Як посадити картоплю, щоб був щедрий врожай

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.11.2022

Нині в Україні врожайність картоплі, на присадибних ділянках, ледь сягає 150 ц з га. Такі не втішні показники, в більшості випадків, ми звично списуємо на неврожайний рік, відсутність дощу або обман при купівлі посадкового матеріалу. З року в рік працюємо з думкою «чим більшу площу виділимо під картоплю, тим більший буде врожай», геть забуваючи про залежність врожайності від грамотного підходу до вирощування. Кожен господар бажає мати високий врожай (понад 400 ц з га), так давайте ж розберемося в задавнених, стандартних помилках.

Почнемо зі збору врожаю

Чомусь господарі починають готуватися до збору врожаю лише тоді, коли бадилля картоплі повністю висохло на всій ділянці до голих стебел. І щойно скосять бур’яни… одразу хапаються за плуги та лопати. Це перша з поширених помилок. Косити бадилля слід як мінімум за 10 днів до збору врожаю та прибрати його з ділянки.

Не рідкість і така картина: зібравши врожай до купи (білу, червону, жовту, рожеву — ранню, середньостиглу чи пізню картоплю), не витримуємо до 3 тижнів в темному приміщенні, а квапимося занести у підвал, де висипаємо все в одну купу. А на весні щиро дивуємося, що підчас перебирання та виносу картоплі так багато гнилі. А що ж ми робимо далі? За декілька днів, а інколи й за день до посадки, виносимо під хату чи у веранду, прямо в мішках, не прогріту та не яризовану, вироджену картоплю, яку висаджуємо в ґрунт аж на травневі свята, коли вже почались спекотні дні.

Дуже важливо не затягувати з терміном посадки. Забудьте про травневі свята — це вже пізно! Клімат на Україні змінюється до спекотного літа. Як тільки земля на ділянці прогрілася до 5 °C (це десь середина квітня) — пора висаджувати. При такій посадці картопля встигає накопичувати бульбоутворення до спекотного літа.

Посадку не потрібно згущувати. Міжряддя має бути як мінімум 60см, тому що на врожайність картоплі впливає фотосинтез листа — це сонце, повітря та вода. Чомусь завжди кращі врожаї у крайніх рядів, а всередині ділянки картопля менш врожайна. Чим більше сонця забирає лист картоплі, тим кращий врожай.

Слухайте наш подкаст «Картопля Гранада»

Період вегетації

Далі, у період вегетації, інтенсивно боремося з колорадським жуком, геть забувши про таку хворобу як фітофтороз, яка між іншим забирає чималу частину нашого врожаю. Всю цю картину доповнюємо повною неувагою до використання сидератів, а потім бідкаємося, що на городі хазяйнують дротянка, личинки хруща та процвітає хвороба нематода, яка спричиняє гниття картоплі під час зберігання. Запам’ятайте, сидерати — це оздоровлення та захист землі!

сидерати — це оздоровлення та захист землі

⌂ Фото: Сидерати — це оздоровлення та захист землі

Отже, звернімо увагу на чинники низької врожайності:

неякісний посадковий матеріал;
 неправильна підготовка, а часто і її відсутність;
 посадка на одній ділянці з року в рік (відсутність сівозміни);
 запізніла посадка;
 недостатній догляд під час вегетації;
 пізній збір врожаю (коли картопля набере в себе всі хвороби та віруси);
 нехтування використанням сидератів (жито, біла гірчиця, люпин, олійна редька);
 відсутність калібрування та озеленення насіннєвої картоплі з осені перед занесенням у підвал або весною за 3-4 тижні до посадки.

Запорука хорошого врожаю — це насамперед якісне насіння високої репродукції. Кожен городник повинен мати у своїй колекції як ранні, середньостиглі так і пізні сорти картоплі. Адже трапляються роки, коли добре родять ранні, а пізні гірше, або навпаки. У 2015 році у багатьох господарів (особливо у тих, хто садив картоплю пізно) пізні сорти показали невтішний результат.

Важливу роль відіграє після сходове мульчування картоплі соломою. Цей метод пригнічує бур’яни та прикриває землю від перегрівання. 

Якщо земля нагрілась більше, ніж на 30 градусів, то бульбоутворення припиняється. Як мінімум 2-3 рази, з інтервалом 10-14 днів, потрібно провести кроплення засобами від фітофтори. Як кажуть, хворобу краще запобігти, ніж лікувати. Перше кроплення одразу після підгортання картоплі, а потім, якщо дощова погода, то через 7-8 днів. За сонячної погоди — досить витримати інтервал 14 днів. Боріться із фітофторою — будете з врожаєм!

Важливу роль відіграє після сходове мульчування картоплі соломою

⌂ Фото: Важливу роль відіграє після сходове мульчування картоплі соломою

Важливу роль під час вегетації відіграє листове підживлення картоплі хоча б два рази за сезон. Для цього потрібно мати бочку. Бочку заповнюємо кропивою, чистотілом, додаємо коров’як, старе варення, заливаємо водою та витримуємо 1-1,5 тижня і цим розчином обприскуємо листя. На 10 л. розчину додаємо до 200 г. свіжого коров’ячого молока (тільки не з магазину). Молоко додаємо також при обприскуванні проти колорадського жука.

 

Оздоровлення картоплі

Оздоровлення картоплі — це спосіб різання картоплі на частини з одним або двома вічками та посадка картоплі розсадним методом. Спосіб різання картоплі на частини треба також застосовувати, коли ви придбали елітний дорогий посадковий матеріал в малій кількості. Для цього методу потрібно теж підготуватися з осені, тобто на картоплі, помитій, продезінфікованій та озелененій потрібно зробити поперечне по всій картоплі надрізання на глибину до 15 мм. Таку окільцьовану картоплину через 7-10 днів заносимо у підвал на зберігання (для початку спробуйте на пару картоплинах) все залежить від вологості у вашому підвалі.

Окільцювання картоплі

⌂ Фото: Окільцювання картоплі

Окільцювання картоплі робиться для того, щоб стимулювати проростання ростків по всій площині. Це властиво для картоплі великої фракції та з розміщенням вічок по всій поверхні картоплі. Для картоплі з розміщенням вічок тільки в головній частині метод окільцьовування на глибину 15 мм по екватору картоплі не дає позитивного результату. Можливо робити кільцювання картоплі при весняному виносі картоплі з підвалу, але лише за умови, що картопля не почала проростати у підвалі.

Спеціально для «СонцеСада» — Крутофіст Василь Васильович, аматор органічного землеробства

Купити картоплю найкращих сортів на насіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посадив і забув до осені (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Володимир із села Романівка (Тернопільщина), також вирощує вже декілька років картоплю під соломою, але його метод дещо відрізняється
Вирощування кімнатних томатів взимку
Варто купити насіння томатів і спробувати виростити помідори взимку у звичайних горщиках для квітів. Це захопливе заняття порадує вас своїм результатом
Як і коли висівати цукрову кукурудзу — секрети гарного врожаю
Кукурудза — доволі непримхлива рослина, однак деякі секрети висівання та вирощування має. Про це «СонцеСаду» розповів вінницький селекціонер, засновник компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк
Секрети поліського овочівника (журнал СонцеСад №4/2021)
Про особливості вирощування овочів на Чернігівщині журналісти «СонцеСаду» детально розпитували Ігоря Дугінова
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Які міндобрива вносити під картоплю
Мінеральні добрива: коли і в якій кількості вносити під картоплю
Як врятувати картоплю від жука й без хімії
Боротьба з колорадським жуком щороку більше забирає сили. Кількість обробок збільшують, концентрацію хімікатів, а користі мало

Рекомендовані товари!