Як і хліб, картопля ніколи не приїдається. Без картопляних страв зазвичай не обходиться жодне свято. А скільки смачних страв готують з неї — і не перелічити всіх. Не дарма, у нашого населення вона завжди вважалася «другим хлібом».
А ще це досить калорійний продукт, який багатий вуглеводами і вітамінами. Щоб увесь рік цей смачний овоч був на столі і радував вас, ще восени потрібно потурбуватися про купівлю або заготівлю власної якісної картоплі на зиму. Але в процесі зберігання можуть виникнути проблеми, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі. Мова йде про найпоширеніших шкідників та хвороб цієї культури.
Чорна ніжка відноситься до бактеріальних хвороб. На бульбах чорна ніжка в більшості випадків починається з почорніння столонного кінця, яке розповсюджується в центральну частину бульби. Уражена м’якоть перетворюється в м’яку слизисту масу чорного кольору з неприємним запахом. Бульби стають легкими, шкірка їх стає темнішою.
⌂ Фото: Чорна ніжка
Парша звичайна також бактеріальна хвороба. Уражуються переважно бульби, рідше столони та коріння. Спочатку на бульбах з’являються невеликі бурі плями, котрі потім розростаються з утворенням язв та наростів.
⌂ Фото: Парша
Фітофтороз картоплі — одна з найбільш поширених і шкодочинних хвороб культури, що обумовлює загнивання бульб при зберіганні. Ураження хворобою проявляється в погіршенні якості картоплі, зниження схожості, втрат майбутнього врожаю та при зберіганні.
⌂ Фото: Фітофтороз картоплі
Зберігання картоплі із значною кількістю фітофторних бульб може спричинити втрату всієї партії. На бульбах утворюються злегка вдавлені, тверді буровато-сіруваті плями, що проникають в м’якоть бульби у вигляді ржаво-бурих нерівних некрозів.
Суха фузаріозна гниль — хвороба зберігання. Особливо шкідливі для картоплі різкі коливання температури та вологості в сховищах. Втрати бульб при зберіганні можуть сягати 10–15%. На бульбах з’являються сірувато-бурі, злегка вдавлені плями, м’якоть під ними стає рихлою та набуває буруватого забарвлення, в ній утворюються пустоти, заповнені пухнастим білим, жовтуватим або червонуватим міцелієм гриба.
⌂ Фото: Суха фузаріозна гниль
Крім того, негативно впливає на якість зберігання — пошкодження бульб шкідниками: дротяник залишає дрібні круглі отвори, а личинка травневого хруща — великі борозенки, заповнені ґрунтом, що в подальшому може призвести до загнивання таких бульб.
Завжди приємніше чистити картоплю велику, тому і купувати ми намагаємося якнайбільшу. Проте, щодо поживних речовин, то якраз в середній і дрібній картоплі їх більше.
Згадуючи літній смак молодої картоплі, хочеться, щоб і взимку у нас на столі з’являвся цей ароматний гарнір із зеленню та маслом. Тому при виборі, ми іноді віддаємо перевагу картоплі з тонкою шкіркою, що лущиться. І дарма. Адже така шкірка — перша ознака того, що коренеплоди не дозріли, а значить і зберігатися довго не будуть. У зрілої картоплі шкірка товща і гладка, без лущень.
Перед покупкою великої кількості картоплі для зимових запасів, поцікавтеся — вона полежала після викопування чи привезена прямо з поля? Якщо картопля тільки що викопана, швидше за все лежати вона довго не буде. Перед закладкою на тривале зберігання картоплі, потрібно пройти лікувальний період 2–3 тижні.
Смак картоплі залежить не тільки від сорту, але і від ґрунту, в якому вона вирощувалася. Дуже смачна картопля, вирощена на піщаному ґрунті. Вона крохмалиста, розсипчаста і ароматна. А ось у вирощеній на торф’яниках картоплі підвищена частка азотних добрив, які не тільки погіршують її смак, але і знижують користь.
Різняться сорти також і за використанням: для варіння, смаження та універсального використання. Картопля, зокрема таких сортів, як Світанок київський, Левада, Мирослава, Повінь, Слаута та інші, має підвищений вміст крохмалю, розсипчаста, тому підходить для варіння або запікання в духовці. Сорти картоплі Слов’янка, Серпанок, та інші не розварюються, тому підходять для картоплі-фрі та салатів Хортиця, Солоха. Відповідно, при заготівлі на зиму необхідно орієнтуватися на свої кулінарні вподобання і заготовляти декілька сортів відповідно.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував М. Фурдига, к-т с.н., зав. лабораторією Інституту картоплярства НААН України
Рекомендовані товари!