Рябчик. Коронована фритилярія

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
03.10.2021

Серед весняних квітів вирізняється особливою величністю – на стрункому й потужному стеблі, прикрашеному знизу пишними рядами ланцетних листків, гордо тримає короновану голову — суцвіття із великих квітів у формі дзвоників. Такий вигляд має найрозкішніший представник роду фритилярія — рябчик Імператорський. Інші види, що відрізняються і за висотою, і за забарвленням квітів, не менш привабливі. Сьогодні налічується понад 100 садових сортів рябчиків.

Багаторічна цибулинна рослина із родини Лілійних, одна з найлегших у вирощуванні садових квітів, майже не потребує догляду. Її квітки схожі на пониклі дзвіночки і вражають різноманітністю забарвлень: білі, жовті, оранжеві, червоні, пурпурні, зелені, однотонні, двоколірні або з контрастним шаховим візерунком. Рябчики стійкі проти збудників хвороб і ураження шкідниками. А цибулини рябчика Імператорського ще й відлякують гризунів різким ароматом.

 

Місце під сонцем

Для рябчиків добре підійде яскраво освітлена ділянка або напівтінь. Для садіння цибулин треба вибрати місце в саду з добрим дренажем.

Рябчик віддає перевагу суглинистим ґрунтам із високою повітропроникністю, але загалом невибагливий до складу ґрунту. Вибираючи місця в саду для цих квітів, слід враховувати, що вони зацвітають навесні одночасно з тюльпанами, а висота рослин — від 20 до 120 см.

Низькорослі сорти рябчика висаджують на кам’янистих гірках або в контейнерах, з високорослих створюють бордюрні композиції, а також садять серед кущів або під деревами. Деякі види ростуть у природних умовах — як правило вони мають тендітні квіти на тонких стеблах, які в саду висаджують щільними групами.

Голівки квітів рекомендують видаляти після їх в’янення, щоб запобігти утворенню насіння. Листя ж краще не чіпати і дозволити йому самостійно засохнути, а цибулинам наповнитися енергією для нового росту і цвітіння наступного року. Висаджують рябчики у серпні–вересні, тобто раніше, ніж інші цибулинні.

⌂ Серед весняних квітів  рябчик вирізняється особливою величністю

 

Ніжний догляд

Цибулини рябчиків не мають сухої плівки-оболонки, як тюльпани або нарциси, через що цибулини швидко висихають, тому перед садінням їх зберігають у вологому піску.

Зазвичай висаджують на глибину, втричі більшу, ніж діаметр цибулин, – приблизно на 10–13 см (деякі сорти самі згодом заглиблюються), на відстані 15 см одна від одної. Рябчик Імператорський висаджують під невеликим кутом, щоб вода не накопичувалася в заглибленнях.

Насадження рябчиків регулярно поливають навесні, поки не розпочнеться цвітіння. Після відцвітання рослини, цибулини засинають і не потребують додаткової вологи, тому рябчики чудово ростуть у регіонах із посушливим літом. Вирощуючи рябчики в контейнерах, треба постійно стежити за ґрунтом, щоб він не пересихав, а після настання періоду спокою контейнери переносять у тінисте місце.

Також рябчики не потребують додаткового удобрення, хоча можна підживити їх один раз у середині осені і тричі навесні, використовуючи половину рекомендованої норми добрива.

Рябчик вирізняється різноманіттям сортів, які ростуть у різних умовах. Тому можна вибирати сорти не тільки за формою і забарвленням, а й за тим, що їм краще підходить, — спекотне посушливе чи вологе літо, тепла чи холодна зима.

 

Вдалий вибір

А для того, щоб ефективніше використати їх у дизайні саду, зверніть увагу на те, що вони розрізняються не лише за висотою (високі — Імператорський, Персидський, Блідоквітковий — до 100 см; середні — Голкоподібний, Шаховий, Російський, Споріднений, Камчатський  —до 60 см; низькі — Золотистий, Двоквітковий, Скромний, Сизий, Понтійський – до 30 см), а й за розміром квітки (до 6 см — Імператорський, Золотистий; до 4 см — Шаховий, Камчатський; до 2 см — Персидський, Двоквітковий, Сизий, Голкоподібний, Скромний), навіть за кількістю квітів на квітконіжці (поодинокі — Золотистий, Сизий, Скромний; подвійні — Камчатський, Шаховий, Голкоподібний, Радде; більше ніж дві квітки – Персидський, Імператорський, Російський, Двоколірний). Також бувають рябчики одноколірні (Сизий, Персидський, Скромний, Споріднений, Кавказький), двоколірні (Золотистий, Голкопелюстковий, Імператорський, Двоколірний, рябчик Михайловського) та так звані «шахові» (Шаховий, Російський, Камчатський, Уссурійський). 

Рябчик перський

Рябчик перський. Високорослий азіатський вид. Напрочуд елегантна рослина заввишки 60–100 см. Суцвіття нагадує вертикальний конус, щільно всипаний розкритими квітами та бутонами, на його верхівці розквітає до 30 пурпурових квіток, в деяких сучасних сортів – навіть 50! Надзвичайно красивий вигляд має поєднання темних, майже чорних дзвіночків на тлі блакитно-сизуватого листя.

 

Купити цибулини рябчика

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Гіацинт: квітка дощу для прикраси вашого саду
Квітка дощу — саме так у перекладі з грецької звучить назва цієї чарівної квітки. Посадка в саду, догляд та способи зберігання цибулин гіацинтів
Долина нарцисів
Є в Україні справжнє природне диво — ціла долина дикорослих нарцисів
Весняні первоцвіти у вашому саду
Створюємо квітковий рай
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Вирощування однорічних квітів з розсади

Рекомендовані товари!