Саджаємо картоплю… під соломою (журнал «СонцеСад» 3/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.08.2022

«Традиційний спосіб садіння картоплі, який споконвіку використовували наші бабусі з дідусями, відходить у минуле. До цієї справи треба братися з усмішкою та запалом, а не йти як на муки», — вважає господиня Тома Лендел. Жінка вирощує різні культури, тому й не має часу клопотатися біля картоплі.

Вона разом із чоловіком перепробувала різні технології, щоб отримати рясний урожай. Однак на Закарпатті неродючі чорноземи на городах, тому картопля зазвичай або не родила, або виростала дрібною. І ось у 1999 році сім’я вирішила піти напролом — посадити бульбу під соломою. Сприйнявши цей метод скептично, вони й гадки не мали, що зовсім скоро радитимуть його й сусідам.

«Дуже сміялися, коли в серпні взяли відеокамеру та зняли, як чоловік розгрібав граблями солому й діставав звідти картоплю. Не вірили!» — згадує Тома Лендел.

Слухайте наш подкаст про найкращий метод вирощуванні картоплі в неродючих ґрунтах. Це — посадка її під соломою. У цьому переконалася сім’я Томи Лендел із Закарпаття:

Тома Лендел на своїй незвичайній грядці

⌂ Фото: Тома Лендел на своїй незвичайній грядці

 

Садіння картоплі під сіном

Жінка ділиться тонкощами такого садіння: «Навесні (у квітні) на некопану невисоку грядку, огороджену шифером (щоб солома не розліталась), треба розкласти картоплю. Ширина — 1,10 м, довжина — 12 м. Робимо таких грядочок, скільки забажаємо. Товстим шаром соломи накриваємо. Поливаємо лише тоді, коли дуже спекотне літо, відразу зі шланга. Картопля сходить на десять днів пізніше, ніж за традиційного способу, тому висаджувати рано — невигідно, краще — в теплиці. Сходить такими тоненькими паростками, як павутиночки».

Садіння картоплі під сіном

⌂ Фото: Садіння картоплі під сіном

 

Коли можна збирати?

«Розкрили солому — вибрали більші картоплинки, знову прикрили соломою. Ми вибираємо її на Свято Іллі (2 серпня) або після Петра (12 липня). А потім заглядаємо ще 3— 4 серпня та наприкінці жовтня вибираємо молоду картопельку, вже менший урожай, але є.

Ми помітили, коли молода картопля починає рости, то може наполовину заглибитися в ґрунт. Збирали, як поросятка, велику. Але рік на рік не випадає.

Одного разу вже восени вирішили посадити часник. Хотіли викинути солому та взятися до висаджування. То вже було 1 грудня, сніг залітав. Чоловік згріб солому, й пощастило зібрати ще ящик картоплі. Не знаємо, як так вродила!» — розповідає жінка.

Збір врожаю картоплі

⌂ Фото: Збір врожаю картоплі

 

Картоплю варто прогрівати

Цю культуру нічим не обробляють. Прогрівають із кінця січня та весь лютий: ставлять ящики на два поверхи в літній кухні на освітлене місце. Картоплини пускають відростки та набираються світлової температури краще на підвіконні, ніж лежачи в землі схованими.

 

Шкідники картоплі

 «Колорадського жука нема масово. Це однозначно. Я вважаю: так є тому, що солома підпріває, а шкідникам цей запах не до вподоби. У нас торік була грядка з редькою, дайконом. Щось посходило, щось — ні. Ми тієї весни на грядку з редькою розклали картоплю. І уявіть: жодного колорадського жука на всю картоплю! Наступного року повторили (сіють зазвичай від 15 липня до 1 серпня). Жодного! Цікаво, що під цією соломою редька вилізла. Редька цвіте, жук не лазить!» — вражено розповідає господиня.

Картопля під соломою — для лінивих

⌂ Фото: Картопля під соломою — для лінивих

 

Спосіб для лінивих

Господиня жартує: «Цей метод для лінивих. До таких належу і я. Страшенно не люблю працювати, тільки насолоджувалася б!

Завдяки соломі ми картоплю не полемо та не підгортаємо. Це було б цікаво й для східних регіонів, де cпекотно».

Пані Тома радить усім спробувати посадити нетрадиційним методом, бо тоді можна смакувати молодою картоплею навіть у жовтні, коли інші про неї можуть уже забути!

Купити картоплю найкращих сортів на насіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Технологія посадки найкращих сортів картоплі
Від яких факторів залежить не тільки ширина міжряддя картоплі, а й загалом її урожайність. Порадить науковець Віталій Пахольчук
Як підготувати ґрунт восени під картоплю
Що треба робити після збирання картоплі, аби наступного року її вродило ще більше? Про це — наша розмова з Григорієм Богачем, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР».
Нова технологія садіння картоплі
Подружжя фермерів із півдня України садить картоплю для власного споживання та на продаж, тоді як перший урожай на цих територіях починають збирати
Чорний Либідь та Зоряна — сорти картопля стійки до виродження та хвороб
Вітчизняні сорти картоплі Чорний Либідь та Зоряна набувають популярності. Чому саме? Читайте в статті
8 топсортів, які просяться на ваші грядки
Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. Прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Полив картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу

Рекомендовані товари!