Чорний Либідь та Зоряна — сорти картопля стійки до виродження та хвороб

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.09.2021

Вітчизняні сорти картоплі Чорний Либідь та Зоряна набувають популярності.

Переваги картоплі Чорний Лібідь та Зоряна

Чорний Либідь ще проходить сортовипробування, але вже полюбився споживачам. Ще б пак! Фіолетова картопля — справжня цікавинка! Оригінальна, дієтична, стійка до шкідників та хвороб. Ми теж смажили деруни з фіолетовими вкрапленнями. Це не тільки красиво, а й дуже смачно. Зоряна ж відома в Україні з 2005 року, особливо її шанують любителі пюре за білий м’якуш бульб, що перетворюється на страву, від якої не можна відірватися, — тарілки порожніють миттєво! Обидва сорти варті уваги, тож пропонуємо читачам «СонцеСаду» ексклюзивну інформацію від Ігоря ШКУРКА, директора ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» — підприємства, завдяки селекціонерам якого з’явилися Чорний Либідь та Зоряна.

Нині клімат змінюється: вологи або недостатньо, або забагато, тому дуже важливо, що сорти вітчизняної селекції посухостійкі, оскільки це дає їм можливість витримувати погодні стреси й добувати вологу. Здебільшого вони високопластичні, добре розвиваються і родять у різних кліматичних умовах, їх можна вирощувати в усіх регіонах України. До того ж українські сорти не треба оновлювати що два роки, адже добре почуваються під час масового репродукування і, на відміну від закордонних, не так швидко вироджуються.

Чорний Либідь та Зоряна. Обидва сорти середньостиглі, мають міцне бадилля. Кущі можна підкопувати як середньоранні, але візьміть до уваги такий нюанс: щоб зібрати максимальний урожай, бульби мусять набрати відповідної маси. Середньостиглий сорт достигає приблизно на 85 день після появи сходів. Не дотримавшись терміну, ризикуємо викопати дрібну картоплю. Помірно стійкі до фітофторозу, однак, як і всі середньостиглі сорти, потребують профілактичної фунгіцидної обробки. Вирощуючи товарну картоплю, варто практикувати незагущений посів.

 

Картопля Чорний Либідь з фіолетовою м’якоттю

Найперше Чорний Либідь — це ексклюзив на столі. Господині здивують гостей та родину фіолетовою м’якоттю. Порівняно з іншими кольоровими сортами, Чорний Либідь містить чимало (у середньому 17–18%) крохмалю. Він смакує у різних варіантах приготування: і як пюре, і як деруни, і як зварений у мундирах або смажений, і як прикраса до салатів. До речі, під час смаження колір бульб не змінюється, а коли варите, то він трохи світлішає. Важливо, що незвичного кольору картоплі надає природний пігмент — антоціан.

Антоціанове забарвлення свідчить про те, що Чорний Либідь містить багато антиоксидантів, значно більше, ніж картопля із жовтим чи білим м’якушем. Ця властивість надає йому не тільки привабливості, а й корисності. Споживаючи таку картоплю, ми дбаємо про свій зір і зміцнюємо опірну здатність організму до захворювань, навіть таких, вважають науковці, як рак, атеросклероз, серцево-судинні. Отож, варто спробувати!

⌂ Відносно невибагливий сорт Чорний Либідь — це просто, смачно, красиво

Цікаво, що екзотичний сорт порівняно нескладний у вирощуванні й помірно вразливий до фітофторозу та альтернаріозу, тож не потребуватиме значного захисту. Однак він смакує колорадським жукам, тому насадження треба обробляти інсектицидами, аби захистити рослини від шкідників. Водночас фіолетова картопля потішить урожаєм, адже Чорний Либідь — багатобульбовий сорт. Як засвідчили випробування, під одним кущем утворюється 30 і більше вирівняних бульб середнього розміру. Щоб отримати із грядки максимум, висаджуючи цей сорт, не треба загущувати: оптимальна відстань між кущами – 35 сантиметрів, а міжряддя має бути удвічі ширше. Тоді кущ широко розростається і в’яже багато бульб.

 

Сорт картоплі Зоряна

Сорт Зоряна гідно оцінять шанувальники печеної та вареної картоплі. Хто куштував, вже знає, що запечений м’якуш Зоряної — це просто насолода, а смачнішого за її білосніжне пюре годі й шукати — страву можна їсти без масла, однак варити краще на один раз.

Що більше такої смакоти, то краще, скажете ви, і Зоряна відгукнеться високою урожайністю великих коротко-овальних бульб.

⌂ Фото: Сорт Зоряна — випробуваний, надійний, готовий вразити смаковими властивостями

У вирощуванні вона не завдаватиме господарям великого клопоту. Завдяки тому, що має довшу, ніж в інших сортів, опушеність листя, на рослину не потрапляє волога, тож кущ менше уражається фітофторозом. Листя жорстке, не приваблює колорадського жука, який віддасть перевагу сортам із м’якшою зеленню, — ділянка із Зоряною буде останньою, де оселиться шкідник.

Відео: ЗОРЯНА. Картопля, яку не їдять жуки!

Розповідає Ігор ШКУРКО, директор Публічного акцiонерного товариства Науково-виробничого об’єднання «ЧернігівЕлітКартопля»

Сорт також відзначається польовою стійкістю до раку картоплі, вірусних хвороб.

Бульба вкрита дрібненькою сіточкою, яка створює певну шорсткість, завдяки якій Зоряна стійка до парші. Таку сітчасту картоплю найкраще садити на піщаних ґрунтах, де урожай буде чистеньким і не потребуватиме миття, як вирощений на чорноземах.

Сорт пластичний, добре витримує засуху, високу температуру повітря та ґрунту, тому не втрачає врожайності. Картопля добре зберігається у звичайних умовах.

Не втрачає смакових властивостей. Навіть більше: бульби не травмуються під час механізованого збирання, тому її можна садити більше, якщо є можливість залучити на картопляні жнива техніку.

Сорт Зоряна — випробуваний, надійний, готовий вразити смаковими властивостями.

Купити картоплю найкращих сортів на насіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
8 топсортів, які просяться на ваші грядки
Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. Прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Полив картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу
Які міндобрива вносити під картоплю
Мінеральні добрива: коли і в якій кількості вносити під картоплю
Озима картопля. Збирайте урожай у квітні
Садимо картоплю восени, щоб зібрати врожай у квітні
Підготовка картоплі до зберігання
Перед закладанням картоплі в сховище необхідно вжити деяких запобіжних заходів для того, щоб урожай добре зберігся до весни
Як врятувати картоплю від жука й без хімії
Боротьба з колорадським жуком щороку більше забирає сили. Кількість обробок збільшують, концентрацію хімікатів, а користі мало
Сорти картоплі української селекції
Їх створюють на найдавнішій в Україні дослідній станції, де картоплю вивчають майже сторіччя.

Рекомендовані товари!