Сьогодні ці квіти стали надзвичайно популярними серед українських господарів. Особливості вирощування рябчиків та правила огляду за ними «СонцеСаду» розповіли провідні експерти Ольга Тимченко та Наталія Тарасюк.
Фрітіллярія (Fritillaria), або Рябчик, — рід багаторічних цибулинних рослин родини Лілійні, який налічує близько ста видів, поширених у помірних широтах Північної Америки, Азії та Європи.
Латинська назва фрітіллярії походить від слова «fritillus», що в перекладі з латини означає «посудина для гральних кісток», і пов’язана з формою квітки, а Рябчик, більш поширена назва рослини, вказує на строкате забарвлення квіток деяких видів.
Рябчики — ефемероїди, тобто рослини з дуже коротким вегетаційним періодом. Цибулина складається з широких м’ясистих лусок. Стебло з численним вузьколінійним або ланцетно–довгастим листям, що має розташування колотівками або розсіяне по стеблу.
До складу роду входять як низькорослі (5–10 см заввишки), так і дуже високі (до 120 см) види. Квітки, поодинокі або зібрані в парасольку чи волоть, розташовані у верхній частині стебла. Проста оцвітина — яскраво забарвлена (червона, біла, жовта, фіолетова), часто плямиста, дзвоникоподібна, складається з шести пелюстків. Плід — тригніздова шестигранна коробочка із плоским насінням.
✔ Цвітіння рябчика починається у квітні–травні, триває 18–20 днів.
Найбільш популярним є Рябчик імператорський (Fritillaria imperialis), або Рябчик турецький, Царська корона. Рослина досягає заввишки 1,2 м. Цибулини — кулясті, трохи сплюснуті по вертикалі, діаметр — до 15 см. Листя — широколанцетне, яскраво–зелене, блискуче, 7–12 см завдовжки і 4,5 см завширшки, в колотівках, покриває нижню частину стебла.
Вище на стеблі імператорського рябчика розташовується парасолькоподібне суцвіття із 4–8 квіток, спрямованих униз. Діаметр квітки — близько 5 см, забарвлення — яскраво–помаранчеве, жовте або цегляно-червоне. Над суцвіттям — пучок вузького листя, схожого на корону. Рябчик імператорський росте тільки на сонці. Цвіте Царська корона у травні.
⌂ Фото: Рябчик імператорський (Fritillaria imperialis)
Рябчик шаховий, або Рябчик строкатий (Fritillaria meleagris), — висота рослини — до 35–40 см, листя — лінійно–ланцетне, квітки зазвичай — поодинокі, пониклі, білі або темно–червоні з чітко вираженим шаховим малюнком.
Існують і однотонні сорти строкатого рябчика — білі, пурпурні, фіолетові. Віддає перевагу зволоженим місцям і легкій півтіні. Без пересадження може рости багато років, утворюючи куртини. Добре розмножується як вегетативно, так і насінням. Цвіте у квітні–травні.
⌂ Фото: Рябчик строкатий (Fritillaria meleagris)
Рябчик Михайлівського (Fritillaria michailowskyi) — висота рослини — близько 20 см. Листя завдовжки 5–9 см. Квітки — поодинокі завдовжки до 3 см, бордові, пурпурні, по краю з широкою жовтою облямівкою, кінці пелюсток загнуті вгору.
Росте рябчик Михайлівського на сонці і в півтіні. Розмножується, як правило, насінням. Великі цибулини схильні до грибкових захворювань, що особливо проявляються в роки з вологим літом. Їх треба щорічно викопувати. Цвіте в середині травня.
Рябчик перський (Fritillaria persica) — висота рослини — 60–90 см. Квітки — пурпурні, зібрані у високі гроноподібні суцвіття. Вимогливий до тепла й освітлення. Висаджувати слід тільки на відкритих сонячних ділянках. Цибулини щорічно викопують і прогрівають. Добре розмножується вегетативно. Цвіте в кінці травня.
⌂ Фото: Рябчик Михайлівського (Fritillaria michailowskyi)
Рябчик російський (Fritillaria ruthenica) — висота рослини — до 50 см. Листя — вузьке, лінійне, на верхівці стебла — зі спірально закрученими кінцями. Цибулина — куляста, діаметр — близько 4 cм. Має від двох до п’яти квіток, коричнево–червоних із шаховим малюнком, діаметр — близько 2 см, зібрані в рихлу кисть. Віддає перевагу напівтіні. Цвіте у квітні–травні.
⌂ Фото: Рябчик російський (Fritillaria ruthenica)
Вирощують рябчики на сонячних або напівзатінених ділянках. Ґрунт має бути легким, рихлим, родючим, з добрим дренажем. Під час вегетації в посушливий час рослини поливають, а ґрунт розпушують.
Висаджують рябчики у вересні. Перед висадженням ділянку треба ретельно підготувати. Для цього землю скопують завглибшки не менше ніж 30 см, вносять компост, торф, гній, що перепрів. Якщо ґрунт важкий — додають пісок.
Під час висадження з цибулинами слід поводитися обережно, щоб не пошкодити луски і коріння, які часто відростають під час зберігання. Глибина висадження — така ж, як і для всіх цибулинних. Вона повинна втричі перевищувати висоту цибулини (великі цибулини заглиблюють на 20–25 см, дрібні — на 10–15 см, дітки — на 6–10 см). Відстань між цибулинами низькорослих видів — 15–20 см, високорослих — 30–45 см.
Цибулини багатьох видів рябчиків мають у центрі виїмку, в якій може скупчуватися вода, що призводить до загнивання. Тому при висадженні цибулини укладають набік, заздалегідь насипавши в посадкову ямку трохи піску. Згори насипають земляну суміш. Якщо заглибити цибулини або посадити їх у вологих, низинних місцях, то сходів узагалі не буде.
⌂ Фото: Відстань між цибулинами рябчиків високорослих видів — 30–45 см
Важливо знати!
✔ На зиму посадження бажано укрити, для цього використовують сухе листя, ялинове гілля, торф. Навесні після початку росту мульчу потрібно забрати.
Підгодовують рослини двічі: вперше — рано навесні, в період відростання — мінеральним добривом із переважанням азоту, вдруге – повним мінеральним добривом під час цвітіння.
Пересаджують рябчики залежно від виду через за 1–4 роки. Викопування можна проводити тільки після повного висихання листя (для більшості видів — це у червні). Викопані цибулини, після нетривалого просушування в тіні, розкладають в у сухому, теплому, захищеному від сонця місці, де і зберігають до осінньої посадки восени.
⌂ Фото: Викопані цибулини рябчиків просушують в тіні
Важливо знати!
✔ Цибулини рябчиків не мають покривних лусок і швидко пересихають, тому їх краще зберігати в злегка вологому піску, торфі або в паперових пакетах.
Спеціально для «СонцеСаду», Ольга Тимченко, к.б.н., ст. науковий співробітник та Наталія Тарасюк, провідний інженер НБС ім. М.М. Гришка.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Перовскія Little Spire (ОКН-3252(2-4л))
У наявності
Саджанець Молінія блакитна Variegata (ОКН-3466(2-4л))
У наявності
Саджанець Пенстемон Dark Towers (ОКН-1483(2-4л))
У наявності
Люпин багаторічний Noble Maiden (ОКН-27(0,5-1,5л))
У наявності
Лютик червоний (ОКН-3618(2-4л))