Найкращі сорти картоплі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.10.2021

Ніна Костишина з містечка Любара на Житомирщині вирощує на городі близько сотні сортів картоплі. Великий город за хатою Костишиних поділено на десятки ділянок на кожній щоліта росте окремий сорт. 

Скільки ж у вас загалом сортів росте? — цікавлюся в господині.

— Разом із чоловіком цієї весни посадили 80 сортів картоплі. А минулими роками бувало й 90, й 95! — розповідає Ніна Сергіївна. — Картоплю я купую на дослідних станціях, обмінююся з іншими активними картоплярами, тож у цьому розмаїтті сортів не гублюся, а добре знаю властивості кожного.

Загалом щороку висаджую навесні два-три нові сорти, тому картопляна колекція щоразу зростає. Вирощую і надранню, і ранню, і середньоранню, і пізню, а відтак мій город засівається вже в березні та «працює» до кінця літа.

Який серед сортів на вашому городі найбільш ранній?

— Навесні одним із перших у мене стартує надранній німецький сорт Моллі. Його саджу вже в другій декаді березня. Висаджую у ґрунт заздалегідь пророщені клубні, а зверху вкриваю агроволокном. Особливість цього сорту полягає в тому, що він... не цвіте. Натомість усю енергію витрачає на формування плодів. Цей сорт достигає дуже швидко — від сходів до збирання врожаю минає 32–34 дні. Отож, цими бульбами смакуємо вже на початку травня.

⌂ Фото: Картопля Джелі

Цікаво, а який поміж ваших сортів картоплі найпізніший?

— Це — Червона рута. Я висаджую її у звичний термін, після Великодня. Але період вегетації у цієї картоплі найдовший — аж 120 днів! Мені до вподоби те, що вона має високу стійкість до фітофтори, та й бур’яну майже нема — йому просто ніде рости поміж буйною зеленою масою.

Назвіть найкращі, на вашу думку, сорти, врожаями та смаковими властивостями яких найбільше задоволені.

— За багато літ вирощування вже маю з чим порівнювати. На першому місці за врожайністю серед усіх моїх сортів — Скарбниця. Це наш український сорт ранньої картоплі. Вирощуючи Скарбницю, маю чудові результати — 1000–1100 центнерів польової врожайності з гектара! Та й смак цього сорту неперевершений. 

⌂ Фото: Картопля сорту Скарбниця

Друге місце посідає польський сорт Тайфун — на моєму городі дає врожайність 800–900 центнерів із гектара. Ця картопля стійка до фітофтори. Вона також захищена від колорадських жуків — пишне бадилля вони не можуть здолати.

⌂ Купити картоплю Тайфун

На третьому місці — знову вітчизняний сорт Молодіжна. Ця картопля також рання, з гарними клубнями та приємним смаком, родить добре — 850–900 центнерів із гектара.

Серед сортів картоплі, які добре родять на моєму городі, — Белла Роза, Нагорода, Рампель, Сувенір, Аладін, Святкова, Джелі, Гарант, Червона рута, Джасія, Надійна, Діана, Овація, Мальва, Лорет, Калинівська… 

⌂ Фото: Картопля Белла Роза

 Якщо поділити картоплю на групи за терміном стиглості, які безперечні лідери в кожній із них?

— Можу виділити в кожній групі найкращі сорти, які дають добрий урожай. Наприклад, у надранній — це Китайське чудо, Принц, Динар, Краса та Моллі. У  ранній — Лорд (польська селекція), а також наші українські сорти — Кімерія, Молодіжна, Лідер та Скарбниця. Середньо-ранні сорти, які щедро родять  — це Аладін, Бетіна, Аннушка, Святкова, Лорет і Незрівнянна. У  середньо-стиглій  найкраще плодоносять Євростач, Забава, Надійна, Тайфун. Поміж середньо-пізніх сортів назву Гарант та Червону руту. А найкращі в пізній групі — білоруські сорти Здобуток та Промінь. 

Майже 100 сортів на городі таке навіть важко уявити! Коли ж починається ваш картопляний сезон?

— Стартує він наприкінці березня з перших сортів картоплі — надранніх. А загалом усі сорти висаджую до 20 квітня — навіть пізні! Раннє висаджування дуже корисне в теперішній кліматичний період — завдяки цьому в ґрунті зберігається волога, картопля встигає добре закущитися. Чимало людей звикло садити її на травневі свята, проте цей термін уже не підходить. Клімат змінився, весни стають дуже теплими, навіть спекотними. Тому терміни садіння припадають на більш ранні весняні дати.

Працюючи з картоплю вже не один рік, я переконалася, що одним із найважливіших факторів успіху є саме якість садивного матеріалу. Отож, кожен городник може щороку висаджувати на своїй ділянці два-три нові сорти, таким чином вибираючи ті, які йому найбільше подобаються: за смаком, врожайністю та іншими чинниками.

Але вибір сортів — це лише половина справи. Дуже важливо щороку готувати землю для висаджування картоплі. Останнім часом придбання гною — значна проблема. Відтак як поліпшувач ґрунту ми вже тривалий час використовуємо сидерати.

Які саме?

— Передовсім — гірчицю. Вона має короткий період вегетації. Вже через 35–40 днів після висівання зацвітає і дає зелену масу 300–350 кілограмів на одну сотку.

⌂ Фото: Гірчиця — сидерат, який поліпшує ґрунт для посадки картоплі

Гірчицю висіваємо на городі одразу ж після літнього збирання картоплі – 250 грамів насіння на сотку. До кінця жовтня вона виростає до 80 сантиметрів заввишки та рясно зацвітає. Опісля трактором переорюємо гірчицю. Відтак упродовж зими зелена маса цілком перегниває. Отже, одержуємо для наступного врожаю картоплі повноцінне органічне добриво.

Який переважно використовуєте спосіб садіння картоплі?

— Останні кілька років ми висаджуємо картоплю гребеневим методом. Культиватором розпушуємо міжряддя, щоб знищити бур’яни в стадії ниточки. Після появи сходів уручну загортаємо картоплю в рядках. Опісля вносимо невелику кількість сечовини та попелу. Земелька після цього добре підготовлена, тому картопля дає щедрий урожай.

Загалом вважаю, що правильні вибір сортів і догляд – це майже стовідсоткова запорука рясного врожаю картоплі.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Олександр ЛАРІН

 

Відео «Маверік. Ідеальна картопля фрі». Розповідає Сергій БОРОДАВКО, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:



Відео «Королева Анна. Картопля з королівським характером». Розповідає Ігор Завадський, директор компанії-виробника картоплі «Солана Україна»:


Відео «Картопля Електра: заряджена на врожай!». Розповідає Сергій БОРОДАВКО, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:




Купити картоплю на посадку тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як виростити ранню картоплю: особливості посадки, догляду та підживлення
Навіщо вирощувати ранню картоплю, коли можна споживати бульби зі сховища? Проте бульби під час зберігання втрачає вологу, крохмаль, а більшість вітамінів розкладається, нагадують експерти «СонцеСаду» (СС. 2/2022)
Найкращі сорти картоплі
Ніна Костишина з містечка Любара на Житомирщині вирощує на городі близько сотні сортів картоплі. Які ж сорти найкращі?
Як підготувати ґрунт восени під картоплю
Що треба робити після збирання картоплі, аби наступного року її вродило ще більше? Про це — наша розмова з Григорієм Богачем, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР».
Нова технологія садіння картоплі
Подружжя фермерів із півдня України садить картоплю для власного споживання та на продаж, тоді як перший урожай на цих територіях починають збирати
Чорний Либідь та Зоряна — сорти картопля стійки до виродження та хвороб
Вітчизняні сорти картоплі Чорний Либідь та Зоряна набувають популярності. Чому саме? Читайте в статті
8 топсортів, які просяться на ваші грядки
Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. Прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Полив картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу

Рекомендовані товари!

Насіннєва картопля Корінна

У наявності

Насіннєва картопля Корінна (ІКР-182)

159грн.
Термін дозрівання ультраранній
Форма/колір овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність 450 ц/га
Призначення універсальне
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Джелі

У наявності

Насіннєва картопля Джелі (ІКР-143)

159грн.
Термін дозрівання середньостиглий
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність до 700 ц/га
Призначення для супів, для фрі
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Гранада

У наявності

Насіннєва картопля Гранада (ІКР-130)

159грн.
Термін дозрівання пізньостиглий
Форма/колір овальна/ жовтий
Колір мякоті світло-жовтий
Врожайність до 600 ц/га
Призначення для варіння, для запікання, для салатів, для смаження
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Бельмонда

У наявності

Насіннєва картопля Бельмонда (ІКР-163)

159грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність до 800 ц\га
Призначення універсальне
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Лусінда

У наявності

Насіннєва картопля Лусінда (ІКР-170)

159грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність 340 ц/га
Призначення для варіння та смаження, для запікання
Насіннєва картопля Таурас

У наявності

Насіннєва картопля Таурас (ІКР-190)

159грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір овальна/жовтий
Колір мякоті кремовий
Врожайність до 500 ц/га
Призначення для запікання, для смаження
Насіннєва картопля Лілі

У наявності

Насіннєва картопля Лілі (ІКР-191)

159грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті темно-жовтий
Врожайність до 600 ц/га
Призначення для запікання, для пюре, для смаження
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг