Картопля уражається різними інфекційними (грибковими, бактеріальними, вірусними тощо) та неінфекційними хворобами, що знижують її врожайність у середньому на 25%. Як її врятувати від головних ворогів, «СонцеСаду» розповів Олексій Богач, агроном та провідний спеціаліст ТОВ «Біо Центр».
Серед хвороб найбільшої шкоди картоплі завдає фітофтороз, а з-поміж шкідників — колорадський жук.
Боротьба з колорадським жуком, найпоширенішим і небезпечним шкідником картоплі, — нагальна потреба. Найбільшої шкоди їй завдають личинки жука, які інтенсивно пожирають листя (25 личинок можуть знищити 50% листкової поверхні куща).
Інтегрований захист картоплі від колорадського жука передбачає насамперед систему агротехнічних заходів, що обмежують його чисельність.
До таких заходів належать:
⌂ Фото: Серед шкідників найбільшої шкоди картоплі завдає колорадський жук
Хімічний захист картоплі від колорадського жука проводять у період відродження личинок, який зазвичай збігається з фазами бутонізації та цвітіння картоплі. Їх знищують одно-дворазовим обприскуванням картоплі розчинами інсектицидів. Через тиждень (або після дощу) картоплю обстежують, щоб встановити, чи потрібна повторна обробка. Для запобігання розвитку в шкідників стійкості до будь-якого інсектициду треба чергувати застосування різних (фосфорорганічних, хлорорганічних, перітроідних і біологічних) препаратів.
Щоб менше ущільнювати ґрунт під час проведення хімічних обробок картоплі, доцільно застосовувати підвісні обприскувачі (ПОМ-630, ОН-400) або широкоохоплювальні (ОП-2000). Норма витрати робочої рідини — дві-три літри на сотку
Якщо терміни обробки картоплі проти жука та фітофтори збігаються, ці роботи поєднують в одному обприскуванні, заздалегідь переконавшись, що засоби захисту не вступають у взаємодію.
У боротьбі з колорадським жуком перспективні екологічно чисті та не шкідливі для людини біопрепарати: Бітоксибацилін, ж - 50 мл/сотка; Актофіт, к.е. — 10 мл/сотка; Децімід, п. — 20-60 грам/сотка; Колорадо, з.п. — 50 грам/сотка.
Біопрепарати знижують плодючість самок, активність харчування і призводять до загибелі личинок молодшого віку. Застосовують їх як суспензію в ранкові та вечірні години, витрачаючи по два літри на сотку при наземному обприскуванні проти личинок першого-другого покоління (дві-три обробки через кожні шість-вісім днів після появи кожного покоління шкідника). У деяких випадках спільне застосування біопрепаратів із фунгіцидами та дуже малими дозами інсектицидів підвищує ефективність обробок.
Помітне ураження рослин фітофторою настає швидко — картопля може повністю «згоріти» за два-три дні. Уражаються листя, стебла й бульби, переважно в другій половині вегетації в роки з підвищеною вологістю і помірною температурою.
Ранні та ранньостиглі сорти набагато меншою мірою страждають від фітофтори. Перші ознаки захворювання — поява на нижніх листках у момент змикання бадилля буруватих мокрих плям. На нижньому боці ураженого листя утворюється білий наліт міцелію гриба. Наліт добре видно в дощову погоду або вранці при росі. З надземної частини рослини гриб із дощовою водою проникає в ґрунт і заражає бульбу. У бульбах фітофтороз проявляється як тверді, злегка вдавлені плями неправильної форми, забарвлені в бурий або свинцево-сірий колір.
Під час прибирання інколи важко розпізнати уражені фітофторою плоди, але за два-три тижні в сховищі при більш високій температурі ознаки хвороби досить помітні. Тому перед засипанням на зберігання (особливо у вологі роки) є потреба у двотижневому лежанні картоплі з обов’язковим перебиранням бульб.
⌂ Фото: Одна з перших ознак захворювання ⌂ Масова поразка фітофторозом
Захист картоплі від фітофторозу полягає в неодноразових, кожні 14 днів, профілактичних обробках плантацій, починаючи із фази бутонізації, баковою сумішшю Планризу (200 мл/сотка), Гаупсину (300 мл/сотка) і Триходерміну (300 мл/ сотка). У разі загрози повторення захворювання рекомендують провести дві-три обробки фунгіцидами системної дії: Акробат, МЦ, 69% с.п. — 200 грам/сотка; Ридоміл, МЦ, 72% з.п. — 250 грам/ сотка тощо.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ БІОПРЕПАРАТІВ ДЛЯ ЗАХИСТУ КАРТОПЛІ ВІД ХВОРОБ І ШКІДНИКІВ
Шкідники | Терміни проведення захисних заходів | Норма застосування препарату | Кількість обробок |
АЛЬТЕРНАРІОЗ, РИЗОКТОНІОЗ, ФІТОФТОРОЗ, ФОМОЗ, ФУЗАРІОЗ |
Передпосадкова обробка бульб - квітень-травень.
Регулярне (ЧЕРЕЗ ДВА ТИЖНІ ПІСЛЯ появи сходів) обприскування вегетуючих рослин — травень-липень.
Обробка бульб з обов’язковим просушуванням перед закладанням на зберігання — серпень-вересень. Захист бульби від прихованої інфекції |
ПЛАНРИЗ
ПЛАНРИЗ
ПЛАНРИЗ (5 мл) +
|
1
Не менше 5 (інтервал – 10-20 днів)
1
|
КОЛОРАДСЬКИЙ ЖУК |
Дворазове (ІНТЕРВАЛ — 7-10 ДНІВ) обприскування вегетуючих рослин проти кожного покоління шкідників. Захист рослин від личинкової стадії та імаго колорадського жука. | БІТОКСИБАЦИЛІН (ЗО мл / сотка) + АКТОФІТ (10 мл / сотка) |
2 обробки на кожне покоління шкідників |
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Олексій Богач, агроном та провідний спеціаліст ТОВ «Біо Центр»
Рекомендовані товари!