На запитання наших читачів щодо вирощування картоплі відповідають Сергій Бородавко, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес», Роман Ільчук, завідувач сектору картоплярства Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, доктор сільськогосподарських наук, та Ігор Шкурко, керівник НВО «Чернігівеліткартопля».
У важливій справі дрібниць нема. Бо саме вони стають каменем спотикання на практиці. Для прикладу, порадила сусідка замочувати картоплю перед висаджуванням у протруйниках, а ви думаєте: як же потім їсти її? Викопали бульби восени, а вони з пустотами всередині. І гадаєте: чому, що зробили не так? Щоб не марнувати часу на сумніви, ознайомтеся з порадами наших експертів, які знають про всі таємниці картоплі.
– Бульби якого кольору найкраще вибрати для висаджування?
– Сьогодні з’явилися сорти картоплі, шкірка яких має різноманітні кольори: ніжно-рожевий, насичено-малиновий, фіолетовий або традиційний жовтий із різними відтінками. Але таке розмаїття зовнішньої краси – переважно принада для очей. Людям подобається «веселковість» бульб, тому й мода на кольори щороку змінюється. До того ж на червоній шкірці менше видно вади: сліди парші, позеленіння або ранки, завдані бульбам під час збирання. У домашніх умовах, обережно користуючись лопатою, можете милуватися чи всім спектром веселки, чи своїм улюбленим кольором, чи тим, що в тренді в сусідів.
– Чи залежить смак картоплі від кольору м’якоті?
– Ні, на смак впливає вміст крохмалю та інших сухих речовин. Колір може вплинути тільки на ваш апетит привабливим виглядом страви. Якщо смажити білу картоплю, вона буде світлою, жовта набуде золотистого відтінку. Яка вам подобається більше, таку й вибирайте.
Відео «Картопля Орла: ідеально розварюється!». Розповідає Сергій Бородавко, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:
Відео «Картопля Електра: заряджена на врожай!». Розповідає Сергій Бородавко, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:
Відео «Маверік. Ідеальна картопля фрі». Розповідає Сергій Бородавко, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:
Слухайте наш подкаст «Картопля Гранада»
– Чи треба замочувати бульби в препаратах проти шкідників напередодні висаджування?
– Краще обприскувати посадковий матеріал Престижем, препаратами Селест Топ та Круїзер. Вони вбиватимуть усіх шкідників картоплі (дротяників, колорадських жуків, травневих хрущів) приблизно впродовж 70–80 діб. Потім їхня дія послаблюється, але цього періоду вистачить, щоб стримати основні хвилі нашестя молодих ненажер. Обприскувати посадковий матеріал треба безпосередньо перед висаджуванням, розклавши цілі бульби на плівці. Але в жодному разі не ріжте їх!
⌂ Фото: На городі найкраще використовувати перегній або мінеральні добрива
– Чим найкраще підживлювати картоплю, аби бульби виросли великими й здоровими?
– На городі найкраще використовувати перегній або мінеральні добрива, але мінімально. Якщо ж ідеться про потреби картоплі в різні періоди, можна застосовувати таку схему її підживлення: на першому етапі – фосфор (для розвитку кореневої системи), на другому – азот (для росту), на третьому – калій (для формування міцної шкірки й відмінних смакових властивостей бульб).
– Скільки років поспіль можна висаджувати картоплю одного сорту, аби не виродився?
– Виродяться сорти чи ні – залежить від температури, яку картопля набирає впродовж року. Що більше накопичує тепла, то швидше вироджується. Тобто це може статися як за рік чи два, так і впродовж п’яти-шести років. Якщо літо було спекотним, а восени зібрали дрібний урожай, це сигнал, що ваша картопля перегрілася в землі й уже не є придатна для вирощування наступного року, бо не отримаєте з неї максимального врожаю.
⌂ Фото: Суха гниль картоплі
– Чи є сорти, які не бояться сухої гнилі?
– Суха гниль – це переважно проблема ґрунтів, ніж сортів картоплі. Запобігти їй можна за допомогою внесення фунгіцидів. Також використовують здоровий насіннєвий матеріал. Тоді все буде гаразд.
– Чому в бульбах картоплі виникають пустоти та як цьому запобігти?
– Якщо помітили таку проблему, пам’ятайте, що після цвітіння рослин їх треба обробити бором. Тоді в бульбах не буде жодних пустот.
– Як уникнути позеленіння картоплі?
– Рекомендують трішки глибше садити бульби, щоб кущ мав куди розростатися, а картоплини не вилазили з «підземелля» на поверхню.
⌂ Фото: Найкраще зберігати картоплю у погребі
– Де найкраще зберігати картоплю?
– Звичайно, у погребі, але його ще слід добре підготувати до зими. Передусім обробити проти хвороб, які засіли в щілинах і тріщинах стін чи й на гладкій поверхні. Також підготуйте зручні ящички для зберігання картоплі або сітки, тоді картоплини зможуть провітрюватися й дихати.
Наступна важлива умова зберігання – оптимальна температура (+4–5°С, максимум +6°С), яка допоможе картоплі дожити до пізньої весни без хвороб і збереже більше посадкового матеріалу.
Рекомендовані товари!