яку залишили, виймають і обережно звільняють від решти землі.

Після викопування бульби добре просушуютьПісля викопування бульби жоржин добре просушують на відкритому повітрі чи нехолодному приміщенні, потім упаковують в коробки, засипаючи тирсою. Деколи перед зберіганням коренебульби промивають водою і дезінфікують розчином марганцівки. В такому випадку просушування триває кілька днів.

 

Зберігання жоржини взимку

Зберігати бульби жоржин можна в сухому прохолодному місці — погребі чи навіть за кімнатних умов.

Викопані коренебульби обтрусіть обережно від землі і розкладіть в гарно провітрюваному місці. Через 5-6 днів очистіть їх від коріння і зріжте стебла на 3-4 см від кореневої шийки. Ще тиждень жоржини слід зберігати за температури 20-25°С — за цей час зрізи та інші пошкодження встигнуть затягтися. В ящики стелять цупкий папір так, щоб його краї виходили назовні, насипають 3 см землі і кладуть коренебульби в один ряд. Потім все знову засипають землею, намагаючись заповнити всі пустоти, — в такому вигляді посадковий матеріал зберігається майже на 100%.

Ще один дієвий спосіб зберігання — на стелажах в погребі за температури повітря 3-6°С і вологості не менше 70%. Для уникнення застою повітря, три рази на тиждень вмикають вентилятор на 20-30 хв.

Гниття коренебульби — головна причина втрати посадкового матеріалу. Часто загниває верхня частина пенька, що лишився після зрізання. Гниль швидко розповсюджується і захоплює кореневу шийку. Та не так легко зовні відрізнити здорові коренебульби від уражених хворобою. Уникнути гниття можна, добре очистивши пеньок, звільнивши його від шкірки до самої кореневої шийки, а потім просушити 2-3 години.

За умов зберігання в сухому приміщенні також можна втратити посадковий матеріал.  Щоб уникнути цього, викопані бульби обмокнути в глиняну бовтанку (на одне відро — 1 склянка попелу, 0,5 склянки гашеного вапна) або добре промити їх та замочити на 30 хвилин у темно-рожевому розчині марганцівки (3 г на відро води), далі обробити розчином інсектициду і в просушеному стані розкласти шаром у 2-3 бульби в сухому непромерзаючому приміщенні. Навесні легким постукуванням по бульбі звільніть її від глиняної кірочки і приступайте до посадки.

 

Бульби жоржини, які готові для зберіганняІдеальне місце для зберігання жоржин — погріб чи підвал з температурою 1-7°С і відносною вологістю повітря 80-100%. За таких умов посадковий матеріал менше висихає і не проростає раніше часу.

Підходять також приміщення з температурою 1-10°С і вологістю 50-80%. Продезінфіковані  коренебульби розкладають в один ряд, старанно заповнюють всі проміжки піском, подрібненим торфом, тирсою хвойних, вермикулітом чи перлітом.

В сухих приміщеннях (квартира, опалюваний погріб) коренебульби зберігають в герметичних невеликих поліетиленових пакетах, пересипавши сухим ізоляційним матеріалом (перліт, вермикуліт, торф). Вологе тепле приміщення найменше підходить для зберігання посадкового матеріалу.

Часто оглядайте коренебульби — вражені частини видаліть  до здорової тканини і обробіть сумішшю колоїдної сірки з гашеним вапном 1:1 чи фундазолом.

Також вчасно прибирайте жоржини восени. Викопуйте їх одразу після відмирання надземної частини після перших заморозків — інакше можуть прокинутися сплячі бруньки, що дуже згубно для рослини.

Купити жоржини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Тіньовитривалі рослини для прикраси вашого саду (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Оксана Перебойчук розповідає читачам «СонцеСаду» про примулу, аквілегію, пахісандру й хосту, яким комфортно в тіні дерев та кущів
Як виростити мускарі — мишачий гіацинт
Експерт «СонцеСаду» Анжела Дзиба, кандидат сільськогосподарських наук, доцент розповість, коли краще садити мускарі в ґрунт і на підвіконні
Викопуємо та зберігаємо іриси після сезону цвітіння
Місяць червень — час прекрасних і благородних ірисів. Але, щоб наступного року цвітіння цих багаторічних культур було таким же пишним та яскравим, необхідно організувати правильний догляд за ними після відцвітання
Види і сорти рябчиків, правила посадки та догляду
Особливості вирощування рябчиків та правила догляду за ними «СонцеСаду» розповіли провідні експерти Ольга Тимченко та Наталія Тарасюк
Ешольція — мерехтливі метелики на клумбі
Хто ж не бажає створити на своїй ділянці квітник, що до пізньої осені радує яскравістю та свіжістю барв? Ешольція каліфорнійська — одна із найкращих однорічних де­коративних рослин, яку до того ж легко вирощувати
Різні види сухоцвітів: посадка, вирощування, збір та зберігання
Пе­ред тим, як дати волю фантазії в хо­лодну пору року, навесні та влітку треба докласти рук до вирощування головних складових флорис­тичних композицій. Досвід пані Валентини
Догляд за ліліями на ділянці
Рослина віддячить особливо потужним зростом і рясним квіту­ванням, якщо правильно за нею доглядати
Флокс садовий — невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощування та догляд за флоксами

Рекомендовані товари!

Жоржина Рання Пташка махрова суміш за 0,3 г

У наявності

Жоржина Рання Пташка махрова суміш за 0,3 г (ЕНК-380)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Тип жоржина
Група квітучі, однорічник
Жоржина суміш Кривава Мері за 0,3 г

У наявності

Жоржина суміш Кривава Мері за 0,3 г (ЕНК-536)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Тип жоржина
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Півонія Itoh Old Rose Dandy

У наявності

Півонія Itoh Old Rose Dandy (ОКН-3298(2-4л))

489грн.
Упаковка
Висота 80 см
Форма квітки світло-рожевий
Вид напівмахровий
Діаметр квітки 10-15 см
Півонія Itoh Lafayette Escadrille

У наявності

Півонія Itoh Lafayette Escadrille (ОКН-3297(2-4л))

489грн.
Упаковка
Висота 70 см
Колір квітки бордовий
Вид простий
Діаметр квітки 10 см
Ірис бородатий Дуддес

У наявності

Ірис бородатий Дуддес (ОКН-3534(0,5-1,5л))

99грн.
Форма квітки Махрова
Колір квітки двоколірний
Вид Німецький
Діаметр квітки 18-20 см
Тип крони воронкоподібний
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Висота 60-70 см
Ірис бородатий Ліп Сервіс

У наявності

Ірис бородатий Ліп Сервіс (ОКН-3533(0,5-1,5л))

99грн.
Форма квітки Махрова
Колір квітки фіолетовий
Вид Німецький
Діаметр квітки 18-20 см
Тип крони воронкоподібний
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Висота 60-70 см
Ірис бородатий Давнінг

У наявності

Ірис бородатий Давнінг (ОКН-3535(0,5-1,5л))

99грн.
Форма квітки Махрова
Колір квітки Жовтий
Вид Німецький
Діаметр квітки 10-12 см
Тип крони воронкоподібний
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Висота 70-100 см
Астильба Etna (2-3 бруньки)

У наявності

Астильба Etna (2-3 бруньки) (АСТ-17)

119грн.
Астильба Bremen (2-3 бруньки)

У наявності

Астильба Bremen (2-3 бруньки) (АСТ-18)

119грн.