Тюльпани — ніжні весняні квіти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
14.10.2021

Тюльпан — багаторічна ци­булинна рослина з сімейства лілійних. «Батьківщиною» тюльпана вважається Гол­ландія, основний ареал зро­стання знаходиться в посу­шливих районах Середньої Азії. Назва роду в перекладі з перської означає «тюрбан».

Тюльпани — одні з найпопулярніших і широко поширених цибу­линних культур, їх використо­вують для прикраси клумб, квіт­ників, бордюрів і газонів, висад­жують у контейнери, вазони. Це одна з кращих рослин на вигонку.

Стебло рослини прямостояче, циліндричне, з 2–4 сидячими ли­стками. Листя подовжено-ланцетне, забарвлення варіює від салат­но-зеленого до темно-зеленого, з легким сизуватим відтінком, краї гладкі, є невеликий восковий на­літ. Квіти різноманітної форми — келихоподібні, овальні, чашоподі­бні з різним забарвленням — білі, жовті, рожеві, червоні, бузкові та їх комбінації. Підземний орган веге­тативного розмноження — цибули­на, що складається з 2–5 концентричних замкнутих накопичуваль­них лусок і шкірястої криючої лу­ски. Цибулини залежно від виду і сорту можуть бути різного розміру і форми — розрізняють плоскі, ок­руглі, подовжені, конусоподібні цибулини. Все існуюче розмаїття садових форм тюльпанів, відпові­дно до міжнародної класифікації, розділене на 15 класів, які об'єднані в 4 групи.

Відео: Тюльпан бахромчастий Labrador

 

 

Група I. Ранньоквітуучі тюльпани

Клас 1. Прості ранні — рослини висотою 25–40 см. Квітки в основ­ному жовті або червоні, чашопо­дібної або овальної форми. Дуже ранні терміни цвітіння. Клас 2. По­вні ранні — висота рослин до 30 см. Квітки махрові білого, помаранче­вого, жовтого забарвлення.

⌂ Прості ранні 

 

Група II. Середньоквітучі тю­льпани

Клас 3. Тріумф-тюльпани — заввишки до 50–60 см. Квіти, келихоподібні, різноманітного ко­мбінованого забарвлення.

Клас 4. Дарвінові гібриди — до 80 см зав­вишки, квітки великі, келихоподі­бної форми. Основне забарвлення квіток — червоне, жовте, кремове.

⌂ Тріумф-тюльпани

 

Група III. Пізньоквітучі тюль­пани

Клас 5. Прості пізні — висо­та рослин 60–70 см. Квіти різнома­нітної форми, забарвлення від бі­лого до пурпурового. Клас 6. Ліліє–цвітні — висота рослин 50–60 см. Квітки у вигляді видовженого кели­ха з вузькими, загостреними на кінцях частинами оцвітини. Забар­влення квіток червоне, бузкове, по­маранчеве. Клас 7. Бахромчаті — висота рослин до 40–60 см. Квітки келиховидні або овальні, з ефект­ною бахромою по краю оцвітини. Клас 8. Зеленоквіткові — незви­чайна форма квітки. Середина оцвітини — зелена різної інтенсив­ності. Забарвлення квітки не різно­манітне. Клас 9. Рембрандт тюль­пани —пістряволисті квітки. Клас 10. Папугові — висота рослин до 40-60 см. Квітки різноманітного забарвлення, дуже великі, чашо- видні, з сильно порізаними, хви­лястими або гофрованими краями пелюсток. Клас 11. Повні пізні — висота рослин близько 40–50 см. Квіти піоновидної форми.

⌂ Рембрандт тюль­пани

Відео: Тюльпан тріумф Washington

Група IV. Види тюльпанів і їх гібриди

Клас 12. Тюльпан Кауфмана, його різновиди та гібри­ди — рослини висотою до 25 см. Квітки великі, чашовидні або зір­часті, забарвлення червоне, роже­ве. Відрізняються ранніми термі­нами цвітіння. Клас 13. Тюльпан Фостера, його різновиди та гібриди — рослини з яскраво-зе­леним листям. Забарвлення кві­ток червоне, зрідка жовте. Клас 14. Тюльпан Грейга, його різно­види та гібриди — рослини від­різняються раннім цвітінням, кра­плистим листям, яскравими квіт­ками з широкою основою. Клас 15. Види, їх різновиди та гібриди — клас об’єднує види, різновиди і сорти, що не увійшли в попередні класи.

⌂ Тюльпан Грейга

 

Посадка і уход

Для посадки тюльпанів вибира­ють ділянку, де раніше не росли інші тюльпани щонайменше три роки. Місце для вирощування тю­льпанів має бути добре освітлене і захищено від сильних холодних вітрів. При нестачі сонця стебла тюльпанів витягуються і викрив­ляються, а цибулини стають дріб­ними; ґрунт кращий водо- і повіт­ропроникний, родючий, з нейтра­льною реакцією. Неприпустимий застій води на ділянці.

Бажано що­року викопувати тюльпани, тому що при тривалому вирощуванні на одному місці цибулини дрібніють, йдуть глибоко в грунт, починають хворіти. Викопують цибулини піс­ля того, як листя пожовтіє (зазви­чай в кінці червня), не чекаючи повного його засихання, інакше гніздо розсиплеться і частина ци­булин залишиться в землі. Цибулини вибирають із землі і просу­шують на відкритому повітрі в тіні протягом 3–5 днів, потім очищають від старих лусок і коренів і закла­дають на зберігання в затемнене провітрюване приміщення. Темпе­ратура зберігання в перший мі­сяць повинна бути близько 22°С, потім температуру поступово зни­жують до 15–17°С.

Висаджують цибулини в кінці вересня — на поча­тку жовтня. Глибина посадки 10–20 см залежно від розміру цибу­лин, відстань між цибулинами 5-10 см, дрібні цибулини сіють на глибину 5–7 см (глибину посадки можна визначити як 3 висоти цибулини, а відстань між ними — як 2 діаметра цибулин). При дуже глибокій посадці цибулини дріб­ніють. Ранньоквітучі тюльпани ви­саджують на один–два тижні рані­ше, ніж пізньоквітучі. Коли грунт промерзне на глибину 1–2 см, по­садки мульчують торфом або ком­постом.

Навесні після танення сні­гу укриття знімають, землю рихлять. Для гарного цвітіння і роз­множення необхідно проводити підгодівлю тюльпанів добривами: першу — відразу після сходів (азот­ні — 30 г, калійні — 20 г, фосфорні — 30 г на 1 кв.м), другу — перед цвіті­нням (азотні — 20 г, калійні — 20 г, фо­сфорні — 30 г), третю — після цвіті­ння (фосфорні — 30 г, калійні — 20 г).

Якщо весна посушлива, то посад­ки тюльпанів необхідно поливати, щоб земля не пересихала. При зрізці тюльпана необхідно зали­шати на рослині 2–3 нижніх листка для подальшого нормального хар­чування та розвитку цибулини.

Тюльпани дуже схильні до вірусної інфекції — пістрявопелюстковості. Захворювання проявляється найпомітніше на квітках: однотон­но пелюстки інфікованих тюльпа­нів покриваються не характерни­ми для сорту штрихами, смугами і плямами. На листі також з’явля­ються штрихи і слабо виражені смуги світло-зеленого кольору. Хворі рослини необхідно якомога раніше викопати разом з навко­лишньою землею і видалити з ділянки.

Посадка цибулин тюльпанів восени 2022 року 

⌂ Фото: Посадка цибулин тюльпанів восени 2022 року 

 

Автор: Ольга Тимченко, старший науковий співробітник НБС ім. М.М. Гришка НАН України

Купити цибулини найкращих сортів тюльпанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Тюльпани серед зими
На вулиці засніжило, а на підвіконні цвітуть тюльпани! Ну хіба це не диво? Технологія вигонки цибулинних несклад­на й доступна майже кожному любителеві
Пахучі тюльпани на всякий смак та колір
Якими особливостями розвитку вирізняються тюльпани, порівняно з іншими квітами
Фестиваль тюльпанів
Як правильно вирощувати тюльпани щоб вони зачаровували своєю красою
Різновиди тюльпанів
Класифікація, використання у дизайні, догляд та підживлення тюльпанів
Цибулини тюльпанів. Унікальні сорти з Голландії
Поради від голландського селекціонера Ніко де Віта

Рекомендовані товари!