Види і сорти рябчиків, правила посадки та догляду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.02.2022

Сьогодні ці квіти стали надзвичайно популярними серед українських господарів. Особливості вирощування рябчиків та правила огляду за ними «СонцеСаду» розповіли провідні експерти Ольга Тимченко та Наталія Тарасюк.

Біологічні особливості рябчика

Фрітіллярія (Fritillaria), або Рябчик, — рід багаторічних цибулинних рослин родини Лілійні, який налічує близько ста видів, поширених у помірних широтах Північної Америки, Азії та Європи.

Латинська назва фрітіллярії походить від слова «fritillus», що в перекладі з латини означає «посудина для гральних кісток», і пов’язана з формою квітки, а Рябчик, більш поширена назва рослини, вказує на строкате забарвлення квіток деяких видів.

Рябчикиефемероїди, тобто рослини з дуже коротким вегетаційним періодом. Цибулина складається з широких м’ясистих лусок. Стебло з численним вузьколінійним або ланцетно–довгастим листям, що має розташування колотівками або розсіяне по стеблу.

До складу роду входять як низькорослі (5–10 см заввишки), так і дуже високі (до 120 см) види. Квітки, поодинокі або зібрані в парасольку чи волоть, розташовані у верхній частині стебла. Проста оцвітина — яскраво забарвлена (червона, біла, жовта, фіолетова), часто плямиста, дзвоникоподібна, складається з шести пелюстків. Плід — тригніздова шестигранна коробочка із плоским насінням.

Цвітіння рябчика починається у квітні–травні, триває 18–20 днів.


Сорти і різновиди рябчиків

Найбільш популярним є Рябчик імператорський (Fritillaria imperialis), або Рябчик турецький, Царська корона. Рослина досягає заввишки 1,2 м. Цибулини — кулясті, трохи сплюснуті по вертикалі, діаметр — до 15 см. Листя — широколанцетне, яскраво–зелене, блискуче, 7–12 см завдовжки і 4,5 см завширшки, в колотівках, покриває нижню частину стебла.
Вище на стеблі імператорського рябчика розташовується парасолькоподібне суцвіття із 4–8 квіток, спрямованих униз. Діаметр квітки — близько 5 см, забарвлення — яскраво–помаранчеве, жовте або цегляно-червоне. Над суцвіттям — пучок вузького листя, схожого на корону. Рябчик імператорський росте тільки на сонці. Цвіте Царська корона у травні.

Рябчик імператорський (Fritillaria imperialis)

⌂ Фото: Рябчик імператорський (Fritillaria imperialis)

Рябчик шаховий, або Рябчик строкатий (Fritillaria meleagris), — висота рослини — до 35–40 см, листя — лінійно–ланцетне, квітки зазвичай — поодинокі, пониклі, білі або темно–червоні з чітко вираженим шаховим малюнком.

Існують і однотонні сорти строкатого рябчика — білі, пурпурні, фіолетові. Віддає перевагу зволоженим місцям і легкій півтіні. Без пересадження може рости багато років, утворюючи куртини. Добре розмножується як вегетативно, так і насінням. Цвіте у квітні–травні.

Рябчик строкатий (Fritillaria meleagris)

⌂ Фото: Рябчик строкатий (Fritillaria meleagris)

Рябчик Михайлівського (Fritillaria michailowskyi) — висота рослини — близько 20 см. Листя завдовжки 5–9 см. Квітки — поодинокі завдовжки до 3 см, бордові, пурпурні, по краю з широкою жовтою облямівкою, кінці пелюсток загнуті вгору.
Росте рябчик Михайлівського на сонці і в півтіні. Розмножується, як правило, насінням. Великі цибулини схильні до грибкових захворювань, що особливо проявляються в роки з вологим літом. Їх треба щорічно викопувати. Цвіте в середині травня.
Рябчик перський (Fritillaria persica) — висота рослини — 60–90 см. Квітки — пурпурні, зібрані у високі гроноподібні суцвіття. Вимогливий до тепла й освітлення. Висаджувати слід тільки на відкритих сонячних ділянках. Цибулини щорічно викопують і прогрівають. Добре розмножується вегетативно. Цвіте в кінці травня.

Рябчик Михайлівського (Fritillaria michailowskyi) 

⌂ Фото: Рябчик Михайлівського (Fritillaria michailowskyi) 

Рябчик російський (Fritillaria ruthenica) — висота рослини — до 50 см. Листя — вузьке, лінійне, на верхівці стебла — зі спірально закрученими кінцями. Цибулина — куляста, діаметр — близько 4 cм. Має від двох до п’яти квіток, коричнево–червоних із шаховим малюнком, діаметр — близько 2 см, зібрані в рихлу кисть. Віддає перевагу напівтіні. Цвіте у квітні–травні.

Рябчик російський (Fritillaria ruthenica)

⌂ Фото: Рябчик російський (Fritillaria ruthenica)

 

 

Як і де вирощувати рябчики

Вирощують рябчики на сонячних або напівзатінених ділянках. Ґрунт має бути легким, рихлим, родючим, з добрим дренажем. Під час вегетації в посушливий час рослини поливають, а ґрунт розпушують.
Висаджують рябчики у вересні. Перед висадженням ділянку треба ретельно підготувати. Для цього землю скопують завглибшки не менше ніж 30 см, вносять компост, торф, гній, що перепрів. Якщо ґрунт важкий — додають пісок.
Під час висадження з цибулинами слід поводитися обережно, щоб не пошкодити луски і коріння, які часто відростають під час зберігання. Глибина висадження — така ж, як і для всіх цибулинних. Вона повинна втричі перевищувати висоту цибулини (великі цибулини заглиблюють на 20–25 см, дрібні — на 10–15 см, дітки — на 6–10 см). Відстань між цибулинами низькорослих видів — 15–20 см, високорослих — 30–45 см.
Цибулини багатьох видів рябчиків мають у центрі виїмку, в якій може скупчуватися вода, що призводить до загнивання. Тому при висадженні цибулини укладають набік, заздалегідь насипавши в посадкову ямку трохи піску. Згори насипають земляну суміш. Якщо заглибити цибулини або посадити їх у вологих, низинних місцях, то сходів узагалі не буде.

Відстань між цибулинами високорослих видів рябчиків — 30–45 см

⌂ Фото: Відстань між цибулинами рябчиків високорослих видів — 30–45 см

Важливо знати!

На зиму посадження бажано укрити, для цього використовують сухе листя, ялинове гілля, торф. Навесні після початку росту мульчу потрібно забрати.

 

Правила підживлення рябчиків

Підгодовують рослини двічі: вперше — рано навесні, в період відростання — мінеральним добривом із переважанням азоту, вдруге – повним мінеральним добривом під час цвітіння.
Пересаджують рябчики залежно від виду через за 1–4 роки. Викопування можна проводити тільки після повного висихання листя (для більшості видів — це у червні). Викопані цибулини, після нетривалого просушування в тіні, розкладають в у сухому, теплому, захищеному від сонця місці, де і зберігають до осінньої посадки восени.

Викопані цибулини рябчиків  просушують в тіні

⌂ Фото: Викопані цибулини рябчиків  просушують в тіні

Важливо знати!

Цибулини рябчиків не мають покривних лусок і швидко пересихають, тому їх краще зберігати в злегка вологому піску, торфі або в паперових пакетах.

Спеціально для «СонцеСаду», Ольга Тимченко, к.б.н., ст. науковий співробітник та Наталія Тарасюк, провідний інженер НБС ім. М.М. Гришка.

 

Купити цибулини рябчиків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Рослини для покращення пам’яті
Запахи багатьох рослин довкола нас можуть покращувати пам’ять. Які саме, розповідає «СонцеСад» (СС.1/24)
Трави-господині
Лікарські трави допомагають нам не тільки в підтриманні здоров'я, а й у веденні господарства. Календар збору лікарських трав
Екзотичне перевтілення: із чудернацького гарбуза в розкішний світильник чи вазу (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Майстриня Ольга Сергієнко та її чоловік Володимир з Києва — вдалий приклад творчого тандему. У їхніх руках оживають лагенарії, які перевтілюються в повноцінний декор кімнати
Як зберегти букет із троянд
Створюйте дивовижні композиції з троянди. Але як правильно зрізати, а потім зберегти букет, щоб продовжити відчуття свята? Пропонуємо поради експертів
Тюльпани — ніжні весняні квіти
Тюльпани — одні з найпопулярніших і широко поширених цибу­линних культур. Класифікація, догляд та підживлення цієї рослини
Рябчик Імператорський: особливості вирощування
На стрункому й потужному стеблі гордо тримає короновану голову — суцвіття із великих квітів у формі дзвоників. Це — представник роду фритилярія — рябчик Імператорський
Коли та як садити гладіолуси
Передпосадкова підготовка гладіолусів
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Тубероза. Вирощування, розмноження та догляд
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Такі тендітні, ніжні й недовговічні, але надзвичайно привабливі однорічники додають нам не лише настрою, а почасти й клопотів із вирощуванням

Рекомендовані товари!

Саджанець Перовскія Little Spire

У наявності

Саджанець Перовскія Little Spire (ОКН-3252(2-4л))

189грн.
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Саджанець Молінія блакитна Variegata
NEW!

У наявності

Саджанець Молінія блакитна Variegata (ОКН-3466(2-4л))

119грн.
Форма багаторічники
Тип крони кулястий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Саджанець Пенстемон Dark Towers

У наявності

Саджанець Пенстемон Dark Towers (ОКН-1483(2-4л))

179грн.
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри середньорослі
Люпин багаторічний Noble Maiden

У наявності

Люпин багаторічний Noble Maiden (ОКН-27(0,5-1,5л))

129грн.
Форма багаторічники
Висота до 1 м
Колір квітки білий
Тип крони конусоподібний
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Лютик червоний

У наявності

Лютик червоний (ОКН-3618(2-4л))

149грн.
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень