Нарциси: вирощування

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.10.2022

⌂ Долина нарцисів

Ольга Тимченко, Наталія Тарасюк, Національний ботанічний сад НАНУ
  Кажуть, що кожна квітка має свою легенду. Та чи не найбільше їх - «за плечима» нарциса, який нібито колись був надзвичайно вродливим юнаком, у якого закохувалися всі, а він закохався у себе. Долю міфічного юнака успадкувала квітка - мало хто може встояти перед ароматом і незвичайною красою нарцисів, які закохують у себе і пробуджують до життя після зими.

  Здавна ця квітка була дуже популярною у багатьох народів - дикорослі види вирощували ще в садах Стародавнього Єгипту, Ірану, Стародавньої Греції та Риму. Нині у світі налічується десятки тисяч сортів нарцисів.
   Нарциси - невибагливі рослини, їх досить легко вирощувати. Але для того, щоб вони проявили найкращі властивості, треба дотримуватися певних правил агротехніки.
1. Вибір ділянки. Нарциси добре ростуть на освітлених ділянках, але їх можна висаджувати і в півтіні. Найкраще це робити на поживних ґрунтах із нейтральною або слабо лужною реакцією. Нарциси - рослини вологолюбні, тому бажано вибирати суглинкові ґрунти, які найкраще утримують вологу. За один-два місяці до висаджування цибулин ґрунт перекопують, вносять мінеральні добрива, компост і добре перепрілий гній.

⌂ Нарциси краще виглядають у групових насадженнях

2. Висаджування. Нарциси висаджують у ґрунт у жовтні (цибулинам потрібно встигнути укорінитися до настання морозів, але не відрости). Глибина висадження цибулин залежить від їхніх розмірів і механічного складу ґрунту - вона дорівнює потрійній висоті цибулин і коливається в межах 10-25 см. На важких ґрунтах глибина висадження зменшується на 2-3 см, на легких - так само збільшується. Відстань між цибулинами - 15-20 см. На дно лунок підсипають пісок (шаром 1 см). Цибулини зацвітають перший рік після висадження, - на 2-3-й.
3.Укриття на зиму. Нарциси - рослини зимостійкі, але в суворі безсніжні зими вони можуть постраждати внаслідок морозу. Також негативно на них впливають зимові відлиги (рослини пробуджуються, відростають, а потім зазнають пошкодження внаслідок низької температури), тому на зиму висадження слід мульчувати торфом, соломою, хвоєю, опалим листям. Як тільки земля трохи промерзне - негайно вкривайте.
4. Догляд. Навесні, щойно розтане сніг, мульчу прибирають і проводять перше підживлення рослин мінеральними добривами (N:P:K - 2:1:1), друге - у період бутонізації N:Р:К - 1:2:2), трете - після цвітіння (N:P:K - 1:1,5:1,5). Під час активного росту, особливо в періоди бутонізації та цвітіння, а також протягом 2-3 тижнів після цвітіння, нарциси треба обов'язково поливати. Після цвітіння сухі квітки видаляють (якщо не хочете розмножувати квіти з насіння). Листя нарцисів до повного їх засихання видаляти не можна, оскільки поживні речовини з них поступово переходять у цибулини.
5. Викопування та зберігання. Оптимальний термін вирощування нарцисів на одному місці - 4-6 років. Як тільки пожовкнуть листки рослини (у червні), викопайте цибулинки, але не проґавте, бо пізніше їх можна «загубити» на грядці без листя. Цибулини просушують, очищають від землі і старих коренів, зберігають до висадження в сухому провітрюваному приміщенні.

⌂ Нарциси також можна посадити в горщик

Відео: Невибагливі красені нарциси

Наталія Тарасюк, співробітник Ботанічного саду ім. М.М. Гришка, добре знається на усіх цих нюансах і щедро ділиться інформацією!

Нарцис панує скрізь. Таке розмаїття нарцисів за розмірами, формою, забарвленням і величиною квіток сприяє їх широкому використанню в садовому дизайні. Карликові сорти нарцисів чудово виглядають на альпійських гірках, у підвісних горщиках, у квітниках із невисокими рослинами. Невеликі групи нарцисів стануть окрасою будь-якого газону. На великих ділянках найкраще садити багато рослин одного сорту, щоб здалеку висадження виглядало однорідною плямою. Нарциси - тіньовитривалі рослини, тому їх можна висаджувати під листопадними деревами. Нарциси ідеально поєднуються з весняно квітковими цибулинними рослинами - гіацинтами, тюльпанами, мускарі, пролісками, хіонодоксами, пушкініями, а також із іншими багаторічниками.

Посадка цибулин нарцисів восени 2022 року 

⌂ Фото: Посадка цибулин нарцисів восени 2022 року 

Купити цибулини нарцісів можна тут

Читайте ще:
Лілійники — розкішні кущі-букети!
Як виростити лілійне дерево? Ефектні сорти ОТ-гібридів
Гіацинт  ̶  диво в горщику

LinkedIn
WhatsApp
Telegram