Як вирощувати нарциси

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.10.2020

Нарцис Tahiti

Нарциси — квіти, які одні з перших навесні тішать своїх господарів. Щоб цвітіння було рясним, варто їх висаджувати одного виду. А інші поради допоможуть виростити гарні квіти у вашому палісаднику

Історія нарцисів

Назва рослини походить від грецького слова «narke» - одурманливий, n’янкий, адже саме таким є аромат цих квітів. Із давніх-давен нарцис був дуже популярним серед багатьох народів - дикорослі види вирощували ще в садах Давнього Єгипту, Ірану, Греції та Риму. Селекційна робота з нарцисами розпочалася e XVI столітті. Спочатку в забарвленні переважали білий і жовтий кольори з великою кількістю напівтонів і відтінків. Згодом селекціонерам вдалося отримати сорти з великими оцвітиною, коронками або трубками незвичайної форми, міцними квітконосами, красивим прямостоячим листям і різноманітним забарвленням квіток, зокрема й рожевим, помаранчевим, абрикосовим, червоним.

 

Класіфікація нарцисів 

Нині у світі налічується десятки тисяч сортів нарцисів. Нарциси групи Цикламеноподібні зазвичай мають одну квітку на стеблі, пелюстки відігнуті, тому нагадують цикламен.

Група Жонкілла — дві або три квітки на стеблі, темно-зелене листя.

Група Тазепа  багатоквіткові, до 20 квіток на стеблі, коронки круглі, темно-зелені листки. У цій групі також є осінньоквітучі нарциси. Деякі нарциси з групи Тазепа, або багатоквіткові, теж цвітуть восени.

3 різних видів і гібридів нарцисів у саду можна сформувати композиції, які цвістимуть протягом тривалого часу. Нарциси гармонійно поєднуються з тюльпанами, крокусами, хіонодоксами, мускарі, пролісками, гіацинтами. Чудово виглядають із нарцисами братки, незабудки, медунки, горянки, примули.

Низькорослі сорти нарцисів (Тріандусові, Цикламеноподібні, Жонкіле подібні) застосовують на кам'янистих гірках, у рокаріях і альпінаріях.

Більш високорослі висаджують у бордюри і на клумби. Також нарциси вирощують для зрізування, вигонки та в букетних композиціях.

⌂ Фото: Нарцис Sir W. Churchill

Нарциси, як і багато цибулинних, невибагливі у вирощуванні, вони щовесни тішитимуть око упродовж багатьох років. Гібридні нарциси ростуть скрізь, але найкраще — на сонячному місці або в легкій півтіні, у ґрунті з добрим дренажем. Нарциси суттєво розрізняються за репродуктивною здатністю.

Найбільший коефіцієнт розмноження мають сорти групи Трубчасті (Голден Харвіст, Маунт Худ, Датч Майстер, Ковент Гарден), дещо менший — Махрові (Мері Копленд, Інглескомб) і, нарешті, Великокорончасті (Карлтон, Джон Евелінг, Семпре Аванті, Рококо).

Таке розмаїття широко використовують у садовому дизайні, нарциси відмінно виглядають у будь-якому куточку саду, а також придатні для зимової вигонки та вирощування в контейнерах (як у монокомпозиціях, так і в поєднанні з іншими весняними квітами).

Нарциси, висаджені невеликими групами, чудово виглядають у міксбордерах, у яких після закінчення цвітіння їхнє пожовкле листя закривають багаторічники. Можна розміщувати нарциси в неформальних садах під листопадними деревами і чагарниками.

Нарциси — невибагливі рослини,  їх досить легко вирощувати. Але для того, щоб вони проявили найкращі властивості, треба дотримуватися певних правил агротехніки.



Як посадити нарциси восени 

Починаємо з висаджування цибулин нарцисів. Найкращий час для цього: серпень — початок вересня. Якщо дотримуватися вказаних термінів, цибулини перед настанням морозів добре вкорінюються. Ділянку для нарцисів обробляють заздалегідь, щоб ґрунт встиг осісти — її перекопують, вносять річковий пісок, добре перепрілий гній або перегній і нітрофоску (60 г на 1 м2).

У квітнику нарциси краще висаджувати асиметричними групами. Якщо квіти призначені для зрізання і вирощуватимуться у господарській частині саду, найкраще садити їх рядами.

Глибина садіння цибулин залежить від їхніх розмірів, місцевих кліматичних умов, типу ґрунту і кількості років до наступного викопування. Залежно від розмірів цибулин, глибина садіння коливається від 10 до 20 см, іноді 25 см. При щорічному викопуванні нарцисів над цибулинами залишають шар ґрунту завтовшки не більше ніж 5 см.

Якщо ж плануєте тримати їх на одному місці протягом двох-трьох років і більше, висаджуйте цибулини на глибину 15-20 см (на важких ґрунтах - на 2-3 см менше, на легких - на 2-3 см більше) і на відстані 10-12 см одна від одної. Нарциси - рослини вологолюбні, тому бажано вибирати суглинні ґрунти, які краще утримують вологу.

У суху погоду висаджені рослини поливають, а пізно восени мульчують торфом, потім вкривають шаром дубового або березового листя. Нарциси добре ростуть на освітлених сонцем ділянках, але можна їх висаджувати і в півтіні. Найкращі для нарцисів ґрунти з нейтральною або слабо лужною реакцією, багаті на поживні речовини. Цибулини зацвітають у перший рік після садіння, дітки — на другий-третій рік.

 

Як зимують нарциси

Нарциси — зимостійкі, більшість може зимувати без додаткового укриття, але в суворі безсніжні зими рослини можуть постраждати внаслідок морозу. Також на них погано впливають зимові відлиги (рослини пробуджуються, відростають, а потім пошкоджуються внаслідок низької температури), тому на зиму насадження слід мульчувати. Як мульчу можна використовувати торф, солому, хвою, опале листя — укривають, коли земля трохи промерзне.

 

Підживлення нарцисів

Навесні, після танення снігу, мульчу забирають (можна залишити листя лише між рядами) і проводять першу підгодівлю мінеральними добривами (N:P:K — 2:1:1). Другу — у період бутонізації рослин (N:P:K — 1:2:2), третю — після їх цвітіння. (N:P:K-1:1,5:1,5). Під час активного росту, насамперед у періоди бутонізації та цвітіння, а також протягом двох-трьох тижнів після цвітіння, нарциси треба поливати. Якщо квіти відцвіли й засохли, їх видаляють (якщо нема потреби у насінному розмноженні). Також не можна зривати листя до повного їх засихання, оскільки поживні речовини, що містяться в них, мають поступово перейти в цибулини.

Відео: Невибагливі красені нарциси

Розповідає Наталія Тарасюк, співробітник Ботанічного саду ім. М.М. Гришка

 

Коли пересаджувати нарциси

Молоді цибулини, отримані з діток, тільки до третього року досягають найвищого коефіцієнта розмноження. Тому нарциси, вирощені в квітниках або для розмноження, не рекомендують викопувати раніше ніж за три роки після садіння. Однак зменшення кількості квітучих пагонів рослини е сигналом, що цибулини треба викопувати i пересаджувати. Викопують їх одразу після пожовтіння листя (у червні). Не запізнюйтеся, бо, якщо листя повністю відімре, важко буде відшукати цибулини, щоб не пошкодити їх під час викопування. Крім того, цибулини знову укореняться, та й пізнє викопування негативно позначається на їхній якості. Викопані цибулини очищають від землі і старих коренів, уважно оглядають і вибраковують уражені шкідниками чи хворобами екземпляри.

Якщо не хочете викидати ушкоджені цибулини дуже цінного сорту, спробуйте їх врятувати. Надріжте денце цибулини, видаліть личинку, промийте цибулину у воді, потім помістіть її на 20 хвилин у міцний розчин марганцівки і підсушiть. Якщо така цибулина пізніше й зігниє у землі, вона все одно встигне утворити діток.

Викопані здорові цибулини очищають, сортують, промивають у воді, дезінфікують у темно-рожевому розчині марганцівки і сушать на відкритому повітрі в неглибоких лотках, обов'язково в тіні. Зберігають при температурі +17°С в сухому та добре провітрюваному приміщенні.

 

Як зберегти довше нарциси у вазі

Щоб нарциси довше зберігалися у вазі, треба навскіс зрізати нижню частину квітконоса, тримаючи його у посудині. Потім ненадовго занурте їх у підсолоджену воду (1 ст. л. на 1 л води). Щоб вода у вазі не загнивала, додайте на 1 л 0,1 г борної кислоти або ж кілька кристалів лимонної чи аскорбінової кислоти, також можна —1 ст. л. столового оцту.

У перші дні після зрізування нарциси не можна поєднувати в одній вазі з іншими квітками (вони виділяють слиз). Помінявши за день чи два воду, можна поєднувати їх із тюльпанами чи іншими весняними сусідами.

⌂ Фото: Мікс нарцисів в груповій посадці

 

Як захистити нарциси від шкидників 

Серед поширених шкідників нарцисів — кліщ кореневий цибулевий, який також дошкуляє гіацинтам. Кліщі висмоктують сік із цибулин, після чого вони стають трухлявими, підгнивають, рослини не розвиваються, не цвітуть або й гинуть. Заходи боротьби. Після перекопування треба уважно оглянути цибулини, видалити гнилі, продезінфікувати їх, просушити і правильно зберігати. Упродовж періоду зберігання цибулини також перебирають, вибраковуючи гнилі та м'які.

 ⌂ Фото: Шкідники нарцисів

Не варто висаджувати нарциси на попереднє місце раніше ніж за п'ять років.
Муха цибулева шкодить нарцисам і тюльпанам. Личинки зимують у цибулині й у ґрунті біля неї.

Заходи боротьби. Ті, що й проти кліща кореневого. Корисно мульчувати ґрунт торфом у травні та серпні. Це відлякує муху, як і нафталін, котрий можна посипати на дуже «заселені» ділянки (30-50 г на 10 м2).

Стеблова нематода цибулі також полюбляє нарциси.

Заходи боротьби. Такі самі, як і проти попередніх шкідників. Якщо шкідник дуже атакує, уражені цибулини за 30-35 днів після викопування прогрівають у гарячій воді (43-45°С) протягом двох годин, а потім просушують. У період вегетації ділянку поливають витяжкою чистотілу (частина подрібненої свіжої сировини, частина води, настоюють протягом доби і поливають 1 00-1 50 мл під кожну цибулину).

Іноді нарцисам дошкуляють хвороби.

Сіра гниль. 3'являються великі бурі плями біля основи листка та на його пластинці, листя може і пожовтіти. Хвороба поширюється як світло- сірий наліт.

Небезпечне й фузаріозне гниття цибулин, яке починається із загнивання їхнього денця. Рослини жовтіють, кінчики листків стають бурими.

Плямистість листків. На листі утворюються великі червоні або світло-коричневі плями з чорним чи білим нальотом.

Бактеріальні гнилі проявляються пожовтінням листків, і затримкою росту, а потім — гниттям та загибеллю рослини.

Заходи боротьби. Вибирайте ділянки з добре дренованим ґрунтом, хворі цибулини вибраковуйте після збирання і перед висаджуванням. Застосовуйте калійні добрива, які підвищують стійкість рослин, не зволікайте з викопуванням цибулин. За перших ознак хвороби обробіть рослини 0,05% розчином марганцевокислого калію (бодай двічі, інтервал — сім — десять днів). Для профілактики грибкових захворювань цибулини перед висаджуванням рекомендовано тримати впродовж 30 хв. у 0,15% розчині марганцівки, а проти шкідників — у 0,2% карбофосу. І не забувайте вчасно прополювати бур'яни.

Купити цибулини нарцисів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чорнобривці: лікувальні властивості
Експерт «СонцеСаду» Світлана Машковська, кандидат біологічних наук, розповідає, які захворювання лікують за допомогою чорнобривців. До вашої уваги, як використовувати чорнобривці в народній медицині та рецепти від різних недуг
Все про гладіолуси: посадка, догляд, зрізування для букетів
Якщо троянду вважають королевою квітів, то гладіолус може з повним правом претендувати на звання квіткового короля! Про секрети вирощування цієї дивовижної квітки «СонцеСаду» розповіла Ольга Тимченко, кандидатка біологічних наук
Особливості сортів примули
Тільки-но сходить сніг, сад біля будинку вкривається святковим різнобарв’ям яскравих та непримхливих примул (СС. №4/2021)
Ешольція — мерехтливі метелики на клумбі
Хто ж не бажає створити на своїй ділянці квітник, що до пізньої осені радує яскравістю та свіжістю барв? Ешольція каліфорнійська — одна із найкращих однорічних де­коративних рослин, яку до того ж легко вирощувати
Тюльпани — ніжні весняні квіти
Тюльпани — одні з найпопулярніших і широко поширених цибу­линних культур. Класифікація, догляд та підживлення цієї рослини
Рябчик Імператорський: особливості вирощування
На стрункому й потужному стеблі гордо тримає короновану голову — суцвіття із великих квітів у формі дзвоників. Це — представник роду фритилярія — рябчик Імператорський
Долина нарцисів
Є в Україні справжнє природне диво — ціла долина дикорослих нарцисів
Пахучі тюльпани на всякий смак та колір
Якими особливостями розвитку вирізняються тюльпани, порівняно з іншими квітами
Чарівні квіти у вашому палісаднику. Як садити нарциси
Посадка та догляд за нарцисами

Рекомендовані товари!