Картопля: сорти для найсмачнішого пюре

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.02.2020

Їх створюють на найдавнішій в Україні дослідній станції, де картоплю вивчають майже сторіччя.

Дорога довго звивається між селами й полями, доти не закінчується біля будівель Поліської дослідної станції ім. О. Засухіна Інституту картоплярства НААН України. Тут усе дихає історією: і одноповерхові будиночки початку ХХ сторіччя, і гурт товстенних сосен посеред двору. Можливо, тепер, із огляду на віддаленість від магістральних шляхів, для станції обрали би більш зручне місце. Однак 1912 року, коли перед Київським губернським земством постало питання, чи зможуть місцеві піски прогодувати населення, для наукової установи облюбували околицю села Федорівки нинішнього Малинського району Житомирської області.

Очільником призначили 29-річного Олексія Засухіна. Перший керівник, чиє ім’я станція має від 1923 року, був справжнім ентузіастом. Здається, ця традиція відданості дослідній сільськогосподарській справі не полишала працівників станції всі роки її існування. І під час Великої Вітчизняної війни, коли вони рятували картопляний селекційний матеріал, завдяки чому після визволення за короткий термін було створено шість сортів, і в непрості 1990-ті, і нині, коли українська наука, порівняно із закордонною, і далі фінансується вкрай погано, тому городники й фермери досі хапають розрекламовані іноземні сорти, не усвідомлюючи, що наші — і врожайніші, і стійкіші до місцевих хвороб і шкідників. Може, хоча б проблемний поточний сезон, коли в червні картопляні ділянки випалювало сонце, а від липня заливають дощі, доведе селянам і промисловцям перевагу вітчизняних сортів?

Жодного року без нової картоплі

Наші співрозмовники — поліські ентузіасти сучасної доби: селекціонер із 50-річним досвідом, кандидат сільськогосподарських наук Василь Сидорчук, завідувач лабораторії селекції станції, кандидат сільськогосподарських наук Наталія Писаренко та директор станції Віталій Старовойт.

На вулиці ось-ось знову піде дощ, а під високою стелею будівлі луною звучать голоси захоплених своєю справою людей. Попри фінансові перепони, технічні складнощі й погодні сюрпризи, невеличкий колектив станції, серед яких лише три селекціонери, щороку створює по кілька сортів. 

Віталій Старовойт

– Селекцію картоплі на Поліській дослідній станції розпочато 1929 року. За ці дев’яносто років створено 70 сортів, 54 із-поміж яких увійшли до Державного реєстру України, — по-директорськи лаконічно звітує Віталій Борисович. — Останніми роками до реєстру додано надранні Взірець і Радомисль, ранні Базалію і Вигоду, середньоранній Авангард, середньостиглі Предславу та Олександрит.

Звісно, ми цікавимося, що викликало їх появу на світ?

– Південь України, як правило, вирощує ранні сорти, до того ж хоче світлий м’якуш бульб, Захід – середньопізні, віддаючи перевагу жовтому м’якушу. Хтось хоче картоплю з великим вмістом крохмалю, щоб бульби добре розварювалися, хтось через діабет, навпаки, шукає таку, щоб крохмалю було менше. Але найчастіше люди ставлять головне запитання: «А чи смачна ця картопля?» Аби догодити всім, працюємо в різних напрямах, – розповідає керівниця лабораторії селекції Наталія Писаренко. – Низький вміст крохмалю у сортах Базалія, Вигода. Любителям жовтого м’якуша пропонуємо Іванківську ранню, Взірець, Предславу, білого — Сингаївку, Чарунку, Летану, Дубравку.

⌂ Наталія Писаренко

За словами Наталії Василівни, широку популярність здобув урожайний сорт із рожевими бульбами — Іванківська рання (2015 р.). Відзначається стійкістю до погодних стресів, посухи, картопляної нематоди ранній, придатний для всіх зон вирощування Взірець (2019 р.). Високу урожайність, особливо на зрошуваних землях, демонструє великобульбовий, стійкий до картопляної нематоди сорт Базалія (2019 р). Він добре й довго зберігається. Цей сорт рано формує бульбу, через що під час сортовипробування його перевели з групи середньоранніх до ранніх. Вміст крохмалю становить лише 10%. Ранньостиглий великобульбовий сорт Вигода (2018 р.) відзначається добрими смаковими якостями, стійкий до раку картоплі та вірусних хвороб. Середньорання Дубравка є стійкою до раку картоплі, дуже смачною і лежкою. Стійка до стеблової нематоди й середньостигла Сингаївка (2015 р.), а її білий м’якуш із високим вмістом крохмалю має відмінні смакові якості і добре розварюється.

Доброго слова гідний і середньостиглий сорт Предслава (2017 р.) — багатобульбовий, висококрохмальний, посухо- й нематодостійкий. Назви сортів завжди мають свою історію, а Предслава — навіть трохи незвичну. Сорт отримав ім’я давньоруської княжни на честь... української співачки Ніни Матвієнко. Василь Сидорчук ще замолоду, почувши голос Ніни Митрофанівни по радіо, став палким прихильником її таланту. Одного разу співачка приїжджала до Федорівки на свято й селекціонер навіть радився із нею, як назвати сорт. А надихнувшись спілкуванням, назвав Предславою, як символ рідної землі, багатої на видатні особистості.

Усі сорти картоплі Поліської станції підходять для всіх зон вирощування. Виняток становить Південь України. Там краще садити надранні й ранні сорти. Як виняток — середньоранні. Висока температура швидко забирає із ґрунту вологу, рано формує на бульбах щільну шкірку. За температури ґрунту 28 градусів розвиток цієї культури припиняється. Дощі чи поливання можуть його відновити, але призведуть до розтріскування бульб.

Неперевершена Поліська рожева

⌂ Василь Сидорчук

– Який ваш найулюбленіший сорт? — запитую Василя Сидорчука, співавтора 48 сортів, занесених до Державного реєстру України.

– Поліська рожева.

Сорт і справді унікальний. Створений у 1970-ті роки, він тримався у виробництві тридцять років поспіль. Вирощували його в Україні, Білорусі й Росії, аж до Камчатки. «Вийшовши на пенсію», цей середньопізній сорт із рожевими бульбами й білосніжним м’якушем, стійкий проти фітофтори, став «батьком» для низки нових сортів.

Ще однією легендою поліської селекції може стати ранній Тирас. Створено його 2004 року. Красивий, урожайний, комерційний, придатний для всіх регіонів вирощування, стійкий до раку та вірусних хвороб, він добре зарекомендував себе й готовий посунути навіть «іноземців», наприклад голландську Рив’єру.

– Те, що українські картоплярі й досі прагнуть вирощувати закордонні сорти, не може не ображати, — зізнається Наталія Писаренко. — А вітчизняні не гірші. Хоча б тому, що пристосовані до місцевих умов вирощування, менше хворіють. Водночас ми не проти іноземних сортів. Часто використовуємо їх у селекції. Наприклад, Радомисль створено із залученням Тирасу та гібриду картоплі німецької селекції.

– Картопля — культура пластична. Вона ростиме будь-де, але на кожному ґрунті проявить себе інакше — і за урожайністю, і за смаком. Навіть якщо інший ґрунт — за сусідським парканом. Тому господар, аби мати гарантований урожай здорових бульб та догодити своїй родині, має садити не менше трьох сортів і вибирати ті, які придатні для нього найбільше, — радить Василь Сидорчук. — Через певний період, щоб уникнути «старіння» сортів та оздоровити ділянку, варто поміняти їх на інші. Якщо в Карпатах, приміром, це можна робити через 10 років, то в центрі України — через 4–5, а на Півдні — щорічно. Вибираючи нові сорти, треба розуміти, що розварну смачну картоплю для «кумачки», як називають пюре місцеві жителі, можна знайти лише серед вітчизняних. За кордоном їх створюють переважно салатного типу.

Олена СУХОРУКОВА

 

 

 

Коли садити, знає вишня

Василь Сидорчук, вирощуючи ранню картоплю для власної родини, робить так. Пророщені бульби ранніх сортів Радомисль, Взірець, Тирас або Слаута садить наприкінці березня — на початку квітня. Як тільки з’явилися проростки, кладе на поверхню ґрунту спанбонд і тримає його там, поки не мине загроза приморозків. На день відкидає. На початку червня родина Сидорчуків їсть молоду картоплю.

Середні й пізні сорти зазвичай садять наприкінці квітня — на початку травня. «Садіть не за календарем, а коли цвіте вишня, — поділився багаторічним народним спостереженням директор Поліської станції Віталій Старовойт. — Урожай гарантовано, адже дерева краще за людину відчувають баланс природних сил».

Відео «Маверік. Ідеальна картопля фрі». Розповідає Сергій БОРОДАВКО, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:

Відео «Королева Анна. Картопля з королівським характером». Розповідає Ігор Завадський, директор компанії-виробника картоплі «Солана Україна»:


Купити найсмачніші і найурожайніші сорти картоплі можете тут

Читати ще:

Найкраща для дерунів – Гренада!
Фестиваль дерунів у Коростені
Картопля: сорти для найсмачнішого пюре 
Картопля — найкраща серед найкращих

Вирощуємо ранню картоплю

Як врятувати картоплю від жука надійно й без хімії?Чим вигідна Вигода?
Вигода – найсмачніша смаженою

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram