Іржа груш на ялівці: дієві способи боротьби (журнал «СонцеСад» 3/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
05.09.2023

Ялівець часто уражається іржею. Як із цим продуктивно боротися, знає експерт «СонцеСаду» Володимир із Тернопільщини («Дід Кондрат»)

Іржа груші. Що це за хвороба

Іржа грушки належить до грибкових захворювань, які дуже легко впізнати на листі дерева. Його латинська назва Gymnosporangium sabinae сама говорить про його прикрість. Але, окрім яскравих барв, воно досить небезпечне, особливо у найважчій стадії. Розвиток гриба призводить до пошкодження та обпадання листя, плодів, пригнічення пагонів, і, навіть, до засихання дерева.

Із плодових культур вражає лише грушу. Звідси й назва захворювання. Однак для повного циклу розвитку іржі потрібен ще один господар – ялівець. У цьому основний секрет грибка.

Іржа груші на листках дерева

⌂ Фото: Іржа груші на листі дерева

 

Іржа груші та ялівець

Захоплення ялівцями на присадибних ділянках прийшло до нас у середині 90-х, коли українці почали активно їздити до Польщі на торги та привезли звідти традицію вирощування хвойних культур біля будинків та й самі саджанці. І не випадково! Деревця ці невибагливі у догляді, повільно ростуть і милують око різноманітними формами та барвами увесь рік. Але є одне але, як казав класик.

Разом із кущами та деревами із європейських розсадників приїхали до нас їх шкідники та захворювання. Звичайно, що іржа грушки у нас була й раніше, але її активне поширення по присадибних ділянках я поєдную із масовим захопленням декоративними хвойниками.

З початку весни іржа розвивається саме на ялівцеві, де на гіллі утворюються оранжеві желеподібні нарости із спорами. Потім вітер розносить їх на кілометри, а то й десятки кілометрів, у пошуках нової жертви – грушки. Спори проростають у листя у вигляді оранжевих плям, а до кінця літа з нижньої частини грушевого листочка з’являються «ріжки», схожі на повітряні корені. Листя обпадає, а гриб знову шукає собі жертву - ялівця. !!! Найцікавіше, що ні грушка, ні ялівець не здатні заразити самі себе! Для повного циклу потрібно обов’язково два дерева.

Причому саме ялівець виступає основним господарем для іржі. Зокрема, ялівець козацький, найбільш поширений на присадибних ділянках і у дикій природі – на схилах Говерли та й усіх Карпатських гір.

Щодо туї то вона, не дивлячись на належність з ялівцем до однієї родини Кипарисових, для іржі абсолютно неприваблива.

Іржа груші на ялівці

⌂ Фото: Іржа груші на ялівці

 

Як та чим обробляти ялівець і грушу проти іржи

Чим обробляти? – Фунгіцидом (препаратом проти грибків), на упаковці якого написано, що він дієвий проти іржі. Обприскувати потрібно 3-4 рази за сезон, в залежності від поширення захворювання. Але, найголовніше, що починати потрібно ранньою весною саме з ялівців! І в подальшому обробляти усі грушки й усі ялівці на ділянці. А ще краще – і в сусідів по периметру!

Насправді, я не є прихильником хімічних препаратів для обробки садів, але іржа – це той випадок, коли доцільно переглянути свої погляди. Можна, звичайно, спробувати щось малотоксичне, однак переконливих відгуків про ефективність таких методів я поки не зустрів.

Я спеціально переглянув інструкції до найбільш поширених на ринку фунгіцидів і, на жаль, тільки в деяких зустрів іржу. Якщо такого препарату Вам не трапиться, то візьміть для ранньовесняної обробки хоча б Хорус, а потім і Скор. Ще зустрічав інформацію про ефективність проти іржі препаратів на основі міді: Чемпіон, Медян Екстра або ж просто мідний купорос. Найкраще чергувати препарати різних груп.

Також маю досвід обробки грушок та ялівців фунгіцидом Тілт, але у нього термін очікування 40 днів (!), в малих пакуваннях не продається і призначений для боротьби з грибковими захворюваннями (в т.ч. іржі) зернових.

Захворювання прикре тим, що за сезон з ним справитися дуже важко, але можливо! Тут потрібна увага та обробки протягом усієї вегетації, щоб розірвати життєвий цикл паразита. 

Чи потрібно зрубувати ялівці – напевно, ні, враховуючи, що вони такі ж вихованці нашого саду, як і плодові дерева. І грибок вражає їх не менше, ніж грушки. Єдине, що обсипанням плодів вони нам про свою хворобу не можуть сказати.

На захист ялівців скажу, що спори іржі дуже легкі й вітер розносить їх на величезні відстані. Тому не факт, що причиною захворювання грушок є саме Ваші ялівці.

Захищайте свої дерева! Успіхів та щедрих врожаїв!  

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2023 

Купити засоби захисту від хвороб рослин

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Біопрепарати для захисту картоплі
Серед хвороб найбільшої шкоди картоплі завдає фітофтороз, а з-поміж шкідників — колорадський жук.
Ялівці в ландшафтному дизайні (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Які сорти ялівцю як краще використовувати у ландшафтному дизайні, розповість наш експерт
Хвороби плодових культур та їхній захист (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Надзвичайно важливе значення має турбота про здоров’я плодових і ягідних рослин, зокрема про захист насаджень від хвороб. Як це робити, знає та ділиться досвідом Світлана Градченко, с.н.с. Інституту садівництва НААН України
Поширені хвороби овочевих культур (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Щоб отримати щедрий урожай овочів, треба знати особливості їх вирощування, шляхи поширення хвороб і способи захисту
Як боротися з личинкою хруща: народні методи
Як завдати цій комасі нищівного удару та попрощатися з нею надовго? На допомогу прийдуть безпечні та перевірені роками народні методи
Як боротися з мурахами (народні методи)
Мурахи в саду є досить поширеною проблемою. Вони не тільки ускладнюють відпочинок, а й шкодять посівам, особливо овочевим і декоративним рослинам. Тому краще від них позбутися. Що найкраще підходить для боротьби з мурахами в саду? Перевірте наші способи!
Зніміть це негайно, чи як боротися зі слимаками
На ваш врожай поклали око маленькі повзучі «гості»? «СонцеСад» розкаже, як позбутися непроханих ненажерливих «причеп» на вашій дачній ділянці
Ялівець та його види: застосування у ландшафтному дизайні
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, як виглядає ялівець різних видів і яким чином ця декоративна рослина зможе прикрасити будь-який куточок біля будинку
Топ-новинка — інсектицид «STOP Жук»
Новий препарат для боротьби з основними шкідниками саду та городу

Рекомендовані товари!

Саджанець Ялівець звичайний Gold cone

У наявності

Саджанець Ялівець звичайний Gold cone (ОКН-199)

238грн.

280грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони конічний
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт

У наявності

Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт (ОКН-1586)

76.5грн.

90грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони подушкоподібний
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Ялівець середній Mordigan Gold

У наявності

Саджанець Ялівець середній Mordigan Gold (ОКН-2964(5-7,5л))

272грн.

320грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Саджанець Груша Улюблениця Клаппа

У наявності

Саджанець Груша Улюблениця Клаппа (ОКН-2498(2-4л))

320грн.
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання літній (ранній)
Смак солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 150-250 г