Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберігати картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Говоримо про це з доктором сільськогосподарських наук, професором Національного університету біоресурсів і природокористування України Віктором Положенцем.
⌂ Фото: Віктор Положенец, доктор сільськогосподарських наук, професор Національного університету біоресурсів і природокористування України
— Вікторе Михайловичу, коли вже треба думати про зберігання картоплі на зиму?
— Фактично одразу, коли її зібрано. Саме тоді починається робота на перспективу.
Викопані картоплини перед закладанням на зберігання в суху погоду просушують на землі: у ясні дні — протягом 20-30 хвилин, у похмурі — упродовж двох-чотирьох годин. Деякі господарі просушують картоплини в тимчасових укриттях із доброю вентиляцією, у солом’яних купах, присипаних ґрунтом, протягом 10–12 діб. Тоді шкірка грубіє, завдяки чому менше пошкоджується під час наступних пересипань. Найбільшу потребу в просушуванні має картопля з ділянок, уражених фітофторозом, кільцевою гниллю, чорною ніжкою, а також недостигла.
Після цього картоплю сортують на фракції: для заготівлі про запас (середні й великі картоплини масою 70–80 і 120–150 г) і для негайного споживання. В останню фракцію входять порізані, із тріщинками і пошкодженнями шкірки. Порізані картоплини в період збирання під час зберігання не тільки загнивають, а й стають вогнищами інфекції. Тому їх відокремлюють від решти та використовують насамперед у харчовому раціоні або як корм для тварин.
— Як можна пришвидшити процес сортування картоплі?
— Сортування невеликої партії картоплі значно полегшує й прискорює найпростіша картоплесортувальниця. Це перебірковий стіл, що складається з невисокого дерев’яного ящика, установленого з невеликим нахилом (близько 22 °), на низьких козлах. Довжина ящика — близько 150 см, ширина — близько 75 см, висота — 25 см. Дно ґратчасте, з вузьких поздовжніх дерев’яних рейок або металевих прутиків. У першій половині ящика відстань між рейками — 3–4 см, а в другій — 6–7 см. Картопля, скочуючись по ґратах, сортується, падаючи в отвори відповідної величини, і потрапляє в заздалегідь підставлені ящики або кошики. Одночасно забирають хворі й пошкоджені картоплини, каміння, залишки рослин і ґрунту.
⌂ Фото: Саморобна картоплесортувальна машина
Картоплесортувальницю роблять із дощок, брусочків та обрізків фанери. Для козлів годяться обрізки старих водопровідних труб.
— Отже, зібрали, перебрали... Що далі?
— Вибрані для висаджування картоплини помийте у воді та занурте на дві–чотири хвилини у слабкий розчин перманганату калію (марганцівку) для дезінфекції. Потім розкладіть їх одним шаром на стелажі під накриттям або в тіні дерев для просушування й озеленення. Ця операція триває три–чотири тижні. За цей період картоплини двічі чи тричі перекладіть для рівномірного озеленення. Під час дощу стелажі накрийте поліетиленовою плівкою. У результаті шкірка стає зеленою й огрубілою. Такі картоплини краще зберігаються й менше пошкоджуються хворобами.
⌂ Фото: Операція просушування й озеленення триває три–чотири тижні
Картоплю, призначену для споживання, після миття висушують, потім ретельно перебирають. Вибирають і складають окремо здорові, без помітних дефектів і пошкоджень, великі й середні картоплини, закладають на тривале зберігання. Дрібні та з дефектами (порізані, підгнилі, неправильної форми) призначені для першочергового споживання, а дуже дрібні — як корм для тварин. Перед закладанням у сховище картоплю тимчасово зберігають у темній коморі.
У сховище картоплю заносять, коли настає прохолодна погода, середньодобова температура зрівняється з температурою повітря в коморі, — наприкінці жовтня або на початку листопада. Картоплю, призначену для споживання, складають у ящики й засіки: окремо великі, середні й дрібні з дефектами. Насамперед використовують дрібні картоплини з дефектами, потім — середні, нарешті — великі. Для найбільш тривалого зберігання заздалегідь вибирають найбільші, без видимих дефектів, занурюють їх (у сітці) на дві–три секунди в окріп, а потім висушують. Після ошпарювання картоплини добре зберігаються в сховищі до серпня–вересня, тобто до нового врожаю.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олександр ЗАХАРОВ
Рекомендовані товари!