Які міндобрива вносити під картоплю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.10.2020

⌂ Комплекс мінеральних добрив

Під час вирощування скоростиглих сортів картоплі в ранні терміни порізані частинки бульб можна пророщувати комбінованим способом. Роблять це так. Пророщування починають за 45-55 днів перед садінням. За 25-30 днів частинки розкладають у ящик на шар торфокришива або тирси завтовшки 5 см. Зверху садивний матеріал засипають таким самим шаром. Торф чи тирсу періодично змочують у воді або розчині суміші з добрив [на відро води - 20 г хлористого калію, 60 г суперфосфату і 15 г сечовини]. За таких умов виросте розсада заввишки 5-10 см із добре розвиненою кореневою системою.

У ряди шикуйся!
 
Висаджувати пророслу картоплю починають, коли ґрунт прогріється на глибині 10 см до + 7....+8˚С.Як правило міжряддя для більшості сортів продовольчої та насіннєвої картоплі мають становити 75 см. Важливою є й глибина садіння. Якщо занадто мілко (товщина шару ґрунту над бульбою - 5-8 см), картоплі бракуватиме вологи, особливо на південних схилах. Враховуючи, що останнім часом дощі випадають рідко, стебла картоплі ростимуть за рахунок запасів вологи та поживних елементів самої бульби — рослина ніби завмирає у розвитку і чекає дощів. І якщо бульба виявиться дрібною (30-40 г), вона може повністю висохнути, зморщитися і не прорости.
 
Глибоке садіння (на 15 см і більше) затримує розвиток сходів, зменшує корисний об'єм ґрунту для живлення рослин (коріння ж вгору не росте!) і сприяє глибшому заляганню бульбового гнізда. Якщо ґрунт «важкий»- відчуєте це власною спиною, добуваючи «залягання» врожаю , до того ж він наражає картоплю на більшу небезпеку ураження бульб такою хворобою як ризоктоніоз. Оптимальна глибина загортання насіннєвих бульб - 10-14 см на піщаних і супіщаних ґрунтах, 8-10 см — на глинистих. Також вона залежить від вологості ґрунту і розміру бульби. Якщо регулярно поливатимете рослини, нема потреби закладати бульби глибше, навіть якщо вони дрібні. Принаймні мілке садіння дає можливість бульбам (якщо вологи досить) краще прогріватися і проростати, а пізніше шар ґрунту над ними збільшиться завдяки підгортанню.
  Зважте й на те, що картопля - світлолюбна рослина. Затінені рослини витягуються, інтенсивність їхнього забарвлення слабшає, бульби формуються дрібними, врожайність знижується. Найкраще робити ряди для картоплі з північного заходу на південний схід - рослини рівномірно освітлюватимуться протягом дня, тому врожайність такої картоплі буде на 10-15% вищою (крохмалистість бульб - на 1-2%), ніж при іншому напрямку рядів.


⌂ Мінеральні добрива відіграють важливу роль у вирощуванні картоплі

Дорога ложка до обіду
 
Поживні й смакові властивості картоплі безпосередньо пов'язані із застосуванням добрив. Зокрема, вміст білка в бульбах без підживлення не перевищує 1%, а при правильному внесенні мінеральних добрив іноді досягає 2%. Для отримання щедрого врожаю і високої якості бульб добрива мають надходити до рослин вчасно, у потрібній кількості та відповідній формі. До 75% потрібного азоту, 66% калію і фосфору, 50% магнію рослини поглинають до цвітіння. Максимальний розвиток рослин відбувається при пропорції N:P:K:Mg = 1,1:1,0:1,5:0,5. Норми внесення мінеральних добрив залежать від кількості внесеної органіки і типу ґрунту. На дерново-підзолисті, суглинні й супіщані ґрунти слід вносити більше калію, ніж азоту і фосфору. На супіщаних загальну кількість усіх видів поживних речовин треба збільшити в 1,5 разу, порівняно із суглинками. На чорноземах збільшують частку фосфору. На торфовищах зменшують частку азоту і значно збільшують частку калію. На піщаних і супіщаних ґрунтах азот інтенсивно вимивається внаслідок випадання опадів, тому рослини погано розвиваються. Тож доцільно їх підживлювати, в тому числі й азотними добривами, проте це слід робити тільки до цвітіння, поки не зімкнуться міжряддя.

«УВАГА! ОПТИМАЛЬНО ВНОСИТИ КАЛІЙНІ ДОБРИВА ( ЗОКРЕМА, КАЛІЙНУ СІЛЬ) ВОСЕНИ, ФОСФОРНИХ І АЗОТНИХ(ФОСФОРНІ І АЗОТНІ) - НАВЕСНІ .»

⌂ Використання мінеральних добрив підвищує стійкість рослини

АЗОТ дуже впливає на ріст культури. Картопля поглинає азот протягом усього періоду вегетації, але найактивніше — коли висота стебел досягає 15-20 см (приблизно на 50-80-й день після висадження). А ось із початком бульбоутворення вміст азоту в бадиллі значно зменшується. Цей важливий елемент стимулює ріст і кущистість стебел. Коли його бракує, листки картоплі набувають світлого кольору, бадилля стає низьке, жорстке, з вертикально розташованим листям, внаслідок чого ризикуєте отримати низький врожай. Надлишок азотних добрив призводить до надмірного розростання бадилля, що також може знизити врожайність. Крім того, перевищення дози азотних добрив негативно впливає на якість бульб (колір під час смаження, вміст нітратів та посіріння).
КАЛІЙ. Картопля поглинає його у величезних кількостях уже за кілька тижнів після сходів. Однак у період максимального росту бадилля і після цього рослина споживає значно менше калію. Якщо бракує цього елемента, бульби довше формують шкірку, більш схильні до механічних пошкоджень і менш стійкі до хвороб. Та й на якість бульб це впливає негативно — вони швидко покриваються синювато-сірими плямами (під шкіркою). Коли бракує калію, листя на бадиллі стає, темно-зеленим, а також з’являються рудуваті плями.
МАГНІЙ. Хоча картопля потребує його небагато, їй важко засвоювати цей елемент (особливо за високої кислотності або незадовільної структури ґрунту), що призводить до зменшення періоду вегетації. Брак магнію найперше легко виявити на найстаріших листках , — між прожилками з’являються світло-зелені плями, а краї листка ще протягом певного часу зберігають природний колір. Потім листок між прожилками зовсім пожовкне і вкриється коричнювато-чорними цятками, згодом частина такого листка відімре. — Під час вирощування картоплі використовують такі добрива: азотні — сульфат амонію, сульфат амонію із захисним покриттям, карбамід, карбамід повільно діючий із регулятором росту рослин «Гідрогумат», калієва селітра, КАС; фосфорні — амофос, суперфосфат, амонізований суперфосфат; калійні — калій хлористий гранульований, калій хлористий дрібний, калій хлористий крупнозернистий, сіль калійна змішана; комплексні — нітрофоска азотно-сульфатна, нітроамофоска, «Кеміра» для картоплі, «Еколист», «Басфоліар», «Акварин» та інші, які також вносять як позакореневе підживлення в період вегетації рослин. — Рекомендовані норми мінеральних добрив на родючих ґрунтах (чорноземах) — N70-90, Р60-90, К80- 120, Mg30-45. На бідніших ґрунтах норму добрив збільшують до N90- 120, Р90-120, К120-150.

Відео «Королева Анна. Картопля з королівським характером». Розповідає Ігор Завадський, директор компанії-виробника картоплі «Солана Україна»:

ЦЕ ВІДЕО можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
ПІДПИШІТЬСЯ на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Придбати найкращі сорти картоплі можна тут

Придбати добрива можна тут

Читайте ще:
Озима картопля. Збирайте урожай у квітні
Як врятувати картоплю від жука надійно й без хімії?

Картопля — найкраща серед найкращих

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram