Люцерна як сидерат і кормова культура

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.11.2022

Люцерна вважається повноцінним кормом збагаченим вітамінами та мікроелементами і прекрасним сидератом. В сіні люцерни  міститься багато клітковини, протеїнів, амінокислот, білків та інших речовин, необхідних для організму домашніх тварин. Як сидерат вона збагачує ґрунт азотом і збільшує його родючість. Про особливості посіву люцерни розповідає читачам «СонцеСаду» Василь Бугайов, кандидат с.-г. наук, завідувач відділу селекції кормових культур Інституту кормів і сільського господарства Поділля.

 

 

 

Василь Бугайов на полі

⌂ Фото: Василь Бугайов на полі люцерни

 

Люцерна як сидерат

Аграрії часто сіють люцерну як сидеральну культуру. «Вона  прекрасний  попередник, — стверджує експерт. — За 3-4 роки формує 120-150 кг діючої речовини азоту. Мінералізація в люцерні проходить поступово». Накопичення відбувається в коренях і залишках рослин.

Люцерну сіють також на виснажених площах. Коренева система її може досягати до 5-6 метрів глибини, що сприяє покращенню структури ґрунту через циркуляцію вологи та повітря. Коріння рослини — їжа для черв’яків і мікробів, які насичують ґрунт азотом, знижується його кислотність. Крім того, люцерна очищає площу від бур’янів.

Фахівці рекомендують використовувати люцерну на максимально занедбаних землях, наприклад, після кукурудзи

⌂ Фото: Фахівці рекомендують використовувати люцерну на виснажених площах, наприклад, після кукурудзи

Поради від 

Оскільки люцерна має багаторічний ефект, то фахівці рекомендують використовувати її на максимально занедбаних землях, виснаженому ґрунті протягом 2 років. Адже саме за цей період коріння рослини занурюється в землю на глибину до 5 м, створюючи сотні тисяч «капілярів» і насичуючи землю азотом.

Люцерна найбільшої користі принесе у разі посіву її після озимих кормів, кукурудзи, картоплі та інших коренеплодів, а після збагачення сидератом найкраще зійдуть: зернові, капуста, помідори, редис, бавовник та редька.

У сільському господарстві можна поєднувати люцерну з іншими рослинами. Наприклад, з кормовою культурою конюшиною, тимофіївкою, вівсом. Останній варіант — найкращий, бо він підходить для вирощування кормових культур, бо таке поєднання дасть щільні сходи, а в результаті і  рясний урожай двох культур. Однак при посіві люцерни з іншими рослинами, необхідно враховувати їх терміни вегетації, дозрівання, періоди зростання.

 

 

 

 

Найкращий сорт люцерни посівної Радослава

Серед великої кількості сортів Василь Бугайов особливо вважає найкращим новітній перспективний сорт люцерни посівної Радослава.

«Він занесений до державного реєстру, — розповідає науковець, — і рекомендований для посівів в усіх зонах Полісся, Лісостепу і в степовій частині. Особливо на ґрунтах із підвищеною кислотність (pH 5-5,5)».

Сьогодні для виробників важливе значення має не лише кормова продуктивність рослини, але й насіннєва. Тому, за словами експерта, потрібно обирати нові сорти синтетики, які характеризуються високою врожайністю, стійкі до кореневих гнилей, мають багатолітню продуктивність. «Cорту люцерни посівної Радослава по зеленій масі немає рівних, — підкреслює пан Василь. — Радослава має високу насіннєву продуктивність: можна збирати до 600-800 кг насіння з гектара».

Сорт люцерни Радослава

⌂ Фото: Сорт люцерни Радослава

 

Як сіяти люцерну  

Люцерна — багаторічна, морозостійка культура, яку на сидерат сіють ранньою весною. Приватні господарі виділяють кормовій культурі  невеликі ділянки, а фермери і сільськогосподарські підприємства — гектарні площі. Насіння люцерни сіють у розпушений ґрунт рядковим способом з розрахунку 16-18 кілограм на гектар.

У домашньому господарстві люцерну висівають вручну (160-180 г/сотку) на заздалегідь підготовлену площу: перекопану, звільнену від бур’янів. Перед посівом насіння люцерни  змішують з піском або тирсою, щоб рівномірно розсівалися зернини, глибина рядків складає 5-15 мм.

Щоб обримати гарні сходи люцерни, потрібно висіяти насіння в вологу землю. Паростки люцерни починають проростати при температурі 5-6 °C. Рослина швидко розгалужується і починає цвісти на 50-60 день після посіву.

Відео: Люцерна як сидерат: поради фахівця

Розповідає Василь Бугайов, кандидат с.-г. наук, завідувач відділу селекції кормових культур Інституту кормів і сільського господарства Поділля

 

Люцерна як кормова культура

У сільському господарстві люцерна вважається цінним кормом для корів, свиней, кіз, кролів, птиці. З неї виготовляють силос, заготовляють сіно. На корм люцерну скошують 3-4 рази. Для отримання цінного вітамінного корму (трав’яна січка, гранули, брикети, білково-вітамінні концентрати тощо) люцерну косять під час появи суцвіть.

Якщо ж Вам потрібен силос чи сіно з люцерни, то краще косити її під час цвітіння. Щоб зберегти багаторічну продуктивність культури, розбийте площу з люцерною на кілька ділянок і скошуйте їх почергово. Першу ділянку косіть  на початку фази бутонізації, а останню — у період масового цвітіння рослини. На 30-40 день після косовиці на люцерні з’являються нові суцвіття.

Люцерна - повноцінний корм для тварин

⌂ Фото: Люцерна — повноцінний корм для тварин

Хоч люцерна багаторічна і морозостійка, але для збереження її урожайності останнє скошування слід робити восени не нижче 10 см від ґрунту. На Поліссі і в Лісостепі косити люцерну потрібно не пізніше третьої декади серпня, у Степу — до 20 вересня або після перших приморозків.  Десяти сантиметрова стерня культури затримує сніг і захищає її від підмерзання, а також сприяє нагромадження вологи в ґрунті.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька

Обирайте насіння сидерату люцерни разом з «СонцеСадом» 

 

Поради від

!!!Сіяти люцерну можна навесні, влітку і восени

 

Терміни посіву

Найбільш продуктивний і наймасовіший період посіву — весняний. Сіяти потрібно в період посіву ярих зернових культур. У березні, після сходу снігу з полів, земля насичена вологою і для насіння люцерни це відмінні умови. Цей період забезпечує отримання максимальної кількості зеленої маси і сіна в перший рік росту.

Літній посів можна проводити з червня по липень, після збирання озимих. Літній період має переваги в довгих світлових днях і високих температурах. Посіяна влітку люцерна, відразу потрапляє в сприятливі умови. Довгий світловий день сприяє швидкому зростанню сходів. Культура розвивається швидко і може забезпечити до двох укосів. Також рослина встигає достатньо дозріти для успішної зимівлі. Літні посіви характеризуються меншою присутністю бур’янів.

Сприятливі та несприятливі дні для посіву люцерни під зиму 2022/23 року, навесні, влітку та восени 2023 року

  Місяць Сприятливі дні Неприятливі дні
2022 рік Листопад 10-11, 21, 25-26
1, 2, 8, 23. 24, 28, 29
2023 рік Лютий 7,8,12,13,21 1,16
  Березень 5,6,7,15,20,21,24,25
2,16,17,18,31
  Квітень 3-9,15, 26 1,16, 23, 24, 25, 29, 30
  Травень 12, 13, 14, 18, 25 16, 21, 22, 29, 30, 31
  Червень 9, 10
2-4, 16-19
  Серпень 2, 5, 9, 17, 25, 28-29 1, 2, 14-17, 30-31
  Вересень 1, 4, 15, 23, 26-27, 30 1, 13-15, 28-30

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чому не можна спалювати суху траву: причини та альтернатива
В Україні не тільки влада, а й науковці застерігають від спалювання стерні й соломи на полі, бадилля, листя й гілок на городах і в садах. Експерти «СонцеСаду» розповідають про причини таких застережень і дають поради, що робити з органічними відходами
Домашні гриби на пеньках
Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Як зробити компостну яму: поради досвідчених землеробів
За доброю порадою щодо створення компосту, «СонцеСад» завітав до своїх експертів, гостинного подружжя Шилових, які мешкають в селі Плесецьке, що на Київщині
Мульчування. Вчимося у природи
За допо­могою мульчі ми можемо успішно боротися з бур'янами, муль­чування сприяє зберіганню води в ґрунті, рятує його від перегріву влітку та промерзання взимку, дозволяє довше обходитись без розпушування
Із ворогів — у друзі. Як полюбити бур`яни
Як зробити компост і таким чином отримати найцінніше добриво. Власний досвід го­родників
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Як виростити лікарські рослини у себе на ділянці
Як виростити лікарські рослини у себе на ділянці, розповідають Євген та Ірина Парасочки
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь сидератів

Рекомендовані товари!

Овес за 0,5 кг
NEW!

У наявності

Овес за 0,5 кг (ЕСД-23В)

39грн.
Культура овес
Фасування міні-упаковка
Сидерат Льон за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Льон за 0,5 кг (ЕСД-17)

78грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Козлятник за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Козлятник за 0,5 кг (ЕСД-15)

150грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Грястиця за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Грястиця за 0,5 кг (ЕСД-16)

149грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Вика за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Вика за 0,5 кг (ЕСД-19)

48грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Буркун (Донник) за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Буркун (Донник) за 0,5 кг (ЕСД-14)

99грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Люцерна за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Люцерна за 0,5 кг (ЕСД-6)

169грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Суданська трава за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Суданська трава за 0,5 кг (ЕСД-5В)

42грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Фацелія за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Фацелія за 0,5 кг (ЕСД-1)

159грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка
Сидерат Райграс за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Райграс за 0,5 кг (ЕСД-11А)

129грн.
Упаковка
Фасування міні-упаковка