Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. А це означає, що прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори. Щоб ознайомитися саме з такими, ми відвідали Інститут картоплярства НААН України, що в Немішаєві Київська обл.
Адже, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто — почути. Тому Борис Тактаєв, зав. лабораторії імунітету та захисту рослин Інституту картоплярства, старший науковий співробітник, канд. с/г наук, співавтор низки сортів, одразу озброївся вилами й повів на демонстраційне поле.
Дорогою він розповів, що в Держреєстрі сортів, рекомендованих для вирощування в 2019 році, є 58 сортів селекції інституту. Щороку науковці передають на сортовипробування ще 3–4.
— Навіщо так багато? — дивуюся я.
— Картопляний сорт без втрати продуктивності живе 10 років, а потім вироджується. Хоча це правило теж має винятки. Наприклад, ранній Тирас. Його створили на Поліській дослідній станції 20 років тому. Стільки ж часу він не покидає Держреєстру, бо досі його вважають одним із найкращих ранніх сортів України. Стійкий до збудника раку, стеблової нематоди й парші, високостійкий проти іржавої плямистості бульб. Тирас придатний для вирощування в усіх регіонах, але щедріший урожай дає на легких ґрунтах і пісках. На 20-й день після сходів збирають по 20 тонн із гектара, наприкінці вегетації — по 45–50 т.
⌂ Сорт картоплі Тирас
— Тобто по 450–500 кг із сотки... — переводжу я в зрозуміліші для городника одиниці, а Борис Анатолійович тим часом уже підхоплює кущ Тирасу вилами. На білий світ одна за одною з’являються блідо-рожеві, видовжені бульби.
— До речі, із Тирасу виходить дуже смачне пюре, — коментує науковець.
Ще один сорт, не схильний до виродження, — ранній Щедрик. Як і в Тирасу, період вегетації - 90 днів. Його Держреєстр рекомендує для вирощування у Поліссі, Лісостепу й Степу України 15 років поспіль. Назва походить від слова «щедро». І сорт не зраджує її. Він швидко набирає масу в перший період росту та формує до 60 тонн бульб на гектар. Є стійким до кількох типів раку, бактеріальних і вірусних хвороб, колорадського жука. Добре витримує посуху. За даними Інституту зрошуваного землеробства (м. Херсон), придатний для вирощування двох урожаїв.
⌂ Фото: Сорт картоплі Щедрик
Демонстраційне поле інституту невелике — 20 соток, але відразу видно, що сортів на ньому багато — на різних ділянках бадилля відрізняється формою й розміром листя, деінде пожухло, адже вік деяких ранніх сортів минув.
На ці зразкові сотки потрапляє лише здоровий матеріал. За потреби сорти проходять оздоровлення через меристему, тобто в пробірці, потім дослідження на приховану інфекцію.
— Які ознаки того, що сорт виродився?
— Це можна встановити ще до висаджування. Якщо поклали бульби на пророщування й отримали тонкі, кволі проростки, то з такого посадкового матеріалу нічого путнього не виросте. Ознака здорової картоплі — невеличкі (кілька міліметрів), міцні, інтенсивного забарвлення проростки. На виродження можуть також вказувати погано розвинені кущі, деформовані бульби. Найчастіше причина цього — зараження інфекцією.
— Якщо припустити, що так сталося, що тоді робити?
— Спочатку знезаразити ділянку. На місці, де росла картопля, посіяти жито та заорати його навесні. Добре оздоровлюють і підживлюють ґрунт бобові — конюшина, люцерна. Картоплю бажано на цю ділянку не повертати кілька років. Внесіть органічні добрива, тоді з гноєм у землю потрапить багато корисних бактерій і грибів, які пригнічують патогенні й додають родючості. Варто визначити й кислотність ґрунту. Картопля любить нейтральну — pH 7. Нижчі показники свідчать про високу кислотність. Тоді грядки доведеться вапнувати. А жито як профілактичний засіб можна висівати після збирання картоплі щороку.
— Чи можна відродити в домашніх умовах улюблений сорт?
— Варто спробувати зробити це через клоновий добір. У період цвітіння виберіть найрозвиненіші, найздоровіші рослини. Позначте їх тичками. Бульби з цих рослин зберіть і зберігайте окремо від харчової картоплі, а наступного року висадіть усі без винятку — великі й малі (так сорт розмножиться скоріше) на новій ділянці. З того, що виросте, знову можна відібрати найкращі кущі. А хочете — повторіть ще раз.
— Тепер, — прошу, — ознайомте із найновішим селекційним здобутком.
Знайшовши потрібну ділянку, Борис Анатолійович бере за зеленого чуба кущ надраннього сорту Радомисль. За столонами тягнуться чималі, рожеві з одного боку бульби. Вибираємо й рахуємо: 1,2,3.. 15, 16 штук. Виявляється, великі розміри і кількість бульб - одна з ознак цього урожайного сорту. Має жовту м’якоть, що вказує на вміст каротину.
⌂ Фото: Сорт картоплі Радомисль
— Ви показали 3 сорти, і всі ранні. Чим можна пояснити зацікавленість селекціонерів саме ранньостиглими?
— Загалом клімат стає більш посушливим. Є сенс висаджувати ранні сорти, щоб вони взяли максимум весняної вологи. Крім того, уникають пошесті фітофтори.
— Завжди вважали, що ранні сорти — для літнього споживання, середньостиглі й пізні — для зимового...
— Сучасні ранні сорти чудово зберігаються взимку, — зауважує картопляр. — Городники Полісся чи Лісостепу можуть вирощувати й другий урожай. Садіть ранній чи надранній сорт у червні-липні, а восени закладайте його на зиму. Або, виростивши ранній сорт у звичайні терміни, не тримайте його до осені, а збирайте на збереження вже в серпні.
За 10–14 днів до викопування картоплі різних термінів достигання Борис Анатолійович радить вирвати бадилля. Таким чином переривається його зв’язок із бульбами й імовірні хвороби не перейдуть до них із листя й стебел. За цей час на бульбах утворюється щільна шкірка, яка не пошкодиться під час викопування, і це унеможливлює потрапляння всередину інфекцій. Із цією ж метою — утворення шкірочки на бульбах — картоплю варто витримати 10 днів у сарайчику. І потім уже, перебравши, опустити до підвалу.
В Інституті застосовують технологію висаджування в гребені: відстань між рядками — 75 см, між кущами — 35 см. Дослідили, що таким чином для рослин створюються оптимальні умови зволоження, температури, провітрювання й для обробок проти хвороб і колорадського жука.
Переступаючи з гребеня на гребінь, ми нарешті дістаємося до найцікавішої для мене ділянки — із кольоровими сортами. В Україні такі створені вперше. До селекції залучено дикі види картоплі з Мексики та Чилі, які в природі мають червону й фіолетову м’якоть. Колір свідчить про наявність каротину, проте картопляного смаку дикуни не мають. Цей недолік природи успішно виправили київські селекціонери. Вони схрестили іноземців з українськими сортами. У результаті з’явилися Солоха й Хортиця.
Селекція середньостиглої, чорної зовні й фіолетової всередині Солохи тривала 15 років, а середньопізньої (115 днів дозрівання), червоної зовні й усередині Хортиці —16. Проте результат задовільнив усіх. Два сорти є дієтичними, відзначаються підвищеним вмістом антиоксидантів, покращують роботу травної та кровоносної систем, захищають від онкології й цукрового діабету. Ресторатори вже додали картоплю незвичного кольору до складу ексклюзивних салатів, технологи використовують як природні барвники, а діти із захопленням їдять фіолетове та рожеве пюре.
Солоха і Хортиця наприкінці вегетації дають до 40 т/га.
⌂ Фото: Сорт картоплі Хортиця
Червоношкіра Хортиця вразила кількістю бульб (нарахували 24 штуки!) і розміром (а їм ще рости й рости!). Особливо виграшно червоні бульби виглядають на тлі буйного здорового зеленого бадилля. Адже сорт стійкий до фітофтори, а це, на думку городників, мабуть, найбільше досягнення селекціонерів. До того ж Хортиця добре зберігається.
Не менше радітимуть картоплярі середньостиглому сорту Княгиня. Округлі, рожеві зовні й жовті всередині бульби на початку серпня на вигляд не дуже презентабельні, бо їхній час ще не настав, повну вагу наберуть у вересні. Стійкість до фітофтори висока – майже до кінця вегетації бадилля зелене, сповнене енергії. Врожайність дуже велика до 80 т/га, при крапельному поливі до 100 т/га.
⌂ Фото: Сорт картоплі Княгиня
Сорт Злагода посухостійкий і середньоранній. Він добре зарекомендував себе в усіх регіонах вирощування, а на Півдні України — як двоврожайна культура. Стійкий до нематоди.
⌂ Фото: Сорт картоплі Злагода
Як найкращий для приватного сектора охарактеризував Борис Анатолійович середньостиглий сорт Случ. Урожайний, стійкий до бактеріальних і вірусних хвороб. Догодить він і господиням: швидко вариться й не розпадається.
⌂ Фото: Сорт картоплі Случ
Сорти, які ми побачили на полі, сьогодні є одними з найкращих й будуть такими, доки селекціонери не винайдуть досконаліші.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА
Рекомендовані товари!