8 топсортів, які просяться на ваші грядки

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.09.2021

Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. А це означає, що прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори. Щоб ознайомитися саме з такими, ми відвідали Інститут картоплярства НААН України, що в Немішаєві Київська обл.

Адже, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто — почути. Тому Борис Тактаєв, зав. лабораторії імунітету та захисту рослин Інституту картоплярства, старший науковий співробітник, канд. с/г наук, співавтор низки сортів, одразу озброївся вилами й повів на демонстраційне поле.

 

Без виходу на пенсію

Дорогою він розповів, що в Держреєстрі сортів, рекомендованих для вирощування в 2019 році, є 58 сортів селекції інституту. Щороку науковці передають на сортовипробування ще 3–4.

Навіщо так багато? — дивуюся я.

— Картопляний сорт без втрати продуктивності живе 10 років, а потім вироджується. Хоча це правило теж має винятки. Наприклад, ранній Тирас. Його створили на Поліській дослідній станції 20 років тому. Стільки ж часу він не покидає Держреєстру, бо досі його вважають одним із найкращих ранніх сортів України. Стійкий до збудника раку, стеблової нематоди й парші, високостійкий проти іржавої плямистості бульб. Тирас придатний для вирощування в усіх регіонах, але щедріший урожай дає на легких ґрунтах і пісках. На 20-й день після сходів збирають по 20 тонн із гектара, наприкінці вегетації — по 45–50 т.

⌂ Сорт Тирас

Тобто по 450–500 кг із сотки... — переводжу я в зрозуміліші для городника одиниці, а Борис Анатолійович тим часом уже підхоплює кущ Тирасу вилами. На білий світ одна за одною з’являються блідо-рожеві, видовжені бульби.

— До речі, із Тирасу виходить дуже смачне пюре, — коментує науковець.

Ще один сорт, не схильний до виродження, — ранній Щедрик. Як і в Тирасу, період вегетації - 90 днів. Його Держреєстр рекомендує для вирощування у Поліссі, Лісостепу й Степу України 15 років поспіль. Назва походить від слова «щедро». І сорт не зраджує її. Він швидко набирає масу в перший період росту та формує до 60 тонн бульб на гектар. Є стійким до кількох типів раку, бактеріальних і вірусних хвороб, колорадського жука. Добре витримує посуху. За даними Інституту зрошуваного землеробства (м. Херсон), придатний для вирощування двох урожаїв.

⌂ Сорт Щедрик

Обдурити інфекцію

Демонстраційне поле інституту невелике — 20 соток, але відразу видно, що сортів на ньому багато — на різних ділянках бадилля відрізняється формою й розміром листя, деінде пожухло, адже вік деяких ранніх сортів минув.

На ці зразкові сотки потрапляє лише здоровий матеріал. За потреби сорти проходять оздоровлення через меристему, тобто в пробірці, потім дослідження на приховану інфекцію.

Які ознаки того, що сорт виродився?

— Це можна встановити ще до висаджування. Якщо поклали бульби на пророщування й отримали тонкі, кволі проростки, то з такого посадкового матеріалу нічого путнього не виросте. Ознака здорової картоплі - невеличкі (кілька міліметрів), міцні, інтенсивного забарвлення проростки. На виродження можуть також вказувати погано розвинені кущі, деформовані бульби. Найчастіше причина цього — зараження інфекцією.

Якщо припустити, що так сталося, що тоді робити?

— Спочатку знезаразити ділянку. На місці, де росла картопля, посіяти жито та заорати його навесні. Добре оздоровлюють і підживлюють ґрунт бобові — конюшина, люцерна. Картоплю бажано на цю ділянку не повертати кілька років. Внесіть органічні добрива, тоді з гноєм у землю потрапить багато корисних бактерій і грибів, які пригнічують патогенні й додають родючості. Варто визначити й кислотність ґрунту. Картопля любить нейтральну — pH 7. Нижчі показники свідчать про високу кислотність. Тоді грядки доведеться вапнувати. А жито як профілактичний засіб можна висівати після збирання картоплі щороку.

Чи можна відродити в домашніх умовах улюблений сорт?

— Варто спробувати зробити це через клоновий добір. У період цвітіння виберіть найрозвиненіші, найздоровіші рослини. Позначте їх тичками. Бульби з цих рослин зберіть і зберігайте окремо від харчової картоплі, а наступного року висадіть усі без винятку — великі й малі (так сорт розмножиться скоріше) на новій ділянці. З того, що виросте, знову можна відібрати найкращі кущі. А хочете — повторіть ще раз.

 

Рання яка годує весь рік

Тепер, — прошу, — ознайомте із найновішим селекційним здобутком.

Знайшовши потрібну ділянку, Борис Анатолійович бере за зеленого чуба кущ надраннього сорту Радомисль. За столонами тягнуться чималі, рожеві з одного боку бульби. Вибираємо й рахуємо: 1,2,3.. 15, 16 штук. Виявляється, великі розміри і кількість бульб - одна з ознак цього урожайного сорту. Має жовту м’якоть, що вказує на вміст каротину.

⌂ Сорт Радомисль

Ви показали 3 сорти, і всі ранні. Чим можна пояснити зацікавленість селекціонерів саме ранньостиглими?

— Загалом клімат стає більш посушливим. Є сенс висаджувати ранні сорти, щоб вони взяли максимум весняної вологи. Крім того, уникають пошесті фітофтори.

Завжди вважали, що ранні сорти — для літнього споживання, середньостиглі й пізні для зимового...

— Сучасні ранні сорти чудово зберігаються взимку, — зауважує картопляр. — Городники Полісся чи Лісостепу можуть вирощувати й другий урожай. Садіть ранній чи надранній сорт у червні-липні, а восени закладайте його на зиму. Або, виростивши ранній сорт у звичайні терміни, не тримайте його до осені, а збирайте на збереження вже в серпні.

За 10–14 днів до викопування картоплі різних термінів достигання Борис Анатолійович радить вирвати бадилля. Таким чином переривається його зв’язок із бульбами й імовірні хвороби не перейдуть до них із листя й стебел. За цей час на бульбах утворюється щільна шкірка, яка не пошкодиться під час викопування, і це унеможливлює потрапляння всередину інфекцій. Із цією ж метою — утворення шкірочки на бульбах — картоплю варто витримати 10 днів у сарайчику. І потім уже, перебравши, опустити до підвалу.

 

Фіолетове пюре із чорної картоплі

В Інституті застосовують технологію висаджування в гребені: відстань між рядками — 75 см, між кущами — 35 см. Дослідили, що таким чином для рослин створюються оптимальні умови зволоження, температури, провітрювання й для обробок проти хвороб і колорадського жука.

Переступаючи з гребеня на гребінь, ми нарешті дістаємося до найцікавішої для мене ділянки — із кольоровими сортами. В Україні такі створені вперше. До селекції залучено дикі види картоплі з Мексики та Чилі, які в природі мають червону й фіолетову м’якоть. Колір свідчить про наявність каротину, проте картопляного смаку дикуни не мають. Цей недолік природи успішно виправили київські селекціонери. Вони схрестили іноземців з українськими сортами. У результаті з’явилися Солоха й Хортиця.

Селекція середньостиглої, чорної зовні й фіолетової всередині Солохи тривала 15 років, а середньопізньої (115 днів дозрівання), червоної зовні й усередині Хортиці16. Проте результат задовільнив усіх. Два сорти є дієтичними, відзначаються підвищеним вмістом антиоксидантів, покращують роботу травної та кровоносної систем, захищають від онкології й цукрового діабету. Ресторатори вже додали картоплю незвичного кольору до складу ексклюзивних салатів, технологи використовують як природні барвники, а діти із захопленням їдять фіолетове та рожеве пюре.

Солоха і Хортиця наприкінці вегетації дають до 40 т/га.

⌂ Сорт Хортиця

Червоношкіра Хортиця вразила кількістю бульб (нарахували 24 штуки!) і розміром (а їм ще рости й рости!). Особливо виграшно червоні бульби виглядають на тлі буйного здорового зеленого бадилля. Адже сорт стійкий до фітофтори, а це, на думку городників, мабуть, найбільше досягнення селекціонерів. До того ж Хортиця добре зберігається.

Не менше радітимуть картоплярі середньостиглому сорту Княгиня. Округлі, рожеві зовні й жовті всередині бульби на початку серпня на вигляд не дуже презентабельні, бо їхній час ще не настав, повну вагу наберуть у вересні. Стійкість до фітофтори висока – майже до кінця вегетації бадилля зелене, сповнене енергії. Врожайність дуже велика до 80 т/га, при крапельному поливі до 100 т/га.

⌂ Сорт Княгиня

Сорт Злагода посухостійкий і середньоранній. Він добре зарекомендував себе в усіх регіонах вирощування, а на Півдні України — як двоврожайна культура. Стійкий до нематоди.

⌂ Сорт Злагода

Як найкращий для приватного сектора охарактеризував Борис Анатолійович середньостиглий сорт Случ. Урожайний, стійкий до бактеріальних і вірусних хвороб. Догодить він і господиням: швидко вариться й не розпадається.

⌂ Сорт Случ

Сорти, які ми побачили на полі, сьогодні є одними з найкращих й будуть такими, доки селекціонери не винайдуть досконаліші.

 

Олена СУХОРУКОВА

 

Купити найкращі сорти картоплі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Вибираємо картоплю для зберігання на зиму
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Картоплю зібрали. А як зберегти?
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збере­ження? Поради фахівця
Лікувальна бульба-мандрівниця
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Життєдайна вода для картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу
Вирощуємо смачну картоплю
Від вибору кольору до хитрощів зберігання – все, що треба знати про картоплю
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Вирощування китайських огірків
Які міндобрива вносити під картоплю
Мінеральні добрива: коли і в якій кількості вносити під картоплю
Збережи урожай картоплі
Як зберегти картоплю до весни
Картопля на карантині
Основні правила зберігання картоплі
Чим вигідна Вигода?
З однієї картоплини — третина відра

Рекомендовані товари!

Насіннєва картопля Белла Роза

У наявності

Насіннєва картопля Белла Роза (ІКР-9)

119грн.
Упаковка 2 кг, 4 кг, 8 кг
Термін дозрівання ранній
Форма/колір округла/рожевий
Колір мякоті біло-кремовий
Врожайність 500 ц/га
Призначення універсальне
Насіннєва картопля Рів’єра

У наявності

Насіннєва картопля Рів’єра (ІКР-16)

119грн.
Упаковка 2 кг, 4 кг, 8 кг
Термін дозрівання надранній
Форма/колір овальна/ жовтий
Колір мякоті світло-жовтий
Врожайність 250-500 ц/га
Призначення для смаження, для салатів
Насіннєва картопля Гранада

Хіт продажу!

У наявності

Насіннєва картопля Гранада (ІКР-130)

95грн.

119грн.

Упаковка 2 кг, 4 кг, 8 кг
Термін дозрівання пізньостиглий
Форма/колір овальна/ жовтий
Колір мякоті світло-жовтий
Врожайність до 600 ц/га
Призначення для варіння, для запікання, для салатів, для смаження
Насіннєва картопля Маверік

У наявності

Насіннєва картопля Маверік (ІКР-168)

119грн.
Упаковка 2 кг, 4 кг, 8 кг
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір видовжено-овальна/жовтий
Колір мякоті світло-жовтий
Врожайність до 600 ц/га
Призначення для фрі, для смаження, для запікання
Насіннєва картопля Балтік Роуз

У наявності

Насіннєва картопля Балтік Роуз (ІКР-174)

119грн.
Упаковка 2 кг, 4 кг, 8 кг
Термін дозрівання середньостиглий
Форма/колір овальна/червоний
Колір мякоті жовтий
Врожайність до 350 ц/га
Призначення універсальне