Це головне правило вирощування усіх культур. Бо на багаті врожаї можна сподіватися лише за правильної і завчасної підготовки до їх вирощування. Що треба робити після збирання картоплі, аби наступного року її вродило ще більше? Про це — наша розмова з Григорієм Богачем, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР».
⌂ Фото: Григорій БОГАЧ, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР»
— Перш ніж поговорити про підготовку ділянки після збирання врожаю картоплі, варто зважити всі «за» і «проти» її вирощування протягом кількох років на одному й тому самому місці, чи не так?
— Безперечно. Не бажано вирощувати картоплю «по картоплі», тим паче одразу наступного року. Найкраще це робити в сівозміні, коли картопля повертається на своє місце через шість–сім років. Поясню чому.
По-перше, бульби картоплі дуже активно вбирають поживні речовини з ґрунту (за доброго догляду можна зібрати врожай 200 кг із сотки), тому треба дати землі відпочити від такого «завзятого гостя».
По-друге, картопля залишає після себе дуже багато інфекцій у ґрунті, а також охочих нею поласувати шкідників.
Тому у всякому разі треба добре прибрати ділянку після вирощування цієї культури: не залишайте клубнів у землі (особливо пошкоджених чи уражених хворобами), винесіть подалі картоплиння — спаліть його, коли підсохне, а ще краще — викиньте у компостну яму, пересипавши шари азотним добривом, щоб це все швидше розкладалося. Найкраще з цією метою використовувати селітру та карбамід.
Потім щільно накрийте все плівкою, на ній з’являться випари «потіння» ботвиння, що й означатиме, що рослинні рештки почали розкладатися. Однак я розумію, що досягти таких ідеальних умов сівозміни не завжди вдається на присадибних ділянках — через їхні невеликі площі.
⌂ Фото: Сіємо гірчицю після збору врожаю картоплі
— Якщо не висаджуємо картоплю «по картоплі», що радите вирощувати замість неї наступного року?
— Швидше скажу, чого висаджувати не варто — томати, виноград, всі пасльонові культури. А з-поміж решти культур кожен господар нехай вирішує, що йому потрібно. Головне — правильно обробити ділянку після збирання врожаю картоплі. Якщо вона велика й ви займаєтеся масштабним вирощуванням городніх культур, тоді площу бажано зорати.
На невеликій присадибній ділянці навряд чи це хтось робитиме. А ось висіяти сидерати треба незалежно від розміру площі. Якщо ваша кліматична зона щедра на вологу — добре зійде люпин, гречка, гірчиця, можна посіяти вікосуміш, а глибокої осені сидерати переорюють. Найважливіший момент — наявність достатньої вологи, бо якщо опадів не буде, сидерати не дадуть потужного приросту, а отже й ефекту. Так само часто як сидерат використовують жито — воно швидко росте, якщо високе, його можна прикатати, а якщо невисоке — просто притиснути до землі. В обох випадках потім жито перекопують — вийде добре органічне добриво, поліпшиться структура ґрунту (він стане легшим).
Відео: Фахівчиня Оксана Олейнюк-Пухняк поділилась практичними порадами для городників
З відео ви дізнаєтесь про таке: як легко запам’ятати сівозміну для свого городу, чому не потрібно позбуватися равликів у саду, як правильно проводити органічне підживлення грядки, що за «чарівна бочка», яка виручає городників і як виглядає здоровий ґрунт.
— Чим удобрювати таку грядку?
— Одразу попереджу: не варто додавати в ґрунт до чи після картоплі торф, бо він його закислює, а грибкові захворювання, які охоче вражають картоплю, дуже полюбляють кисле середовище. Краще додайте добре перепрілого коров’ячого перегною. Це можна зробити й восени, і навесні, залежно від того, коли переорюватимете чи перекопуватимете ділянку. Також восени можна удобрити грядку сумішшю азоту, фосфору та калію (в рівних пропорціях). Або ж навесні, під час садіння картоплі, додавати її безпосередньо в лунки.
⌂ Фото: Вносимо міндобриво під картоплю восени
— Нині багато дискусій щодо того, на яку глибину перекопувати ділянку
— Найбільш перевірений спосіб — на 32 см. Хоча сьогодні є багато варіантів садіння — у лунки, під плужок, під лопату. Є цікава технологія — я її називаю голландською, коли три картоплини висаджують в одне гніздо на відстані 15 см (трикутником), а відстань між рядками — 70 см. Таким способом, за умови доброго поливання й поживного легкого ґрунту, можна отримати відро картоплі з одного гнізда.
Картопля дуже любить вологу — кілограм бульб потребує 200 л води! Це не означає, що її треба поливати постійно. Можливо, будуть щедрі дощі. Але вони дадуть ефект лише тоді, коли випадатимуть вчасно для цієї культури. Бо картопля потребує багато вологи, коли вона сходить і активно набирає зелену масу, а також коли починає формувати клубні.
Тому коли природні умови такий графік порушують, потрібні два-три поливання. Разом із поливаннями можна удобрювати — зазвичай для цього використовують нітроамофоску.
— Якщо картоплю вразила фітофтора, чи варто вдатися до додаткових методів обробітку ділянки після збирання врожаю?
Передусім ретельно зберіть із грядки всі бульби (до найдрібніших!) і рослинні рештки. Потім можна внести в ґрунт біопрепарати — Триходермін, який стримує розвиток фітопатогенів грибного походження, Планріз — помічник при бактеріальних ураженнях (цей препарат розробили білоруські вчені проти парші картоплі, яка значно знижує врожайність культури та якість врожаю). Згадані препарати годяться для обробітку грунту й насіннєво-посадкового матеріалу (напередодні висаджування). Посадковий матеріал можна просто обприскувати — тоді витрати препарату значно зменшуються (літр на 100 л води). А можна вмочувати бульби в розчин перед висаджуванням (і одразу виймати). Якщо вже допустили, що хвороба «косить» картоплю — вдайтеся до хімічних засобів боротьби з нею. Але вони мають бути рекомендованими для використання на присадибних ділянках.
Рекомендовані товари!